Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

automatski proracun push-pull trafo-a

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: automatski proracun push-pull trafo-a

[ Pregleda: 4408 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon automatski proracun push-pull trafo-a12.06.2005. u 22:00 - pre 229 meseci
Trenutno pravim u excellu polu-automatizovan proracun za push pull trafo. Bilo bi lepo kada bi ljudi koji se razumeju u tematiku pogledali kako to izgleda i radi, pa da mi kazu sta ne valja a sta valja.

Ideja je sledeca: Unesu se standardni podaci (impedansa primara i sekundara, izlazna snaga, anodna struja i najniza frekvencija), a tabela radi tako sto izracuna velicinu jezgra i ponudi odgovarajuce standardne velicine iz tabele standardnih jezgara.

zatim izracuna sve ostalo, pomocu formula koje sam sakupio tu i tamo, ali glavna stvar je da kada se dobije broj namotaja i induktivnost primara, korisnik moze da izabere zeljenu gustinu fluksa, pomocu koje se dolazi do optimalnog odnosa izmedju induktivnosti (broja namotaja) i donje propusne frekvencije.

Tabela takodje racuna i debljine zica, i nudi odgovarajuce standardne promere.

Sve to lepo radi, proverio sam sa nekoliko standardnih primera, osim jedne stvari



Ne znam kako da izracunam duzinu srednje magnetne linije jezgra ako imam sledece podatke -

presek jezgra (cm2)
velicinu prozora (cm2)
visinu jezgra (cm)

znam da je jednostavno, ali ja ne znam, a ovako je malo neprakticno jer mora da se unese, a taj podatak se tesko nalazi

U svakom slucaju pogledajte, pa mi recite sta mislite

p.s. u prilicno je nedovrsenom stanju, a planiram da ubacim jos i proracun smestaja navoja i jos neke stvarcice.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

misco
Milorad Boskovic
Beograd

Član broj: 60600
Poruke: 18
*.yubc.net.



Profil

icon Re: automatski proracun push-pull trafo-a27.06.2005. u 16:40 - pre 229 meseci
Zelim da te ohrabrim u tvojoj energiji koju ulazes za navedeni projekat.
Nisam nesto posebno u materiji ali znam da je izlazni trafo kod cevasa
ubedljivo najkriticniji.Nije mi jasno pitanje o srednjnoj duzini.To je
valjda osnovna geometrija.Da li si citao nesto o AUDIO NOTE projektima?
Otrovno su skupi.Inace u nacinu motanja trafoa ima sigurno puno
pikanterija.Sta mislis o OTL kolima.

Pozdrav Milorad
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: automatski proracun push-pull trafo-a27.06.2005. u 21:52 - pre 229 meseci
pa da ali nisam znao koji je tacno put magnetne linije dok nisam citao jos malo, pa na kraju nasao resenje.

Kalkulatori ce biti zavrseni i dopunjeni, a mozda ih implementiram u varijanti aplikacije umesto u excell-u. Valjda se jos secam svoje programerske proslosti :)

Teorijski deo nije nesto komplikovan (izracxunati sve to sto ti treba) ali je veliki fizicki posao, treba sve limove lepo premazati, pa sve lepo ravnomerno namotati, takodje brinuci o izolaciji, pa sve to smestiti na ogranicen prostor i onda nagurati limove nazad...


videcu koliko je zapravo tesko cim se upustim u pravljenje nekog, sto bi trebalo pasti ovog leta.

pozdrav, i havala na podrsci
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: automatski proracun push-pull trafo-a

[ Pregleda: 4408 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.