Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Loptasto ogledalo :->

[es] :: Nauka :: Loptasto ogledalo :->

[ Pregleda: 3757 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nszmduu

Član broj: 33322
Poruke: 95
*.131.eunet.yu.

Sajt: www.vbboard.net


Profil

icon Loptasto ogledalo :->30.08.2005. u 17:45 - pre 226 meseci
Sta bi bilo kada bih imao loptu koja je napravljena od onog ogledala sto je sa jedne strane normalno ogledalo, a gledano sa druge strane obicno providno staklo, tako da je iznutra ogledalo, a izvana providno, i kada bih je stavio pored izvora svetlost Svetlo bi uslo i pocelo bi da se odbija po unutrsnjosti, a i izlazilo bi napolje...
E sad, kada bih ugasio izvor svetlosti, da li bi kugla svetlela barem trenutak... Odoh na wc solju! :-P
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Loptasto ogledalo :->30.08.2005. u 18:03 - pre 226 meseci
Neverovatno, ali isto sam se ja pitao pre neki dvocifren broj godina :).
I... i dalje ne znam odgovor (ne znam kako rade ta ogledala).
Inace, moze to i sa obicnim ogledalom iznutra. Ako imas malu rupu i pustas svetlosni snop unutra on ce se pri odbijanju od suprotne strane rasprsiti tako da ce kroz rupu izaci samo jedan deo onoga sto je uslo. Ispada da bi doslo do nagomilavanja svetlosti.

Verovatno bi se, s' obzirom da ogledalo nije savrseno, cela sfera zagrevala i tu bi se trosila energija te svetlosti koja se nagomilava. Dalje, ako je to u vakuumu pa nema odavanja toplote okolini, verovatno bi se zagrevalo sve do belog usijanja tj. dok ne pocne da svetli jednako svetlosti koja upada. Mada vizuelno bi to izlgedalo slabije jer bi zbog vece povrsine fluks bio manji.

Uh, pustio sam malo masti na volju :)
 
Odgovor na temu

Ve$eli
Veselin Ilic

Član broj: 20439
Poruke: 238
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Loptasto ogledalo :->30.08.2005. u 19:04 - pre 226 meseci
Mislim da je sledeca stvar u pitanju:

Svetlost se nagomilava sve dok se ne izjednaci absorbovana kolicina svetlosti i upadna kolicina svetlosti.
Absorpcija je normalna kod svih ogledala, tj. svako ogledalo ima sopstveni koeficijent absorpcije koji nam govori koliko se % upadne snage odbija.

A posto je svetlost djavolski brza, vreme koje svetlost ostane da se ne absorbuje odmah je infinitezimalno.

Pozdrav,
Veselin
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Loptasto ogledalo :->30.08.2005. u 22:00 - pre 226 meseci
Naterao si me da mislim pa da ti odgovorim :),

ako se setis tih ogledala iz onih pandurskih serija, seti se dve prostorije koje deli ogledalo. Prostorija iz koje je ogledalo providno nema osvetljenje, a prostorija u kojoj vrsi refleksiju ima. Ako bi napravio kuglu od takvog ogledala ogledalo bi bilo orijentisao ka spolja tako da svetlost ne bi ni ulazila.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Loptasto ogledalo :->

[ Pregleda: 3757 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.