Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..

[es] :: Advocacy :: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14157 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 01:04 - pre 225 meseci
Ma može to, samo znaš li koliko će usporenje u razvoju to da donese? Pa da je to tako jednostavno, ne bi taj deo radili ovi iz InnoDB ni do sada, nego bi MySQL to davno preuzeo na sebe.

Ajd znaj šta će biti, ali nisu baš dobre vesti za MySQL.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 01:43 - pre 225 meseci
Ne, ne mislim da je bezveze to što je Oracle kupio Innobase, to je dobra vest za Oracle i za Innobase, a ne toliko dobra za MySQL, naročito što je razvoj InnoDB kritičan za nove verzije MySQLa. Tu se slažemo.

A kako će biti, ostaje da se vidi.

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 02:14 - pre 225 meseci
Slightly offtopic: PostgeSQL se cita "Postgres" a ne "Postgre" - ovako zvuci ogavno :)


Btw. Otkud sad da Oracleta zanima bilo sta sto ima veze sa "decijim projektima"?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 02:41 - pre 225 meseci
Deca rastu?

(Uporedi budući MySQL 5.0 i prethodne verzije.. )

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.10.2005. u 03:49 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 08:51 - pre 225 meseci
Citat:
degojs: Deca rastu?

(Uporedi budući MySQL 5.0 i prethodne verzije.. )


Istina, rastu... Ali zasto bi se neko zanimao sa nekim decijim igrackama trenunto, kada ima na raspolaganju profesionalne baze...

Istina je da ce MySQL 5.0 mozda imati podrsku za nesto sto moze da se nazove stored procedura, ali to je daleko od bilo kakve ozbiljne upotrebe...

Sama cinjenica da je potrebno gledati u pasulj sta ce sutra da se desi sa MySQL-om i svim besplatnim bazama, je dovoljno bitan faktor da se takve baze ne koriste u bilo kakve ozbiljnije svrhe...
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 09:15 - pre 225 meseci
Da li je http://finance.yahoo.com dovoljno ozbiljan za tebe, Wikipediu da ne pominjem?

Oni glupi, pa koriste MySQL ...

http://www.mysql.com/why-mysql/case-studies/
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 09:28 - pre 225 meseci
Citat:
zi::: Da li je http://finance.yahoo.com dovoljno ozbiljan za tebe, Wikipediu da ne pominjem?

Oni glupi, pa koriste MySQL ...

http://www.mysql.com/why-mysql/case-studies/


A zasto se vi non stop pravite udareni i uvek kao argumente uzimate firme koje mogu i sigurno imaju i po 100-njak developera koji rade na tim 'besplatnim' resenjima...

To sto Yahoo finance, ili neka druga firma te velicine koristi MySQL je verovatno stvar politike, a ne toga da je MySQL bolji od Oracle-a ili MSSQL-a...

Mislim, onda tako moze da se kaze da Google koristi Linux, a ustvari Google-ov OS nema veze sa Linuxom, a Google ima takav support i takvo ljudstvo da ako bilo sta trzne samo mogu da napisu novi OS izpocetka...

Znaci, ne uzimas multi-billion dolar revenue firme, jer oni su univerzum za sebe u svakom pogledu, i ne uzimas u obzir 'moja-mala-firma' od par zaposlenih.... Uzmes u obzir sve izmedju, sto je velika vecina preduzeca, pa onda mi reci sta se njima isplati...

Inace, znam za MySQL-ov sajt na kome je 95% sadrzine TCO, besplatno, poredjenja, megasjajno ... Samo ja na njihovom sajtu nigde nisam mogao da nadjem konkretno poredjenje po featurima, tehnickim stvarima...

Sta ce mi baza koja ne podrzava stored procedure?
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 09:44 - pre 225 meseci
Na čega da se ugledaš ako ne na velike? Gde piše da je Yahoo angažovao 100 svojih developera da rade na MySQLu?

Pusti sada Google i Linux, to je druga priča. Sada pričamo o bazama.

Dakle, ne valjaju primeri sa MySQL sajta. Hoćemo onda lične primere? Ajde.

Banner Server koji smo razvijali za partnere u Mađarskoj prikazuje 3 miliona online kreativa dnevno, uz sve filtere, statistike koje uz to idu. Direkt Marketing rešenje za njih isporučuje 500.000 e-mailova na dan. Projekti rade više od 4 godine. Baza? MySQL. Problemi? Nema. Zadovoljan? Verovatno ne, ali mi jesmo.

Još si nešto pomenuo u jednom od prethodnih postova što nisam komentarisao:

Citat:
Ali 'uz malu nadoknadu' mozes da nastavis da je koristis... A ono 'besplatno' od pocetka price okacis macku o rep...


Kada počneš da koristiš neki software, imaš licencu za korišćenje. Ta se licenca može promeniti za buduće verzije, ali ne i za onu koju koristis. Kakva crna naknada za nastavak koriscenja? Malo kompetentnosti ne bi bilo na odmet ako već komentarišete.

Dakle, ovde se ne radi o trenutnim verzijama MySQLa koje mogu da služe još godinama, nego eventualno o nekim budućim razvojima koji će se desiti nakon par godina.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 10:10 - pre 225 meseci
Citat:
zi::: Na čega da se ugledaš ako ne na velike? Gde piše da je Yahoo angažovao 100 svojih developera da rade na MySQLu?


Niko od nas ne moze da se ugleda na Yahoo, Google, IBM, HP i sl. firme, jer naprosto samo IT HR u tim firmama visestruko prelazi ukupno vrednost+revenue firmi o kojima mi ovde pricamo...

Znaci firma koja ima da kazemo cca 100 miliona eura godisnjeg prometa je vrlo ozbiljna firma, a cij promet direktno zavisi od IT resenja, ona ne moze sebi da priusti jeftino resenje bez ikakvih garancija (MySQL, Postgre i sl.), vec mora da ide na iskljucivo komercijalno resenje, jer ako bi koristili besplatno resenje, onda IT HR u toj firmi mora visestruko da se uveca, sto nije isplativo...

Gledano sa aspekta Yahoo ili IBM-a, firma od 100 miliona je boranija, i ne moze sebi da priusti da ima 100 kvalitetnih developera koji ce odrzavati besplatno resenje...

Citat:
zi:::
Pusti sada Google i Linux, to je druga priča. Sada pričamo o bazama.


Druga prica, ali ista tematika... Besplatno resenje vs. komercijalno


Citat:
zi:::
Dakle, ne valjaju primeri sa MySQL sajta. Hoćemo onda lične primere? Ajde.

Banner Server koji smo razvijali za partnere u Mađarskoj prikazuje 3 miliona online kreativa dnevno, uz sve filtere, statistike koje uz to idu. Direkt Marketing rešenje za njih isporučuje 500.000 e-mailova na dan. Projekti rade više od 4 godine. Baza? MySQL. Problemi? Nema. Zadovoljan? Verovatno ne, ali mi jesmo.


To sto si naveo to nije merodavna cinjenica... 3 mil. selecta dnevno moze da uradi svaka baza... Rad baze nije samo uspesno izvrsiti select query... Imas tu i drugih stvari, poput performansi, reliability-ja itd itd...


Citat:
zi:::
Kada počneš da koristiš neki software, imaš licencu za korišćenje. Ta se licenca može promeniti za buduće verzije, ali ne i za onu koju koristis. Kakva crna naknada za nastavak koriscenja? Malo kompetentnosti ne bi bilo na odmet ako već komentarišete.

Dakle, ovde se ne radi o trenutnim verzijama MySQLa koje mogu da služe još godinama, nego eventualno o nekim budućim razvojima koji će se desiti nakon par godina.


Super logika... Evo recimo ti sada koristis MySQL bazu kako si sam rekao... Sta ces sa bugovima? Da svaki software ima bugove, i to mora neko da ispravlja? Hoces ti da zaposlis developere u firmi koji ce da ispravljaju te bugove?

Sta da radis ako se pojavi neki critical security advisory? Zaposlices developere da sami napisu patch, jer nemas nikakav support za tu svoju free verziju?



Da ja pojasnim, ako vec nije dovoljno jasno.
MySQL je solidna baza za upotrebu u non-citical aplikacijama, tipa neki websajt, neke manje aplikcije u nekoj firmi koje i nisu toliko bitne za samo poslovanje itd itd...
Ono sto meni smeta je sto MySQL puca na veliko i poredi se sa Oracle-om i MSSQL-om, a pogotovo sto se svrstva rame uz rame sa Oracle-om... Neumesno je mozda cak i MSSQL porediti sa Oracle-om po pitanju performansi... A ovima je pun sajt takvih gluposti, kao MySQL isti kao Oracle samo dzabe vamo tamo, a baza im ne podrzava osnovne stvari... Ne znas dal da im se smejes il da places...

Mislim pogledaj ovo, sajt im je prepun ovakvih gluposti:


 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 13:35 - pre 225 meseci
Diskusija počinje da mi se sviđa.

Citat:
To sto si naveo to nije merodavna cinjenica... 3 mil. selecta dnevno moze da uradi svaka baza... Rad baze nije samo uspesno izvrsiti select query... Imas tu i drugih stvari, poput performansi, reliability-ja itd itd...


Nije 3 miliona selecta dnevno, nego 3 miliona komplikovanih selecta (kreativi se pojavljuju u odredjeno vreme sa odredjenom težinskom funkcijom na više od 500 mesta) i odmah isto toliko updatea sa živom statistikom na običnoj PC arhitekturi. Namerno kažem kreativa, jer banneri više nisu sličice, nego flash filmovi, dhtml zezancije i slično. Performanse? jeste da je 3 miliona kreativa dnevno, ali ne ravnomerno, pa je u pikovima od 80-150 kreativa na sekundu. Da li izdržava bez problema? Naravno. Reliability? Da li je dovoljno za realibility ocenu da projekat radi bez problema 4 godine? Meni je dovoljno da u tu bazu imam poverenje. A o onom projektu sa 500.000 e-mailova dnevno da i ne pričam. To je puno kompleksnije. Sve ovo pričam zato što vam nije dovoljno što veliki koriste, sada valjda nije dovoljno što nekome ovo radi posao na ne tako malom projektu. Izvolite recite vi vaše parametre u kojim ste projektima radili, pa da nastavimo diskusiju.

Citat:
Super logika... Evo recimo ti sada koristis MySQL bazu kako si sam rekao... Sta ces sa bugovima? Da svaki software ima bugove, i to mora neko da ispravlja? Hoces ti da zaposlis developere u firmi koji ce da ispravljaju te bugove?


MySQL je izuzetno stabilna baza. Instaliran je na nekoliko stotina hiljada servera (možda sam previše ili premalo rekao, ispravite me), mislim da se dokazao u produkciji. Ukoliko i bude bugova, mislim da MySQL neće reskirati da ne ispravi bugove brzo, jer su ti korisnici potencijalni budući komercijalni korisnici. Uostalom, postoji nešto što se zove podrška sa strane MySQLa, kome treba, ohrabren je da je uzme.

Citat:
Sta da radis ako se pojavi neki critical security advisory?


MySQL nije eksponiran prema spoljnjem svetu. Ako ja imam kontrolu nad serverom, i ako sam eksluzivni korisnik tog servera, i ako je napisano par hermetički zatvorenih queryja, šansa je vrlo mala da nešto može da se desi. Mnoooooogo manja nego za neki web servis. Ako nešto i bude, pročitaj prethodni pasus.

Ne bih ni ja upoređivao Oracle sa MySQLom, primena je drugačija, ali nemojte pričati da se ne upotrebljava za ozbiljne svrhe. Ja u to rešenje imam dovoljno poverenja.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 14:55 - pre 225 meseci
Citat:
Dakle, ne valjaju primeri sa MySQL sajta.


Nije da ne valjaju, ali možeš da odeš i do Oracle i Microsoft sajtova i lako pronađeš Success Stories vezane za ovaj ili onaj proizvod.

Nego, imam ja jedno pitanje - istina je da MySQL baza mora da se "zaustavi" kad se radi backup?

Dalje, bilo bi interesantno čuti od nekog sa ES o kakvim oni problemima tipa "raspali se indeksi" pričaju svako malo?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.10.2005. u 15:58 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:05 - pre 225 meseci
Bila je tvrdnja da je MySQL decja igracka, da je ozbiljni ne koriste. Otud sam pomenuo primere sa sajta. To nije bilo dovoljno. Onda sam pomenuo licne primere, kao sto je banner server koji isporucuje vise bannera nego citav SCG web zajedno. To onda kao nije merodavno, to se ne vazi. Sta onda hocete?

Postoji nacin da se MySQL ne zaustavlja za backup: 2 povezane master/slave baze, druga je replika one prve. Takodje, moze i offline backup na tape, ali treba malo zongliranja, ne kazem da ne treba, ali na svaki alat se moras navici, zar ne?
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:09 - pre 225 meseci
Citat:
Dalje, bilo bi interesantno čuti od nekog sa ES o kakvim oni problemima tipa "raspali se indeksi" pričaju svako malo?


Ovaj forum je dokaz da nije jednostavno napraviti/odrzavati posecen sajt.

Veruj mi, meni bi bilo mnogo lakse da koristim Oracle i da se hvalim sa tim. Ovako se osecam krivim sto koristim MySQL i sto meni to resenje radi. Naslusao sam se dosta strucnjaka koji koriste neka komercijalna resenja, naprave neko neoptimalno djubre pa moraju da dodaju server za serverom, i kasnije kazu: znas, nase resenje je skalabilno. Ma hajde :)



 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:21 - pre 225 meseci
Nemoj ti nama sad "nije lako napraviti i održavati popularan sajt" kad taj tamo server isporučuje više banera nego ceo SiCG web zajedno :)

Nisam siguran šta ti znači ono pravljenje master-slave baze ako hoćemo backup? To znači da moramo da teramo 2 istovetne baze samo zbog backupa?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:27 - pre 225 meseci
Citat:
Ovako se osecam krivim sto koristim MySQL i sto meni to resenje radi.

Svašta :)
Citat:
Naslusao sam se dosta strucnjaka koji koriste neka komercijalna resenja, naprave neko neoptimalno djubre pa moraju da dodaju server za serverom, i kasnije kazu: znas, nase resenje je skalabilno. Ma hajde :)


Pa sad.. ne znam šta hoćeš da kažeš? Da ne možeš da napraviš neoptimalno rešenje sa nekomercijalnom bazom?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:29 - pre 225 meseci
Udaljavamo se od teme i gubimo u tehnickim detaljima, a to ne bih voleo. Ono resenje sa 2 istovetne baze koristimo kod jednog projekta, pa ako crkne jedan server, drugi zauzima njegovo mesto. To je bio zahtev klijenta. Moze i offline backup, kao sto sam rekao, samo sto treba malo zongliranja.

Mislim da sam dovoljno bio promiskuitetan sto se tice projekata u kojima ucestvujem. Plasim se da cete se sada uhvatiti za svako slovo i napadati besomucno :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:40 - pre 225 meseci
Citat:
Ono resenje sa 2 istovetne baze koristimo kod jednog projekta, pa ako crkne jedan server, drugi zauzima njegovo mesto. To je bio zahtev klijenta. Moze i offline backup, kao sto sam rekao, samo sto treba malo zongliranja.


Ni jedno ni drugo nije odgovor na ono što sam pitao, zar ne?

Možeš li da direktno odgovoriš: može li MySQL da uradi backup baze bez da se servis zaustavlja?

I to jeste tehničko pitanje, a ti daješ odgovore koji su sve samo ne odgovori na jasno pitanje.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.10.2005. u 16:41 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:45 - pre 225 meseci
Mogu direktno da odgovorim: moze.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:46 - pre 225 meseci
Hvala i obavesti Gojka :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..13.10.2005. u 15:52 - pre 225 meseci
Citat:
zi::: Mogu direktno da odgovorim: moze.


Ja zadnji put kad sam gledao odgovor je bio "moze, ali..." , gde je ali podrazumevalo lock tabele, i da onda svi procesi koji hoce nesto da rade sa tom tabelom moraju da cekaju da se bekap zavrsi.

Sad, ja imam tabele od nekoliko GB, pa to bas i nije prakticno.... Ako znas neko resenje bez toga, i mene zanima.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Šta će biti sa MySQL (čitaj: Oracle kupio InnoDB)..

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14157 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.