Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li sam dobro uradio ili ne.Kombinatorika!!!

[es] :: Matematika :: Da li sam dobro uradio ili ne.Kombinatorika!!!

[ Pregleda: 3382 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bude83
Budimir Kovačević
Sokolac

Član broj: 62304
Poruke: 61
*.teol.net.

Sajt: www.etf.ues.rs.ba


+3 Profil

icon Da li sam dobro uradio ili ne.Kombinatorika!!!23.09.2005. u 00:01 - pre 226 meseci
Zadatak glasi:
Na koliko načina možemo n različitih predmeta razmjestiti u r različitih kutija, tako da tačno 3 kutije ostanu prazne? A barem tri prazne?

Riješenje:
Ja sam njuškajući po nekim knjigam, sveskam, skriptama...došao do zaključka da se ovo može predstavitikao broj svih surjekcija Nn->Nm.
=Σ(-1)^(x-j)(x nad j)*j^n (suma ide od 0 do x)
Gdje je x - broj kutija, a n - broj predmeta. U mom prvom slučaju x=r-3 i to je to.

Sada drugi dio zadatka koji kaže da barem tri kutije ostanu prazne. Znači mogu ostati 3,4,5,...,r-1 prazne kutije. Ja sam mislio da ovo napišem samo kao sumu svih ovih surjekcija. Tj. ako mi je (r-3) kutija popunjeno + (r-4) + (r-5) ... +(1). Znači predhodnu formulu da sumiram još od 1 do r-3.

Da li je ovaj moj način razmišljanja ispravan.Ako sam negdje pogriješio može li mi neko pomoći oko ovoga zadatka.
Centrometal CM 20-35kW
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
62.193.129.*



+6 Profil

icon Re: Da li sam dobro uradio ili ne.Kombinatorika!!!20.12.2005. u 19:39 - pre 223 meseci
Da bi tačno tri kutije ostale prazne, prvo moraš da odabereš te tri kutije koje će ostati prazne. To očito možeš uraditi na načina. Preostalim kutijama dodelićeš redne brojeve od do . Sada ti se smeštanje predmeta u kutije svodi na to da svakom predmetu dodeliš redni broj kutije u koju ćeš ga staviti - ili, kombinatorno rečeno, da broja rasporediš na mesta, pri čemu je poredak bitan, a ponavljanje dozvoljeno. Dakle, dobijaš varijacije s ponavljanjem, kojih ima . Ukupno, dakle, imaš .

Da bi bar tri kutije ostale prazne, sumiraćemo gornji izraz od kutije do kutije (uzimamo zdravo za gotovo da se predmeti moraju smestiti u bar jednu kutiju):
(gde smo uveli smenu i uzeli u obzir da je ).

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 20.12.2005. u 20:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Da li sam dobro uradio ili ne.Kombinatorika!!!

[ Pregleda: 3382 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.