Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razumevanje statistika posecenosti

[es] :: E-Marketing :: Razumevanje statistika posecenosti

[ Pregleda: 19417 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Razumevanje statistika posecenosti21.08.2002. u 19:26 - pre 263 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Na prvom mestu, sa 105711 hitova i 1763217 kilobajta, nalazi se /pp/wm/adview.php, scripta o kojoj sam pričao. Zatim slede slike, a tek na trećem mestu sa samo 2409 hitova i 26728 kilobajta, dolazi "/" lokacija, tj direktna poseta e-marketing.co.yu adresi.


Ova konstatacija s teme emarketing.co.yu podstakla me je da otvorim novu bitnu temu koja se bavistatistikama posećenosti i njihovim razumevanjem.

Neću da pravim dug uvod, pisaću kasnije još, a sada bih se zadržao samo na pitanju posete i posetilaca.

Poseta (otvorena stranica, broj otvorenih stranica, impresija stranice, zahteva za stranicama, visit, pages, no. of pages, page impression, page view, page request), ili bolje broj otvorenih strnica predstavlja podatak koji ima sve ove sinonime koje vidite u zagradi, a ima ih verovatno još. To je sigurno namerno urađeno upravo da bi se korisnici zbunili i da ne bi imali čistu predstavu o tome da jedan posetilac otvara jednu ili više web stranica.

Posetilac (unique IP, no. of user sessions, visitors, unique hosts)
Citat iz moje knjige:
"Broj posetilaca se dobija tako što se sabira broj različitih IP adresa posetilaca sajta. IP adresu nosi svaki korisnik Interneta od momenta kada se uključi online. U zavisnosti od kvaliteta programa za interpretaciju statistika posećenosti, sabiranje različitih IP adresa obavlja se različito, a najkvalitetnije je sabiranje na osnovu različitih sesija korisnika. Problem mogu napraviti ISP-i koji imaju veći broj različitih IP adresa koje koriste različite osobe, pa broj posetilaca ne predstavlja čisti zbir različitih IP adresa. S druge strane jedan posetilac dolazi više puta na sajt, a može imati različiti IP broj, pa je i ovaj podatak nedovoljno tačan. Statističkim proračunima došlo se do podatka da bez obzira na spomenute anomalije ovog sistema brojanja posetilaca, zbir različitih IP adresa po sesijama korisnika uvek je MANJI od realnog broja korisnika na jednom sajtu (zbog problema keširanja podataka na webu - cache). Kako se razlika između prikazanog i tačnog broja posetilaca ne može jednostavno odrediti, a u generalnom slučaju ova razlika je veoma mala, zbir različitih IP adresa po sesijama korisnika smatra se brojem posetilaca jednog sajta u određenom vremenskom periodu. Monitoringom sajta može se doći do preciznijih podataka o broju posetilaca."
Content-Type: multipart/altern
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.labs1.edinboro.edu



+1 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti21.08.2002. u 23:41 - pre 263 meseci
evo npr

http://www.seek4pal.com/zokicoyu/analizator.php
 
Odgovor na temu

dacha
Kragujevac

Član broj: 3291
Poruke: 148
*.dial.InfoSky.Net



Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti22.08.2002. u 04:49 - pre 263 meseci
Dragan je gore u sinonime za broj stranica ubrojao i "visit". Da ne bi mozda doslo do zabune nekih korisnika, samo da kazem da kod nas veoma cesto korisceni Webalizer (i jos neki programi) pod "visit" podrazumevaju nesto blisko broju unikatnih posetilaca (IP adresa), a ne broj pregledanih strana.

Konkretno, Webalizer za jedan "visit" uzima posetu sa jedne IP adrese u odredjenom vremenskom periodu (npr. 30 min.): posetilac sa jedne IP adrese dodje na sajt pogleda 3 stranice u roku od 10 minuta - racuna se kao jedan "visit". Ako isti posetilac, ili neki drugi, poseti sajt sa te IP adrese u roku od 30 min od prve posete, nece biti uzet kao novi posetilac. Ali, ako isti ili drugi posetilac poseti sajt sa te IP adrese posle 2 casa, bice zabelezen jos jedan "visit". Drugi bitan parametar je "sites" koji predstavlja tacan broj razlicitih IP adresa. Po mojim iskustvima (u poredjenju sa internom statistikom) istina je negde izmedju ove dve cifre ("visits" i "sites").

Inace, slazem se da ovde postoje mnoge zabune, verovatno su toliki nazivi namerno stvoreni i mnogi ih obilato koriste (narocito pojam "hits").

Pozdrav
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
*.dclient.hispeed.ch

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti23.08.2002. u 14:58 - pre 263 meseci
Koristim statistiku Webalizer+Extreme Tracking i mogu da kazem da daju dobre rezultate - u pogledu pracenja rezultata, naravno

ZA sve one koji koriste Webalizer, a ne razumeju potpuno pojmove, evo adrese s oficijelnog sajta
http://www.mrunix.net/webalizer/webalizer_help.html

Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.afl.sky-vision.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti26.09.2002. u 14:51 - pre 262 meseci
Na thread-u (temi) Yutrend top 10 spomenuo sam sledeću nedoumicu koja se odnosi na ovu temu

Citat:

Postavlja se sledeće pitanje - koliko se može pouzdati u podatke o broju otvorenih stranica kao meru posećenosti sajta. Slično pitanje se može postaviti i za broj prikazanah banera, što se kod nekih vlasnika sajta uzima kao posećenost.

Uzeću za primer moj sajt. Postoji stranica koja se zove referer.php koja samo broji broj klikova koji idu sa sajta pretraga.co.yu, što uprošćeno znači da kada neko ode sa mog sajta, po logici brojanja posećenosti preko otvorenih stranica, dodaje se bar još jedna stranica preko fajla referer.php. Ovo znači da apsolutni broj otvorenih stranica ne predstavlja realnu posećenost.

Situacija s prikazom banera je takva da npr. kod spomenute Krstarice kada hoćete da kliknete na neki link do sajta iz njihovog kataloga, dobijate taj sajt sa okvirom Krstarice iznad njega (postoji HTML trik kako to da se ne dozvoli). Korisnik koristi drugi sajt, a Krstarica menja prikaz banera (otvara nove stranice). Postavlja se pitanje čija je to posećenost i kako se ona ostvaruje.


Iz ovakvih i sličnih razloga trebalo bi pričati o realnoj posećenosti (realan broj posećenih stranica).
 
Odgovor na temu

Ivan Dudas

Član broj: 5218
Poruke: 34
*.verat.net

Sajt: www.e-marketing.co.yu


Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti27.09.2002. u 15:05 - pre 262 meseci
Pozdrav svima,

Tacan broj poseta nekog web sajta mislim da bi mogao da se odredi uz pomoc cookie-a. Neznam da li radar.co.yu ili neki drugi slican servis (ET) koristi cookie, ali ukoliko brojac funkcionise tako da svakom posetiocu dodeljuje cookie koji traje 24h i ako kao posete broji svako dodeljivanje cookie-a mislim da se moze doci do prilicno tacne cifre.
Naravno, ukoliko isti posetilac nekolko puta u toku dana sa razlicitih IP adresa dolazi na web sajt cookie ce spreciti njegovo ponovno brojanje kao unikatnu posetu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti27.09.2002. u 17:02 - pre 262 meseci
Samo jedna zamerka Ivane - nemaju svi omogucen cookies.... znas, neki imaju i opciju disable cookies, tako da na taj nacin poseta je veca nego sto bi bilo prikazano.
Ja mislim da se ne moze nikako tacno utvrditi broj unique, tj. jedinstvenih poseta, tj. razlicitih ljudi. Moze se samo govoriti o pribliznoj vrednosti ili nekom rangu (od do).

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Ivan Dudas

Član broj: 5218
Poruke: 34
*.verat.net

Sajt: www.e-marketing.co.yu


Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti28.09.2002. u 09:23 - pre 262 meseci
Pozdrav svima,

Razmisljao sam i o tome, ali moglo bi se odraditi tako da se broje i odbijeni zahtevi od strane racunara za postavljanje cookie-a, a da se u takvim slucajevima uzimaju jos neke variable koje bi pomogle u odredjivanju sto preciznijeg broja posetilaca.
U principu slazem se sa tobom da se moze govoriti samo o odredjenom rangu (od-do) unikatnih poseta.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dacha
Kragujevac

Član broj: 3291
Poruke: 148
*.verat.net



Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti30.09.2002. u 00:47 - pre 262 meseci
Tacno je da je trenutno nemoguce utvrditi tacan broj posetilaca, ali mislim da to cak i nije vazno, ni sa jednog aspekta. Dovoljno bi bilo tacno znati priblizan broj posetilaca nekog sajta, bez obzira na postojanje odredjene viseprocentualne greske (jer ce ona biti slicna za sve sajtove). Ono sto je po meni bitno jeste da se zna TACNA priblizna posecenost sajtova, da ne bude sajtova kod kojih ce "greska" biti vise stotina procenata!

Sa aspekta marketinga priblizne vrednosti sa umerenom greskom su sasvim prihvatljive jer daju dovoljno podataka da se mogu planirati efekti kampanje, kao i za izbor sajtova jer daju dovoljno tacnu sliku o medjusobnom odnosu posecenosti sajtova.

Znaci, nije stvar u tehnici vec u ljudima :)

Pozdrav

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti30.09.2002. u 09:38 - pre 262 meseci
Ma pitanje je koliko uopste ima smisla porediti posecenost sajtova. Mislim, ok, je porediti posecenost dva pretrazivaca, ili dva web magazina, ali porediti psoecenost pretrazivaca ili web magazina je prilicno besmisleno.

Pogledaj recimo kategoriju turizam na Radaru. Kada vidis spisak sajtova u toj kategoriji jasno je da je potpuno besmisleno porediti njihovu posecenost. Sta znaci to sto sajt Uzica ima vecu posecenost od sajta recimo Cacka ili nekog drugog grada?
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti30.09.2002. u 11:20 - pre 262 meseci
U potpunosti se slažem s kontatacijom da posećenost sajtova nije apsolutna kategorija. Nije isto kada imate zabavni sajt koji može imati na desetine hiljada posetilaca, i sajt koji predstavlja neku proizvodnu firmu.

Činjenica je da redovi veličina posećenosti govore nešto drugo - koliko je određeni sajt popularan u odnosu na njegov sadržaj. Prvo i osnovno pravilo je da ako nudite sadržaj sa dodatnom vrednošću za korisnika - posećenost raste (tzv. value added content).

Dobar primer za to je sajt Descop knjigovodstvo. Ništa naročito s aspekta dizajna i organizacije, ali zato se na njemu nalaze svi potrebni zakoni i ostali prateći dokumenti koji su potrebni knjigovodjama. Pogledajte njegov rejting prema alexi. Za sajt sam čuo od čoveka koji se dovoljno razume u ovu oblast da je bio oduševljen sadržajem. Znači, mala knjigovodstvena kuća daje veoma kvalitetne dodatne informacije.

Red veličina posećenosti prethodnog sajta može da bude i preko stotinu puta veći od projektovane vrednosti za isti sajt koji sadrži samo ponudu za knjigovodstvene usluge.

Ako npr. neka firma prodaje proizvode po jediničnoj ceni od 1000 EUR i privuče stotinu posetilaca koji kupuju taj proizvod... Ako je kapacitet poslovanja firme 4-5 klijenata u jednom momentu, šta će im 10.000 posetilaca na mesečnom nivou. Više puta mi se desilo da mi vlasnik neke firme kaže "nama ne treba sajt, mi imamo posla i više nego što možemo da postignemo".

Naravoučenije - u zavisnosti od vrste posla zavisi i potreba za određenim brojem posetilaca.

Oni koji žele da žive od oglašavanja moraju imati preko 30.000 okrenutih stranica da bi mogli da budu konkurentni i da nešto prodaju od oglasa. Preko 1.000 okrenutih stranica na mesečnom nivou za specijalizovane sadržaje jeste generalno dobra posećenost.
 
Odgovor na temu

blzz
mostar

Član broj: 36745
Poruke: 110
212.39.111.*

Sajt: www.chunoslav.tk


Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti02.03.2005. u 21:17 - pre 232 meseci
Imam sajt pravljen u flashu. www.cim.net.tc
Svaka radnja na sajtu se odvija u istom prozoru, nema otvaranja linkova ni nista, sve u istom prozoru i u istoj flash animaciji, jeli onda posjecenost od nekih 2000 ljudi premala s obzirom da je postavljeno u 11 mjesecu prošle godine
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti03.03.2005. u 08:11 - pre 232 meseci
Da li govorite o 2000 osoba od postavljanja sajta? Vaš sajt, ako niste znali, se ne vidi na pretraživačima. Pogledajte malo detaljnije teme na ovom forumu, naročito deo o flash sajtovima...
 
Odgovor na temu

Ivo29
Pula

Član broj: 36954
Poruke: 121
212.39.113.*



Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti24.03.2005. u 12:37 - pre 232 meseci
Meni bi trebala mala ( velika ) pomoc. Naime radim diplomski radi iz predmeta EL. poslovanje na temu mjerenje efikasnosti e-marketing komunikacije, oblici i statistika.

Vidim da se ovde nesto o tome pise, pa me zanima ima li neki sajt na kome ima vise o tome, tj gdje bi mogao nabaviti malo vise informacija i materijala na ovu temu.

Pozdrav

THX
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti25.03.2005. u 09:15 - pre 232 meseci
www.pretraga.co.yu

Miloje
 
Odgovor na temu

Xpirit
Dejan Nikolic
Beograd

Član broj: 8504
Poruke: 159
*.mediaworksit.net.

ICQ: 3434902
Sajt: www.f-secure.co.yu


Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti29.03.2005. u 11:36 - pre 231 meseci
@IVO29

http://www.veza.biz


Now you're runnin', a?
 
Odgovor na temu

Ivo29
Pula

Član broj: 36954
Poruke: 121
212.39.108.*



Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti12.04.2005. u 13:22 - pre 231 meseci
Ljudi čudo ste, ova zadnja dva linka su mi puno pomogla,ima dobrih tekstova, tek sam sad vidio vaše odgovore na temi, jer sam zaboravio označiti obavijest mailom kad neko nesto napise kao odgovor, a čekaao sam i čekao neku obavijest koja naravno nije dolazila putem maila. Sad uđem da vidim sta ima novo kad imam sta vidjet. Hvala još jednom. Ako ima još neko nešto slično jedva čekam.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Danielon
Bar, CG

Član broj: 150232
Poruke: 14
85.94.113.*

Sajt: www.fotozine.org/index.ph..


Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti28.06.2007. u 21:48 - pre 204 meseci
Zdravo!

Evo ja imam jedno pitanje pa se nadam da ce neko moci da mi pomogne... Ne znam jeli na pravom mjestu ali ako nije izvinjavam se pa ce te premjestiti gdje treba...

Znaci do skoro sam bio moderator na jednom forumu i sada sam postao admin... E sad htio sam da pratim statistiku foruma, znaci da imam podatke o posjetama dnevno, napisanim porukama u danu i sl. Neko mi je preporucio Google Analytics pa sam se tamo registrovao... Dobio sam kao neki kod koji je admin foruma [tada jos nisam bio] postavio na forum i onda sam kao mogao da pratim statistiku... Medjutim dugo sam cekao da se pojavi statistika a onda mi je par dana stojalo da forum ima jednu posjetu sto je nemoguce jer forum ima na hiljade posjeta dnevno tako da nesto nije bilo u redu... Tako da ne znam u cemu je stvar i postoji li mogucnost da na neki drugi nacin pratim statistiku mog foruma?

P.S. Usput i da pitam kako i gdje naci dobroj klijenta za reklamiranje... Znaci sada imam slobodnog prostora za banner [zbog cega mi itreba statistika] pa me zanima imate li nekih savjeta...

Puno hvala unaprijed,

Daniel
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
212.62.44.*

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Razumevanje statistika posecenosti28.06.2007. u 21:58 - pre 204 meseci
Proveri da li je code postavljen na sve stranice Foruma
Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: Razumevanje statistika posecenosti

[ Pregleda: 19417 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.