Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

samogradnja subwoofera

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: samogradnja subwoofera

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10531 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milomirp
Milomir Petrovic
Belusic

Član broj: 38179
Poruke: 215
*.telekom.yu.



+22 Profil

icon samogradnja subwoofera11.07.2005. u 10:27 - pre 228 meseci
Da li mi neko može pomoći oko samogradnje (ako je to uopšte izvodljivo)
subwoofera.Šta bi mi sve trebalo od materijala kao i nacrt sme kutije i da li mi treba skretnica pošto bi taj woofer pogonilo(samo njega) pojačalo 4 X 160 W koje bi
kako sam zaključio trebalo "bridžovati".
Molim za razumevanje jer sam relativno nov u ovoj oblasti.
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera11.07.2005. u 11:31 - pre 228 meseci
Milomirp opisi malo bolje sta hoces.Od koliko vati hoces subwoofer.Ciji bi drajver koristio(SAL,Visaton,Focal.....), ako ne znas ciji drajver bi koristio napisi koliko bi novca izdvojio pa da ti mi predlozimo nesto.Za kutiju ti je najbolji medijapan.Da li ces bas-refleks ili kompresionu kutiju.Skretnica ti treba.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
*.116.eunet.yu.



Profil

icon Re: samogradnja subwoofera11.07.2005. u 22:38 - pre 228 meseci
Neznam kavo to ludilo hoces da napravis ako hoces da povezes u most 4x160
Jel to za diskoteku ili za kucu ili za rusenje kuce . Kutija za takav woofer bi trebala da bude bas reflex u svakom slucaju i to sa velikim otvorom (ustvari zavisno od drajvera ali dobro).
Za proracun kutije moras da razmislis prvo koji drajver kupujes a treba ti i program WinISD npr u koji unese TS parametre i on ti izracuna zapreminu kutije i velicinu reflexa itd.
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera11.07.2005. u 23:40 - pre 228 meseci
Velicinu, kao sto kaze Guertch, ti izracuna program, u koji uneses parametre zvucnika (drajvera) koji budes kupio.
Za materijal je najbolje medijapan + sundjer i/ili mineralna vuna za oblaganje unutrasnjosti kutije.
Skretnica ti ne treba ako je woofer za kola, jer bi trebalo da na pojacalu vec imas "low pass" filter.

Poz!
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera12.07.2005. u 09:07 - pre 228 meseci
Milomirp odgovaraj za sta ti treba taj woofer pa da ti pomognemo.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

milomirp
Milomir Petrovic
Belusic

Član broj: 38179
Poruke: 215
*.telekom.yu.



+22 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera13.07.2005. u 10:08 - pre 228 meseci
Woofer je naravnoJa se još jednom izvinjavam što ne mogu odmah da se odazovem na forum jer nisam u mogoćnosti da svakodnevno pratim odgovore ili pitanja.
Što se tiče zvučnika nije konkretno odredjen (ali ako mora onda bi to bio Visaton
12".Woofer je naravno za kola,od medijapana bi bila kutija a pojačalo samo za njega
4 X 160 Watt.Da li treba da se "mostuje" ne znam? kao i da li treba skretnica
Citat:
stefan123: Milomirp odgovaraj za sta ti treba taj woofer pa da ti pomognemo.
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera13.07.2005. u 11:58 - pre 228 meseci
Milomip od Visatona imas TIW 300 (8 oma 300W),W300 (8 oma 120W) i W300S (4oma 150W).Moze li ti pojacalo raditi sa zvucnicima od 8oma?Ako moze mogao bi da pravis bas-refleks kutiju sa dva TIW 300 sa pregradom izmedju.Jedan zvucnik bi bio prikacen na dva kanala 2x160=320W i drugi zvucnik isto tako.Ovo bi bilo prilicno skupo jer su TIW 300 zvucnici skupi.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
*.218.EUnet.yu.



Profil

icon Re: samogradnja subwoofera14.07.2005. u 02:13 - pre 228 meseci
Jadan taj njegov auto ako on stavi 2x320W basa u njega! Ima da pocne da mu skace. Samo cu napomenuti da je relativno skorije ustanovljeno da od jacih woofera brze propadaju amortizeri na kolima pa se vi zezajte sa takvim monstrumina. Ja imam 4.1 pojacalo u kolima 4x3W i woofer od 15W - nikad mi nije preko pola a ni tad necujem u kolima nista! Samo sam je dobro uradio ozvucenje, ali imam i mali auto tako da je i to bitno (renault twingo)
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera14.07.2005. u 11:15 - pre 228 meseci
Ja licno nikad ne bih stavio tako nesto u auto ali on je rekao da ce raditi sa pojacalom od 4x160W.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.dialup.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera15.07.2005. u 00:40 - pre 228 meseci
Citat:
milomirp:Što se tiče zvučnika nije konkretno odredjen (ali ako mora onda bi to bio Visaton
12".Woofer je naravno za kola,od medijapana bi bila kutija a pojačalo samo za njega
4 X 160 Watt.Da li treba da se "mostuje" ne znam? kao i da li treba skretnica

Kazem ti, pogledaj na pojacalu, treba da imas "low pass" filter, sto znaci samo niske frekvencije, tako da ti skretnica u tom slucaju nije potrebna.

Sto se tice 4X160W, ne znam da li moze.
Ortak i ja smo stavljali u njegov auto pojacalo 4x200W. Moglo je da koristi i kao 2X400W, ali nikako 1X800.
Povezivanje za 400W je islo minus sa kanala br.1 i plus sa kanala br.2...tako da ne verujem da sva 4 kanala mogu da se povezu na jedan bas.
Mozda nije lose da uradis kao sto je stefan123 rekao. Da stavis dva basa, sa po 320W na svaki i time da rasturis kola, jer ne mozes da verujes sta je radio bas od svega 220W u kolima tog ortaka =))

[Ovu poruku je menjao Boki4u dana 15.07.2005. u 01:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera15.07.2005. u 02:44 - pre 228 meseci
bravo momci ... gomila ideja i dobrih saveta ... ali kome ...cemu ... na pitanje da li treba skretnica za subwofer posto nisam vican ovome sto pitam ... moze da sledi jedan i jedini odgovor / savet = " IDI u RADNJU i KUPI GOTOVO " za tebe je to JEFTINIJE , BRZE , BOLJE i cak sta vise """" TO RADI """" za razliku od toga sta bi ti napravio ... NOVA GODINA u kolima ....
 
Odgovor na temu

Kali-mali
Nis

Član broj: 63649
Poruke: 16
*.nis-ekspres.co.yu.



Profil

icon Re: samogradnja subwoofera15.07.2005. u 03:33 - pre 228 meseci
Slazem se sa codeusom ,ako takvo cudo ima da se kupi u radnji.Ja na ovu krizu ne bih trosio pare na to-mislim nek ti gepek(prtljazni prostor)posluzi ko kutija jer najbitnije u ovome je da se auto cuje spolja a ne unutra-da se zenske okrecu!Ali ako si pravi audiofil bolje bi bilo da nabacis vufere i smanjis snagu(w.)
Tomovic
 
Odgovor na temu

srdjanv

Član broj: 61523
Poruke: 18
*.beotel.net.



Profil

icon Re: samogradnja subwoofera15.07.2005. u 21:38 - pre 228 meseci
Momci, a da li ste slucajno pomislili da je pojacalo 4x160 w ali u peaku,sto mu je totalno beskorisno!!Bolje ti nama reci podatke ili marku pojacala,pa cemo videti koliko je zaista jako-4x160 je malo previse ako je rms snaga.Bolje ti onda razmisli kako ces ga napajati-kabl najmanje 35 mm2 a opet ce ti trebati jaci akumulator.Inace u bridgeu ga ne mozes povezati na 1 kanal nikako-2 kanala vec moze.Ako je to pojacalo A klase onda je maltene beskorisno jer ce ti "pojesti" akumulator a 30% snage nece moci da isporuci
Pozdrav
Srdjan
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera15.07.2005. u 22:23 - pre 228 meseci
Citat:
srdjanv: Momci, a da li ste slucajno pomislili da je pojacalo 4x160 w ali u peaku,sto mu je totalno beskorisno!!Bolje ti nama reci podatke ili marku pojacala,pa cemo videti koliko je zaista jako-4x160 je malo previse ako je rms snaga.Bolje ti onda razmisli kako ces ga napajati-kabl najmanje 35 mm2 a opet ce ti trebati jaci akumulator.Inace u bridgeu ga ne mozes povezati na 1 kanal nikako-2 kanala vec moze.Ako je to pojacalo A klase onda je maltene beskorisno jer ce ti "pojesti" akumulator a 30% snage nece moci da isporuci
Pozdrav
Srdjan

E, bas sam to hteo da kazem.... Mozda je pojacalo 4X160W Peak Power.....
 
Odgovor na temu

milomirp
Milomir Petrovic
Belusic

Član broj: 38179
Poruke: 215
*.telekom.yu.



+22 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera18.07.2005. u 11:44 - pre 228 meseci
Evo nekih podataka o pojačalu:Naziv SuperTech Mosfet-Turbo 4 X 160 Watt.
Ima regulaciju "treble" i "bass" kako prednjih tako i zadnjih zvučnika kao i potenciometar "Gain" prednjih i "Gain" zadnjih zvučnika.Ima još jedan preklopnik klizni
gde piše 4CH,3CH,2CH verovatno su ulazi.Eto to bi bilo sve.Vidim da nije tako jednostavno napraviti taj Subwoofer a ja sam mislio da samo ubacim neki veći BASS zvučnik u neku "bassrefleks" kutiju i gotovo.
Hvala svima koji su se trudili da mi pomognu.Ako ima nekih dodatnih info rado ću ih
prostudirati.
Micca
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera18.07.2005. u 14:46 - pre 228 meseci
Nije tesko napraviti subwoofer.Samo ti odluci koji ces zvucnik da koristis pa cu ti ja napisati koja ti velicina kutije treba.Ako ti je skupo da kupis dva TIW-a(ja mislim da bi dva kostala oko 380-420E) mozes da kupis neki MNC (imaju lijepih zvucnika na oko ali ne znam kako zvuce).Mogao bi malo brze da odgovaras.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera19.07.2005. u 20:51 - pre 228 meseci
Milomire mogao bi malo brze da odgovaras.Hoces li da pravis taj subwoofer ili ne.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

mmirkov
Milan Mirkovic
Novi Sad

Član broj: 95592
Poruke: 22
80.74.165.*



Profil

icon Re: samogradnja subwoofera21.07.2006. u 22:35 - pre 216 meseci
Nesto se i ja interesujem za ubacivanje woofera u auto, pa sam iscitao ovu temu..
Sto se tice auto-audio tehnike, totalni sam newbie. Al' znam sta bih hteo da izvedem, pa ako neko ima koristan savet...

Dakle, imam prilicno mali auto (ford KA - da li je zenski ili nije, o tome drugi put ), u kome trenutno imam Panasonic MP3 CD player (mogu da pogledam sutra i tacnu oznaku) na kojem pise 4X50W MOSFET. Na njega su prikacena 4 zvucnika, napred u vratima 2 Pioneer dvosistemca (ne znam snagu, mogu da proverim sta pise na njima) i nazad na klupi koju sam sam pravio 2 pioneer elipse (isto ne znam snagu ali mogu da proverim). E sada. Klupu sam napravio tako sto sam jednu drvenu plocu isekao tako da pokrije ceo gepek iza zadnje klupe (posto je ford KA hatchback varijanta), u to drvo ubacio zvucnike (elipse) i presvukao ga sa gornje strane nekom tkaninom (sa tankim slojem sundjera). Prakticno se ceo gepek ponasa kao zvucna kutija (posto je i onako prilicno mali), jer je sa gornje strane zatvoren tom daskom sa zvucnicima, a sa ostalih strana unutrasnjim ivicama auta.

Moja ideja je da tu dasku izbacim i napravim nesto "pristojno" a da u celu pricu ubacim i jedan subwoofer.

Pitanja:

1. Da li mi se isplati da napravim kvalitetniji "poklopac" za gepek (neko jace drvo, sta ja znam) u koji bih stavio dve stare elipse + woofer, pa da se ceo gepek i dalje ponasa kao kutija (s tim sto bih tada verovatno morao jako precizno da isecem dasku da "pase" i da je dobro oblozim sundjerom da prati liniju gepeka)?

2. Da li je moguce za 300-ak evra kupiti neko iole pristojno pojacalo + woofer (drajver)? Nije mi bitno da me cuju dva bloka dalje, bitno mi je da ja u kolima osetim da to lepo svira.. Sta bi mi vi predlozili u kombinaciji sa prethodno navedenim komponentama?

3. Ukoliko predlazete da pravim celu kutiju "from the scratch", da li da napravim jednu u koju bih stavio woofer i jednu za elipse, ili... ?

Hvala unapred i sorry na duzini posta..
 
Odgovor na temu

KRALJEIVC
Branislav Kraljevic
UREDNIK U MARKETINGU, RT CRNE GORE
PODGORICA

Član broj: 137125
Poruke: 85
77.222.8.*

Sajt: www.rtcg.org


Profil

icon Re: samogradnja subwoofera25.03.2009. u 11:21 - pre 183 meseci
Zelio bih da napravim kucnu subwoofer kutiju kao dodatak na postojeci home teathre sa maleckim sw-om. Obzirom da mi je za takav sub jedino slobodno mjesto u sobi (koja je velicine 7,5 x 4,5 m) iza fotelje u uglu, to iziskuje izgradnju trouglaste sub kutije. Da li je ovo moguce i ako jeste koji bi mi za takvu kutiju drajver trebao? Jos nesto. Ako bi za tu kutiju koristio neko auto pojacalo sa low pass filterom, da li je moguce napraviti ili kupiti neki ispravljac sa 220 na 12 V?
Zakacio sam fotku lokacije eventualne sw kutije (u cosku iza fotelje). Pozdrav i hvala.
Backo Kraljevic
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: samogradnja subwoofera25.03.2009. u 12:09 - pre 183 meseci
KRALJEIVC , Ajde kad dolaziš u Beograd svrati do mene, imam za tebe baš ono što ti treba, aktivni Sub-Wufer.

Ne koristim ga i samo ga premeštam.

Da sam znao skoro sam bio u Budvi.

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: samogradnja subwoofera

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10531 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.