Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji hardver je najisplativiji za rutiranje/firewall/nat?

[es] :: Linux mreže :: Koji hardver je najisplativiji za rutiranje/firewall/nat?

[ Pregleda: 4363 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Koji hardver je najisplativiji za rutiranje/firewall/nat?26.09.2005. u 07:31 - pre 226 meseci
Da li se neko malo bavio tematikom i testirao razne varijante po sledećem pitanju:

Koji procesor je najzahvalniji (u odnosu na svoju cenu) za rutiranje i firewall/nat na linuxu? Znači, zanima me najbolji odnos brzine i cene. Da li se isplati uzimati pune pentiume ili će celeroni raditi posao dobro za manje pare, da li se semproni ili atloni isplate, itd...

Ako ima iskustava i sa raznim matičnim pločama i mrežnim karticama, i količinom neophodne memorije, može i to da pomene.

Pri tome mislim na vrlo zahtevno rutiranje/firewall/nat, mreže od po 500-1000 kompjutera ili više, a ne kućne mrežice.

 
Odgovor na temu

risk
Srdjan Rosic
moj radni sto / freelancing
Dublin, Ireland

Član broj: 5723
Poruke: 278
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Jabber: srdjan.rosic@gmail.com
ICQ: 92276228
Sajt: www.sietf.org


+2 Profil

icon Re: Koji hardver je najisplativiji za rutiranje/firewall/nat?30.09.2005. u 21:29 - pre 225 meseci
pa ovako kucna mrezica ;) 10-tak racunara sa torrentima, megabit u proseku (2x ADSL), 5000 paketa u sekundi, FreeBSD sa 2 A4 strane scripte za gred shapingom/nat+forwarding + firewall-om na 433 Celeron-u sa dovoljno ram-a (nebitno koliko 160M).
E sad, kad rade puno torrenti tj. onda mi ping do google-a skoci i na 300ms dok je obicno oko 140ms. Bez shapinga je 80ms kad nema niceg drugog na mrezi. Mislim da nije problem u opterecenju processora, nego u nacinu na koji je link shape-ovan sa druge strane. A mozda i ima veze sa mojom mashinom, s obzirom da je tad otvoreno oko 7000 tcp konekcija ali procesor ne izgleda opterecen.

load averages: 0.08, 0.20, 0.17 ali radim i druge stvari.

Uglavnom najveci problem imam sa podrskom u drajverima za sve sto hardware podrzava.

Dakle sta je za tvoje kriterijume zahtevno routiranje? Sta ce raditi tih 500-1000 racunara. Ako ti bas treba low latency mislim da onda moras da koristis neko resenje tipa Juniper ili Cisco.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: Koji hardver je najisplativiji za rutiranje/firewall/nat?

[ Pregleda: 4363 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.