Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..

[es] :: Advocacy :: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14163 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 17:37 - pre 225 meseci
Oracle Finds the Flaw in MySQL's Business Plan

Many believe that the InnoDB storage engine is at the heart of what makes the upcoming MySQL 5.0 database tick. The question now is, will Oracle twist that knife?

...
"The recently announced new 5.0 features of MySQL are powered only by InnoDB, [which] now belongs to Oracle," Lubet told me. "As a result, MySQL is left only with its Classic edition that is file-based and doesn't support transactions, triggers or store procedures or any other advanced database features."
...

This is what Oracle says in its release: "InnoDB's contractual relationship with MySQL comes up for renewal next year. Oracle fully expects to negotiate an extension of that relationship."
...

This is what Lubet, former Oracle sales mistress, has to say about that: "I'm pretty sure, as an ex-Oracle employee, that the sentence in the release about 'We'll certainly be happy to renew the contract,' that it was written by Larry and that he was laughing out loud as he [dictated it]."

http://www.eweek.com/article2/0,1895,1869989,00.asp


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 18:13 - pre 225 meseci
Umesto da lutamo, bolje da pitamo na licu mesta:

Evo šta piše na http://www.innodb.com/ :

Citat:
Oracle Announces the Acquisition of Open Source Software Company, Innobase - Oracle Plans to Increase Support for Open Source Software


Ali zato kaže i sledeće:

Citat:
InnoDB's contractual relationship with MySQL comes up for renewal next year. Oracle fully expects to negotiate an extension of that relationship. Terms of the transaction were not disclosed.


Zapravo mi se te transakcije nikada nisu ni sviđale :)

PS: nisu te pozvali da govoris na Sinergiji kao najvatreniji branilac Microsofta sa ovih prostora? :)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 21:49 - pre 225 meseci
Citat:
degojs: Oracle Finds the Flaw in MySQL's Business Plan

'We'll certainly be happy to renew the contract'


Evo, na delu se pokazuje jos jedna prednost 'besplatnog' operativnog sistema, i 'besplatne' baze podataka...

Napravis aplikaciju, ulozis pare u developing, prezentujes to sve kao finalno resenje, sve to radi par godina/meseci/dana koliko vec, i onda se desi ovako nesto sto se desi, i ti ostanes bez jedne od kljucnih komponenti sistema... Mislim ne ostanes... Ali 'uz malu nadoknadu' mozes da nastavis da je koristis... A ono 'besplatno' od pocetka price okacis macku o rep...

Zasto sam siguran da mi se ovakva stvar sa Windowsom + MSSQL bazom nikada ne bi mogla desiti?

Citat:
zi::
Zapravo mi se te transakcije nikada nisu ni sviđale :)


Pa dobro... Nije ni cudo da neko moze da lupi da mu se "ne svidjaju transakcije", kad tvorac Linux kernela, glavni i odgovorni, tvrdi da bas i ne voli specifikacije i standarde, vec sve radi onako ofrlje kako on misli da treba...

Kad ti se vec ne svidjaju transakcije, koj ce ti i trigeri i SP? Ma koj ce ti baza uopste... Najbolje je rokas sve u CSV fajl pa lepo sam izvlacis sta ti treba...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 22:49 - pre 225 meseci
Citat:

This is what Lubet, former Oracle sales mistress, has to say about that: "I'm pretty sure, as an ex-Oracle employee, that the sentence in the release about 'We'll certainly be happy to renew the contract,' that it was written by Larry and that he was laughing out loud as he [dictated it]."


Ovo ce potvrditi bilo ko ko zna ko je Larry :). (Stara sala : Razlike izmedju Boga i Larry Elisson-a :) ).

Citat:

Evo, na delu se pokazuje jos jedna prednost 'besplatnog' operativnog sistema, i 'besplatne' baze podataka...


Ovo ne treba da ide u quote vec u flame tag.... Ali cu ga iskoristiti da se nadovezem pricom o onome sto bi moglo da zameni mysql - postgre-u.

http://www.computerworld.com.a....php/id;116679278;fp;16;fpid;0

Ukratko - Loiacono blago najavljuje da ce postgre, koji je u zadnje vreme, bar koliko cujem, imao problema sa razvojem dobiti prilicno lepa ledja... Sun zna odakle idu pare, i nece probati da konkurise Oracle-u, ali i dalje postoje trzista za male baze, gde je MySQL imao dosta uspeha, a gde PostgreSQL, uz Sun-ovu podrsku moze da zauzme jako lepe pozicije. Sun iz toga uvek moze izvuci dobre pare za podrsku - sto je jedino sto ih zanima.

Naravno, glavni razlog ovoga je to sto se Postgre moze integrisati i distribuirati i direkt sa OS-om, posto je neopterecen restriktivnim licencama kao MySQL.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 23:32 - pre 225 meseci
Citat:
Pa dobro... Nije ni cudo da neko moze da lupi da mu se "ne svidjaju transakcije", kad tvorac Linux kernela, glavni i odgovorni, tvrdi da bas i ne voli specifikacije i standarde, vec sve radi onako ofrlje kako on misli da treba...

Koji ste vi bukvalisti, svaka cast. Moracu sledeci put da crtam kada sam ironican. Vidis onaj smajli iza, mozda? A sta je smajli? Kada se kaze nesto ozbiljno, ili?

Inace ko kaze da ce se nesto menjati? Gde to pise? Pokazi bilo kojim citatom? Ja mogu da pokazem recimo ovaj citat:
Citat:
Oracle intends to continue developing the InnoDB technology and expand our commitment to open source software.


Sada nisam ironican, cisto da bude jasno bukvalistima.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 23:47 - pre 225 meseci
Citat:
zi::
"Oracle intends to continue developing the InnoDB technology and expand our commitment to open source software."

Sada nisam ironican, cisto da bude jasno bukvalistima.


Pa naravno da ce da nastave sa developingom, nije Larry to kupio da mu stoji na polici u garazi...

Dakle, nastavak razvoja niko nije doveo u pitanje... Samo sto je cena - prava sitnica :)

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 23:50 - pre 225 meseci
Citat:

Sada nisam ironican, cisto da bude jasno bukvalistima.


Ja nisam ironican, i moram da izjavim (neverovatno, zar ne ;) ) da mislim da je degojs u pravu (bar ovog puta :)) ).

Ti bas ne znas ko je Larry Ellison? :) Hint:

http://www.amazon.com/exec/obi...lance&s=books&n=507846

Pazi, to sto si naveo zvuci kao kad bi BillG kupio Red Hat i posle rekao "Nastavicemo da ga razvijamo, bas je lep OS" :)))

Moja slobodna procena je da ce Oracle ispostovati ugovor, kakav god bio (tuzbe ne rizikuju, pametni su) i poceti pregovore o re-licenciranju. Ali takodje mislim da ce dati sve od sebe da to tako izvedu da MySQL A.B. nema teoretske sanse da to zapravo kupi.

MySQL ce, vrlo moguce, morati da se odrekne teorije o ulasku na velika trzista, i da nastavi da se razvija sa MyISAM i BDB tabelama. Oni kojima treba ono sto nudi Inno ce morati da gledaju Postgre, uz podrsku bilo Sun-a bilo RH-a.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 23:50 - pre 225 meseci
Još će MySQL da bude skuplji od Oracle baze, one što koristi Matrix :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 23:53 - pre 225 meseci
Citat:
nkrgovic:
mislim da je degojs u pravu


Hej, ja nisam ništa komentarisao.

Videćemo šta će od svega biti, ali zaista je teško pretpostaviti da je Elison slučajno kupio baš InnoDB.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..12.10.2005. u 23:58 - pre 225 meseci
Citat:
Dakle, nastavak razvoja niko nije doveo u pitanje... Samo sto je cena - prava sitnica :)
Ajde pokazi gde pise da ce da kosta nesto.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:05 - pre 225 meseci
Pa:

Citat:
InnoDB's contractual relationship with MySQL comes up for renewal next year. Oracle fully expects to negotiate an extension of that relationship.


Šta imaju da pregovaraju ako ne misle da im traže pare?

Videćemo na šta tačno se to odnosi. Ne mora biti da će MySQL obavezno da se plaća za svaku priliku. Ali ne bih rekao da će sve biti kao i pre.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.10.2005. u 01:08 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:06 - pre 225 meseci
Citat:
zi::: Ajde pokazi gde pise da ce da kosta nesto.


Jesi ti cuo nekad za osobu po imenu Larry Ellison? Mislis da je on zaradio tolike milijarde u zivotu tako sto nije naplacivao svoje proizvode?
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:07 - pre 225 meseci
Citat:
nkrgovic: Moja slobodna procena je da ce Oracle ispostovati ugovor, kakav god bio (tuzbe ne rizikuju, pametni su) i poceti pregovore o re-licenciranju. Ali takodje mislim da ce dati sve od sebe da to tako izvedu da MySQL A.B. nema teoretske sanse da to zapravo kupi.

MySQL ce, vrlo moguce, morati da se odrekne teorije o ulasku na velika trzista, i da nastavi da se razvija sa MyISAM i BDB tabelama. Oni kojima treba ono sto nudi Inno ce morati da gledaju Postgre, uz podrsku bilo Sun-a bilo RH-a.

Naglasavam ovo: slobodna procena.

Svaka cast ako ti na osnovu ove vesti mozes izvuci zakljucak da ce neko 'morati da se odrekne teorije o ulasku na velika trzista'. Kakve teorije?

Vest je svakako interesantna, i moram i ja reci da je degojs bio u pravu, posto nista nije komentarisao, nego preneo vest 1:1 :) :)
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:12 - pre 225 meseci
Znam ko je Larry Ellison. Ali to nije odgovor na pitanje 'pokazi gde pise da ce da kosta nesto.' Dakle, jos jednom: Pokazi gde pise da ce da kosta nesto.

Citat:
Šta imaju da pregovaraju ako ne misle da im traže pare?

Pa i sada traze pare. Nije InnoDB to njima napravio tek tako. MySQL licenca je uvek bila zatvorenijeg tipa nego, recimo, PostgreSQL-a.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:14 - pre 225 meseci
Pa kako da ti pokaže sada, kad ugovor ističe sledeće godine, a Oracle ništa nije rekao više osim da očekuje pregovore nakon završetka ugovora?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:17 - pre 225 meseci
Sa ovim se slazem. Videcemo dogodine. Da ne bude opet: tresla se gora, rodio se mis, a slobodnih procena milion.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:18 - pre 225 meseci
This appears to be a strategic move by Oracle to put MySQL between a rock and hard place.
..
I expect those negotiations could be quite interesting. Maybe not next year, but the year after? Oracle could decide to put the squeeze on MySQL someday in a way that hurts their customers but not "the community" (those using the GPL version).



http://jeremy.zawodny.com/blog/archives/005490.html
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:21 - pre 225 meseci
Maybe not next year, but the year after? Oracle could decide

....

itd ...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:26 - pre 225 meseci
Pa tačno tako. Niko ne može da kaže sigurno, ako Oracle nije rekao. Šta ti očekuješ?

Ono što ti nećeš da vidiš jeste da je Oracle kupio InnoDB. Odnosno, ako ti misliš da su to uradili.. bezveze, pa.. samo napred u svojim razmišljanjima.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.10.2005. u 01:27 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 00:35 - pre 225 meseci
InnoDB ce da se forkuje bas kao 4.4BSD-Lite vs. 4.4 BSD-Encumbered odnosno Ingres-University Ingres-PosgreSQL - ako je kod u jednom trenutku bio opensource, moze i hoce biti forkovan kao novi projekt.

PostgreSQL je nastao od verzije Ingres baze (University Ingres) koja je u jednom trenutku bila opensource.

http://www.ca.com/products/ingres/

Dalje, sto je zanimljivo, CA je sam Ingres ucinio opensource-om - imamo i tu i u PostgreSQL vise nego adekvatnu zamenu za MySQL, tim pre sto Ingres postoji valjda od 1975. ili tu negde i koristi se u poslovnim aplikacijama. Gojko radi u Veratu, treba da lobiramo da instaliraju Ingres umesto MySQL na webserver koji me hostuje



[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 13.10.2005. u 01:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14163 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.