Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto koristim Linux (Unix)?

[es] :: Linux :: Zasto koristim Linux (Unix)?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18063 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
212.62.53.*



+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?19.06.2001. u 13:10 - pre 277 meseci
mislim da vishe nishta ne treba reci...
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?20.06.2001. u 07:36 - pre 277 meseci
[...] najveća svrha bavljenja računarima je da oni računaju za nas. Ne treba se baviti računarima radi samih računara već da nam oni olakšaju posao. Zato su i računari dostigli toliku popularnost: brže računaju od ljudi (većine ili svih??). Sistemski/mehanički posao se ostavlja računarima, a čovek se koncentriše na razvoj ideja i razmatranje problema.

Korišćenje računara je besmisleno bez programiranja (makar u skript jezicima, pošto se MORA obezbediti automatizacija posla, inače računari gube smisao).

Upravo u tome je velika prednost Unix-a. Neverovatna moć programiranja/automatizovanja svega i svačega iz najjednostavnijih programa. Moćna konzola i IPC su glavni razlozi za moje korišćenje UNIX-a.

Toliko.

[Ovu poruku je menjao random dana 06-24-2001 u 02:47 PM GMT]
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.yubc.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?21.06.2001. u 12:33 - pre 277 meseci
Citat:
tuzlaorg je napisao:

Ventura brate.

AbiWOrd.



Imas sve sto i na windowsu cak i vise.

Sta nedostaje linuxu su mocni HTML editori (kao dreamwaver) i gotivne igre. Al jeb;;es igre



A pa ja necu da se odreknem igara )) Onda pogledas www.lokigames.com i vidis da se gomila COOL igara portuje na linux.

Samo da ih nekako dobavim
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.yubc.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 03:10 - pre 266 meseci
Heh he

Linux za sada koristim za ucenje i privikavanje ( dolazim iz windows sveta )

Pozdrav

 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.yubc.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 03:53 - pre 266 meseci
Citat:
strba:
Heh he :-)

Linux za sada koristim za ucenje i privikavanje ( dolazim iz windows sveta )

Pozdrav



Flash i photoshop me jos uvek vezuju za windowse
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 05:47 - pre 266 meseci
Citat:
random:



Gde ovo iskopaste iz naftalina?

Najpre, onima koji stalno pominju BSOD (blue screen of death): kladim se da ga nikad niste ni videli u praksi, već ste samo čuli za njega. BSOD ne postoji pod Win95/98/ME, već samo pod NT 4.0 i (ako ima problema sa hardverom ili drajverima) NT 5. Ta pojava postoji i u Unix svetu i zove se "kernel panic". Tačno je da je Win 95/98/ME relativno nestabilan, jer procesi nisu međusobno izolovani u potpunosti, ali ko zna šta radi čak i na tim sistemima ne bi trebalo da ima većih problema; u svakom slučaju, padanja ovih OS-ova nisu BSOD.

Nego, ja ću da malo polemišem sa randomom, koji izgleda jedini zna šta priča.

Citat:
random:
Evo ja ću, ovako ukratko. Koristim FreeBSD, ali ista priča naravno važi i za Linux. Prvo ću u stvari da kažem šta nisu razlozi: stabilnost i brzina nisu razlozi. Windows NT ima i jedno i drugo. Ko god priča suprotno, ili je licemeran ili neupućen ili ne poznaje sistem dovoljno dobro -- koristio sam NT nekoliko godina, dovoljno da shvatim da su regedit i cmd.exe osnovni administratorski alati :o) u tom sistemu.


Mada nisam administrator, dodaću samo da je kod Win2K uvedeno i jedno jako oružje koje se zove Active Directory.

Citat:
random:
1) Primanje i slanje emaila. Evo svakodnevne situacije: uporediću kako ja čitam email pod FreeBSD-om, i kako moj otac to čini pod Windozom 2000. FreeBSD: koristim KMail+sendmail+fetchmail. Čim se user-ppp-om zakačim na internet, sva pošta iz sendmail reda za čekanje, za sve korisnike na sistemu automatski se odašilje. Nakon toga, podiže se fetchmail koji kao demon na svakih 15 minuta dovlači svu poštu, opet za sve korisnike na sistemu sa odgovarajućih POP servera. Kada se ulogujem sistem mi prijavi da imam novu poštu, a u X-u mi mali Korn ili Gnome-mailcheck u uglu ekrana pokazuje koliko poruka me čeka. Kliknem -- startuje se mail klijent. Pročitam poruke, napišem poruke -- bez obzira da li sam online ili ne, kažem send -- istog trenutka su nestale (sendmail ih je primio) i ja više ne moram da razmišljam o njima. Bez obzira da li imaju 2k ili 2MB, iz mog ugla, ja sam sa njima za sekund završio. Sendmail će ih poslati pri prvom sledećem uspostavljanju veze, opet potpuno automatski. Sa druge strane, Win2k primer -- prvo se zakačiš na mrežu, onda ručno podižeš ceo Outlook ili OE, ili koji-već-klijent, onda čekaš da ti stignu poruke, onda ih napišeš, ako si online moraš da držiš OE podignut dok sve poruke ne odu (i nerviraš se kad šalješ nešto veliko preko emaila), a ako si offline, onda je još gore -- moraš da se setiš kad se zakačiš da pošalješ taj mail i da ga primiš. Pritom to pomnoži sa brojem korisnika na mašini -- svaki korisnik mora ručno da prima i šalje svoju poštu. Koliko poena za UNIX a koliko za Windoz u ovoj kategoriji? Ocenite sami...


Ovde nemam ništa da dodam niti da oduzmem.

Citat:
random:
2) Skripting. Ok, neko će reći -- NT ima skripting, postoji Windows Scripting Host, a tu su i batch procedure. U stvarnom životu: ne znam nijednog NT admina koji koristi WSH, a batch programi su bedni nestruktuirani abortusi u kojima kad hoćeš da napraviš nešto stvarno korisno osećaš se kao da sediš i programiraš na VAX-u u asembleru. Probajte da napravite .bat fajl sa petljom koja nešto broji, pa ćete videti na šta mislim. Koliko ste puta isprogramirali Windows da se u 03:00 zakači na internet, da pritom proveri na koliko se zakačio (npr. sve ispod 28800 je neprihvatljivo, mora se veza prekinuti i ponovo zvati), pošalje, primi email, downloaduje vam 5-6 fajlova, uradi windows update i u 6:00 prekine vezu i isključi računar. Opet kažem -- probajte. Npr. ja sam paralelno sa gorenavedenim dovlačenjem maila namestio da se po uspostavljanju PPP linka proverava CARRIER, i ako je manje od 28800 (a to je najveća brzina modema na serveru na koji se kačim), automatski se prekida veza i šalje ponovo. Ako je 28800, pristupa se slanju i primanju emaila. Automatizacija -- pod UNIXom računar radi, a ja gospodarim... Pod Windowsom se osećam kao da ga ja služim, ponavljajući potpuno iste radnje. Ako nešto stalno radiš na isti način (zakači se na net, ako nije dobra veza, otkači pa ponovo, pošalji, primi email), automatizuj to.


E vidiš, ti ne znaš ljude koji koriste WSH, ali ja ih znam i znam da je W2K administraciju itekako moguće automatizovati. Tačno je međutim, da iz nekog razloga, Unix administratori "odmah" uče važnost automatizovanja pomoću skripti, dok NT administratori prvo savladaju vizuelne alate za administraciju, pa tek onda (neki od njih?) savladavaju skriptovanje. Zašto? Pojma nemam - kao što rekoh nisam administrator, ali po svemu što znam nema tehničkih ograničenja za automatizovanje NT administracije.

Citat:
random:
3) Opcion i raznolik, a pritom skalabilan i distribuiran grafički interfejs. Opcion -- što će reći da mogu a i ne moram da ga koristim. Raznolik -- na raspolaganju mi je bar 3 kompletna desktop okruženja, i bar 5 puta toliko dobrih window managera. Skalabilan -- od icewm-a do KDE-a, za mašine od 386-ice do Pentiuma 2 pa nadalje. Distribuiran -- mogu da na svom desktopu paralelno koristim programe koji se izvršavaju na više mašina, što je najnormalnija stvar u Unix svetu...


To što ti smatraš prednošću, ja smatram velikom manom. Treba imati na umu da šarenolika grafička okruženja zbunjuju prosečnog korisnika, i što je sa mog stanovišta još važnije, jako komplikuju razvoj desktop aplikacija, a posebno testiranje na svim tim "šarenim" verzijama. Po mom skromnom mišljenju, Unix zajednica treba da usvoji jedan wm i jedno desktop okruženje i da to odradi kako treba. Primer da to može lepo da se uradi je Mac OS X, koji je vrhunski odrađen desktop OS zasnovan na Unix-u.

Citat:
random:
4) Pravi višekorisnički rad. Na jednoj mašini mogu bukvalno istovremeno da imam nekoliko korisnika. Npr. ako radim nešto u X-u, i pustim sestru za računar, ne moram da se izlogujem, ona će na sledećoj virtuelnoj konzoli da digne još jedan X pod svojim nalogom. Na Celeronu sa 128 MB memorije, podići dva KDE-a nikakav problem nije pod FreeBSD-om... Alternativno, ona može da ode na diskless stanicu (486 sa 16 MB RAM-a) u drugoj sobi, i da se uloguje na glavnu mašinu preko grafičkog intefejsa! To je već potpuno paralelni multiuser. Koliko čujem, tek će Windows XP doneti ovako nešto, što je u Unix svetu već bar 20 godina svakodnevica.


Tu si naravno u pravu i nemam šta da dodam.

Citat:
random:
4) Dobra i intuitivna arhitektura sistema. Fajl sistem podržava kreiranje simboličkih i hard linkova. Kopiranje diska na disk se svodi na cp /dev/hda /dev/hdc, za šta bi ti pod Windozom bio potreban neki Norton Ghost ili drugi paket od 50 MB. loopback block device pod linuxom i vnode pod FreeBSD-om -- na Windozu bi ti trebao neki VirtualDrive ili sličan komercijalni program. Sve je fajl -- direktan pristup svim uređajima (diskovima, zvučnoj kartici, tastaturi) preko konzistentnog intefejsa -- fajl deskriptora. Ovo je zgodno ne samo sa programerske već i sa korisničke strane.


Win2K ima mogućnost stvaranja linkova. A što se tiče Unix filozofije "sve je fajl", i pod NT-om je nešto slično, samo se to ne zove fajl već kernel object.

Citat:
random:
5) Velika količina besplatnog softvera u out-of-the box konfiguraciji. Instalirajte bilo koju Linux distribuciju -- dobili ste automatski maltene sav softver koji će vam ikad trebati. Instalirajte Windoz -- dobili ste maltene ništa. Sledi download i instaliranje programa kao što su WinZip/WinRAR, ACDSee, GetRight, Windows Commander, Ghostscript+Ghostview, itd. Većina ovih programa nije besplatna, pa u najgorem slučaju morate da tražite i crackove (ili da ih sami razbijate?). Da ne pominjem da ako, daleko bilo, imate firmu, morate da ih plaćate...


Kao programer, naravno da više volim varijantu da korisnik plati programe koje koristi. Treba međutim dodati da je većina tog besplatnog softvera koji pominješ dostupna i u Windows varijanti.

Citat:
random:
6) Lak upgrade. Ovo važi za FreeBSD, mada i za neke Linux distribucije kao što je Debian... jednom komandom sinhronizujem sav sors sistema. Dve komande i sistem je prekompajliran, tako da mogu uvek da imam sav najnoviji softver. Jednom komandom proveravam da li postoje novije verzije programa koje koristim (
Code:
pkg_version -v | grep -v = | less
), i opet, sa najviše dve komande radim upgrade, potpuno automatski. Nema cimanja po sajtovima, dosadnih instalacija/deinstalacija... Opet automatizacija -- neka računar radi umesto mene.


Priznajem da meni, glupom "sinklerovcu" koji je pod stare dane prešao na "Windoze", teško ide u glavu da prosečan korisnik treba i da zna da postoji nešto kao što je kernel, a nekamoli da ga kompajlira. Za administratore, ne kažem - to je druga priča.

Citat:
random:

7) Sistem nikad nije potrebno restartovati. Ovo je sitnica, ali od onih koje život znače... Windows se stalno restartuje, to užasno iritira. Unix se restartuje samo kada se prekompajlira kernel.


Kako koji Windows. Na poslu ne gasim mašinu sa Win2k mesecima, mada je restartujem kada stigne neki novi "critical security patch" koji treba instalirati.

Citat:
random:
8) Pod Unixom sve može da se zbudži. NFS kroz IPSec tunel preko PPP veze uspostavljene preko serijskog kabla između dve mašine? Nema problema. Mašina nema hard disk a ima malo memorije, može li da swapuje preko ehterneta? Nema problema. Hoću na paralelni port da preko releja povežem rešo za kuvanje kafe? Hmm, ne treba baš preterivati... Mada i to može... Dodatni Herkules monitor za praćenje sistemske konzole? Nema problema.


Hehe, priznajem da nemam pojma da li je i kako to moguće izvesti sa NT-om, ali kao što rekoh, ja se bavim programiranjem a ne administracijom.

Citat:
random:
9) I iznad svega, Unix je zabavan.


Naravno, ali Sinclair ZX Spectrum je ipak još zabavniji... Slackware Linuxom 3.0 (ili 3.5
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 22:52 - pre 266 meseci
Citat:

Mada nisam administrator, dodaću samo da je kod Win2K uvedeno i jedno jako oružje koje se zove Active Directory.


Dragi Ćale, ukoliko je ovo pisano sa tonom sarkazma, onda nemoj čitati dalje ...

U unix svetu postoji Kerberos(I)V već duži niz godina ... E sad, da li je poenta da se izmišlja topla voda, i sad npr. napisati Active Directory servis, i okolo se hvaliti da je to ,,jako oružje'' ( samo ne znam od čega, ili protiv koga ), i kako to ,,radi'' bog zna kakve super stvari ( koje su i do tad isto mogle da se naprave, sad će neko da kaže pomoću štapa i kanapa ) .... onda stvarnoooo želim sve najbolje ljudima koji se uzdaju u M$ kao jednu zdravu firmu sa zdravim načinom razmišljanja

Inače tvoj odgovor se u većini sastojao od ,,slaganja'' .... tako da ne vidim gde je tu polemika L;)


[Ovu poruku je menjao B o j a n dana 12.06.2002 u 11:03 PM GMT]
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 23:02 - pre 266 meseci
Citat:

Ta pojava postoji i u Unix svetu i zove se "kernel panic".


Ma daaa L;)
Iskreno nikad nisam video kernel panic na sistemu koji je u -stable
Anomalije se prouzrokuju lošim hardverom, lošom administracijom, itd....

Rekao si da nikad nisi video BSOD, e pa evo prilike:ovde.
Inače imaš čitav sijaset toga ovde.

Osim toga ko je još toliko lud da isporučuje softver, a da ga prethodno ne testira. Samo možda još uvek Microsoft !!!

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 23:15 - pre 266 meseci
Uf, bre! Gde se uvalih u ovu diskusiju!

Nisam ja nigde rekao da je MS "otkrio Ameriku" sa Active Directory-jem, samo sam odgovorio na random-ovu tvrdnju da NT administratori koriste 2 alata: regedit i cmd. Danas koriste i A.D., a ko je to izmislio baš me briga - ja ga i onako ne koristim, niti mi treba.

Uopšte, javio sam se ovde (gde inače ne svraćam) uglavnom da objasnim ljudima koji se hvale kako doživljavaju BSOD svakih 10 minuta pod Win 98 da je BSOD pojava karakteristična za NT kernele. Ja sam dva puta u životu video BSOD: jednom dok sam instalirao NT 4.0 Workstation i drugi put na poslu kada je "riknuo" jedan NT4 Server, a Win98 mi je pucao sto puta od access violation-a i sličnih stvari koje su uglavnom bile posledica grešaka u programima koje sam pravio, ali to nije BSOD.

Jednostavno, kad vidim nekog ko je prvi put instalirao Linux pre dva dana pa na sav glas viče kako je to prava stvar i kako "rulez", za razliku od M$ Winblowza koji mu priredjuje BSOD svaki čas, dobijem želju da ga malo spustim na zemlju. A možda i grešim, ko zna?

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 23:26 - pre 266 meseci
Citat:
B o j a n:
Citat:

Ta pojava postoji i u Unix svetu i zove se "kernel panic".


Ma daaa L;)
Iskreno nikad nisam video kernel panic na sistemu koji je u -stable
Anomalije se prouzrokuju lošim hardverom, lošom administracijom, itd....

Rekao si da nikad nisi video BSOD, e pa evo prilike:ovde.
Inače imaš čitav sijaset toga ovde.

Osim toga ko je još toliko lud da isporučuje softver, a da ga prethodno ne testira. Samo možda još uvek Microsoft !!!


Ma o čemu ti to pričaš? Kao što rekoh video sam BSOD dva puta, ali ne verujem da si ga ti video. I za njega važi isto što i za kernel panic: izazvan je lošim hardverom.

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?12.06.2002. u 23:38 - pre 266 meseci
Ja sam par puta video kernel panic...
I to na onom free shell serveru sto sam drzao, uglavnom se to desi kad ima gomila korisnika.. onda vrisne 'kernel panic'... ne secam se tacno ni sta je prethodilo tome ni sta je bilo posle.. samo znam da se do jaja sjebe...

 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 03:26 - pre 266 meseci
Ja sam video kernel panic samo nekoliko puta pri boot-u rekompailranog kernel-a kad npr lilo-u nije lepo specifirana root particija ili tako nesto.

A BSOD kolko ja znam je izraz BlueScreenOfDeath i vazi i za win9X serial i za NT serial samo sto je u NT-u malo drugaciji ... tj uradjen je ko nt-ov cmd kad se fulscreenuje onako sa fontom i vecom rezolucijom al sveu svemu isti k plava pozadina.

E sad ja sam na win9x vidjao BSOD jedno milion puta
Na toj istoj masini imam i win2k i na njemu sam video BSOD par puta, mnogo redje nego na win98 al opet video sam
+ Na toj istoj masini imam i linux i nijednom nije prso u toku rada, nijedan kernel panic nista!

PS: na sve to
u bivsoj firmi sam imao makinu na kojoj je bio linux slackware i win2000 server.
E sad linux je radio savrseno od kad sam dosao u firmu i instalirao ga do sad, ali sa windowsom sam imao sledecu situaciju. Na primer kad se upali masina posle instalacije ok sve radi savrseno, Resetujem masinu ok radi savrseno, odem kuci i dolazim sutra ujutru na posao palim masinu kad ono BSOD sa porukom "bla bla cannot find ntkrnl" il tako nesto, ja ubacim cd i repair i na to dobijem "cannot find previus instalation". A sve to vreme linux radi savrseno.
PPS: lilo je bio na disketi a u mbr-u je bio upisan windowsov loader tako da nije do toga problem.
PPPS: Sto je jos smesnije na toj masini sam imao i QNX i BeOS i oba su takodje radila savrseno.

I sad ti meni reci ko je tu lud ?

Mozda je ovde bio problem sa hardverom, nesto oko kontrolera, ali Linux QNX i BeOS su prezivljavali to za razliku od windows-a 2000 aka nt 5.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 03:28 - pre 266 meseci
Citat:
ventura:
Ja sam par puta video kernel panic...
I to na onom free shell serveru sto sam drzao, uglavnom se to desi kad ima gomila korisnika.. onda vrisne 'kernel panic'... ne secam se tacno ni sta je prethodilo tome ni sta je bilo posle.. samo znam da se do jaja sjebe...



Najbolje da jeste. Taj shell server necemo komentarisati.

Kao sto je Mardze Simpson jednom lepo rekla "Let us never speak of him again"
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 03:32 - pre 266 meseci
PS: Oni BSOD-i za koje je mrva dao adresu su kolko sam ja video delo 9x seriala. Vidjao sam ja po netu i BSOD-e NT-ova po aerodromima i slicno, a i kuci i na poslu naravno

PPS: prepoznatljiva razlika izmedju BSOD-a 9x-a i BSOD-a NT je sto je kod 9x text centriran a kod NT-a pocinje iz levog gornjeg ugla pa dokle stigne, a i to sto se posle 9x-ovog BSOD-a ponekad moze uspostaviti kontrola nad masinom a kod NT BSOD-a je jedini lek reboot.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 04:28 - pre 266 meseci
Ja samo mogu opet da ponovim: BSOD se dešava isključivo sa NT-om. Kada Win 9x crkne, tačno je, pojavi se neki plavi ekran, ali to nije BSOD. Ako vas baš interesuje, mogu da napišem poduži tekst o tome kako tačno nastaje BSOD i šta to znači, ali za početak pogledajte ovo:

http://wtower.net/public/rant1298.htm
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.gradiska.com

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 09:31 - pre 266 meseci
Sada da se ugledam na ostatak ljudi pa da ja kažem zašto ja koristim linux:

Koristim Slackware 8.0 samo zbog web programiranja, tj. instaliram lindžu, apache, php mod, perl i mysql... i pičim. Mislim daleko da to nemože windowze al nekako imam osjecaj da ce mi se onaj apache na winu srusiti svake sekunde, a nesto ne vjerujem ni php modu + IIS. Takođe malo se pucam linux administracijom i to je to.........

I DA VAM KAŽEM SLEDEĆE:

OD KUCANJA PO TERMINALIMA OTVARA MI SE APETITI - što je najvažnijeeeee


tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Jovan Marjanovic
HP GmbH
Stuttgart

Član broj: 942
Poruke: 456
*.net.external.hp.com

ICQ: 42
Sajt: www.hp.com


Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 11:58 - pre 266 meseci
Ako neko tvrdi da je BSOD jedini razlog zasto ne koristi windows, onda verovatno pojma nema o cemu prica. Ja licno ne volim windows. Ne volim politiku microsofta, ne volim kako je sistem organizovan, i ne volim to sto out of the box ne dobijem nista sto mi treba od softvera, za razliku od linuxa gde dobijem sve sto mi treba, plus ako mi jos nesto treba, skine source sa neta i skompajliram. Silom prilika sam radio i na windowsima par godina, i jos uvek koristim windows u firmi da citam postu, ali moram da priznam da jos nijednom nisam video BSOD, osim kada sam potpuno izmaltretirao jednu win2k instalaciju, koja je pukla kada sam instalirao 4 razlicita DVD dekodera (sto je i bilo ocekivano).
Cela ova anti windows, anti whatever diskusija moze da se svede na prepucavanja na temu koja je distribucija bolja, ili koje boje treba da bude kuciste da bi se kernel 2.5.21 iskompajlirao bolje ...
Za automatsko dobijanje Super Moderatorskog statusa na Elitesecurity forumima pritisnite Alt+F4
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 12:10 - pre 266 meseci
Citat:
Dragi Tata:
I za njega važi isto što i za kernel panic: izazvan je lošim hardverom.

Zar ?
Evo ovako, jedan konkretan primer ...
Otvoriti word, prebaciti ga u osrednji prozor, uzeti title bar mišem, i vrteti ga što brže moguće po ekranu, tamo 'amo ... paf! Instant bsod ! L;)
Tested and checked ...

Dragi Ćale, samo da se razumemo, nisam ja nikakav od ,,juče'', i šta više koristim nt5 kod kuće ponekad, skoro podjednako koliko i možda linux, ili *bsd, ali jednostavno ne mogu da tolerišem da mi neko tu sad drobi o tome kako je windows super sistem. Jednostavno krahovi pod windows-om su totalno neobjašnjivi, kao da negde u sebi ima rand_crash(), ili tako nešto ...

A u q... upadosmo opet u os flame L;(

ps: ventura, stvarno MORBIDAN problem L;) Zar ti to odmah nije govorilo da je nešto ,,went wrong'' ? L;)



"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 14:00 - pre 266 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Ja samo mogu opet da ponovim: BSOD se dešava isključivo sa NT-om. Kada Win 9x crkne, tačno je, pojavi se neki plavi ekran, ali to nije BSOD. Ako vas baš interesuje, mogu da napišem poduži tekst o tome kako tačno nastaje BSOD i šta to znači, ali za početak pogledajte ovo:
http://wtower.net/public/rant1298.htm


U pitanju je nesporazum, DT pod BSOD podrazumeva samo NTov, dok narod kod nas zove BSOD i kad je na Win9x VXD greška (koja ne mora da bude fatalna po sistem).
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Zasto koristim Linux (Unix)?13.06.2002. u 14:51 - pre 266 meseci
Cekaj sta ocete da mi kazete da su microsoftovi programeri izmislili izraz Blu Screen Of Death ? Sta su oni debili pa su napusavali svoj rad ?

PS: nije samo BSOD problem pod windowsom

Evo konkretan primer
Radi sve ok na win2k-u linuxu i win98 na jednoj masini.
I jednog dana na win2k-u samo odjednom modem pri okretanju prestane da okrece. Ja prekinem konekciju probam opet. Kaze bla bla modem ili port nedostupan svejedno. Odem ja u listu hardware-a kad tamo kao com port 2 ne radi ne zna se zasto. Resetujem ja masinu kad ono radi ... odem na internet sve ok .. diskonektujem se i krenem opet posle par sati da se konektujem opet isto zabode se modem i com port 2 ne radi.
Ja reko mozda mi trso com port na plochi. Odem ja u linux sve radi savrseno. Odem u win98 takodje. Odem sad u win2k uninstaliram com port 2 resetujem masinu i onda krenem da dodam com port kad ono nece da doda com2 nego mi doda com3 i ne moze sam da ga nadje i da detektuje setingse nego sam morao rucno da mu podesavam resurse koji su bili na com2-jci posto nemam 3 com porta i opet isti k nekad oce nekad nece da se poveze a ja ko kreten moram da resetujem masinu po par puta da bi se povezao na net pogotovo kad je bissy na yubc-u uvece.

A i vi ako mislite da se ja foliram kao win sux zbog BSOD-a a nikad nisam video doticni ... onda svaka cast.

A linux koristim zbog automatizacije, STABILNOSTI, brzine pod opterecenjem (mada i win2k lepo radi i kad swapuje dosta), a i ponajvise zato sto moze sve da se zbudzi kako ja zelim od izgleda X-a do toga da sam totalno nezavisan od provajdera osim link-a (svoj dns, smtp, getmail+pop3d)+sto je bojan zbudzio kuci ipv6 i ima ipv6 adresu itd itd.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Zasto koristim Linux (Unix)?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18063 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.