Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??

[es] :: Advocacy :: Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??

[ Pregleda: 4967 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CroInspector
Hrvatska, Metropola

Član broj: 57462
Poruke: 109
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??13.06.2005. u 21:09 - pre 228 meseci
Apple je nakon 5 godina tajnog razvijanja MacOS X operativnog sustava za intelove procesore konacno objavio prelazak na
doticne procesore. Navodno je glavni razlog tome sto Veliki Plavi ne moze (trenutacno) proizvesti procesore sa viskom radnim taktom (3GHz), kakve je Steve Jobs obecao jos prije par godina Mac korisnicima. S obzirom da je Apple u laganoj ofenzivi: izdvanje Mac minija, konstantno snizavanje cijena... te krece u pohod da ulovi "malo" veci dio PC korisnika - mozemo se zapitati koliki je to "udarac" AMD-u?
Iako AMD trenutacno vlada na Desktop trzistu, na serverskom nepravedno ne vlada ali ipak ima mnogo bolje procesore (Opteron 24x serija)... a kako ce se Mac sve vise siriti - u dogledno vrijeme Intel moze preuzeti dosta korisnika, koje ce AMD opet morati "hvatati".
-=Racunalna sigurnost nije binarna/=-
http://croinspector.blog.hr
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??13.06.2005. u 21:33 - pre 228 meseci
"Udarac" AMD-u? :)

Googlaj za "AMD Welcomes Intel to the 64-Bit Party", kako reće jednom Apatrid, najveća šamarčina koju je Intel ikad popio :>

Najveći AMD-ov nedostatak jest nedovoljan broj proizvodnih kapaciteta, a ne nikakvo kaskanje za Intelom, premda bih rekao da Intel na mobilnom tržištu debelo vodi, evo ovaj mjesec prvi put u povijesti u USA prodano više mobilaca nego stolnih, tako da će biti dosta zabavno vrlo brzo..
 
Odgovor na temu

CroInspector
Hrvatska, Metropola

Član broj: 57462
Poruke: 109
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??14.06.2005. u 21:34 - pre 228 meseci
Da evo upravo sam procitao da AMD gradi 4 nove tvornice, a predvidjanja su da ce za svaku izgradjenu osvojiti 20% trzista. Na trzistu prijenosnika bi rekao da je situacija kao i na desktop trzistu kao prije 5 godina.

Sundance: Sto ti mislis o stanju kod servera (malih i srednjih)?
Ja brijem da se Intel dugo nece oporaviti od soka (od prije dvije godine) sa AMD-ovim Opteronima.
-=Racunalna sigurnost nije binarna/=-
http://croinspector.blog.hr
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??14.06.2005. u 22:56 - pre 228 meseci
Citat:
CroInspector:
Sundance: Sto ti mislis o stanju kod servera (malih i srednjih)?
Ja brijem da se Intel dugo nece oporaviti od soka (od prije dvije godine) sa AMD-ovim Opteronima.


Da odgovorim ja umesto Sandensa, mada je nezahvalno davati predviđanja ovog tipa...

Pozicije Intela, iako je dobrano zakasnio za AMD-om što se X86-64 tehnologije tiče, ne mogu da se poljuljaju tek tako. U prilog tome ide da je AMD64 dve godine radio bez 64-bitnog Windows-a, i čim je Intel pustio 64-bitni Pentium Microsoft je odma' pustio i Windows X86-64 u prodaju. Slučajnost? Ne bih rekao, sve mi to liči na dobro isplanirane aktivnosti. Centrino vs. Mobile Athlon? Centrino, naravno, bez razmišljanja. Iako je AMD u poslednjih 5 godina napravio veliki prodor na procesorskom tržištu, što je bilo skoro nezamislivo i jedno vreme čak preuzeo inicijativu i diktirao tempo, i dalje je sitan u odnosu na Intel, koji je još uvek, bez obzira na ovako veliko kašnjenje, tržišni lider. Intel ima tradicionalno jako uporište u srednjim i velikim korporacijama, gde AMD ima srazmerno mali udeo. Ulazak na to tržište je prilično težak jer niko nije blesav da u tako velikim kompanijama menja tehnologiju koja pouzdano radi već dvadesetak godina za neki AMD koji, gledano iz ugla menadžera, ipak nije dovoljno proveren. Cena tu ne igra preveliki faktor, već se traži stabilnost. Da ne dođe do nesporazuma, ja lično mislim da AMD pravi bolje procesore, ali menadžer u nekoj firmi koja ima x hiljada kompjutera ne sme tek tako da rizikuje i da menja dobavljača samo da bi uštedeo x dolara na ceni procesora. Tu je i jedan veliki AMD-ov problem, jer počev od 2000.-te, AMD je, da bi parirao Intelu, prodavao procesore relativno jeftino, što je stvorilo utisak da je AMD pravi procesore za dečurliju koja se igra 24/7 i, naravno, nema para za Intel-ove procesore. Athlon XP je dugo bio cenovno izjednačen sa Celeronom, što je dovelo do ogromne potražnje za XP-ovima koji su, s jedne strane vrlo jeftini, a sa druge prilično ozbiljni konkurenti Pentiuma, koji sve ove godine drži cenu. E, sad AMD to pokušava da ispravi, što je dovelo do toga da ovi novi Athloni ne budu tako jeftini. Još jedna prednost Intela je što proizvodi čipset-ove za svoje procesore, dok AMD tu zavisi od treće strane. Ima tu još dosta da se filozofira, ali malo je verovatno da će dođi do nekog velikog preokreta u narednih godinu-dve. Mada, šta znam, kako su se obe kompanije bile zalaufale i takmičile se koja će da izbaci brži procesor ja sam pre dve godine mislio da ću 2005. da imam procesor na 5GHz, a evo, svedoci smo da stvari nisu baš takve kako je izgledalo da će biti. Toliko za sada, ako te još nešto interesuje - pitaj.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??14.06.2005. u 23:36 - pre 228 meseci
Citat:
Palma : U prilog tome ide da je AMD64 dve godine radio bez 64-bitnog Windows-a, i čim je Intel pustio 64-bitni Pentium Microsoft je odma' pustio i Windows X86-64 u prodaju. Slučajnost? Ne bih rekao, sve mi to liči na dobro isplanirane aktivnosti.


64-bitne windoze su pičile na Itanumima (te prije 10 g još na Alphama, kad je Digital još bio netko i nešto :) dok je AMD64 još bio u povojima :)

Mene taj cijeli Itanium debakl podsjeća nekako na OS/2 i rane 90-e :)))

Ali što se tiče x64 winXP, to si u pravu, Intel i MS su jako povezani. Moraju surađivati, to je simbioza jer su međusobno jako ovisni. MS kaže, oh vidi, trap gate preko prekida je jako spor, daj vamo specifične instrukcije za sitemske pozive: i vidiš za 6 mjeseci se već rade sysenter/sysexit prototipovi koji _savršeno_ odgovaraju ring3/ring0 selektorima na NT :) MS pokrenuo sigurnosnu inicijativu? Za godinu dana svaki Intel/AMD CPU ima podršku za NX bit :) Slično je i za DirectX....

Evo ja čisto ne vjerujem da je podrška za DRM najavljena malo prije nego je Apple najavio prelazak na x86 čista slučajnost :)

Citat:
Mada, šta znam, kako su se obe kompanije bile zalaufale i takmičile se koja će da izbaci brži procesor ja sam pre dve godine mislio da ću 2005. da imam procesor na 5GHz, a evo, svedoci smo da stvari nisu baš takve kako je izgledalo da će biti. Toliko za sada, ako te još nešto interesuje - pitaj.


gigaherci već 2-3 godine nisu mjerilo snage na x86 :) AMD ti je najbolji primjer za to... To što je to tako kod nekih polupismenih recenzenata popularnih informatičkih časopisa - to je njihov problem :)

IMHO strategija prelaska na multi-core je najbolja stvar što se ikad dogodila...x86 neće otići još tako dugo, a kad je već tu, neka se pokaže što je moguće bolje :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Apple i Intel - koliki je to udarac AMD-u??

[ Pregleda: 4967 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.