Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!

[es] :: Overclocking & Modding :: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!

[ Pregleda: 6848 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Riddick

Član broj: 64697
Poruke: 3
80.65.94.*



Profil

icon Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!01.08.2005. u 13:15 - pre 227 meseci
Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom, a temperatura procesora niza oko 15C!!! Ugradjivanje vise od jednog kulera nema smisla (velika buka, mal ucinak) ako samo 1 kuler ugradite na moj nacin.
Od pozada kucista, odmah ispod napojne jedinice, ima prostor predvidjen za kuler, obicno precnika 8cm, ako direktno ugradite kuler, koji izbacuje vruc zrak, nema veceg ucinka samo 2-3C niza temperatura. Prije ugradnje treba isijeci lim na kucistu, na mjestu za kuler. Otvor da bude istih dimenzija kao kuler, samo ostaviti mjesto za sarafe, ako nije imat cete nesto vecu buku.
To je sva mudrost, omoguciti kuleru da izbacuje vruc zrak iz kucista bez prepreka i nema vise otvaranja kucista zbog prevelike temperature procesora, graficke, hard diska.
Nisam rastavljao racunar da bih napravio rupu na kucistu, samo jedan papir, malo ljepljive trake, alat (kljesta, kljesta za lim, turpija, smirgl papir) i truda. Ja sam ugradio Coolermaster-ov na 2500RPM (od 4 €), toliko je dobro obavljao posao da sam zamjenio kuler na procesoru od 3000RPM za 2500RPM (od 4 €), radi manje buke i da se ne zaledi CPU :)
Ako se odlucite na ovo unaprijed isplanirajte kako ce te to obaviti, budite oprezni da ne ostetite racunar ili oslobodite kuciste od komponenti pa onda radite ako vam je tako lakse.
 
Odgovor na temu

speedman
HR

Član broj: 40649
Poruke: 719
*.xnet.hr.

Sajt: speedysmodding.atspace.co..


Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!01.08.2005. u 17:43 - pre 227 meseci
pricas lovacke price
kazes da ti je temp proca niza za 15C :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
to ne bi mogao postici sa vodenim a ne sa jednim kulerom za kuciste

imam 7 kulera na kucistu. 4 naprijed - uvlace zrak u kuciste, 2 iza - izbacuju, jedan sa strane - piri unutra i moddano napajanje sa 2 kulera, jedno uvlaci zrak iz kucista u sebe a drugo ga izbacuje van. nije nesto posebno bucno(svaki kuler je 21 dba) a hladi ok, sigurno ne 15C manje ali zadovoljan sam
btw: na svakom mjestu predvidjenom za kuler sam odrezao onaj lim(pun rupica) isto kao sto si rekao i nije bas veliki ucinak(ucinak je, ali ne 15C :D :D :D :D :D :D :D)
pogledajte moj case mod:
http://speedysmodding.atspace.com/

24 fan site i forum:
http://24.recenzije.com
 
Odgovor na temu

DeusEX
Bloodsheed Admin 1337
Banjaluka

Član broj: 60988
Poruke: 14
217.23.206.*

ICQ: 176142456
Sajt: www.overklok.net


Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!12.08.2005. u 05:39 - pre 227 meseci
Ok momak nije mislio nista lose i malo je preterao u ocjenama ali boze moj ako se njemu tako svidja nek tako koristi :) ja ostajem na svojih 6 :D
 
Odgovor na temu

apex
kikinda

Član broj: 31144
Poruke: 918
82.208.201.*

Sajt: www.polovni-delovi.com


+1 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!12.08.2005. u 10:17 - pre 227 meseci
LJudi ja ne znam koje masine imate ali uvek mi je bio dovoljan samo jedan kulere i to onaj na procesoru. Inace clokovana mi je masina i radi do jaja. Koristim AIR JET 7 i strava je.
http://www.polovni-delovi.com - Najveći portal polovnih delova za sve tipove vozila
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!12.08.2005. u 11:59 - pre 227 meseci
Zanimljiva teorija....
Ali zar nije logičnije da taj jedan kuler pozadi ubacuje hladan vazduh?
To kod mene tako lepo funkcioniše...
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

apex
kikinda

Član broj: 31144
Poruke: 918
82.208.201.*

Sajt: www.polovni-delovi.com


+1 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!12.08.2005. u 16:12 - pre 227 meseci
da da da .......... "cicika" je definitivno u pravu. mnogo je efikasnije kad kuler ubacuje hladan vazduh da "duva" preko kulera procesora.
A to da ti je temperatura 15C ????????????????
pogledaj temperaturu u biosu a ne iz windowsa pa nam javi opet, jer sam video bar jedno 3-4 ploce na kojima ni jedan win program za ocitavanje sa senzora ne radi kako treba......evo trenutno bas i ja imam takvu plocu ASUS TUSL2-C.....
I jedno pitanje za sve koji se razmisljaju kako da postave kuler:
KAD OCES DA OHLADIS SUPU U KASIKI - DA LI DUVAS PREKO KASIKE ILI VUCES VAZDUH DO NJE ????????????????????????????
http://www.polovni-delovi.com - Najveći portal polovnih delova za sve tipove vozila
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!12.08.2005. u 18:45 - pre 227 meseci
Citat:
kad kuler ubacuje hladan vazduh da "duva" preko kulera procesora


Kod mene to više duva po grafičkoj, koja ima samo pasivni hladnjak, mada njoj konkretno to ništa ne pomaže.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!12.08.2005. u 23:34 - pre 227 meseci
Citat:
apex:
I jedno pitanje za sve koji se razmisljaju kako da postave kuler:
KAD OCES DA OHLADIS SUPU U KASIKI - DA LI DUVAS PREKO KASIKE ILI VUCES VAZDUH DO NJE ????????????????????????????


xexe

Pazi ovako, da li kašika ima rupice na sebi? -Nema. A komp ima. Dakle ako staviš da izvlači vazduh on mora od negde da ga uvlači (suprotna strana kućišta).

Tako da pitanje dal da uvlači il izvlači vazduh... u principu je isti učinak.

E sad od položaja zavisi dal će da hladi oko proca il grafe to je ugl. samo psihički učinak da izgleda da je bolje hlađenje, NASUPROT, ako se tako postavi CPU je hladniji a kućište -NIJE. A cilj je da bude i jedno i drugo hladnije... isto i za grafu...

PozdraV
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

Riddick

Član broj: 64697
Poruke: 3
*.se400.bih.net.ba.



Profil

icon Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!16.08.2005. u 14:10 - pre 227 meseci
Ako imas 1 kuler i relativno zatvorenu "kutiju" koju griju komponente iznutra, da li je logicno da se izbacuje ili ubacuje zrak??? Meni je logicno da se izbacuje vruc zrak koji je vec "odradio svoje", a hladan zrak ce i onako uci kroz otvore na kucistu kojih ima "na sve strane"!!!
CPU mi pod punim opterecenjem, igranje zahtijevnih igara preko 5-6sati, u ovim ljetnim danima, ne prelazi 45C inace bi imao bar 60C, znam iz iskustva!! Imam AthlonXP 2400+ (FSB333), Albatron 6600GT (590/1100)... Programi EVEREST i ASUS Probe pokazuju iste velicine temperature kao i BIOS, hladnjak na dodir malo je topao tako da ne sumnjam u tacnost ocitavanja.
Sa jednim kulerom smanjio sam znacajno temperaturu CPU-a, za 15-17C, ne kanim nikoga uvjeravati u tacnost navoda. Ko je zadovoljan sa svojih 5-6 kulera neka ih ostavi i "uziva" u vecoj buci, samo ucinak nije previse bolji od ovog, svaki dodatni kuler sve manje doprinosi ukupnom ucinku!!!
Ko sumnja u ucinak ovakvog hladjenja neka ga zaobidje.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!16.08.2005. u 17:49 - pre 227 meseci
Citat:
Riddick: Ko sumnja u ucinak ovakvog hladjenja neka ga zaobidje.
Ovo si dobro rekao, ali ti je naziv teme malo nezgodan. Da si napisao "Moje iskustvo sa hladjenjem....." ili slicno, bilo bi OK, ali ti izricito tvrdis nesto, sto je kod tebe mozda tacno - podesili se uslovi i polozaji komponenti, ali ne znaci da ce kod svakog to raditi bas tako. Zar ti mislis da si jedini koji ima makaze za pleh i ostalu "gvozdjuriju" po kuci Da si jedini koji je premestao ventilatore i eksperimentisao?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!21.08.2005. u 18:36 - pre 227 meseci
Citat:
cicika: Zanimljiva teorija....
Ali zar nije logičnije da taj jedan kuler pozadi ubacuje hladan vazduh?
To kod mene tako lepo funkcioniše...

I kod mene. Ne znam zasto neki okrecu da taj cooler pozadi izvlaci vazduh iz kucista i da duva u prazno napolje?!
BTW, ja imam jos jednu osmicu ispod HDD-a.
 
Odgovor na temu

stublina

Član broj: 34806
Poruke: 72
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!21.08.2005. u 21:39 - pre 227 meseci
Citat:
Mister Big Time: I kod mene. Ne znam zasto neki okrecu da taj cooler pozadi izvlaci vazduh iz kucista i da duva u prazno napolje?!
BTW, ja imam jos jednu osmicu ispod HDD-a.


Mislim stvarno.... Nisam doktor znanosti za zračne tunele i ostalo ALI zdrava logika ovdje naglašuje neke stvari. Najveću temp. proizvodi kuler od procesora i grafičke(novije) te kako koji - čipset. Ako kuler odpozadi se postavi da "uvlači hladan" zrak unutra nema nikakvog protoka zraka ! Gdje taj zrak nakon što odradi svoje izlazi !? Nigdje ! Širi se po cijeloj unutrašnjosti kučiša te se zadržava na mjestima gdje nema promaje i grije vam cjelu unutrašnjost. Pa ne može napajanje sve izvuć jer se nalazi tik iznad kulera od procesora i ta strujanja što se tu formiraju nisu dovoljna da povuku ostali topli zrak iz kućišta. Ta teorija bi mogla eventualno da "pali" kod kučišta koja su komplet rupičasta , mrežasta pa bi se tu mogao stvorit kakav protok , tunel, promaja... kako god već to nazvali. Nadalje... Većina kučišta ima sitne rupice na bočnim stranicama, postavite 1 ili 2 kulera otpozadi da izvlače zrak i onda stavite ruke na te rupice pa će vam sve biti jasno. Stvara se promaja t.j. "hladan" zrak ulazi odnapreda te hladi cijelu unutrašnjost kučišta. Ako već neko smatra da taj kuler treba uvlačit zrak za kuler od procesora onda bi trebao na bočnoj stranici postavit kuler i gumom ili vrećicom to "sprovest" do kulera cpu-a pa imat zračni tunel. Kuler otpozadi je u suštini i zamišljen da zrak izbacuje van. Još jedna bitna stvar , zrak koji prolazi kroz rupice odnapreda je hladniji od zraka koji ubacuje kuler odpozadi. To može imat i te kakvu ulogu za vrijeme ljetnih žega. E sad onima kojima nije jasno zašto je ovaj hladniji od onoga... Pošto su rupice sitne zrak mora uć pod većim pritiskom nego kad ga kuler ubacuje kojem ništa ne smeta , drugim riječima : brži je ! Zrak koji se brže kreće je hladniji. U sred ljeta sjednite na motor u majci kratkih rukava pa se provozajte , zima maltene !! Taj efekt da zrak brzo protiče preko komponenti kučišta ne može se dobiti ako tamo nekakav jadan 1 kuler ubacuje "hladan" zrak odpozadi. Zbog samog napajanja koje ima strujanje od naprijed prema van narušava se ta struja zraka koja već postoji u svakom kućištu , znači napajanju treba samo pomoć i postavit 1 ili 2 venta otpozadi DA IZBACUJU što sveukupno dovodi do toga da imate jednu ljepu promaju u kućištu i "hladne" komponente.
 
Odgovor na temu

eatmyshorts
Belgrado

Član broj: 64758
Poruke: 205
213.240.50.*

Sajt: www.piratesunited.com


Profil

icon Re: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!22.08.2005. u 09:14 - pre 227 meseci
Hmm da sve su to lepe teorije o protoku vazduha kroz kuciste, sa dva ventilatora napred i dva pozadi ali to nije bas uvek u praksi najbolje resenje Kod lose konstruisanih kucista (kao sto je moje ), ne vredi mnogo stavljati ni 20 ventilatora jer naprosto oni koji su napred nemaju odakle da uvlace vazduh, a oni koji su pozadi ne mogu da izbacuju vazduh... Jedino resenje su kao sto neko rece makaze za lim..
Bolje stotinu godina biti milijunas nego jedan dan siromah :mrgreen:
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: Efikasno hladjenje racunara sa jednim kulerom!

[ Pregleda: 6848 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.