Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zujanje na zvucnicima!

[es] :: Elektronika :: Zujanje na zvucnicima!

[ Pregleda: 7643 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MRK
Nis

Član broj: 20840
Poruke: 168
217.24.27.*



Profil

icon Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 02:50 - pre 227 meseci
Stvari stoje ovako: Imao sam LG 52x CD-Rom i hteo sam da ga ugradim u auto. Napravio sam stabilizator sa 7805 i 7812 koji mi je potreban za napajanje cd-roma. pojacalo sam izvukao iz G-10 zvucnika za kompjuter i njega prikacio na stabilizator.
Pojacalo je 2*5W (mislim da je tako nesto). Zvuk hvatam na izlazu za slusalice sa prednje strane cd roma pa dalje na pojacalo.

Problem: kada se pali cd rom na zvucnicima se cuje brujanje motora u cd romu!
kada probam sve to sa mp3playerom (bez cd-roma) brujanja nema!

Gde je najverovatnije problem???

Inace zvucnici koji su bili na tom pojacalu su od 4oma i 5W a moji u kolima su 4oma i 5-10W.
~~$HoMY~~
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 05:50 - pre 227 meseci
Sad cu da ti kazem.
Problem je u romu, koji negde unutra nema nesto uzemljeno kako treba. Ako vezes sve u kolima ali rom na poseban akumulator, dobices cist zvuk. Znaci tesko da ces da izbegnes brum, ja sam probao sa raznim filterima, i spajao mase,... i tako...
Sad cu da opovrgnem to sto sam rekao.
Moj slucaj.
Koristim cd rom u koliva vise od dve i po godine.
Imao sam Nec-a na nekom pojacalcu sa eq, nista strasno 10-ak W.
I brujao je kad ocitava a i kako radi motor.
Taj mi ukradu, ja kupim drugi {isto crni Nec}, kupim snagasa za gepek woofere i posebno eq.
Povezano da bolje ne moze, filteri, kablovi, mase, zastite...
Radi. Ali bruji i on.
Pazi sad. Crkne eq i ja ga izbacim napolje.
Vezem samo rom bez eq direktno na ulaze snagasa u gepeku, racunaj 6-7 metara koaksijala do ulaza u pojacalo. Ukljucim, ne cuje se brujanje. O reko zar je i on crkao. Nije-svetli, treperi! Ja play-on svira, zvuk cist, brujanja nigde.
Upalim motor, reko ajd da proverim, ne cuje se nista sa bobine. Ali to je zbog filtera. O reko bas fino radi.
Ima jos.
Slupam se ja sa tim romom u kolima {stojao je na polici} i od onda, {valjda od udara} nije vise hteo da cita.
I sad nisam nasao nov, uzmem neki polovan, aj rek'o bar privremeno da imam sta da slusam. Kad sam ja to stavio... Boze skloni i sacuvaj koje brujanje, manje vise muzika se nije ni cula... Uzmem drugi isto.... Sad cekam priliku da nadjem NEC-a crnog jednog i da ga stavim pa da slusam ko covek...

Poenta svega napisanog je da moze da ne bruji pod odredjenim okolnostima, znaci sredjeno normalnim kablovima i dzekovima, nikakvo bucenje, recimo da prenosis signal zicom od telefona {sto sam vidjao} i tako...

Mozda neko zna gde se krije zerc? Iskreno, mene je mrzelo da nosim otvoren rom u kola pa tamo da cackam, tako da, mozda sam nesto i propustio...
Ali stvarno je zadivljujuce kako ima dobar i cist zvuk, naravno ako imas dobro ozvucenje u kolima...
Ajd odo da ne smaram...
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 05:54 - pre 227 meseci
E da, kad smo vec kod toga svega oko kola i to... Potreban mi je eq za kola, minimum 5 band-ova, idealno bi bilo da ima spectrum, ne wu, ali daj sta das, stim da su cene razumne, i da mi ne lupate tu neke snage {to se ne uvazava niti podize cenu istom} jer mi je dovoljno stereo 500mW. Ako neko ima ima moj mail na linku {sajtu} ispod mog imena ili pp...
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.adsl.beocity.net.



+23 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 07:51 - pre 227 meseci
A da probate da stavite Pi filter ispred napajanja i time ubijete smetnje iz alternatora.
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 15:01 - pre 227 meseci
Magnat, ne radi se o smetnjama izazvanim necim u kolima, vec o smetnjama u samom cd-romu u kombinaciji sa pojacalom.
Sta ti mislis da ja nisam probao ko zna koliko filtera gde god sam mogao da stavim?
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

MRK
Nis

Član broj: 20840
Poruke: 168
217.24.27.*



Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 20:17 - pre 227 meseci
Kod mene je negde problem u cd romu jer kada na pojacalo prikljucim CD/mp3 player brujanje se ne cuje!! Negde je problem u cdromu.
~~$HoMY~~
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.adsl.beocity.net.



+23 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 20:50 - pre 227 meseci
ok. Meni se sve cinilo da su smetnje iz alternatora. A jel obavezno stavljate 7812 da nije zbog njega, jer koliko ja znam njemu je potrebno barem 3 volta Vin - Vout da bi radio kako treba. Ja sam koristio samo 7805 i nisam imamo problema.
 
Odgovor na temu

Acika
Aleksandar Dejanovic
Preduzetnik - Knjigovodja
Nish

Član broj: 33163
Poruke: 606
*.18.EUnet.yu.

Sajt: www.clubbing.rs


+1 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!15.08.2005. u 21:16 - pre 227 meseci
E ovako a mene interesuje da li je moguce povezati i kastofon i pojacalo na isti izvor u kolima, sto se tice cd roma kupio sam neki mp3 cd diskmen u eltimu za 3000 i radi perfektno sa onom adapter kasetom, pa bih sad i neko pojacalo koje bi mi sluzilo samo za woofer???

Pozdrav
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!16.08.2005. u 00:43 - pre 227 meseci
sto koristite taj prednji konektor ? nije mi jasno ... to je 30omski za sluske ... probajte konektor pozadi ... onaj koji se kaci na muzicku ... jeste da nema potenciometar ... ali je bolji zvuk ... i najverovatnije vam nece zujati
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!16.08.2005. u 01:03 - pre 227 meseci
Ma nije bitan konektor bitan je rom {ma, nije bitan Gojko, bitno je Meso [Munje]}
Kazem kad mi je nec bio ziv nije bilo problema...
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

MRK
Nis

Član broj: 20840
Poruke: 168
217.24.27.*



Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!16.08.2005. u 01:36 - pre 227 meseci
Pa stavio sam 7812 jer alternator prilikom rada daje napon oko 16 v a ne znam kako bi cd-rom to podneo! A za ovaj izlaz pozadi nisam probao . Probacu pa cu da javim!
~~$HoMY~~
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!16.08.2005. u 03:27 - pre 227 meseci
@acika, moze ako pojacalo ne vuce puno struje, zavisi od snage, moze doci do grejanja zica, ili pregorevanja osiguraca.
Ja sam za moje pojacalo stavio 6 kvadrata direktno od akua do gepeka tj. pojacala
Ako nije nesto preterano jako, moze.
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!17.08.2005. u 01:04 - pre 227 meseci
7812 ti ne treba. Ako ti alternator daje 16V nesto nije u redu (regler?). Trebalo bi oko 14,5...
A kola u CD-u, koja rade na 12V, mogu da izdrzze bar 18V.

No nije vazno to. Pozitivni regulatori imaju osobinu da zaosciluju pa i da se zalechuju. Oscilacije nastaju ako su im "dolazni" kablovi dugacki (ili "odlazni" ili obe var.) a oni stalno pod opterecenjem. To se sprecava lemljenjem blok kondova (100n) direktno na nozice regulatora. Druga stvar je "ground loop" kao izvor shuma, a za to bi trebalo "zvezdiste" mase da bude sto blizze, ako ne i na samoj srednjoj nozici (masi) regulatora (ako je TO 220 pakovanje).

Poz.

[Ovu poruku je menjao vladd dana 17.08.2005. u 02:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!18.08.2005. u 13:45 - pre 227 meseci
I, jel ima neko jos neku ideju ovo dosad nece proci!
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

MRK
Nis

Član broj: 20840
Poruke: 168
217.24.27.*



Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!25.09.2005. u 09:58 - pre 226 meseci
!!NASAO SAM RESENJE!!!
Resio sam problem zujanje motora cd-roma na zvucnicima. Stvari stoje ovako:
Minus(Masu) napajanja spojite sa masom na zvucnom izlazu pre potenciometra za regulaciju jacine signala!! Znaci da pojacalo i player imaju istu masu ali da pojacalo uzima masu preko samog playera i problem resen (barem kod mene).
da jos malo pojasnim moju stuaciju:
masa playera je vezana za - pol ispravljaca a +pol playera za +5V ispravljaca.Pojacalo +pol za +12v ispravljaca (A SAD ONO NAJVAZNIJE) masa pojacala vezana je za MASU NA IZLAZU NEPOSREDNO IZA PLAYERA!

Nadam se da ce ovo nekome pomoci. Ja sam svoj problem resio a nadam se da ce i drugi.
Ako moze neka neko objasni u cemu je bio problem !!

PS. Ako je player na baterije mas apojacala mora normalno da se veze za - pol ispravljaca.
~~$HoMY~~
 
Odgovor na temu

markoart
Marko Stojilkovic
Nis

Član broj: 19446
Poruke: 168



Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!22.08.2007. u 23:50 - pre 202 meseci
Ljudi i ja imam problem sa zujanjem, vozim VW bubu iz 1976 i imam u njoj originalni Blaupunkt (nema kasetofon) znaci samo radijo. posto radijo ima slab izlaz kupio sam pojacalo 2X25W i povezao ga, sada mi se za zvucnicima cuje zujanje i zvuk rada motora.
kako da resim problem?
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Zujanje na zvucnicima!23.08.2007. u 08:00 - pre 202 meseci
recimo da je blaupunkt urađen sa dobrom filtracijom napajanja a ovo tvoje pojačalo nije.
pošto je 2x25w onda je najverovatnije mosno pojačalo bez pretvarača pa je podložno smetnjama i trebalo bi da se zaštiti bilo filtrom na napajanju bilo blokadom na svećicama.
ustvari, najbolje oba. i naravno videti u kakvom su stanju platinska dugmad ukoliko je klasično paljenje. ima tu još podpitanja npr kako si povezao blaupunkta do pojačala(kakvim kablom) jer i to može da skuplja smetnje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Zujanje na zvucnicima!

[ Pregleda: 7643 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.