Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?

[es] :: C/C++ programiranje :: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?

[ Pregleda: 6310 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?05.09.2002. u 19:34 - pre 262 meseci
Kada kreiram socket i bindujem port, znaci socket(), bind(), pa listen(),
kako posle da prekinem slusanje porta, odbindujem port i zatvorim socket?

I jos nesto, imam accept() koji ceka u glavnoj niti.
Kada hocu da ugasim server (znaci zatvorim sve konekcije ka klijentima),
kako da nateram accept() da ne ceka vise? :)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?05.09.2002. u 19:54 - pre 262 meseci
Linux: close()
Windows: closesocket()
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?05.09.2002. u 20:00 - pre 262 meseci
To sam vec probao - close (socket_descriptor).
Probao sam i shutdown (socket_descriptor, 2).
Ne vredi.
Accept() i dalje ceka...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?05.09.2002. u 20:31 - pre 262 meseci
accept će naravno uvek da blokira, osim ako ne koristiš non-blocking sockets. Kako zamišljaš da zaustaviš server? Nekom komandom od strane klijenta, ili neki drugi način? Ja sam radio sa Windows NT service-ima i tamo se serveri startuju i zaustavljaju preko SCM-a. Možeš li malo preciznije da opišeš taj tvoj server?
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?05.09.2002. u 23:40 - pre 262 meseci
Linux server sa nitima.
Pri start-upu se otvori START_THREADS thread-a (taj broj je 5 po default-u), i te niti spavaju i cekaju da ih glavna nit, gde se nalazi accept, zaposli.
Ako ponestane slobodnih threadova, otvaraju se novi, sve do MAX_CLIENTS, a ako novootvoreni threadovi (znaci oni koji su se otvorili kada je onih 5 bilo zauzeto) spavaju duze od 15 min (MAX_SLEEP_TIME je po defaultu 900 sec - 15 min) - oni se zatvaraju.

Jel' sam sad objasnio?
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?06.09.2002. u 02:10 - pre 262 meseci
To je OK, ali sam više pitao kako izgleda sa user stanovišta. Kako si zamislio da kontrolišeš događaje kao što su pause/resume i stop? Koliko kapiram sve niti su ti zauzete (glavna "slušanjem", a radne ili spavaju ili obrađuju zahteve). Kako misliš da administrator komunicira sa serverom?
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?06.09.2002. u 11:51 - pre 262 meseci
Nisam spomenuo keyboard thread
Dakle, kada ukucam exit, iz keyboard thread-a se zovne f-ja server_shutdown(), koja pozatvara sve otvorene konekcije, i pogasi sve thread-ove (prvo ih probudi sa mutex_unlock, pa oni sami izadju, znace NE ubijam ih).
Kad se konekcije zatvore, thread-ovi pogase, onda izadjem i iz keyboard thread-a, znaci ostane mi samo glavna nit, i to je to, tu me ceka accept()

Ili da accept stavim u poseban thread, pa da ga kill-ujem, ili da napravim klijent unutar samog servera koji ce da odblokira accept (ovo zvuci skroz sasavo ).
E, mene interesuje postoji li neko elegantnije resenje?

Ne pravi mi se poseban thread samo za accept, jer vec imam i keyboard thread, i plus 5 threada koji po defaultu cekaju klijenta...
 
Odgovor na temu

sspasic
Sasa Spasic

Član broj: 3261
Poruke: 175
*.medianis.net

Jabber: sspasic@elitesecurity.org
ICQ: 35454521


Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?06.09.2002. u 13:01 - pre 262 meseci
Mogao bi da koristis non-blocking listening socket, pa ispred accept-a da stavis jedan select. Tada ce listening thread da se zakuca na select.
E select mozes da prekines bilo kojim signalom koji nije blokiran (tu situaciju mozes da prepoznas kad select vrati EINTR).
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?07.09.2002. u 15:31 - pre 262 meseci
OK, kad stavim select da slusa socket_file_descritpo, kako onda da mu posaljem neki signal?
Da ne treba mozda da slusa jos nesto?
Ili ce close(sfd) da mu posalje signal?
 
Odgovor na temu

sspasic
Sasa Spasic

Član broj: 3261
Poruke: 175
*.medianis.net

Jabber: sspasic@elitesecurity.org
ICQ: 35454521


Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?08.09.2002. u 02:10 - pre 262 meseci
Evo jednog nacina:
Pre nego sto kreiras thread-ove iz pool-a i udjes u accept loop stavi sledeci kod:
- pokupi pid onog thread-a gde ti je accept (sa getpid)
- postavis signal handler npr. za SIGUSR1 (funkcijom signal).

U signal handler stavis kod koji ce postaviti jedan flag (najbolje u volatile promenljivoj) koji ce reci 'treba ugasiti listening socket'.
Prilikom sledeceg select-a koji vrati <0 i pri tome bude errno==EINTR i ovaj flag postavljen na kraj==true izadjes iz select/accept petlje i zatvoris socket.

Sada neko ko hoce da prekine accept/select petlju posalje signal SIGUSR1 thread-u koji ima pid==onaj zapamceni sa pocetka (funkcijom kill).

Nisam 100% siguran da je ovo resenje upotrebljivo na drugim unix-ima.

Drugo moguce resenje, bez signala i dosta jednostavnije:
Napravi jedan pipe (funkcija pipe) i u select sem listen socket-a proveravaj i njegov fd (read fd).
Kada se nesto desi sa ovim fd-om (tj. bude FD_ISSET==true) treba prekinuti select/accept petlju.
Nit koja zeli da prekine select/accept petlju treba damo da zatvori write file descriptor.
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?09.09.2002. u 15:25 - pre 262 meseci
Ma close(sd) salje signal, sto je i logicno.
A ovo sa pipe cu da probam, treba mi tako nesto...
Hvala svima!
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Kako da zatvorim socket i nateram accept() da vise ne ceka?

[ Pregleda: 6310 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.