Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Filmovanje, sta, kako?

[es] :: Izdavaštvo :: Filmovanje, sta, kako?

[ Pregleda: 5792 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mirlee
Valjevo

Član broj: 66631
Poruke: 11
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



Profil

icon Filmovanje, sta, kako?11.12.2005. u 00:33 - pre 222 meseci
Sta je filmovanje, kako i na cemu se radi?
Trazio sam po forumu, ali nisam nasao, tako da se izvinjavam ako negde postoji.
Hocu da radim katalog, pa me interesuje da li je sto se mene tice dovoljno u photoshopu uraditi: CMYK, 300dpi i velicinu koju zelim?
Neke crteze (crno-bele) sam radio u Corelu (bitmap - 300dpi), pa sam ih prebacio - copy,paste u Photoshop. Da li je to ok?
Znam da mogu da platim i da mi neko odradi, ali to u krajnjem slucaju!
Imam svoje slike, ali me zanima da li se na kalendarima i sl. stampaju slike skinute negde sa neta.
 
Odgovor na temu

NikolaBlink
Blink Solutions
Beograd

Član broj: 66261
Poruke: 69
*.dial.b92.net.

Sajt: www.zezamose.com


Profil

icon Re: Filmovanje, sta, kako?13.12.2005. u 00:52 - pre 222 meseci
Filmovanje je proces pripreme za stampu. Ti uradis, recimo u PS-u to sto ti teba, odneses u stampariju i oni filmuju (naravno ima i stamparija koje traze da im doneses gotove filmove, ali to ti i ne bih preporucio, posto ako nesto ne bude kako treba onda ide igranje ping-ponga tj. onaj ko je filmovao ce reci da stampa nije dobra, a onaj ko je radio stampu ce reci da filmovi nisu dobri :)

Filmovanjem se kolorni otisak odvaja na 4 osnovne boje Cyan Magenta Yellow i Black (K) - CMYK. Zatim se za svaku od njih "otvaraju" ploce i one idu u masinu.

E sad, vidim da nemas ama bas nikakvog iskustva sa stampom. Zato prijateljski savet: bolje plati nekom da ti uradi pripremu. Ovako moze da se desi da te mnogo skuplje kosta. Tj, ako nesto zeznes, a stampar to odstampa, ti ces morati svakako da mu platis, a to sto nije dobro, ti ces snositi trosak.

Moras da znas: iz kog formata stampar misli da stampa (zbog pripreme koju treba da uradis). Zatim moras da ga pitas kolike su mu margine potrebne za obrez... I da te ne zamaram, mnooogo detalja...

Moj ti je savet da posle tvog igranja u PS-u ipak taj fajl uputis na doradu nekome ko se profesionalno bavi pripremom. Cisto da dotera tehnicke detalje.
Besplatne igre i igrice za decu
http://www.zezamose.com
 
Odgovor na temu

mirlee
Valjevo

Član broj: 66631
Poruke: 11
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Filmovanje, sta, kako?14.12.2005. u 00:35 - pre 222 meseci
Znam da moram odneti kod nekog ko se time bavi, ali ja bih napravio sta mi treba koliko je moguce od mene.
Proucicu malo kako se radi pa sta bude.
Nisam razumeo skroz filmovanje. Npr. nosim kod tipa odvojeno od stamparije i on razdvaja boje sto i ja mogu da odradim u Photoshopu (channels), ako sam u pravu?
E, sad kako on to radi tj. sta daje u stampariju?
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.adsl.sezampro.yu.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Filmovanje, sta, kako?14.12.2005. u 09:23 - pre 222 meseci
Najbolje je da ti napraviš layout kako si zamislio, pa da odneseš nekom da to dotera za štampu. Pritom pazeći da se ne igraš mnogo sa transparencijama, lens efektima i slično, da ne puštaš sitan tekst iz više boja, da ostaviš bar 3 mm za obrez sa svih strana, da paziš na rezoluciju da bude dovoljna za štampu...

Filmovanje je proces izrade grafičkih filmova, sa kojih se osvetljavaju ofset/flekso/kojegod ploče sa kojih se posle štampa na izabrani finalni medij (papir ili šta već drugo). Funkcioniše tako što se napravljeni postscript ili pdf fajl pošalje na osvetljivač filmova, koji u sebi sadrži softver koji se zove RIP (raster image processor), koji opet interpretira taj fajl da bi ga osvetljivač progutao i napravio filmove od njega, tj. naneo sloj emulzije koji predstavlja štampajuće površine. Fajl se na RIP može slati već separisan na boje koje se koriste, ili se taj proces može prepustiti samom RIPu.

Dakle, pripremaš u štampariji ili studiu šalje tvoj fajl na osvetljavanje, sa tom razlikom što ga pre toga montira na štamparski tabak na kome će se štampati, koji je određenog formata i ide na određenu mašinu. Zato je najbolje da uradiš ovo kako ti je rečeno - daš mu svoj layout i on odradi ostatak. Kada nakupiš više iskustva, onda možeš i da tražiš specifikacije od štamparije, pa recimo da sam smontiraš layoute na tabak, napraviš .ps ili .pdf fajl i odneseš ga na filmovanje tamo gde ti odgovara kvalitativno i cenovno (čisto zbog sopstvene kalkulacije), i gotove filmove odneseš u štampariju.

Nadam se da ti je ovo pomoglo bar nešto.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

mirlee
Valjevo

Član broj: 66631
Poruke: 11
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Filmovanje, sta, kako?14.12.2005. u 16:01 - pre 222 meseci
Hvala ti kao bratu!!!
To je otprilike to sto me zanimalo. Nasao sam i nesto malo o tome:
http://www.unicorn.co.yu/polovna%20oprema.htm#OSVETLJIVAC
pa koga interesuje....

Uzecu po ovoj LADNOCI da provaljujem, na ovom forumu vec pomenute programe dobre za pripremu. Moram i neke knjizice nabaviti.
Moram da nadjem neku stampariju da malo kuliram i gledam sta se radi, ali ne bih nesto tipa volontiranje i ozbiljni rad jer nemam planove da se profesionalno bavim time.
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: Filmovanje, sta, kako?

[ Pregleda: 5792 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.