Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?

[es] :: Vodič za posao :: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18648 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lukes
Beograd

Član broj: 30173
Poruke: 16
*.ptt.yu.

Sajt: www.yumidi.com


Profil

icon Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?27.08.2005. u 09:28 - pre 227 meseci
Evo ovako... da bih iznajmljivao poslovni prostor kao pravno lice morao sam da registrujem neku firmu, medjutim muzicki studio nije bilo moguce registrovati kao delatnost pa sam registrovao agenciju za marketing (pausalni porez). Problem je sto nemam nikakav priliv novca na racun osim pozajmice koju jednom mesecno sam sebi uplacujem da bi platio kiriju i doprinose.
Zanima me hoce li mi neko nekada napraviti problem zbog postojanja firme sa "fantomskim" prihodima?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?27.08.2005. u 09:37 - pre 227 meseci
To najbolje da vidis sa tvojim knjigovodjom.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?27.08.2005. u 11:07 - pre 227 meseci
Citat:
lukes: Zanima me hoce li mi neko nekada napraviti problem zbog postojanja firme sa "fantomskim" prihodima?


Nece. Za pausalce ih uopste ne interesuje odakle su pare i na sta se trose, sve dok su sve obaveze redovno izmirene a ukupan godisnji prihod ne prelazi zadatu cifru (mislim da je oko 2 miliona dinara).
 
Odgovor na temu

lukes
Beograd

Član broj: 30173
Poruke: 16
*.ptt.yu.

Sajt: www.yumidi.com


Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?28.08.2005. u 09:24 - pre 227 meseci
Knjigovodju nemam, ne znam za sta bi mi trebao kad u banku idem jednom mesecno da uplatim pozajmicu sam sebi i predam tri virmana: za kiriju, porez i socijalno.

Pricao sam sa jednim knjigovodjom u vezi ovoga, on kaze ne znam, sacekaj kraj godine. Pa sta onda moze da se desi! :)

I ja mislim da nece biti problema, ali bolje je 100% se uveriti u to pre nego sto se oni eventualno dese.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?28.08.2005. u 11:29 - pre 227 meseci
Kao pausalac imas status fizickog lica, i uopste ne moras novac za doprinose da uplacujes na svoj racun nego mozes da uplatis i direktno postanskom uplatnicom na tekuce racune uprave javnih prihoda. Uopste nije bitno odakle ti pare, bitno je da uplatis.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?28.08.2005. u 23:15 - pre 227 meseci
Citat:
lukes: Zanima me hoce li mi neko nekada napraviti problem zbog postojanja firme sa "fantomskim" prihodima?

Ako radis po zakonu nece, ako nastavis da radis kao sto radis, onda hoce. Naime, pri svakoj pozajmici moras imati ugovor o pozajmici odakle se vidi ko kome za sta koliko i do kad pozajmljuje. To je dokument koji se cuva u knjigovodstvu do isteka zakonom predvidjenog vremena, koje je ako se dobro secam 10 godina.
Citat:
lukes: Pricao sam sa jednim knjigovodjom u vezi ovoga, on kaze ne znam, sacekaj kraj godine. Pa sta onda moze da se desi! :)

Pa mogao bi recimo da odes u zatvor zbog nepredavanja zavrsnog racuna, koji treba da ti uradi knjigovodja, to je jedan od razloga zasto firme placaju knjigovodstvene usluge. Jedno je gotovo sigurno, ako prvog januara pocnes da trazis knjigovodju, neces ga naci - svi su tada zatrpani poslom i rade danonocno da zavrse obaveze prema onima koji redovno donose dokumentaciju, ove druge ne konstatuju. Osim toga, ima jos mnogo sitnih zakonskih zackoljica na koje knjigovodje na vreme ukazuju a sam tesko mozes da ih pratis jer ovi nasi svakog meseca nesto izmene.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?29.08.2005. u 00:59 - pre 227 meseci
Pausalci nemaju obavezu vodjenja knjiga osim knjige isdatih faktura, pa ni zavrsnog racuna.
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?29.08.2005. u 11:25 - pre 227 meseci
Citat:
pctel: Ako radis po zakonu nece, ako nastavis da radis kao sto radis, onda hoce. Naime, pri svakoj pozajmici moras imati ugovor o pozajmici odakle se vidi ko kome za sta koliko i do kad pozajmljuje. To je dokument koji se cuva u knjigovodstvu do isteka zakonom predvidjenog vremena, koje je ako se dobro secam 10 godina.

Ovako nešto sam i ja hteo da ti kažem. Napravi ugovor po kome ti npr neko od roditelja ili članova rodbine pozajmljuje novac i nema da brineš.
 
Odgovor na temu

rocki
Radomir Andjelkovski
Jabuka kod Panceva

Član broj: 56532
Poruke: 71
*.3dnet.co.yu.

Jabber: windowsXP
ICQ: 19041960


Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?29.08.2005. u 18:42 - pre 227 meseci
Zasto se zamaras bespotrebno kad si pausalac. Njih uopste ne interesuje dali ti radis ili ne dok izmirujes redovno obaveze, pa zato si pausalac da ne bi vodio knjige. Kiriju plcaj na uplatnicu i nemoj da je kvitas od poreske obaveze i nema problema.
Vreme je da se predje na Proizvodnju - Promet i Uasluge
 
Odgovor na temu

lukes
Beograd

Član broj: 30173
Poruke: 16
*.ptt.yu.

Sajt: www.yumidi.com


Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?30.08.2005. u 07:52 - pre 227 meseci
Citat:
obucina: Ovako nešto sam i ja hteo da ti kažem. Napravi ugovor po kome ti npr neko od roditelja ili članova rodbine pozajmljuje novac i nema da brineš.


Ovo mi deluje kao najrealnije resenje, tako cu i uraditi, hvala.

Citat:
rocki: Zasto se zamaras bespotrebno kad si pausalac. Njih uopste ne interesuje dali ti radis ili ne dok izmirujes redovno obaveze, pa zato si pausalac da ne bi vodio knjige. Kiriju plcaj na uplatnicu i nemoj da je kvitas od poreske obaveze i nema problema.


Firma od koje iznajmljujem poslovni prostor trazi da se plati iskljucivo sa racuna firme, uplatnica ne dolazi u obzir, inace sam mogao i kao fizicko lice tako da placam kiriju.
To je posebno pitanje koje mi nije jasno: Zasto neke firme insistiraju na tome da rade iskljucivo sa pravnim licima?
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.sys.co.yu.



+52 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?30.08.2005. u 08:58 - pre 227 meseci
Zar nije logično da pravno lice iznajmljuje poslovni prostor? :)

Inače, nepisano pravilo o poslovanju isključivo sa pravnim licima neki koriste radi zaštite od neozbiljnih klijenata (ovo naravno zavisi od prirode posla), a i radi koliko-toliko bolje pravne zaštite u zemlji u kojoj je pravosuđe još uvek ekstremno sporo i neefikasno.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?30.08.2005. u 11:07 - pre 227 meseci
Citat:
lukes: Firma od koje iznajmljujem poslovni prostor trazi da se plati iskljucivo sa racuna firme, uplatnica ne dolazi u obzir, inace sam mogao i kao fizicko lice tako da placam kiriju.


Trebao si ti ipak prvo da konsultujes nekog knjigovodju. izgleda da racunovoldja te firme nije bas u toku, pa je insistirao da otvoris firmu jer je jemu tako najlakse.

Dovoljno je bilo da sklopite ugovor o najmu i da ti oni placaju na neki tekuci racun koji otvoris u banci. Za firmu je samo bitno da postoji odgovarajuci dokument na osnovu koga oni vrse placanje, a ugovor je sasvim validan dokument.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?30.08.2005. u 11:53 - pre 227 meseci
@broker
Svaka firma ima svoja pravila, to ne znaci da ne moze da se radi drugacije, niti da knjigovodja ne zna drugacije pa mu trebaju konsultacije. Jednostavno, za poslovni prostor uvek ima zainteresovanih firmi tako da izdavalac nema potrebe da odustaje od svojih uslova.
Druga stvar, rad sa fizickim licima je totalna propast jer njima stalno nesto nije jasno, ako nemaju pare ne mozes im nista, ako se dosele u prostor sa zenom i decom trebace barem 5 godina da se odatle zakonski isteraju... Sve u svemu, glupo je i da raspravljamo o tome, izdavalac svakako ima pravo da izabere kome ce prostor izdati a kome ne, to je njegova licna stvar i nema nikakvu obavezu da se tu nesto pravda navodeci razloge zasto je to tako.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?30.08.2005. u 12:57 - pre 227 meseci
Eh, ja sam pogresno razumeo da je covek, da bi nekoj firmi iznajmljivao poslovni prostor, registrovao pausalnu agenciju.

 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?30.08.2005. u 19:47 - pre 227 meseci
cekajte ljudi da razjasnimo nesto.covek je hteo da iznajmi poslovni prostor.firma koja iznajmljuje prostor iznajmljuje prostor samo pravnim licima,sto je njihovo pravo.da bi iznajmio prostor covek registruje firmu koja placa pausalni porez.sad koliko vidim frka mu je da ga pitaju o poreklu novca,jer je firma polu fantomska.objasnjenje:pausalci placaju odredjen porez,koji je odredjen poreskim zakonima,znaci ne vrsi se provera stanja uplata i isplata!!! drzavu zanima samo uplata te kvite koju je propisala i to je to.u ovom slucaju treba da postoji ugovor o zakupu izmedju dva pravna lica,jer ako nekog zainteresuje to da cisto pokaze.kakav crni knjigovodja,preseci i kontrole poslovanja.pa pogledajte koje se firme i vrste zanimanja vode pod pausalno placanje! u skoro svim tim poslovima je gotovo nemoguce a i ne trazi se izdavanje racuna.uzmite za primer stovariste gvozdja,pa ko tu moze da izadje na kraj? zato drzava jednostavno neke grane privrede jednostavno stavi pod pausalni porez i to je to.a kome on izdaje racune kad smo vec kod toga da bi morao da podnosi finansijski izvestaj poreskoj ili finansijskoj policiji????znaci on za svoj posao samo placa pausalni porez i doprinose i to je to......
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

lukes
Beograd

Član broj: 30173
Poruke: 16
*.ptt.yu.

Sajt: www.yumidi.com


Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?31.08.2005. u 09:56 - pre 227 meseci
Citat:
simonzec: cekajte ljudi da razjasnimo nesto.covek je hteo da iznajmi poslovni prostor.firma koja iznajmljuje prostor iznajmljuje prostor samo pravnim licima,sto je njihovo pravo.da bi iznajmio prostor covek registruje firmu koja placa pausalni porez.


Da, to je to, da ne bude zabune.

Citat:
broker: Trebao si ti ipak prvo da konsultujes nekog knjigovodju. izgleda da racunovoldja te firme nije bas u toku, pa je insistirao da otvoris firmu jer je jemu tako najlakse.


Zakupodavac je javno preduzece i njih ne mozes da nateras da se prilagode tvojim potrebama, imaju stroga pravila i to je to. Hoces - neces - ne moras.

U svakom slucaju, jasno mi je sada da je rad sa pravnim licima iskljucivo izbor firme, a nema direktog povoda u zakonu koji bi tako striktno diktirao. To mi je bilo nejasno.


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?31.08.2005. u 16:47 - pre 227 meseci
Citat:
simonzec: pausalci placaju odredjen porez,koji je odredjen poreskim zakonima,znaci ne vrsi se provera stanja uplata i isplata!!!

Drzava mora imti nekakav uvid u poslovanje pausalaca. Kako bi inace poreznici znali koliki porez da im "razrezu" za sledecu godinu? Kako bi znali kada neko ne moze vise da bude pausalac? Zasto bi pausalci imali fiskalnu kasu ako ne zbog toga da drzava prati njihov promet?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?31.08.2005. u 23:20 - pre 227 meseci
ok a sad mi kazi pausalca sa fiskalnom kasom????
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.sys.co.yu.



+52 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?31.08.2005. u 23:32 - pre 227 meseci
Moj frizer.

Ne odriče se država svog dela kolača tek tako. Kontrola prometa mora da postoji.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?01.09.2005. u 01:20 - pre 227 meseci
Citat:
simonzec: ok a sad mi kazi pausalca sa fiskalnom kasom????

Stvarno ne mogu da verujem da ti treba primer, ali evo - bilo koji servis elektroske opreme.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Pozajmica sam svojoj firmi - dokle?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18648 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.