Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?

[es] :: Vodič za učenje :: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206690 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 11:28 - pre 182 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Drzava jeste ostala u govnima, i fakat je da to zato sto je ona u govnima ponajmanje ima veze sa dobrim masinskim inzenjerima. Prema tome, uopste se ne isplati trositi vreme na nekakve price o tome kako bi bilo lepo da je drzava bolja i bla bla.

Ako zelis da ucinis dobro - nemoj da mitis, ocisti svoje djubre, budi dobar prema komsijama. Ali sto se posla tice - sorry, to sto ti zelis da Srbija proizvodi delove za TGV svakako nece ama bas nista uticati na to da se to desi - Srbija ce sigurno BAR jos sledecu deceniju biti u qrcu sto se tice napredne masinske industrije - tako da je neisplativo pretpostaviti da ce to biti bolje.

Vidis, jeste tema bas o masinskim inzenjerima, ali realno je jesmo rasplinuli na nesto opsije principe koji se opet ticu i masinskih, a i inzenjera uopste.

Da li ti je ikad palo na pamet na sta bi Nemacka licila danas da su tamo ljudi bili rukovodjeni time, gradi sebe maximalano, ovde nema leba => bezi u usa, a nakon II sv. rata su mogli tako da rezonuju?

Inace ja niti mastam, cak ne verujem da ce ikada vise biti u poziciji da se bavi posebno naprednim tehnologijama, ali to ne znaci da se ovde mora ziveti lose i poslovati kao sada.

Sto se dvorista i komsija tice, sasvim ok, ako mene pitas to je oduvak tako i u bukvalnom i u prenetom znacenju, ali ono sto previdjas jeste da pored toga treba dici i samosvest ne bi li mozda kroz tu jednu deceniju ili cak i vise, imali normalno trziste rada sa standardima koji jesu isti kao u normalnim drzavama danas.Zaposlenim ljudima na zapadu to nije palo sa neba vec su se za to borili, nekad cak i veoma skupo.

Koliko malo dobrih radnika, u ovom slucaju kvalitetnih inzenjera, jos manje dobrih poslodavaca ima, a vama se nekako mnogo koci jezik kada se i to treba da kaze.Ipak je fer princip pruzi kvalitet, pa dobij zasluzenu zaradu, napolju to funkcionise a ovde onako svako zna ponekog da radi tako, ali zna drasticno vise suprotnih primera i medju zaposlenima i medju poslodavcima...
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
93.87.164.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 13:02 - pre 182 meseci
Ivan Dimkovic:

Tačno je da je sve propalo još pre nego što sam ja krenuo za mašinca ali tad nisam to tako gledao. Pa pogledaj klince koji sad izlaze iz srednje škole. Oni sad imaju ideale šta god da upišu oni imaju tendenciju da to zamišljaju u najboljem mogućem scenariju. Pa i ja sam bio takav. Tad sam mislio da mašinac oni prave mercedes, spejs šatl,... Ma koliko to delovalo naivno svi to tako misle. Ne zaboravi da pričamo o klincima koji imaju 17-18 godina. Zato je ova cela priča da njima ukaže na potencijalne problem. Ako neko u svojih 25 godina razmišlja tako onda je on retard. I taj ne može da kaže eto nisam znao. Neko ko ima 18 godina itekako ima iskrivljenu sliku realnosti. Taj tek treba da se odvoji od roditelja i živi sam za sebe i studira. Tako da nije baš tako da su svi znali kako je i šta je kad su se upisivali.

I to je veliki problem što moraš da se potrudiš da budeš NAJBOLJI. Opet kažem ako je takva situacija od takvog profila treba stvarno bežati što dalje iz pogleda igzistencije. Opet da kažem pa ne možemo mi da budemo svi najbolji. Nismo svi mi Nikola Tesla na žalost. I opet isto pitanje. Da li ja kao PROSEČAN inženjer imam pravo na pristojan život ili ne? Da li ja moram da budem NAJBOLJI samo da bi normalno živeo? Ako moram onda je to stvarno krajnje rizična oblast. Još rizičnija nego košarka na primer. Gde samo jedan minorni procenat uspeva a ostatak ostaje na dnu. Ja sam to i naveo kao problem mašinci NEMAJU ALTERNATIVU apsolutno se slažem. Zato i treba dobro razmisliti dali ići tim putem i to se ne odnosi samo na mašinca nego na bilo koju oblast u kojoj NEMA ALTERNATIVE to je suština. Ja se sa tobom sve slažem. Mašinac je važniji za ekonomju od jednog bankara iz prostog razloga što je on taj koji proizvodi i tehnički treba da zaradi platu i bankaru i sebi. Eto zašto sam ja kao mašinac važniji za ekonomiju zemlje nego neki ćata. I ja i elektroinženjer i bilo ko ko se bavi STVARANJEM NOVE UPOTREBNE VREDNOSTI jer to je ono što čini kičmu svake ekonomije. Nije Nemačka ni Amerika jaka zato što ima tako dobre eknosmista nego zato što im je proizvodnja i industrija jaka. Ne kažem ja ekonomija je jako bitna ali činjenica je da ću ja uspeti kako tako da prodam proizvod pa možda i u manjoj količini bez eksperta za prodaju i marketing ali je isto tako i činjenica da on neće uspeti ništa da napravi bez mene a samim tim ni da proda. Ja ću bez njega nekako da funkcionišem on bez mene neće. Hoće dok god budemo živeli nerealno od prodaje preduzeća, pomoći, donacija,... A svi znamo gde to vodi. I opet da kažem to što je tržište loše procenilo i smatra da inženjeri ne treba da se plate dovoljno je jedna stvar ali ono kako treba je sasvim drugačije. Ovo društvo je uvek cenilo pogrešne stvari tako da ni ovo nije izuzeta ali to ne znači da inženjeri ne treba da budu plaćeni više. Ali sve to nije bitno. To što si ti rekao se opet svodi na moju priču. Da li je tržište loše ocenilo ovu struku jer misli da ne treba da se plati više? Jeste. Sama ta činjenica stavlja mašinstvo na listu ne baš poželjnih zanimanja bez obzira dal je ta niska cena opravdana ili nije. Jednostavno malo si plaćen i to je to.

Horvat:

Daj čoveče batali te fore. Ako hoćeš da praviš puške i da se ljudi ubijaju, bla bla bla. Ja sam samo naveo primer da ova zemlja ima inženjera koji znaju da odrade posao kad im se pruži prilika i sredstva. I da umeju da sačuvaju te čuvene dve nacrtane ovce. Ovo su samo primeri za koje ja znam. I ta puška služi za sportski lov a ne za ratovanje. To što ti sad okrećeš na drugu stranu je nešto sasvim drugo. A to mnogi ovde rade. Ja kažem jedno a odma neko okrene na nešto sasvim levo što ja nisam hteo da kažem. Da meni je želja da osmislim neku novu "Kvadrogensu bombu" da zameni ove pa da pobije ceo jedan kontinent.


The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 13:31 - pre 182 meseci
Citat:
Pa pogledaj klince koji sad izlaze iz srednje škole. Oni sad imaju ideale šta god da upišu oni imaju tendenciju da to zamišljaju u najboljem mogućem scenariju. Pa i ja sam bio takav. Tad sam mislio da mašinac oni prave mercedes, spejs šatl,... Ma koliko to delovalo naivno svi to tako misle. Ne zaboravi da pričamo o klincima koji imaju 17-18 godina. Zato je ova cela priča da njima ukaže na potencijalne problem. Ako neko u svojih 25 godina razmišlja tako onda je on retard. I taj ne može da kaže eto nisam znao. Neko ko ima 18 godina itekako ima iskrivljenu sliku realnosti.

Ovo zvuci kao da odluke padaju pri samom kraju studija, k'o sljive sa grane. Gde su bili ti ljudi, sta su radili do tog izlaza iz srednje? Ni reci o interesovanjima, o mogucnosti ili zelji da probaju nesto iz prakse u ono vreme kad bi ih mozda nesto i zanimalo - tipa prvi/drugi/treci/cetvrti srednje. C-e-t-i-r-i godine da se nesto proba, vec ako nisu tokom osmogodisnje osnovne. Ako nema vremena tokom skole, postoji raspust.

Cemu generalizacija da 'svi tako misle'? Nisu svi jaja iz inkubatora.

Zamisljanje, razmisljanje, vizuelizacija je zdrava do odredjene granice, ako postoje realni preduslovi da osoba radi na ostvarenju ovozemaljskih planova. K'o hoce da pise scenario ili da ga cita - > holly/bollywood materijal/gluma itd. To je isto kreativan posao.

Citat:
I to je veliki problem što moraš da se potrudiš da budeš NAJBOLJI.

Ne. To je izbor.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 13:41 - pre 182 meseci
Prijatelji, zaboravite na velike fabrike i sisteme, razmislite, otvorite svoju firmu, toliko ima posla i oblasti koje mogu da se rade. Na primer u Japanu 70% privrede su male firmice i radionice.

Dok vi čekate bolji posao, ekonomski tehničari servisiraju agregate(video), priučeni majstori izvode grejanje/klimatizaciju sve sa svojim proračunom gubitaka/dobitaka onako od oka (svi su videli), koje kakvi prave šlemove i vojnu opremu, polu ekonomisti izdaju ISO i ostale sertifikate, majstori po selima sa osnovnom školom rade opravke automobila sve sa nalepnicom da su zvanični a da u životu nisu videli service manual.. i još milion toga.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
89.218.72.*



+6455 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 13:45 - pre 182 meseci
Citat:
Trantor:
I to je veliki problem što moraš da se potrudiš da budeš NAJBOLJI. Opet kažem ako je takva situacija od takvog profila treba stvarno bežati što dalje iz pogleda igzistencije. Opet da kažem pa ne možemo mi da budemo svi najbolji. Nismo svi mi Nikola Tesla na žalost. I opet isto pitanje. Da li ja kao PROSEČAN inženjer imam pravo na pristojan život ili ne?


Bilo šta da radiš moraš se truditi da ga radiš najbolje što umeš, i da budeš najbolji. Otaljavanjem ne možeš raditi ništa.

I u svakom poslu postoje loši, dobri(prosečno), i najbolji. Loši su oni koji svojim radom ne opravdavaju uložena sredstva. Dobri su oni kod kojih imaš povraćaj onoga što si uložio u njih, a kod najboljih ulaganje se vraća višestruko (zbog toga ti i nije žao platiti takvog čoveka).

E sada, što se tiče mašinaca, hteo ti to da ukapiraš ili ne, velika većina nisu dobri/prosečni već LOŠI. Nemaju nikakvog znanja, i ničim ne mogu opravdati investiciju u njih.

Evo ti primer iz moje firme. Ja u firmi imam tehničare (koji su plaćeni kao tehničari), i hteo sam da zaposlim i mašinske inženjere ali nisam uspeo da nađem nijednog kvalitetnog. E sada, mi imamo jedan proizvod, i potrebno je rešiti jedan sklop. Ja npr. tehničara plaćam 400 evra, a tog nazovi mašinca kakvi su većina bi trebao da plaćam minimalno 600 evra, a da je po njihovom to bi bilo 1000 evra... Ja recimo dajem mašincu da reši neki sklop, i on mi nakon X vremena vraća s*****. Takvo s***** je mogao da napravi i taj tehničar, koga već ionako plaćam, ili da se ja uhvatim toga i napravim nešto bolje (pri tome nemam veze sa mašinstvom, ali znam da prepoznam šta je dobro i da primenim). I objasni ti meni sada koju ja računicu imam da imam lošeg mašinca na plati kod sebe? Em mi stvara troškove direktno kroz njega, em stvara indirektne troškove jer sve moram raditi više puta.

Na drugu stranu takođe imam tehničare, i imam elektro inženjere... I jednog stvarno koji je vrh vrhova, verovatno najbolji u Srbiji (i verovatno najbolje plaćen). Kada dam njemu da napravi rešenje nečega, i on to napravi, jedini komentar je "wow". To bude toliko jednostavno i prosto, a efektno radi to što treba radi. Takvo rešenje mi nije moglo napraviti ni 10 tehničara, ni ja sam (jer nisam takav kapacitet niti poznajem tu materiju), tako da taj čovek apsolutno zaslužuje svaki dinar svoje zarade.

I tu nije stvar u plati, već u tome koliko ko vredi. Ako ja nekom prosečnom dam istu platu kao ovom najboljem, kvalitet rada tog prosečnog se neće promeniti ni za milimetar. A ti ako ne stremiš da budeš najbolji, i da sve što radiš, radiš najbolje, nikada se nećeš ni mrdnuti sa početne pozicije.
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
79.101.152.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 14:09 - pre 182 meseci
_andjela_:

Nisu svi jaja iz inkugatora ali je činjenica da većina nema baš jasnu viziju šta treba da rade jednog dana kad završe školu i kakav je to posao. Što zbog opšteg haosa u zemlji što zbog laži koje prezentuju škole. O čemu sam već pričao. Idi u tekstilnu u školu svi ima da ti kažu da je to pravi posao budućnosti a svi znamo da od toga nema ništa. Ja ne znam kad ste vi ljudi išli u škole ali ja pričam za moju generaciju a njih znam bolje nego neki stariji ovde. Možda ste svi vi billi genijalci i otkidali ste u svoje vreme (valjda nam je zato i zemlja ovakva) ali eto dobar deo ove generacije nije tako nadaren kao što ste vi bili. Nije to moje mišljenje nego više zaključak na osnovu dugogdišnjeg posmatranja i učestvovanja u celom tom procesu. Nemojte da zaboravite da sam ja deo te generacije i to su moji drugari. I znam šta većina njih danas misli iz ove perspektive jer pričamo svaki dan. Većina njih iz inženerske branše se nije baš usrećila. Dal smo mi iz inkubatora ili odakle smo ne znam ali je tako. A mislim da smo preko glave preturili mnogo više nego nekih stariji u našim godinama koji sad ovde pričaju omladina ovako i omladina onako. Ja iza sebe imam 4 godine rada od građevine, hladnjače, pa sve do restorana i hotela. Od toga godinu dana rada u Americi i ne prihvatam da mi neko kaže kako eto ja ne znam ništa kako sam izašo iz inkubatora. Dobra deo tih starijih koji su radili u komunizmu nisu pošteno zaradili za ceo svoj radni vek onoliko koliko sam ja za 4 godine. Počev od nekih članova moje familije pa nadalje.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 14:18 - pre 182 meseci
Citat:

Da li ti je ikad palo na pamet na sta bi Nemacka licila danas da su tamo ljudi bili rukovodjeni time, gradi sebe maximalano, ovde nema leba => bezi u usa, a nakon II sv. rata su mogli tako da rezonuju?


Srbija nije Nemacka.

Dovoljno mi je da pogledam moj jebeni kucni savet u Srbiji pa da ukapiram da Srbija ne da nije Nemacka, nego nece biti Nemacka ni za 1000 godina - sve da sutra sve u 16 neko krene da se ponasa kao Nemac (btw, sta god to znacilo ;-).

Zbog toga stvari treba gledati iz licne perspektive. Sta ti, kog djavola, imas od tih dubokih filozofskih prica o investiciji drzave, socijalnoj nepravdi, bla bla bla - da nece mozda sutra da se otvori fabrika Boeing-a zbog toga?

Naravno da nece. Vidi, moj savet je - ako budes u prilici da ikad ucinis razliku, po postenju, po integritetu, po strucnosti - uvek to trebas da ucinis. Medjutim, da upises jedan krajnje nerentabilni fakultet za danasnje uslove u Srbiji, i onda kad ga zavrsis (tj. jos bolje - jos dok ga nisi zavrsio) krenes da kukas o nepravdi... Cemu to? Sta time postizes?

NIsta nisi promenio na bolje - samo si postao jos jedan pogresno kvalifikovani radnik u toj drzavi koji ce zivot provesti u kukanju i nezadovoljstvu svojom situacijom.

Citat:

Inace ja niti mastam, cak ne verujem da ce ikada vise biti u poziciji da se bavi posebno naprednim tehnologijama, ali to ne znaci da se ovde mora ziveti lose i poslovati kao sada.


Slazem se sa tim - ali sta objektivno postizes time sto ces zavrsiti fakultet gde ti je sansa da imas dobru platu mala?

Citat:

Sto se dvorista i komsija tice, sasvim ok, ako mene pitas to je oduvak tako i u bukvalnom i u prenetom znacenju, ali ono sto previdjas jeste da pored toga treba dici i samosvest ne bi li mozda kroz tu jednu deceniju ili cak i vise, imali normalno trziste rada sa standardima koji jesu isti kao u normalnim drzavama danas.Zaposlenim ljudima na zapadu to nije palo sa neba vec su se za to borili, nekad cak i veoma skupo.


Jesu, tacno. U Srbiji nema koga da se bori. Mrtvo more. Cak i da ima nekog da se bori ,ne vidim da kukanje i zapomaganje moze da promeni bilo sta.

Recimo, evo kako nesto moze da se promeni - postanes odlican inzenjer, odes na zapad, steknes adekvatno radno iskustvo, upoznas neke dobre kontakte - a onda lepo uz pomoc njih otvoris firmu u Srbiji i u njoj guras svoja pravila, dakle zahtevas kvalitet, zaposljavas kvalitetne ljude....

A ovako, da sedis bez posla ili sa nekim ispod-kvalifikovanim radnim mestom za tvoju struku i da kukas na neku drzavu kako ti nije omogucila da pravis svemirski brod... Cemu? Zasto?

Citat:

Koliko malo dobrih radnika, u ovom slucaju kvalitetnih inzenjera, jos manje dobrih poslodavaca ima, a vama se nekako mnogo koci jezik kada se i to treba da kaze.


Odlicno, radi na tome da postanes poslodavac jednog dana - a onda guraj svoje standarde. Kukanjem na poslodavce NECES promeniti situaciju kakva je danas - a to je da je kvalitet svega nizak u Srbiji.

Citat:

Ipak je fer princip pruzi kvalitet, pa dobij zasluzenu zaradu, napolju to funkcionise a ovde onako svako zna ponekog da radi tako, ali zna drasticno vise suprotnih primera i medju zaposlenima i medju poslodavcima...


NE moze - kao prvo, MALO KOME treba kvalitet jednog Bosch-a u Srbiji... Mozes ti da pruzis kvalitet za svemirsku tehnologiju, ali taj kvalitet nikome nije potreban u Srbiji. Mozda u par RETKIH firmi koje se bave izuzetno preciznom mehanikom.

U ostalim slucajevima - sve sto se trazi je otaljavanje. Od 99% masinskih inzenjera (ili bilo kakvih drugih) - u takvoj konstelaciji imas problem, jer tvoja plata zavisi od toga koliko su ostali spremni da rade za odredjeni novac - a kako ih ima mnogo, mozes ocekivati da poslodavac ima odredjenu prednost.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
89.218.72.*



+6455 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 14:31 - pre 182 meseci
Ivane, to što pričaš ne stoji za ljude u mašinskoj industriji.. Mašinci su jako slični programerima... Ima ih mnogo, ali jako malo poseduje nekakav kvalitet...

Kao što je u Srbiji danas ekonomski nemoguće otvoriti software development firmu i naći 100 kvalitetnih developera, isto tako je nemoguće otvoriti firmu sa 100 mašinskih inženjera koja bi se bavila nekim projektovanjem i/ili proizvodnjom.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 14:45 - pre 182 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Srbija nije Nemacka.

I Nemacke nije bila ovo sto jeste oduvek, negde se mora krenuti.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Zbog toga stvari treba gledati iz licne perspektive. Sta ti, kog djavola, imas od tih dubokih filozofskih prica o investiciji drzave, socijalnoj nepravdi, bla bla bla - da nece mozda sutra da se otvori fabrika Boeing-a zbog toga?

Sta ti imas od prici o necijoj tudjoj licnoj inicativi?

Citat:
Ivan Dimkovic:
Slazem se sa tim - ali sta objektivno postizes time sto ces zavrsiti fakultet gde ti je sansa da imas dobru platu mala?

Na zalost klinci od nekih 18/19 godina kod nas nisu dovoljno zreli da bi mogli da shvate da studiranje nije deo nekog funky life style-a, vec nesto drugo.Studije koje nisu rentabilne su ipak za decu sa posebnim poreklom, nisu za svakog.Njhovi vrsnjaci na zapadu to mnogo bolje kapiraju.Ali to je vec sira tema ...

Citat:
Ivan Dimkovic:
Jesu, tacno. U Srbiji nema koga da se bori. Mrtvo more. Cak i da ima nekog da se bori ,ne vidim da kukanje i zapomaganje moze da promeni bilo sta.

Ni ovi na zapadu se nisu za svoja prava izborili kukanjem i zapomaganjem, a da je ovde mrtvo more to jeste, odsustvo svake inicajtive je veliki problem ...

Citat:
Ivan Dimkovic:
Recimo, evo kako nesto moze da se promeni - postanes odlican inzenjer, odes na zapad, steknes adekvatno radno iskustvo, upoznas neke dobre kontakte - a onda lepo uz pomoc njih otvoris firmu u Srbiji i u njoj guras svoja pravila, dakle zahtevas kvalitet, zaposljavas kvalitetne ljude....

A ovako, da sedis bez posla ili sa nekim ispod-kvalifikovanim radnim mestom za tvoju struku i da kukas na neku drzavu kako ti nije omogucila da pravis svemirski brod... Cemu? Zasto?

Ovo ti je zamena teza.Sta mene boli uvo da mi drzava da priliku da pravim svemirske brodove, ako mi se "digne" na svemirske brodove sam cu stvoriti tu priliku.Sve sto meni od drzave treba u osnovi jeste pravna sigurnost, taman dovoljna da mogu lako da naplatim svoja potrazivanja, i resavam eventualne sporove u nekom razumnom vremenu.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Odlicno, radi na tome da postanes poslodavac jednog dana - a onda guraj svoje standarde. Kukanjem na poslodavce NECES promeniti situaciju kakva je danas - a to je da je kvalitet svega nizak u Srbiji.

Kolko do kraja ove ili pocetka sledece godine :)

Citat:
Ivan Dimkovic:
NE moze - kao prvo, MALO KOME treba kvalitet jednog Bosch-a u Srbiji... Mozes ti da pruzis kvalitet za svemirsku tehnologiju, ali taj kvalitet nikome nije potreban u Srbiji. Mozda u par RETKIH firmi koje se bave izuzetno preciznom mehanikom.

U ostalim slucajevima - sve sto se trazi je otaljavanje. Od 99% masinskih inzenjera (ili bilo kakvih drugih) - u takvoj konstelaciji imas problem, jer tvoja plata zavisi od toga koliko su ostali spremni da rade za odredjeni novac - a kako ih ima mnogo, mozes ocekivati da poslodavac ima odredjenu prednost.

Naravno, da nikome ne treba vrhunski kvalitet, ali nikome ne treba ni bas los proizvod.Zapitaj se da li bi bio spreman da zivis u prosecnoj Srpskoj novogradnji?Eto niko ne trazi nikakve high-tech zgrade, ali zgrada koja je dobro proracunata na zemljotres, uticaj vetra, i u skladu sa time konstruisana, koja lezi na tlu na kome su odradjena dobra geomahanicka ispitivanja i eventualno pobijeni sipovi, uradjena drenaza ..... jer neki minimum.E vidis ovde to ume da bude preskupo za Srpskog investitora ...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 14:47 - pre 182 meseci
trantor, dao si primer da se proizvode veliki projekti,ja sam ti rekao,pokucaj na njihova vrata i trazi posao...
bilo da proizvode cepove za ambalazu [zasto je ovo mali projekat] ili udarnu iglu [a zasto je ovo veliki projekat] za lovacku pusku,ako postoji potraznja za tvojim znanjem,i mogucnost usavrsavanja...treba da prihvatis

sto se tice zavrsenih srednjoskolaca,delomicno se slazem,i problem jeste u obrazovanju,zasto [dakle pricam o naucenom u skoli,mozes biti priucen i bez da krocis u skolu...]
prvo,zato sto je prakticni deo jednak 0,ne 1,nego nuli
teoretski deo zavisi od profesora do profesora,od 2 - 9 [10 prakticno nikad,ali cesto zna biti i 0]
nastavnici i profesori ne "upucuju" ucenike sta ce raditi,sta im je potrebno od znanja ,bla bla...
to govorim iz licnog iskustva i iz iskustva drugih iz tehnickih skola
medjutim,da dam jedan kontra primer
drugarica mi ovih dana zavrsava srednju,isla je za grafickog dizajnera [tako nekako se zove smer],e,sad,ona je svaki dan dobijala neki domaci da radi nesto,te da uradi ovo u ps-u,te ovo u corel-u,i stvarno zna i naucila je
a ja u elektro skoli nisam imao ni d od domaceg da projektujem nesto,niti mi je iko dao neko "objasnjenje" kako ja da to zapocnem

e sad,na fakultetima je malo bolje
ali praksa je i dalje bliska nuli,rekao bih da je na gradjevini najbolje,mada i masinstvo nije lose,znam da stalno nesto dobijaju da prave,ali to se manje vise odrazava na ucenje crtanja...

sad da vratim jos malo nazad,osnovna skola...po nekoj [mojoj] logici,trebalo bi da se prikaze ucenicima,buducim srednjoskolcima,sta se radi na kojem poslu,ne znam za druge,ja mogu svoj licni primer preneti
imali smo par "predavanja" o raznim poslovima,putem video kaseta...
po secanju bilo je mesar u klanici, nesto kao kozar, tekstilna indrustrija...posle je naglo prestalo da se prikazuje [ili im nestalo kaseta,ili vremena]...ili da kazem,prakticno nista nisu prikazali


kao sto je neko rekao,problem je sto se u skolama ne uci "upotrebno znanje" nego svakakve gluposti

ali nije uopste problem da li ces ti raditi projekat za masinu za pravljenje nalepnica ili cnc masinu za secenje soferki,ili zubcanike za biciklu,ili udarnu iglu [valjda se tako zove] za neku pusku
problem je sto ne posedujes znanje s kojim bi to mogao projektovati,a tesko ga je steci,jer ,em su retki zainteresovani da prenesu to znanje,em je tesko doci do tih,em ako dospes do onih koji nemaju to znanje,nauce te pogresno,pa ti to dalje pogresno rpenosis i tako dalje, sto poslodavcima zadajes minus ako ne znas,pa im se ne isplati da te uzimaju, jer poslodavci ne zele da uloze u tebe,u tvoje usavrsavanje i posalju te ...negde... da pokupis znanje...

"lako" je programeru da se usavrsi,cak mu ni ne treba posao za to,nek sam kucka programe,pokusava da iskopira tudja idejna resenja,pa malo usavrsi,pa vidi kako to radi,bla bla i na kraju compile-ira i vidi da li ne radi ili radi,pa ispravi gresku

ali masinski inzinjer mora da radi u nekom pogonu da bi znao da li ce to raditi ili nece,sta smeta,kako se ponasa u stvarnom svetu,a tek posle moze "napamet",iz iskustva...

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 14:51 - pre 182 meseci
U ovim postovima fali reč OBUKA. Neophodno je za bilo koju struku, čak i za iskusne vukove kada prelaze iz jedne firme u drugu.
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 15:49 - pre 182 meseci
Trantor,

Niko nije napisao da si jaje iz inkubatora, nego je to bio komentar na tvoju pretpostavku da svi jednako razmisljaju u godinama koje si naveo.

Nije lako zavrsiti masinski fakultet, pa je onda malkice suludo izjaviti da se kajes za ono sto si svesno izabrao. Kao da zelis da izbrises dio svog zivota!? Uzivajuci u luksuzu malodusnosti, valjda si ukapirao da vreme nije moguce vratiti.

Cemu prica - kako su skole fuj, kako je posao fuj, kako su prosle generacije fuj, kako je plata fuj, pa onda ispada da je sve fuj? Da li je sve fuj ili si ti samo nezadovoljan sobom?

Ne svidja ti se trenutna situacija? Promeni je.

I kakav je to nacin da dodjes na forum i omalovazavas ljude sa kojim radis? Ako mislis da nisu dovoljno kompetentni, mislis da te sabotiraju ili to ti ide na zivce, izvoli, odrasti, promeni posao, uci od najboljih, bices zadovoljniji i imaces manje vremena za trac session.
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
79.101.165.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 16:40 - pre 182 meseci
_andjela_:

Nisam ja rekao da je starija generacija fuj. To starija generacija kaže za mlađu. Omladina ovako omladina onako. Njih za razliku od toga šta oni rade mlađa generacija jako retko uzima u usta. Ja sam samo rekao da ako su oni bili pametni pa su sve uradili kako treba eto mi nismo kao generacija. Oni su pametniji unapredili sve. Eto možda je to uticaj zračenja od monitora ili čega već.

Batali opet to izvrtanje teza. Nisam ja rekao da je škola fuj. Nego da sa ovom školom nemaš baš neku perspektivu. Ako to za tebe znači da je profesija samo po sebi i škola fuj onda OK škola je fuj.

Koga ja to omalovažavam? Ja sam rekao da ljudi koji rade za mašinom misle da mnogo više znaju od inženjera što nije tačno. Opet da kažem ja ću njegovo iskustvo da steknem on moje znanje neće. To je činjenica. Ako neko nezna da izračuna zapreminu kocke na primer dali mene treba da bude sramota što to kažem ili njega koji to nezna a treba da zna. Ajde svi da ćutimo pa da stavimo ljude bez osnovne škole da vode firme. I svi da se pravimo blesavi da ih ne bi uvredili. Nešto da ti kažem. Inženjeri uvek muku muče sa majstorima koji misle da mnogo znaju pa sve rade kontra. A vrlo često moraš i kao decu da ih teraš da rade nešto. Daj im numeričku glodalicu sa računarom pored i čim okreneš leđa oni gledaju porniće. To sam ja lično video. Pa kad mu kažeš ej ne ide to tako ima ovde i žena oni ti kažu a šta se ti buniš. Koliko se pije i po državnim i po privatnim firmama da i ne pričam. Ja samo to kažem. I kad taj čovek hoće meni da soli pamet e ja to ne dozvoljavam. Ja ću uvek da ga saslušam i da primenim ako mi da pametan savet. I još jednom to je problem koji ljudi koji rade imaju. Ja nisam imao prbolema sa njima jer sam na praksi pa su prema meni super. Hoće i da mi pokažu šta god da ih pitam. Ali vidim kakav stav imaju prema inženjerima i kako se postavljaju i ponašaju. Vrlo često umeju da pitaju nešto da ti pamet stane. Da ne veruješ da ljudi to neznaju. Nije to čak ni iz struke nego iz života uopšte.

Horvat:

Čep za flašu jeste mali projekat a proizvodnja puške a ne okidača jeste veliki projekat. Pušta je daleko veći izazov i može mnogo da se nauči. Počev od čistog mašinstva pa sve do kinematike i dinamike. A čep je čep. Za ovu flašu ili onu ili tamo neki balon.

Drago mi je da se slažemo da škola nije dobra priprema za život i da daju iskrivljenu sliku realnosti. I ja to celo vreme pričam.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 16:47 - pre 182 meseci
povrsno,jeste tako kako si rekao,medjutim , treba izmodelovati da pravis cep [kad smo vec zapeli za iste] sa sto manje otpadnog materijala,ali ,isto tako,i sa sto manje potrosenog materijala,npr drugaciji navoj
ali kao sto je udarna igla samo deo proizvoda,tako je i cep

predlazem ti da malo pogledas emisiju "how it's made" ,imas puno raznih proizvodnih pogona prikazano ,tj kako se proizvode proizodi,pa pogledaj da li je to bas toliko jednostavno ;)

Citat:
Trantor: Drago mi je da se slažemo da škola nije dobra priprema za život i da daju iskrivljenu sliku realnosti. I ja to celo vreme pričam.


samo mi nije jasno kako si ovo tek primetio kada si zavrsio skolovanje i to visoko?
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
79.101.165.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 17:00 - pre 182 meseci
Horvat:

Pazi u pricipu ja sam imao tu predstavu i ranije ali nije baš bilo neke alternative. Već sam rekao da se ne ponavljam da je bilo kako treba ja bi danas bio elektro inženjer.

Lep si primer naveo "How it is made". Pravi primer velikog projekta a ne nalog. Ono su sve mašine za masovnu proizvodnju. I kao takve predstavljaju veliki izazov da se naprave. Nije isto napraviti alat koji izbacuje lupam 20 flaša na sat i alat koji izbacuje 100 000 flaša na sat. I sve su ono procesne mašine koje rade lančano. Kao takve zahtevaju mnogo usklađivanja traže jako mnogo proračuna i truda. Tu čovek može svašta da nauči. I tu je više mog bivšeg zanimanja nego mašinstva. Tu ima dosta automatike kombinovane sa mašinstvom. Daj mi da radim nešto tako i ja ću da budem zadovljan jer ću ponovo da dođem u dodir sa automatikom i mehatronikom. Sve u svemu to što si naveo su jako jako ozbiljni projekti.

Kod alata za flašu nema otpada. To je duvana plastika. Ubaci se epruveta i kompresor je naduje posle zagrevanja. I tako je sa svim alatima za plastiku tu gotovo da nikad nema otpada.


The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 17:16 - pre 182 meseci
sad si me potpuno zbunio

a kako se proizvode ti cepovi u preduzecu u kojem trenutno radis praksu?
jedan cep na 2 sata?

u pomenutoj emisiji sam video od burgija,preko sijalica,pa do proizvodnje motora za velike krstarice

znam da se plasticne flase naduvaju
ali to duvanje se vrsi direkt u objektima koji pune te flase [dakle automatizacija, ubacuju se epruvete s navojem,odlaze na pumpanje da bi se rasirile do odredjene zapremine,pa se zatim pune vodom/sokom/pivom,pa se zavrcu zatvaraci,pa se lepe nalepnice i onda se vrsi pakovanje po x komada]
i te epruvete neko mora proizvesti,ne padaju s neba,dakle potrebna je tehnologija,tj masine za pravljenje istih [tu spadaju ti pomenuti otpaci,ne u duvanju flasa] ,a isto tako i cepovi

a i taj cep kad se proizvodi [ja to ovako zamisljam,nisam video na delu,pa moguce da je pogresno] prvo se stopi platika,pa ode u kalup, pa se zatim obruse viskovi ,poravna navoj
verovatno postoje jos neki koraci...

evo,i tu imas automatike tj. mehanotronike
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
79.101.165.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 19:10 - pre 182 meseci
Ma bre nisam prvo ni reko 2 čepa na sat vremena. Rekao sam da sam lupio samo da dočaram taj odnos između masovne i te maloserijske proizvodnje. Koliko tačno može da izbaci stvarno ne znam. To ipak zavisi od mašine nakoju se alat montira a ne od samog alata. Mi sa mašinama ne radimo nego samo alate.

Sad verujem da ima firmi koje naduvavaju plastiku na licu mesta ali verovano ili ne ima i onih koji to ne rade!!!!! Video sam kako Mivela pakuje kamion praznih flaša da idu na punjenje. Kakvo crno brušenje!!! Pa to bi čep koštao više nego sok u flaši. Ne brusi se tu ništa. Ima ta svlakača ploča koja skida outomatski višak. A i nema tu automatike veruj mi. Ima samo jedna sonda kao davač i grejač i to ti je to u principu. Sve ostalo je na mašini brizgaljki a ne na alatu. Tipa vremenska kontrola otvaranja i zatvaranja alata i šta sve već.

Veruj mi da što se tiče otpada to je nikakva nauka. To se radi iz mašinske obrade. To se vrlo prosto proračuna koliko mora viška materijala i to je to. I to se definiše kalupom. Samo jednim doduše glavnim delom alata. Tako da se unapred zna kakoliki je otpad. Neće tu bolji alat ništa da ti pomogne. Isto kao kod metalske obrade. Tačno se zna koliki mora da bude dodatak za strug, koliko za buršenje, pa za termičku obradu i to se uračuna taj višak. Tako da to nije nikakva filozofija.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

floyd.s
Beograd

Član broj: 13445
Poruke: 24
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 19:23 - pre 182 meseci

Izgleda da sam pogresio i da masinci stvarno imaju perspektivu ovde u Srbiji.

Evo kod venture ima stalno otvoren konkurs za inzenjera koji zna da ispojektuje WOW sklop, a ako se to izjalovi dovoljno je da covek bude NAJBOLJI u struci i ima da zivi kao bubreg u loju. To je na kraju krajeva, sto kaze andjela, samo stvar izbora.

Savet buducim kolega zbog kojih sam se i ukljucio u ovu raspravu: sad ima studentskih praksi u inostranstvu, znatno vise nego sto ih je bilo kada sam ja studirao. Vredi otici na par meseci, ako ni zbog cega drugog onda da vidite kako se na zapadu radi i da niko posle ovde ne moze da vam prodaje muda za bubrege.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 20:21 - pre 182 meseci
pa opet i te kalupe treba projektovati ,ne?
i masine koje izlivaju masu u kalup,hidraulicne masine koje istiskaju visak materijala...

sve u svemu,i to je dobar posao,makar za pocetak,kao otskocna daska :)

[evo,cisto radi razonode,ako te zanima,pogledaj neku emisiju how it's made,i pokusaj da projektujes masine iz proizvodnog pogona za jedan od proizvoda [obicno ih je po 3 u emisiji]

ili to ne rade m. inzinjeri?]
 
Odgovor na temu

DusanC
Srb

Član broj: 951
Poruke: 150
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?14.05.2009. u 21:17 - pre 182 meseci
Posto smo se bacali retorikom evo da bacim par realnih primera cene rada mas. inzenjera za druge:
1. Privatna firma, Cacak, doktor masinstva, profesor, ~600eu
2. Nis, masinski inzenjer, prodavac na buvljaku
3. Pazove (Nova i stara), kod privatnika mas inzenjeri 3 god iskustva do 500eu
4. Beograd, industrija kartona, 2god iskustva 1000eu (bilo 1200 do pre par meseci al dosla kriza), sluzbena skoda superb...
5. Beograd, automatika, 2god, 500eu
6. Gornji Milanovac, automatika, 3god, 600eu
7. Beograd, asistent na fax-u, 700-1000eu za projekat malog brodica
8. Iz Srbije u arbajt, bilo al nema vise posla, Svajc i Austrija za 2-3000eu. Rusija isto.
9. Outsourcing, HVAC za kaliforniju radi se za 500-600eu.

Ispada da je bolje da budes nastavnik, duzi je odmor i manje je radno vreme :)

Na fax-u se uci jezik i nacin razmisljanja da bi mogli da ucite posao u firmi od starijih inzenjera, da mozete da ih razumete sta kazu.
Ko misli da se sve uci na fax-u je lud. Inzenjer uci ceo zivot.
Trenutno, po meni nastupa degradacija obrazovanja kvalitetnih mas. inzenjera kod nas. Pricam sa ljudima sa nekim prosekom, a nemaju pojma sta je remenica, moment zatezanja itd.
Srbija je zemlja u kojoj je drustvo inzenjera i tehnicara, a npr. u Japanu je inzenjera i doktora nauka, sto govori dosta.
Na sajmu tehnike se obradujete kad ne vidite peglu il usisivac.
Drzava gaji uvoznicki lobi, cime ubija domacu proizvodnju i unesrecuje nas.

Sta radi?
Radi namenska, plate su sarene, od slucaja, do slucaja, radi plastika, nesto obojeni metali, alatnicari, automatika prezivljava, trenutno odrzavajuci masine u prehrambenoj i procesnoj, za termotehnicare uvek ima posla, gase se ovi sa celicnim konstrukcijama, trgovina fura (sramota), radi tetra pak, odrzavanje i prodaja vozila...
Privatnici uvode robote, automatiku, uvek tu treba bar jedan masinac.

Sta ja mislim:
Iako se kao prepametan i prepotentan zavrsi fakultet, najbolje je zaposliti se u netrgovinskim firmama jedno 5 godina, za koje vreme ces nauciti nesto sto ces moci da unovcis.
Znaj, 2/3 novih preduzeca propada u prve 3 godine, zapitaj se zasto.
Ako neces da ucis radi posao tehnicara - budi crtac ili posluzilac CNC masine :)
To je sve posten zivot.
Ako nemas obraza, uclani se u stranku, budi aktivan, laktaj se, pa ces lako ziveti, mada ne valja da si bas skolovan il pametan, takvi smetaju. Pravi se plavusa i bices predsednik necega za par godina.
Al sto si onda zavrsavao masinac :)

Dobrih inzenjera nema, retki su, al kod nas, sem ako je sef isto inzenjer, nece niko da ih plati 3 prosecne plate :)
Al nije da nema takvih poslova.

________________________

Alat za plasticni cep za PET boce je netrivijalan problem. Sve radi jedan alat, izbacuje vise cepova, nikakva naknadna obrada i zezancija.
Retki su dobri alatnicari.
It has to start somewhere.
It has to start sometime.

What better place than here?
What better time than NOW?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Koliko je perspektivno biti dipl. masinski inzenjer u Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206690 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.