Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malo kombinatorike......!

[es] :: Matematika :: Malo kombinatorike......!

[ Pregleda: 4114 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cypher
Sarajevo

Član broj: 29207
Poruke: 66
*.pppoe154.bih.net.ba.



Profil

icon Malo kombinatorike......!02.12.2005. u 13:53 - pre 223 meseci
Wako imam zadatak iz kombinatorike :

Odrediti indeks permutacije "matematika" među leksikografski uređenim permutacijama skupa koji se sastoji od elemenata :a,a,a,e,i,k,m,m,t,t ???

Dakle fazon kojim ja mislim riješiti je naći ukupan broj permutacije te podijelit s brojem permutacija od elemenata koji se ponovaljaju...

dakle po onome N!/(k1!*k2!*k3...km!)...odnosno u ovom slučaju n!/(k1!*k2!*k3!)!!

e sad problem je što ne mogu nikako da dobijem tačan rezultat ,čak ni približno knjizi(riješenje je i=99262.)...

pa ak neko može da mi objasni gdje griješim,ili da li mi je početna ideja rješavanja (ne)tačna!!!

Unaprijed Hvala!!!

p.s.Zadatak mi je veoma bitan...uskoro imam ispit iz sličnih stvari...pa bi mi ovo dosta toga razjasnilo!!!

 
Odgovor na temu

Gericom
Beograd

Član broj: 74806
Poruke: 7
*.89.eunet.yu.



Profil

icon Re: Malo kombinatorike......!02.12.2005. u 19:09 - pre 223 meseci
Nisam bash najbolje shvatio kako ti ovo pokushavash da reshish, ali ovaj zadatak je vrlo jednostavan za reshavanje.
Prvo uzmesh i ispistash broj svih permutacija pre nego shto "m" dodje na prvo mesto, tj. sve permutacije kad su "a,e,i,k" na prvom mestu.
Zatim odredish broj svih permutacija dok "ma" ne dodje na prvo mesto, a poshto po abecednom redu nema slova pre a, idesh dalje.
Trazish broj svih kombinacija pre "mat", znachi sve permutacije koje pochinju sa "maa", "mae", "mai", "mak","mam", i tako redom. Ovaj postupak nastavljash dok ne dodjesh do rechi matematika. Necu ti pisati konkretno reshenje, probaj sam da zavrshish ovo ako mislish da polozish taj ispit.
Isti takav zadatak ima u Venovoj zbirci, i radio sam ga proshle godine kad sam bio IV razred gimnazije, i mislim da reshenje nije bilo tachno, tako da se nemoj obazirati na njega.
nobody is perfect.
I`m nobody!
 
Odgovor na temu

Cypher
Sarajevo

Član broj: 29207
Poruke: 66
*.pppoe650.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Malo kombinatorike......!02.12.2005. u 22:00 - pre 223 meseci
Jeste zadatak je iz venea!Princip koji si naveo sam i sam shvatioi njime sam rijeio sve prethodne zadatke ovog tipa...ali razlika je što se u tim prethodnim zadacima u poretku elemenata -elementi ne ponavljaju!

Po tvom principu dobijam sljedeći izraz za indeks permutacije:



Šo se i ne poklapa s rezultatom,ali ako kažeš da rješenje u knjizi nije tačno...onda molim te da mi provjeriš da li je ovo moje tačno!

Hvala!

[Ovu poruku je menjao Cypher dana 03.12.2005. u 11:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Malo kombinatorike......!

[ Pregleda: 4114 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.