Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)

[es] :: Elektronika :: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10559 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BigBoy
Novi Sad - Veternik

Član broj: 61963
Poruke: 8
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.topalov.co.sr


Profil

icon Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)18.07.2005. u 09:49 - pre 227 meseci
Posto ne mogu da nadjem multifunkcionalni front panel koji ima sve sto bi voleo da imam odlucio sam da isti napravim. Konektore za usb, firewire i audio delove imam ali mi je problem kontrola ventilatora.

Kontrola moze da se izvede na vise nacina ali mene interesuje pulse with modulation sa NE555 cipom.

Probao sam preko google ali nisam nasao zadovoljavajuce rezultate.

Svaki link, prelog, sema je dobrodosla :)

PozdraV.
PozdraV.
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)18.07.2005. u 11:46 - pre 227 meseci
a koji ventilator u racunaru bi ti da kontrolises ?
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)18.07.2005. u 11:51 - pre 227 meseci
štaće ti pwm za to???
motorići su dc brašles, imaju svoju elektroniku i samo im fali da ih gnjaviš sa pwm-om. ne vuku nešto naročito pa je dovoljno da im jednostavno obaraš napon.
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.rbkolubara.com.



Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)18.07.2005. u 12:32 - pre 227 meseci

http://www3.telus.net/chemelec/Projects/PWM/PWM.htm

Vrlo prosto, a imas i izgled PCB.
 
Odgovor na temu

BigBoy
Novi Sad - Veternik

Član broj: 61963
Poruke: 8
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.topalov.co.sr


Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 09:57 - pre 227 meseci
Pa kontrolisao bih dodatne ventilatore u PC-u. Ako ne preporucujete PWM, koji nacin kontrole preporucujete (+sema ako nije problem ;) )

PozdraV.


PozdraV.
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 13:32 - pre 227 meseci
he he .. ti dodatni ventilatori ... koje kupis za 120dinara ...nevrede ni qrcu... to se nevrti ni 200 okretaja .. magnet im je ko mali nokat sirok nemaju snage ni za komarca a i probao sam da ih kontrolisem i samo se greju dok necrknu ...
moja preporuka ti je da nadjes mrtve napojne i iz njih povadis ventilatore ... to bolje radi ... tihi su ispod 20db ... a .... SKINI STRANICU od racunara ... sta je tebi racunar ukras u sobi pa mora da sljasti i bude ceo ...
al ako cemo iskreno ... ti dodatni ventilatori ... ti nerade nista ... prati temperaturu ploce i cpu ... sa dodatnim ventilatorom i bez ... videces da nema promene u temperaturi samo u povecanju prasine u kompu ...
mani se corava posla i skini stranicu u ovim toplim danima i priblizi VELIKI ventilator da duva unutra ..
 
Odgovor na temu

ddanijel
Danijel D
It-Srb

Član broj: 2714
Poruke: 639



+10 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 13:47 - pre 227 meseci
Uopste se ne bih slozio sa ovim. Kao prvo nije tacno da dodatni ventilator ne radi nista. Mozda nisi imao prilike da probas ili ako sii probao nisi montirao kako treba ali na vise racunara gde sam montirao dodatne ventilatore (spreda , koji ubacuju svez vazduh) razlika je drasticna. Na prvom mestu hdd bude hladniji za 15-ak stepeni , zatim procesor 10-ak stepeni niza temp, i sve ostalo za oko 10 stepeni imas manju temperaturu ugradnjom tog jednog dodatnog ventilatora.
A prostim otvaranjem kucista se ne dobija ni priblizno ovoliko jer iako je otvoreno nema cirkulacije vazduha pa imas vecu stetu nego korist od toga jer prasina pada li pada unutra. A bas da idemo na mazohizam i da neko otvara stranicu i da okrece veliki sobni ventilator.... ajd da ne komentarisem ovo
Inace ubacivanje dodatnog ventilatora naravno da povecava procenat prasine jer proporcionalno tome proteruje i vecu kolicinu vazduha kroz kuciste. Ja sam to resio stavljanjem mrezice/filtera na usisu i nemam tih problema.
Da ne bude da pricam prazne price dovoljna je jedna manja pretraga na ES_u da se vidi sta su i drugi rekli na ove i slicne teme.
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 15:05 - pre 227 meseci
Ja bih se slozio sa danijelom. U periodu kad mi je cpu isao do 50-52 stepena ubacuo sam 12cm fan sa zadnje strane kucista i posle nekoliko minuta {koliko mu je trebalo da ohladi} cpu je pao na 38-40 a ploca na 36. Tako da ja moj necu vaditi sigurno.
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 22:01 - pre 227 meseci
ha ..12 -ka ... ebiga NPN ... to bi ohladilo i TA pec ...
danijele ..dobro ...ajde ..... ali 10 stepeni ... toliko mozes da dobijes zamenom paste na procesoru ... koju bi trebalo da menjas barem 1 mesecno ...
veliki stubni ventilator ...extremno resenje ... pa kad je napolje +40 taj exrem mi drzi 25/33 ... a hladi i hdd, graficku, plocu, cpu, napojnu, inace ventilator nije buvljackog tipa ... vec stubni ... svapski ... tih ... i uzasno hladi ...
ja sam ti samo dao predlog kako extremno bez ulaganja u vodena hladjena da malo ohladis svoju igracku masinu ... a ako hoces da kontrolises PREDNJI ventilator onda lepo da ti kazem .. NEMOZES .. pa sve da dubis na glavi ... magnet mu nije predvidjen za to ... pa ti ostaje da uzmes hladnjak za cpu koji ima 8-cu sa potenciometrom .. pa to onda montiraj ....
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 22:25 - pre 227 meseci
Izgleda da nekima nije jasno kako radi ventilator; ventilator NE HLADI, on samo ubrzava strujanje vazduha. Stoga >pa kad je napolje +40 taj exrem mi drzi 25/33< ja ne razumem, izuzev ako imaš klimu, pa onda nema veze koliko je napolju! To što mi imamo osećaj da ventilator hladi je zbog ubrzanog isparavanja našeg znoja, što nas zaista i ohladi, ali kompjuter se ne znoji, uglavnom. Bez isparavanja temperatura ne može biti niža, a ako se nešto greje, uvek je viša od okolne.
Zamenom paste se ne dobija ništa, ako stara ostvaruje dobar termički kontakt. A neke traju i 20-30 godina! U stvari, bolje bi bilo bez nje, kada bi površine bile idealno glatke i dobro nalegale. Pošto je to teško ostvarivo, stavlja se pasta, koja je samo nužno zlo, i treba da sloj bude što je moguće tanji, da popuni samo one delove gde nema naleganja površina.
I koji je to ventilator koji se ne može kontrolisati?
 
Odgovor na temu

ddanijel
Danijel D
It-Srb

Član broj: 2714
Poruke: 639



+10 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)20.07.2005. u 23:35 - pre 227 meseci
Eh konacno jedan pravi post ! Nekim ljudima ne vredi objasnjavati
Sto se tice onih 10 stepeni ja stojim iza toga i kad god hoces mogu da ti demonstriram. Na prednjoj strani kucista je ugradjen 8x8cm fan, a to nije nista preveliko jer je takav isti i na napajanju tj. u njemu.
I dalje stojim iza toga da je za maticnu plocu, hdd i sve ostale komponente mnogo bolje resenje ZATVORENO kuciste sa dodatnim ventilatorom sa prednje strane koji uduvava sve vazduh i time pospesuje cirkulaciju vec postojeceg vent. na napajanju koji izvlaci vazduh napolje. Sa ovom kompbinacijom je bar 10 stepeni manja temperatura svih komponenti nego po defaultu kada nema ventilatora sa prednje strane. Sto se tice paste slazem se apsolutno u svakom pogledu sa PROKOm jer ovde su neki ljudi culi za paste tek sa pojavom PC racunara tako da necu da komentarisem ono "zamena svakih mesec dana" .

Citat:
pa kad je napolje +40 taj exrem mi drzi 25/33


Mislim.....sta reci?? (mi nismo andjeli2)
Nisam ni znao do danas da ventilator moze da HLADI ! Sutra bacam sa prozora ovu moju klimu i kupujem taj ventilator. Zasto da trosim 1KW na hladjenje sobe kada moze i ventilator od 50w da hladi hehe .

Na kraju cu samo da kazem da je dobitna kombinacija imati znaci vent. sa prednje strane koji ubacuje svez vazduh i pospesuje cirkulaciju i najbitnije je da je on ispod hdd-a tako da prvenstveno njeha (njih) hladi na prvom mestu. Drugo i jako bitno je da je ventilator u napojnoj jedinici CIST !! Sve one naslage prasine prave buku i otezavaju protok vazduha. Trece i jako bitno je da je na procesoru neki od povecih hladnjaka na koji je nakacen 8x8cm fan , a sve iz razloga jer su jako tihi i rade na oko 3000rpm (za razliku od onih malih 6x6 turbina...brrr). I na kraju najbitnije je imate sve to lepo spakovano sa ZATVORENIM kucistem da bi cirkulacija bila pravilna i da bi vazduh spolja prosao preko svih komponenti dok putuje unutar kucista. (flat kablovi od hdd spakovani sto bolje da ne smetaju).

Necu vise da se ukljucujem u ovu raspravu jer nema potrebe da utvrdjujemo nesto sto je vec odavno poznato i o cemu se pisalo 100 puta na elitesec. forumima.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)21.07.2005. u 00:57 - pre 227 meseci
hvala PRoko ...otkrio si mi toplu vodu ...
danijele ... KA D (ultra dzidzi midzi)... jel ti hladi ... paa doobro .. hladi i meni ... pardon .. duva pa pravi promaju ...
.. neverujete za pastu .. pa nemorate ...
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.jprb-kolubara.co.yu.



Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)21.07.2005. u 07:43 - pre 227 meseci
Citat:
ddanijel: Na kraju cu samo da kazem da je dobitna kombinacija imati znaci vent. sa prednje strane koji ubacuje svez vazduh i pospesuje cirkulaciju i najbitnije je da je on ispod hdd-a tako da prvenstveno njeha (njih) hladi na prvom mestu. Drugo i jako bitno je da je ventilator u napojnoj jedinici CIST !! Sve one naslage prasine prave buku i otezavaju protok vazduha. Trece i jako bitno je da je na procesoru neki od povecih hladnjaka na koji je nakacen 8x8cm fan , a sve iz razloga jer su jako tihi i rade na oko 3000rpm (za razliku od onih malih 6x6 turbina...brrr). I na kraju najbitnije je imate sve to lepo spakovano sa ZATVORENIM kucistem da bi cirkulacija bila pravilna i da bi vazduh spolja prosao preko svih komponenti dok putuje unutar kucista. (flat kablovi od hdd spakovani sto bolje da ne smetaju).


Ko se bude pridrzavao gore navedenih pravila nece da pogresi.
Ja licno sam doduse to izveo drugacije ali mi je drugacije i kuciste.
Nemam mogucnost da stavim ventilator napred pa mi kuciste stoji otvoreno, a na ventilator na procesoru je ugradjen tunel od kartona koji vodi do mesta za dodatni ventilator na kucistu (a koje je odmah pored procesora), a sam ventilator je obrnut tako da vazduh izvlaci napolje tako da ga oba ventilatora (i na procesoru i u napajanju) vazduh izvlace a svez ulazi preko otvorene stranice.
Na taj nacin mi je razlika izmedju sobne i temperature u kucistu reda 7-8 stepeni sto je sasvim OK.
Da napomenem da je ovako radjenio zato sto mi se kompjuter nalazi izmedju regala i stola a da sa prednje strane ima vratanca (da me dete ne bi iznenadilo svaki put kada resetuje racunar) tako da je skoro potpuno zatvoren.

Citat:
codeus:.. neverujete za pastu .. pa nemorate ...


Pastu sam prvi put koristio pre jedno dvadesetak godina i na tom uredjaju je jos uvek ista... Mozda sam trebao da je menjam svakih mesac dana. :>
Shalu na stranu, pasta moze vremenom da propadne ali za to su potrebne godine.

 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
213.137.127.*

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)21.07.2005. u 16:03 - pre 227 meseci
dobro momci ... u pravu ste ...
a vec kad se gadjate godinama ... te davne '82 kad sam seo za prvi PC nije isla PASTA u njega ... ... to sto ste mazali pojacala pre 20 godina .. salu na stranu i Ja sam mazao pojacala .... i jos uvek mi radi \
samo pojacalo i cpu nije isto ...
da silikonska pasta po spec trpi nekih -40 do +200 ... da trebaju godine da propadne ...

... ovo je moja ploca danas ...
mobo / cpu Idle (mereno posle 10 minuta rada)
close 33/46
open 31/43
open & fan (udaljen 1m) 25/38

i naravno nije me mrzelo ... pa sam promenio pastu (obicna silikonska u spricu)

open 30/40
open & fan (udaljen 1m) 25/35

e ajd sad pametni papani ... otkud razlika u temperaturi ? donela vila ?
prethodna pasta je bila stara 3 nedelje ... zadnjih petnaest godina servisiram racunare ... i ultra dzidzi midzi da si otvorio kojeg DELL-a IBM-a ili HP-a video bi sta je to PRAVILNO KANALISANA ventilacija u DIZAJNIRANOM kucistu ...

..naravno da je bilo kakav dodatni ventilator u kucistu bolji od nikakvog .. tu se slazem ...

evo vam uporedna tabela za paste ...


Product: Idle Day 1 Load Day 1 Idle Day 2 Load Day 2 Idle Day 3 Load Day 3
Nanotherm Blue II 42C 46C 42C 46C 41C 46C
Nanotherm Silver XTC 40C 45C 41C 46C 41.5C 45C
Nanotherm PCM+ 40C 46C 41.5C 44.5C 40C 44C
Arctic Silver 3 41C 45C 41C 45C 40.5C 44.5C
Silver Grease 45C 55C 45C 54C 45C 54C
Shin Etsu G751 41C 45C 40.5C 44.5C 39.5C 43C
Silicone Compound 47C 60C 47C 60C 47C 60C

... no ultra dzidzi midzi ... kolika je razlika ... BEZ promaje ...



 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)21.07.2005. u 17:27 - pre 227 meseci
Citat:


... ovo je moja ploca danas ...
mobo / cpu Idle (mereno posle 10 minuta rada)
close 33/46
open 31/43
open & fan (udaljen 1m) 25/38

i naravno nije me mrzelo ... pa sam promenio pastu (obicna silikonska u spricu)

open 30/40
open & fan (udaljen 1m) 25/35

e ajd sad pametni papani ... otkud razlika u temperaturi ? donela vila ?



Izvini, ali gde ti vidis neku razliku o kojoj je vredno diskutovati, narocito kad se uzme koliko je merenje temperature unutar racunara nepouzdano. Ovo sto si prilozio je vise nego tuzno :)



Homer Simpson: "Lisa, u ovoj kuci postujemo zakone termodinamike"

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 21.07.2005. u 18:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
213.137.127.*

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)21.07.2005. u 18:49 - pre 227 meseci
aha ... tuzno ... -3 stepena na cpu prostom zamenom paste ... bez ikakve promaje ... tuzan si sam ...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)21.07.2005. u 19:53 - pre 227 meseci
Hajde ispocetka, podaci koje si izneo su sve samo ne merodavni. Nisi naveo cime si merio temperaturu (deciji merac koji je na ploci definitivno nije merodavan), nedostaju kontrolisani uslovi merenja i nedostaje ponovljivost eksperimenta :)


[Ovu poruku je menjao McKracken dana 21.07.2005. u 22:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BigBoy
Novi Sad - Veternik

Član broj: 61963
Poruke: 8
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.topalov.co.sr


Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)22.07.2005. u 20:12 - pre 227 meseci
Khm, khm, .... a da neko da konkretnu semu?!


inace, dodatni ventilatori hlade i tu nema rasprave, samo treba pravilno da se nameste (koji da duva unutra a koji da izduvava) i nema brige. Razlika je kod mene oko 10C sa 2x8cm na 12V. Najbitnije mije da hard ne ide preko 50. Jedna 8cm duva u njega odole (u elektroniku) i razlika je 15C. Merio sam sa sondom na ploci (koja svi znamo laze, ali razliku u temperaturi moze da pokaze) i sa digitalnim termometrom koji na sebi ima eksternu sondu. Hladi......
Pasta na procesoru posle 1-2 godine (ne vazi za sve paste tj. one dobre, silver i sl.) hoce da postane nekako vodenkasta i temperatura CPU-a se osetno poveca.

Neko je jednom rekao: Dok komp. radi pod punim opterecenjem, bez obzira sta sonde pokazale, ako mozes da uhvatis kuler rukom i da ga drzis a da se ne ispeces onda nema sta da brines.

Toliko...

PS: da podsetim, ako neko ima predlog za semu kontr. vent. a da ne moram neke hladnjake da stavljam (jer nemam gde) neka postuje. Kod ovog PMW teoretski ne bi trebalo da bude nikakvog zagrevanja jel tako?!
PozdraV.
 
Odgovor na temu

ddanijel
Danijel D
It-Srb

Član broj: 2714
Poruke: 639



+10 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)22.07.2005. u 21:50 - pre 227 meseci
Posto ventilator trosi oko 50mA(na 12v) mozes da stavis recimo linearni regulator LM317 i ne moras ni na hladnjak da ga kacis jer ce biti zaista mala disipacija koju sam regulator i bez hladnjaka moze da izraci. Nemas potrebe za pwm-om veruj mi , mada ako insistiras mozes i pwm-om naravno. Inace ja kod mene imam samo 2 moda za dodatne ventilatore. Preklopnik 5-12v i u letnjem periodu radi na 12v, a zimi preklopim na 5v i to je to jer nema neke vece potrebe za nekom linearnom regulacijom.
 
Odgovor na temu

alexa_pg
Podgorica

Član broj: 52266
Poruke: 2026
*.crnagora.net.



+115 Profil

icon Re: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)22.07.2005. u 22:35 - pre 227 meseci
Ako te bas interesuje pulse with modulation sa NE555 cipom, zasto to ne uradis kao na linku sto je kobac66 postavio.
Ja sam licno za "obican" termostat, preko koga ce ventilator da radi ili da ne radi, a ne da ga mrcvarim malo jace, a sad malo slabije.
Na linku
http://perso.wanadoo.fr/michel...l/detail2003/thermostat-gb.htm
ima vise "obicnih" termostata pa izaberi po zelji.
U Podgorici su dosta visoke temperature, i u svoj comp sam ugradio dodatni ventilator upravljan "obicnim" termostatom sa 741, i podesio ga da se ukljucuje kada je temperatura u unutrasnjosti kucista 40 stepeni. Kad se isti ukljuci, radi 10-tak min., napravi pauzu od 20-tak min. i sve tako. Ako je vani temperatura 40 stepeni, onda ne pomaze nista, radi non stop. Tada samo klima uredjaj moze da mu pomogne.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kotrola obrtaja PC ventilatra (regulacija impulsima sa NE555)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10559 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.