Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima hlo­ra i bez "Žu­pe"

[es] :: Nauka :: Ima hlo­ra i bez "Žu­pe"

[ Pregleda: 2450 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Ima hlo­ra i bez "Žu­pe"18.06.2005. u 12:49 - pre 229 meseci
Pro­blem ne­do­stat­ka hlo­ra iza­zvan ne­pro­iz­vod­njom u kru­še­vač­koj fa­bri­ci "Žu­pa", de­li­mič­no bi mo­gao bi­ti re­šen ugrad­njom ure­đa­ja "hlo­ro­gen" u vo­do­vod­na po­stro­je­nja. Na ju­če­ra­šnjoj kon­fe­ren­ci­ji o obez­be­đi­va­nju i pro­iz­vod­nji hlo­ra u Pri­vred­noj ko­mo­ri Sr­bi­je, pred­u­ze­će "Sig­ma" pred­sta­vi­lo je "hlo­ro­gen" ko­ji pro­iz­vo­di hlor na me­stu gde se i ko­ri­sti, ta­ko da se iz­be­ga­va tran­sport ove opa­sne ma­te­ri­je.

Ure­đaj ko­ji pro­iz­vo­di je­dan ki­lo­gram hlo­ra na čas, ko­li­ko je po­treb­no za dez­in­fek­ci­ju vo­de ko­ju u tom vre­me­nu po­tro­ši 100.000 sta­nov­ni­ka ko­šta sa ugrad­njom 60.000 evra. Tro­ško­vi pro­iz­vod­nje ki­lo­gra­ma hlo­ra su tri ki­lo­gra­ma so­li i če­ti­ri ki­lo­va­ta stru­je.

- Za me­sec da­na mi možemo pro­iz­ve­sti pet "hlo­ro­ge­na", ko­ji su pot­pu­no bez­o­pa­sni za ru­ko­va­nje i eko­lo­ški si­gur­ni - kaže Dra­gan Ka­pi­čić, di­rek­tor "Sig­me". - Za­vi­sno od po­tre­be možemo na­pra­vi­ti ure­đa­je za pro­iz­vod­nju od 250 gra­ma do 50 ki­lo­gra­ma hlo­ra. Pred­nost je što ne­ma skla­di­šte­nja opa­snih ma­te­ri­ja, već se sa­mo ču­va so, a hlor se pra­vi i od­mah ko­ri­sti. Ovo je no­va teh­no­lo­gi­ja ko­ja se tek afir­mi­še i u za­pad­nim ze­mlja­ma, a dok­to­ri na­u­ka sa Teh­no­lo­škog fa­kul­te­ta na njoj kod nas ra­de već osam go­di­na.

Hlo­ro­ge­ni su do sa­da ugra­đe­ni u de­lo­ve vo­do­vo­da u Vr­ba­su, Odža­ci­ma, Ku­li, Be­o­či­nu, Ću­pri­ji, No­vom Sa­du, Ni­šu, a in­sta­li­ra­će se i u crp­noj sta­ni­ci Li­po­vi­ca u Be­o­gra­du.
Pred­stav­ni­ci "Vo­do­vo­da" iz ne­ko­li­ko gra­do­va predložili su na kon­fe­ren­ci­ji i da se sve he­mij­ske fa­bri­ke, ko­je ima­ju hlor­ne sta­ni­ce, ovu sup­stan­cu pre­ta­ču i pro­sle­đu­ju "Vo­do­vo­di­ma". A upu­ti­će i zah­tev Vla­di da se stvo­ri al­ter­na­ti­va, ka­ko ubu­du­će snab­de­va­nje hlo­rom ne bi za­vi­si­lo od vla­sni­ka jed­ne fa­bri­ke, ili bio usme­ren sa­mo na uvoz.

S. Janjić

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Ima hlo­ra i bez "Žu­pe"

[ Pregleda: 2450 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.