Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ambrozia sta znate o tome...?

[es] :: Nauka :: Ambrozia sta znate o tome...?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 36788 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ne znam

Član broj: 83413
Poruke: 52
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Ambrozia sta znate o tome...?14.03.2007. u 21:02 - pre 207 meseci
Nista Avil, nista Pressing. To su vam samo pomocna sredstva tj. antihistaminici (znaci da smanjuju povecane kolicine histamina u organizmu kojise stvara usled alergijske reakcije i ostecuje telo) dok ne pronadjete UZROK odakle poticu tegobe ili bolest. Antihistaminici vremenom donose kontraefekte narocito ako ih koristite neograniceno i na svoju ruku, i sto kao i antibiotike! Pressing sme da se koristi najvise oko 10 dana pa se pravi pauza. Pravi dobar lekar to mora da zna i da vam tako savetuje. Ostali koji tvrde suprotno ili ne znaju ili samo fuserisu, ili potpomazu farmaceutske kuce iz nekih svojih razloga.
Odete lepo na Torlak (sa uputom specijaliste), tamo rade testove za svaki alergen posebno.
Meni su radili konkretno na polene trave i ambroziju. Svaki test kosta 2000din. Radi se samo 1 u zivotu.
Kada utvrdite na koji ste polen alergicni, lekar ce vam prepisati Sublingvalnu imunoterapiju. - To je je jedini pravi Lek za tu bolest. Vrsi se 'imunizacija' sa najmanjim pa sve vecim dozama alergena tokom cele godine i u skladu sa godisnjim dobom i sezonom cvetanja vrste stetnog polena, u vidu kapi koje se stavljaju pod jezik (zato se to i zove u prevodu 'podjezicna imunoterapija').
Znaci ostala sredstva - ajkulino ulje, koenzimi Q10, koloidna srebrna voda, razni vitamini i minerali, zdrava cista voda, aloja, borago (dobar i za povecane trigliceride i menstrualne tegobe...), ulje nocurka, ulje semenki grozdja, seceri i soli koji nisu 'beli', integralne zitarice od celog zrna, razne akupunkture, homeoterapije... - sve to pomaze u povecanju imuniteta jer je kod alergija upravo stvar u slabijem imunitetu, i sve to moze da pomogne, ali NE moze da potpuno izleci bolest.
Koga zanima vise kako se ja borim protiv ove tegobe i kako uspevam, neka mi pise na pp, pa cu mu detaljnije opisati i kako da se hrani (meni je to alergolog jedan od the best u srbiji prepisao...) jer je to vrlo bitno kod borbe protiv polenskih alergija.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Ambrozia sta znate o tome...?15.03.2007. u 09:35 - pre 207 meseci
Terapija o kojoj je Ne znam pisao nije iskljucivo vezana za torlak.
Imuno terapija, odnosno hiposenzibilizacija na alergene se sprovodi i u klinickom centru, zatim na bezanijskoj kosi, verujem i u drugim gradovima u Srbiji.
Kozne probe na alergen se ne naplacuju ako imate zdravstveno osiguranje, za Torlak ne znam.
Obicno se daje i krv na analizu.
A onda na osnovu rezultata lekar preporucuje imunoterapiju sa odredjenim alergenima na koje ste alergicni.
Poenta je da tokom terapije, koja traje od 2-5 i vise godina, vas jaki imuni odgovor na alergene oslabi ili nestane.

Ovo je danas zaista jedini efektivan lek za smanjenje preosetljivosti. Imunoterapija se moze primeniti sublingvlano ili subkutano, pristup zavisi od lekara, na KC se uglavnom aplicira "vakcinama".
Terapija se preporucuje svima bez obzira na tezinu tegoba, smanjuje teske tegobe, a kod nekih alergija nestaje. Naravno postoji mali broj ljudi kojima imuno terapija ne pomogne, ali ne steti.

@Ne znam
Zasto ne napises detalje oko ishrane, sta, kako i zasto. Koji lekar sa Torlaka te vodi ?

p.s. inace test na alergene se ne radi samo jednom vec se posle odredjenog vremena ponavalja da bi se utvrdio tok i uspesnost terapije
 
Odgovor na temu

Ne znam

Član broj: 83413
Poruke: 52
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Ambrozia sta znate o tome...?15.03.2007. u 11:38 - pre 207 meseci
@ EagleOne ,
kozne probe se ne naplacuju za sada
Ja sam na Torlaku radila takozvanu analizu krvi (a to se naplacuje za sve korisnike, jer koriste uvozne reagense za to koji se u Srbiji ne proizvode) i to je najsigurniji metod za utvrdjivanje tacno kojeg elergena i u kojoj meri. Meni su ispitivali alergene posebno za polene trave, posebno za mesavinu korova, a posebno bas za korov-ambroziju {jer smo sumnjali na nju. Kasnije smo utvrdili da sam alergicna samo na polene trave, a kako postoje mnoge vrste trave (neke od njih lice i na korov, ali spadaju u trave) koje cvetaju i pred kraj leta (sto se poklapa sa cvetanjem ambrozije, mada se njeno cvetanje sada malo pomerilo pa cveta vec od kraja juna pa sve do prvog mraza kada pocinje da miruje) to mi je alergija bila izrazena od samog proleca do kraja jeseni. Sto se ambrozije tice najpre ona izaziva astmu jer ima vrlo jak polen ako se ne leci alergija na nju, ali ni poleni trave nisu bezazleni po tom pitanju.}

Koliko ja znam jedino Torlak to radi na najkvalitetniji nacin. To rade i privatne laboratorije, ali one nemaju toliki renome i kredibilitet za mene, i sto se zdravlja tice treba uvek raditi samo kod proverenih institucija.
Kozne probe ne moraju biti sto posto tacne, jer je pitanje da li vam ih rade sa svezim indikatorima, a i dejstvo elergena na kozi i u organizmu unutra nije isto!
Meni su rekli da ne moram ponovo da ispitujem krv na alergene, jer je dovoljno sto sam zapocelana terapiju, i naravno zbog ustede. Mozda cu za 5 godina trebati proveriti tim testom kakvo je stanje, ali i samim poboljsanjem stanja moje alergije potreba za tim ce se smanjiti.

Inace SLIT (sublingvalna imuno terapija, ili vakcina) koju ja koristim su meni preporucili i vidim da deluje (a pocela sam tek prosle godine u jesen), ali nisu mi spominjali subkutanu terapiju. Da li to znaci da se daju injekcije pod kozu?

Nisam ovde htela da napisem koji lekari mi vode terapiju da ne bi u prvom slucaju zvucalo kao javna reklama (jer taj lekar radi privatno, i on je doktorirao medicinu bas na alergijama), a za drugog lekara koji nije sa Torlaka jer su mi tamo samo radili testove krvi, cu reci onome koga zanima, to je jedna doktorka koja je specijalizirala za alergije i ima pravo da daje ove terapije, a radi u drzavnoj ustanovi, ali nije iz Beograda.

EagleOne, ako zanima vas licno koji su to lekari i ako imate probleme sa alergijama, javite mi se na pp pa cu vam poslati informacije.

Ishrana zavisi od toga na koji polen ste alergicni... Na osnovu toga birate sta smete a sta ne smete da jedete. Jako je vazno da koristite na primer uglavnom kozji sir, jer koze jedu samo biljke koje na listovima ne zadrzavaju polene i uopste njihovo mleko je vrlo lekovito za ljude sklone alergijama (narocito je ukusan kozji kackavalj ko ne voli kozje mleko), treba da izbegavate breskve i svo 'dlakavo' povrce i voce (jagode, maline, kupine, kivi) ili da ih bar koristite u umerenim kolicinama i u sezoni kada ne lebde u vazduhu ti poleni koji vam smetaju. Zatim dobar je tofu sir od soje i sojini proizvodi uopste, biljni sirevi (gauda i sl), citrusno voce, jabuke, kruske, banane (svo glatko voce), od breskvi-nektarine, lubenice, dinje, grozdje - dobro oprati grozd po grozd (jer u vinogradima ima mnogo polena koji se lepe za bobice), . Treba izbegavati: kikiriki, susam, vestacke vegete sa Na-glutaminatom (na srecu ima da se kupi sada kod nas jedna vrsta 'vegete' bez Na-glutaminata),
Zatim jesti: plavu morsku ribu - skusu, losos, oslic je 'cistac mora' (kao svinja u svetu sisara) pa se ne preporucuje cesto... Od mesa piletina, curetina, guscetina, divljac, teletina, govedina, jaretina, ovcije, moze i svinjsko ko ne moze bez njega ali ipak umereno kako kome prija (mada treba izbegavati)...
Integralni hleb uzimati, maslinovo ulje i masline, ulje semenki grozdja, ulje od bundeve, i sva nerafinisana ulja makar u salatama.
Izbegavati beli secer i belu rafinisanu so (najbolja je morska nerafinisana), a kao zamenu za beli secer uzimati nerafinisani zuti secer ili jos bolje jecmeni slad, ili sirup od agave ili grozdjani secer. Med moze ko nije alergican na pcele. Meni je lekar savetovao da izbegavam med, ali ja ga koristim umereno, 1-2 kasicice u caj i nista mi ne smeta. Vazni je samo da kupujete med od proverenih pcelara ili koji je prosao laboratorijske analize kvaliteta, jer ovde ima nesavesnih pcelara koji na svoju ruku cesto stavljaju razne humane antibiotike i jos neke zabranjene hemikalije u pcelinje kosnice i time kontaminiraju med, a to mnogi ne znaju...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

micro

Član broj: 39365
Poruke: 3
...yu.136.116.87.in-addr.arpa.



Profil

icon Re: Ambrozia sta znate o tome...?26.03.2007. u 12:46 - pre 206 meseci
pre mesec dana sam bio na testiranju u subotici i alergican sam na polen drveca, trave i korova; testirali su me bockanjem po ruci

kako izgleda taj test na torlaku; da li kosta po 2000 za svaki alergen ili se cena odnosi na kompletan test (iako mi ovo nije mnogo vazno, jer je zdravlje ipak najvaznije)

da li se mora ici vise puta na kontrolu ili ti odmah po dobijanju rezultata odrede neku duzu terapiju

na sajtu http://www.tmg.org.yu/v290308.htm sam procitao:
"Terapija počinje niskim koncentracijama alergena i doza se povećava sve dok pacijent ne postigne maksimalnu dozu, tj. dozu održavanja, koja varira za svakog pojedinačnog pacijenta. Doza održavanja se daje na 4 nedelje u intervalu 3-5 godina što rezultira zaštitnim efektom nakon prestanka i do 3 godine."

da li se ova terapija obnavlja nakon tog vremena (iako je i u tom slucaju ovo nesto najbolje sto sam cuo do sada)

nista od ovoga mi nije vazno, jer sam vec odlucio da odem na torlak
videcu i ovde u novom sadu ako ima neko pametan da se posavetujem u vezi sa tim

[Ovu poruku je menjao micro dana 26.03.2007. u 14:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao micro dana 26.03.2007. u 14:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Ambrozia sta znate o tome...?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 36788 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.