Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osnovni pojmovi?

[es] :: Baze podataka :: Osnovni pojmovi?

[ Pregleda: 3244 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ducka
Milos Dukic
Novi Sad

Član broj: 8386
Poruke: 596



+1 Profil

icon Osnovni pojmovi?12.10.2005. u 20:07 - pre 225 meseci
Pozdrav. Kao krajnji laik iz ove oblasti molio bih nekog,naravno ako mu nije problem, da mi malo vise pojasni sledece pojmove i potkerpi nekim,laiku shvatljivim,primerom :

Primarni kljuc
Sekundarni kljuc
Gerund
Identifikaciono zavisna
Egsistencijalno zavisna
Iso hijerarhija

Pokusavao sam da skontam na nekim primerima ali nikako mi ne ide a jako mi je bitno posto me baze jako pocinju interesovati.

Hvala vam puno unapred.

[Ovu poruku je menjao ducka dana 12.10.2005. u 21:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Osnovni pojmovi?13.10.2005. u 14:24 - pre 225 meseci
E dosao si na pravo mesto! Mi uzivamo da totalnim laicima pojsnjavamo osnovne pojmove potkreplene primerom.

Evo pravo sa izvore, iz knjige 'An introducton to database Systems, C.J. date, 6th Edition'

Primary kljuc= jedan od alternativnih kljuceva, gde se alternativni kljuc definise ovako:

[Quote]Let R be a relation. Then a candidate key for for R is a subset of the set of attributes of R, say K, such that:
1. Uniqueness property: No two distinct tuples of R have the same value for K
2. Irreducibility property: No proper subset of K has the uniquenes property
[/Quote]

Nije jasno? Dobro, evo na srpskom:
Neka je R relacija. Onda je potenciajnli kljuc podskup skupa atributa realcije R, nzaovimo ga K, takav da:
1. Svojstvo jedinstvenosti: ne postoje dva razlicita tuplea u R koji imaju istu vrednost K
2. Svojstvo minimalnosti: ni jedan pravi poskup skupa K nema svojstvo jedinstvenosti.

Onda dalje kaze, ako relacija ima ( as vaka relacija po definiciji ima barem jedna podskup K takav da garantuje jedinstvenost tuplea) vise takvih skupova (potencijalnih kljuceva). jedan od njih se bira za Primarni kljuc.

Gerund = ne znam, valjda galgolski oblik u Latinskom jeziku?

Sekundarni kljuc = pa nije isto sto i primarni, a inje ni potencijalni, vise je kao deo primarnog kljuca neke druge relacije

Identifikaciono zavisna = podskup od Egsistencijalno zavisna, u oba slucaja dete ne moze da postoji bez roditelja, a Identifikaciono zavisna kazuje da dete ima isto prezime kao i roditelj, i sadri i ocevo ime u prezimenu. ono kao Zagor i Chiko Rodrigez Velaskez El-Greko Morales Gonzales Zapata Villa emilianos Huarz de Chico

Iso hijerarhija = e to ne znam. A nije ni latinski, kao gerund.

Nadam se da je pomoglo.

Dao si mi odlicnu ideju. I ja sam potpuni laik za medicinu, ali bih voleo da mi neko objasni i potkrepi primerom sledece pojmove:
- Ulcus Duodenum
- nervus trigeminus
- lumbalna dislokacija
- MRI
- CatScan

Jako me interesuje medicina, a kuci imam macku, koja me jako dobro slusa, pa sad, ako mi neko objasni ove pojmove, treba mi hitno, treba jedan komsija da ide na operaciju srca, a skupo mu da plati, pa velimo ako naucimo ovako, mozda covek ustedi neke pare. Ako ja njemu pomognem sada bez para, on ce meni u buducnosti. Samo da nam operacija uspe. Pomagajte barco, ako boga znate.

Na koji forum da idem sa ovim pitanjima o medicini? Operacija je hitna.
 
Odgovor na temu

franjo_tahi
Franjo Tahi
Zagreb

Član broj: 34712
Poruke: 399
194.126.213.*



+1 Profil

icon Re: Osnovni pojmovi?14.10.2005. u 14:30 - pre 225 meseci
Sječam se svojih muka u samom početku...

Primarni ključ: jedinstveni podatak za svaki record tj slog tj zapis. Npr: popis imena bi imao primarni ključ JMBG jer Perić Pere ima 10-tak.

Sekundarni ključ: podatak koji povezuje tablicu s nekom drugom. Npr: u popisu imena ne upisuješ grad već popis svih gradova držiš u zasebnoj tablici, a u svom popisu umjesto npr Zagreb upišeš br. pošte 10000.

Malo jasnije?
 
Odgovor na temu

ducka
Milos Dukic
Novi Sad

Član broj: 8386
Poruke: 596



+1 Profil

icon Re: Osnovni pojmovi?15.10.2005. u 08:01 - pre 225 meseci
Hvala Franjo, jasnije mi je malo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Osnovni pojmovi?

[ Pregleda: 3244 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.