Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koji je najbolji bsd i kakav je freebsd

[es] :: BSD :: koji je najbolji bsd i kakav je freebsd

[ Pregleda: 2917 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Xmaster

Član broj: 43950
Poruke: 38
*.wifi-01.sa.lol.ba.



Profil

icon koji je najbolji bsd i kakav je freebsd14.10.2005. u 20:19 - pre 224 meseci
koji je najbolji bsd i kakav je freebsd
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: koji je najbolji bsd i kakav je freebsd14.10.2005. u 20:50 - pre 224 meseci
eh .... ovo sad k'o ono "koji je najbolji linux" ... :)
ja ti preporucujem OpenBSD ..
 
Odgovor na temu

HisteriX
Beograd

Član broj: 26800
Poruke: 79
*.sowireless.co.yu.

Jabber: histerix@jabber.cc


Profil

icon Re: koji je najbolji bsd i kakav je freebsd15.10.2005. u 03:03 - pre 224 meseci
izvini,ali pitanje je pomalo..."silly" :) ....svakom po njegovim potrebama ! (isto ko i kod lunixa) :)
i ja vishe volim OpenBSD,jednostavno zato shto ga pravim skoro skrouz from scratch....dakle,dobijesh samo base i X server...pa kasnije lepo,stavljash samo ono shto tebi treba ! Instalacija samog sistema traje mozhda ukupno 10 minuta (josh jedan huuuuge +),nakon koje je dovoljno da ukucash "man afterboot" u kojem je stvarno fantastichno objashnjeno SVE shto treba da znash o tome,kako,shta i gde treba da editujesh da bi u potpunosti prilagodio sistem TVOJIM potrebama (a i to se svodi na editovanje svega par skriptica u /etc-u)...dodushe,uz OpenBSD 3.7 npr...jako dobro dodju i ona 4 packages cd-a (pogotovo ako si na nekom sporom netu),chisto ako ti zafali neshto,a nemash vremena da skidash i instalirash iz ports-a...sve u svemu,mogucje je OpenBSD pretvoriti u jedan predivan Desktop sistem (uprkos opshte-prihvacjenom mishljenju da je on ipak serversko reshenje (moj openbsd screenshot))...ja ga volim vishe od ijednog drugog OS-a,bash zbog te njegove "stripped-down-of-everything-unneeded" filozofije,koja ga je ustvari uchinila more simple than anything,samim tim i savrshenijim than anything....ipak......znash kako kazhu...."u jednostavnosti lezhi savrshenstvo"......a i nije mu dzhabe parola "Only one remote hole in the default install, in more than 8 yearz!"

S`druge strane...ni FreeBSD "nije loshe" reshenje (chitaj super je)...za vecjinu desktop usera - on je najbolji BSD...ipak dolazi na dva cd-a,na kojima imash skoro sve shto cje ti ikada zatrebati...kao i OpenBSD,i on zahteva dosta fine-tune podeshavanja nakon instalacije,ali ako stvarno prochitash taj fuckn manual (koji (po meni) vazhi za jedan od najboljih manual books-a,od svih OS-eva ever writen),onda necjesh imati nikakvih problema da ga instalirash,konfigurishesh,i odrzhavash....dalje,ima JAAAAKO veliku ports kolekciju,praktichno skoro da nema nijedne *nix aplikacije koja nije portovana u FreeBSD...."problem" oko zvuka (obichno prvi problem na koji first-time FreeBSD user nailazi) se reshava ukucavanjem JEDNOG reda u odredjeni fajl.....ima prilichno "siromashan" textualni installer,ali ako malo bolje pogledash,shvatish da je prosto SAVRSHEN,i da "nema shta nema" u njemu....u zadnje vreme se sve vishe pominje PC-BSD koji ima grafichki installer (ali je ustvari rech o freebsd-u sa malim dodacima oko packaging sistema),anyway....probao sam i njega...i tek tada shvatio....da mi GUI (idiot-pr00f) solution...ne daje NIKAKAV izbor.....bash nikakav ! FreeBSDov installer r0x :)

DragonflyBSD (nastavak FreeBSD 4x serije (valjda?)) takodje nije loshe desktop reshenje,mada ja i dalje ne shvatam zashto je to 4X serija bolja od 5X (i zashto je nastavljanje rada na 4X uopshte bilo neophodno - ne tvrdim ja da nema razloga za to...samo kazhem da JA ne vidim razlog....poshto mi 5.4 RELEASE radi vishe nego dobro,kao i 6 beta5 koji trenutno imam na kompu)

NetBSD sam samo jednom instalirao,ali tada sam neshto petljao sa OpenDarwinom,pa sam crosslinkovo particije (ni sam ne znam kako) i uzjebao CEO hard,pa je pao jedan low-level format,tako da nisam ni stigao da ga isprobam ko chovek...jedino shto ti mogu recji,je da (a to i vrapci vecj znaju) ima najbolju hw podrshku i da "radi i na tosteru" :)

Sve u svemu.....ako mene pitash,koji je BSD najbolji...meni lichno je prelepi OpenBSD bez premca.....ne medju BSD-ima....nego medju SVIM OS-evima ! Ima SVE shto mi treba,brz je,jednostavan,stabilan i shto je najbolje.....MOJ je :)
"He who makes a beast of himself,gets rid of the pain of being a man"
 
Odgovor na temu

Beastie
Marko Milenovic
student
Beograd

Član broj: 39448
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: riddler@jabber.org
ICQ: 64130037
Sajt: www.bsd-srbija.org


Profil

icon Re: koji je najbolji bsd i kakav je freebsd15.10.2005. u 09:10 - pre 224 meseci
Hmm..tesko da mozes reci koji je BSD najbolji jer..pa ne mozes. Svaki BSD sistem stvoren je sa konkretnom namenom a ne kao XXXXX Linux distroa gde svako ko nema sta da radi pravi distro bez previse smisla.

Za desktop resenje cu ti uvek preporuciti FreeBSD jer iako je zamisljen kao serverski sistem najlakse ces sa njim postici dobar desktop sistem za svaki dan. Kao sto kolega HisteriX rece, na njega je portovano skoro sve sto se moze zamisliti i ti portovi se u 99% slucajeva redovno odrzavaju. Uzeo je dosta bezbednosnih stvari iz OpenBSD-a (ahhh...Packet Filter!) i delova za hardver iz NetBSD.

Necu da se ponavljam posto je HisteriX vec sve lepo rekao. OpenBSD jeste i ostaje najbezbedniji OS. Zaista je fantasticno sta ljudi iz OBSD tima rade. Iako je uzeo port sistem iz FBSD-a mislim da se njegov packet sistem ne azurira na onaj nacin na koji bi prosecan deksktop korisnik zeleo jer se ipak ide na bezbednost a ne na najnoviji softver.

Dakle, vidi koje su ti stvarne potrebe pa onda odluci sta ces instalirati.;)
BSD is, after all, about a commitment to technical excellence, and not about making an operating system platform into a religion.

BSD Srbija
http://www.bsd-srbija.org
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: koji je najbolji bsd i kakav je freebsd15.10.2005. u 16:56 - pre 224 meseci
koji je najbolji BSD? pa najbolji je po meni OpenBSD i NetBSD i FreeBSD i MacOSX :) svaki ima svoje zasto, i nisu to samo kao distroi linuxa. OpenBSD ima predivan kod, sigurnost, enkripciju, NetBSD mozes potjerat na svemu od hyperclustera do mikrovalne pecnice, a FreeBSD je najvise priblizen korisniku, i ima najveci repozitorij programa (ports), i uzeo je ono sto valja iz ova dva predhodna (sigurnosne stavke Opena i portabilnost Net-a). moja preporuka je, ako tek ulazis u ovaj genijalan svijet BSD-a, uzmi FreeBSD, jer ces se najmanje namucit s njim. i pazi - nemoj se previse ufurat u graficko okruzje, jer se neke stvari na BSD-u jednostavno ne mogu podesit iz raznoraznih grafickih djemaludija. ako neznas s konzolom, dobar tutorial, pa nauci. ako znas, onda ce ti sve tec brzo i bez problema.

ajd obavjesti nas koji ti je odabit, pa ti mogu postat par linkova za knjige, howto-e i slicno...iako man pageovi kod BSD-a su majka sta se tice dokumentacije, za razliku kod onih na GNjU/Ljinux :)

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

[es] :: BSD :: koji je najbolji bsd i kakav je freebsd

[ Pregleda: 2917 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.