Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...

[es] :: Asembler :: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6580 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zevs85
Zeljko Todorovic
Novi Sad, Sabac

Član broj: 24612
Poruke: 325
*.vdial.verat.net.



+21 Profil

icon AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...28.05.2005. u 16:52 - pre 230 meseci
Pozdrav

Sta mislite o AT&T sintaksi?
Sta bi preporucili za rad Intel-ovu sintaksu ili gore pomenutu...
Zbog cega?

Hvala....
 
Odgovor na temu

® marsal ®
Marko Djukovic
Pljevlja,Sabac,Novi Sad

Član broj: 58555
Poruke: 103
213.244.197.*



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...31.05.2005. u 21:02 - pre 229 meseci
.................... jedna od sintaksi pod linuxom!
®.....sve ove ruke mogu,sve ovo srce zna, ne boj se gaziti ponosno i gledaj kako to radim ja....
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
195.175.37.*



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...31.05.2005. u 21:16 - pre 229 meseci
Ružna je, 5 puta sporije se piše i 10 puta sporije čita od intelove.

Ali ako te veseli i čini 31337, koristi je........

Mada IMHO onaj tko se navikne na MASM/NASM makroe, taj se više ne vraća.
 
Odgovor na temu

defufna
Novi Sad

Član broj: 35112
Poruke: 167
*.sbb.co.yu.

Jabber: defufna@jabber.papla.pl


Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...12.06.2005. u 05:15 - pre 229 meseci
Pa meni se vise svidja movl od word ptr lepse je, ali svi oni % i src,dst umesto dst,src me jako gube, Kad se jednom naviknes na Intelovu sve ostalo ti je cudno, ja glasam za intela :)
Sobe, apartmani u Crnoj Gori
http://www.123montenegro.com
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...12.06.2005. u 17:31 - pre 229 meseci
Kad se naviknes puno je logicnija i kraca od Intelove. Ja preferiram AT&T. A dobro ce ti doci i ako budes pisao inline asm u gcc-u.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...13.06.2005. u 12:45 - pre 229 meseci
E da, intelovu koriste manje više svi kompajleri osim gcc-a. Ako si na windozima, nema razloga da gubiš vrijeme na AT&T. tasm32, masm i nasm su 100 puta napredniji asembleri od g(as)-a :)
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.ifi.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...14.06.2005. u 07:51 - pre 229 meseci
Citat:
Sundance: E da, intelovu koriste manje više svi kompajleri osim gcc-a. Ako si na windozima, nema razloga da gubiš vrijeme na AT&T. tasm32, masm i nasm su 100 puta napredniji asembleri od g(as)-a :)


Napredniji po cemu? Jesi li uopce pogledao koje sve feature ima gas? I koji featuri (t|m)asm-a ti fale u gas-u?

Ako ti fale makroi, gcc automatski provuce asm source kroz C pretprocesor ako stavis ekstenziju .S umjesto .s.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...14.06.2005. u 08:45 - pre 229 meseci
Citat:
zvrba: Napredniji po cemu? Jesi li uopce pogledao koje sve feature ima gas? I koji featuri (t|m)asm-a ti fale u gas-u?


Evo ti nam reci, koje to super-važne feature ima gas, da bi se netko tko uči asm na windozama odrekao t/n/m-asma, komformnih razvojnih alata, super-brzih makro pretprocesora, ogromne predefinirane baze konstanti/makroa/struktura/prototipa API-ja potrebnih za najčešću uporabu, bezbroj puta više primjera, debuggera koji su actually različiti, a ne različitih gnjudb front-endova, čak i razvojnih alata (IDE-a)!, sintakse koja ne liči na ružno našarane hijeroglife...? :)

Citat:
Ako ti fale makroi, gcc automatski provuce asm source kroz C pretprocesor ako stavis ekstenziju .S umjesto .s.


A što bi se uopće sa tim čudom mučio na win? :)

Na *nixu je gas nažalost najkorišteniji...to je činjenica...antičko smeće...premda je nasm sve više popularan i sve se više koristi...ovako nauči intela i može ga voziti komforno gdje hoće :)

Gas je užasno ružan i nečitak, možda se čovjek može naviknuti nakon x-sati, ali čemu? Zašto komplicirati stvari, ako cijeli fakin planet koristi jednu konvenciju dst/src, zašto koristiti obrnuto? Aaaah, it's the *nix way...the one that makes least sense :)
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.ifi.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...14.06.2005. u 14:29 - pre 229 meseci
Citat:
Sundance: A što bi se uopće sa tim čudom mučio na win? :)

Nisam vidio da je OP (Zevs85) igdje spomenuo windoze.

Citat:

Na *nixu je gas nažalost najkorišteniji...to je činjenica...antičko smeće...premda je

Anticko? Pa ne bih se bas slozio s obzirom da podrzava sve nove instrukcije (MMX, 3dnow, SSE)

Citat:

Gas je užasno ružan i nečitak, možda se čovjek može naviknuti nakon x-sati, ali

Kako kome. Tebi mozda je ako si ju nesposoban skuzit. Na kraju krajeva, to je na OP-u da se odluci. Meni je puno jednostavnija i logicnija od intelove. a trebalo mi je ciglih pola sata da ju skuzim.

Citat:

čemu? Zašto komplicirati stvari, ako cijeli fakin planet koristi jednu konvenciju dst/src, zašto koristiti obrnuto? Aaaah, it's the *nix way...the one that makes least sense :)

Ah, jos jedan koji misli da je cijeli planet Wintel86. AT&T sintaksa je prakticki standardna za sve ostale procesore - SPARC, Alpha, MIPS.. svi oni koriste AT&T konvenciju. Pa nije AT&T izmislio tu sintaksu za Intel procesore samo da bude "drukciji od drugih" nego je jednostavno kopirana od drugih procesora. Mada novije verzije gas-a podrzavaju i intel sintaksu. postoji direktiva
Code:

.intel_syntax

No gcc i dalje generira AT&T sintaksu.

S obzirom da gcc radi i na windozama (natively, a ne sa cygwinom), da je uz malo truda moguce napisati program koji se kompajlira i na win i na UNIX-u i koji pritom koristi inline ASM.. bolja investicija je AT&T asm. Napises jedan source i kompajliras bilo gdje gcc-om.
 
Odgovor na temu

Zevs85
Zeljko Todorovic
Novi Sad, Sabac

Član broj: 24612
Poruke: 325
213.244.197.*



+21 Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...15.06.2005. u 00:10 - pre 229 meseci
Ja sam koristio AT&T sintaksu (pod linuxom) i solidno se njom sluzim. Ipak najveci broj tih programa je bio iskljucivo skolski (od osnovnih stvari do mnf-konverzija realnih brojeva, razne operacije sa njima, rad sa bitima, sistemski ulaz - izlaz i sl). E, sad posto je semestar na fax-u zavrsen imam malo vremena da sve to detaljnije pregledam. Zanimalo me je sta je vise primenljivo u praksi i tu sintaksu proucim.
Posle svih komentara - ostao bi pri ovoj sintaksi....

Jos jedno pitanje, gde mogu da se nadju (i da li mogu) knjige sa ovom sintaksom? Hteo bi odraditi nesto prakticno, sto moze biti zanimljivo!

Hvala....!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...15.06.2005. u 00:52 - pre 229 meseci
Citat:
zvrba: Nisam vidio da je OP (Zevs85) igdje spomenuo windoze


Ukoliko nije posebno naglašeno, to se implicira.

Citat:
Anticko? Pa ne bih se bas slozio s obzirom da podrzava sve nove instrukcije (MMX, 3dnow, SSE)


Antički u smislu mu sintaksa k'o da je dizajnirana za x86 u vremenu PDP-7.

Citat:
Kako kome. Tebi mozda je ako si ju nesposoban skuzit.


Dakle ad hominem argumenti su vrlo popularni kod linux zealota, kad ostanu bez normalnih argumenata, kao što često primjećujemo..

Citat:
Ah, jos jedan koji misli da je cijeli planet Wintel86.


Veći dio everyday asm-related planeta jest.

Ah još jedan zealot koji nikako da skuži da su win razvojni alati 1000 puta napredniji od onih na linuxu...

Citat:
AT&T sintaksa je prakticki standardna za sve ostale procesore - SPARC, Alpha, MIPS.. svi oni koriste AT&T konvenciju. Pa nije AT&T izmislio tu sintaksu za Intel procesore samo da bude "drukciji od drugih" nego je jednostavno kopirana od drugih procesora. Mada novije verzije gas-a podrzavaju i intel sintaksu. postoji direktiva


To mu je glavni nedostatak jer samim time što želi biti "univerzalna sintaksa" jako puno se poružnjuje i gubi funkcionalnost.

Citat:
No gcc i dalje generira AT&T sintaksu.


To mora je jedan od onih "it's not a bug, it's a feature" ? Cccc..

Citat:
uz malo truda moguce napisati program koji se kompajlira i na win i na UNIX-u i koji pritom koristi inline ASM..


Trivijalno koliko i pokretanje nekog glupog intel2gas programčeta ili korištenja predasembliranih binarnih opkoda. Ja ovo zadnje korisitm all the time....doduše nije u svrhu portabilnosti, ali može se :)

Citat:
bolja investicija je AT&T asm. Napises jedan source i kompajliras bilo gdje gcc-om.


S druge strane ukoliko radiš samo os-specific program (a 99% njih napisanih _isključivo_ u asmu i jesu OS-specific), nemaš razloga da gubiš vrijeme i sa linuxom i sa gcc-om.

Na win imaš:

- veći broj asemblera koji su puno bolji i napredniji, najbolji makro pretprosesor -> nasm, najbrži -> tasm32, najviše tutoriala i najbolji IDE -> masm32, tu su još i fasm, spasm, yasm, asm ekstravaganze poput HLA....

- bezbroj debuggera, što odvojenih što integriranih u razvojna okruženja i svi koriste intel sintaksu (osim gnjudb-a)

- 1000 puta više kodova, tutoriala, dokumentacije, support foruma, primjera, već spremnih zaglavlja i lib-ova...

- gotovo svi kompajleri (osim gnjucc-a i ljcc-a) imaju inline asm preko intel sintakse...

- intel sintaksu koriste svi kernel haxori, crackeri, vx-eri...you name it.

- FreeBSD asm guide je koristi :)

AT&T uglavnom RMS-osviješteni wannabe-linux-kernel haxori te oni koji moraju koristiti inline gcc :)

Za sve ostalo, nema razloga da koristiš AT&T...

I batali linux, na win je prava zabava :)
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.ifi.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...15.06.2005. u 08:41 - pre 229 meseci
Sundance
Nda, ovaj -citiraj poruku- mi vise ne quota sve pa idem redom bez quotea.

- OP je vrlo lijepo demantirao tvoju pogresnu pretpostavku o windozama

- sto se tice normalnih argumenata, ti pogotovo nemas nijedan 'normalan' argument osim osobne preferencije i subjektivne izjave da je intel sintaksa 'ljepsa'

- nije argument ad hominem jer si sam priznao u ranijem clanku da "5 puta sporije se piše i 10 puta sporije čita od intelove", a kasnije jos izjavio "možda se čovjek može naviknuti nakon x-sati". ako govoris iz vlastitog iskustva, onda si ZAISTA nesposoban. da ne velim glup. ono sorry, ali jesi.

A ako cemo o ispravnom logickom argumentu u ovom slucaju, onda si TI taj koji radi gresku pogresne generalizacije. Ako je TEBI trebalo x sati da skuzis tu sintaksu i puno ti je teza na temelju cega mislis da je i OP nesposoban poput tebe?

- dajes bezveznu izjavu da se "gubi funkcionalnost". ajd molim te daj jedan primjer koji je moguce napraviti u intel sintaksi a nije moguce u AT&T sintaksi

- ne pricamo o razvojnim alatima i linuxu nego o prednostima/nedostacima konkretne sintakse asemblera. uostalom, ja linux zealot? gdje sam ja u ovom threadu spomenuo uopce linux? bezveze skreces temu.. cini mi se da se osjecas malo inferiorno sto znas samo Intelovu sintaksu.

- nasm postoji i na unixu. ne mora koristiti windoze da bi koristio nasm. a argument brzine assemblera mozes bacit u wc s obzirom na brzinu danasnjih kompjutera.

- a jos jedna prednost as-a je jako mali broj potrebnih direktiva da se napise funkcionalan program. npr: sljedeci kod je C funkcija koja vraca 0:

Code:

.text
.globl func0
func0:
  movl $0, %eax
  ret


- da ne govorim o sranjima tipa 'OFFSET label' (jednostavno $label u AT&T sintaksi) itd. AT&T sintaksa mi omogucava da sjednem i pisem kod i ne razmisljam previse jel mi treba OFFSET, jel mi treba SEG, ponekad mozda BYTE PTR ili WORD PTR (ono, usporedi incb (%eax) sa inc byte [eax]..) i tako dalje.. ja uvijek znam sto hocu, znam kako to jednoznacno dobiti u AT&T sintaksi a asm i linker uvijek naprave pravu stvar.

Zevs85
Sundance prica neargumentirane (subjektivne) stvari. A ti si sam uvidio prednost intelove sintakse: gotovo sva postojeca literatura koristi tu sintaksu. Investiraj malo vremena u Intel sintaksu, nece ti trebat vise od pol sata da ju skuzis (samo dvaput razmisli kad koristis instrukcije poput CMP i SUB :)).
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...21.06.2005. u 11:01 - pre 229 meseci
Citat:
zvrba: OP je vrlo lijepo demantirao tvoju pogresnu pretpostavku o windozama


Samo sam rekao da je intel AT&T popularniji na *nixu nego na windozama te da na win ima 100 puta bolje razvojne alate. Nitko ga ne sprečava da na linuxu koristi intel sintaksu.

Citat:
sto se tice normalnih argumenata, ti pogotovo nemas nijedan 'normalan' argument osim osobne preferencije i subjektivne izjave da je intel sintaksa 'ljepsa'


Naveo sam neke prednosti kao što su da 99% asemblera/IDE-a/debuggera koristi intel sintaksu, ima daleko više primjera koda i dokumentacije, te je čitljivija što ce svatko potvditi tko ju je imalo koristio.

Citat:
nije argument ad hominem jer si sam priznao u ranijem clanku da "5 puta sporije se piše i 10 puta sporije cita od intelove", a kasnije jos izjavio "možda se covjek može naviknuti nakon x-sati". ako govoris iz vlastitog iskustva, onda si ZAISTA nesposoban. da ne velim glup. ono sorry, ali jesi.


"glup si" nije ad hominem argument, yeah right. Možda zato što je tako super i kul one koji je koriste treba tražiti povećalom??

Citat:
A ako cemo o ispravnom logickom argumentu u ovom slucaju, onda si TI taj koji radi gresku pogresne generalizacije. Ako je TEBI trebalo x sati da skuzis tu sintaksu i puno ti je teza na temelju cega mislis da je i OP nesposoban poput tebe?


Pa nakon 4g korištenja intel sintakse AT&T mi još uvijek izgleda u najmanju ruku kao gomila hijeroglifa. Znam dosta još iskusnijih ljudi sa slicnim razmišljanjem i mislim da nije pogrešno takvo nešto generalizirati.

Citat:
dajes bezveznu izjavu da se "gubi funkcionalnost". ajd molim te daj jedan primjer koji je moguce napraviti u intel sintaksi a nije moguce u AT&T sintaksi


Pa možda ovakvo nešto:

http://www.redhat.com/docs/man...gnu-assembler/i386-syntax.html

Citat:
The AT&T assembler does not provide support for multiple section programs. Unix style systems expect all programs to be single sections


http://www.redhat.com/docs/man.../gnu-assembler/i386-jumps.html

Citat:

Note that the jcxz, jecxz, loop, loopz, loope, loopnz and loopne instructions only come in byte displacements, so that if you use these instructions (gcc does not use them) you may get an error message (and incorrect code). The AT&T 80386 assembler tries to get around this problem by expanding jcxz foo to

jcxz cx_zero
jmp cx_nonzero
cx_zero: jmp foo
cx_nonzero:


ccc....

Citat:
ne pricamo o razvojnim alatima i linuxu nego o prednostima/nedostacima konkretne sintakse asemblera.


Ukoliko te sintaksa ogranicava na par kompajlera i 1 debugger, rekao bih da je priličan issue, zar ne?

Citat:
uostalom, ja linux zealot? gdje sam ja u ovom threadu spomenuo uopce linux?


Onaj komentar wintel86...tako tipično za linux zealot mind-set.

Citat:
bezveze skreces temu.. cini mi se da se osjecas malo inferiorno sto znas samo Intelovu sintaksu.


Xaxa :) E zvrba, evo opiči mi ovaj makro u AT&T sintaksu, baš me zanima kako to izgleda.. http://sendmefile.com/00008700

Meni se nije dalo ni pod nasm ih portat..jao bože kako bi to AT&T izgledalo...

Citat:
nasm postoji i na unixu. ne mora koristiti windoze da bi koristio nasm.


Što je samo još jedan argument da batali AT&T.

A unix nema nijedan ni približno kul nasm IDE poput recimo ovih:

http://people.freenet.de/sapero/nagoa.jpg
http://people.freenet.de/sapero/winasm.jpg

Ako mu ikad bude profesionalno trebao asm, 100 puta je vjerojatnije da će mu trebati intel sintaksa, čemu uopće gubiti vrijeme sa degenerativnim AT&T alatima.

Citat:
a argument brzine assemblera mozes bacit u wc s obzirom na brzinu danasnjih kompjutera.


Misliš? Prije 4g, moj prvi veliki projekt, jedan kul win9x backdoor, asemblirao se na Celeron 400Mhz/64Mb RAM-a čitavih........2 min :)

Tad sam rekao, vrijeme je, jebeš ga postalo je prekomplicirano, ne idem dalje dok ne kupim brži komp :D

Neki makroi (poput x_push) su komputacijski _iznimno_ intenzivni, dodaj tu još multilayer poly engine, runtime dekompresija...i cijeli build potraje poprilično. Danas se na Pentum 4 2.66GHz asemblira 15-ak sekundi ako se ne varam..što opet nije ni malo.

Ne znam zašto ti koristiš asm, ali vx-eri itekako znaju cijeniti brzinu tasm32.

Ako ne vjeruješ pošaljem ti sors :>

Citat:
a jos jedna prednost as-a je jako mali broj potrebnih direktiva da se napise funkcionalan program. npr: sljedeci kod je C funkcija koja vraca 0:


Kao prvo za takvo nešto

1) gcc bez problema generira intel sintaksu sa -S -masm=intel switchevima

2) uopće ti ne treba AT&T sintaksa za as jer sam upravo se i sam uvjerio da as podržava i intel sintaksu:

Code:

   .intel_syntax noprefix
    .text
.globl _main

_main:
    xor   eax, eax
    ret


samo


$ as kita.asm -o kita.o
$ gcc -o kita kita.o
$ ./kita$ echo $?
0


hah!

Nadalje, najmanji program na svijetu je ovo

Code:
db 0c3h


Asemblirati sa nekim asemblerom koji pljuje flat binary output (nasm, yasm..) i spremiti kao kita.com (ili još bolje, u hex editoru :). 1 bajt!!!!

Citat:
da ne govorim o sranjima tipa 'OFFSET label' (jednostavno $label u AT&T sintaksi)


Daj probaj više taj nasm, on uopće ne treba offset labela, a što se tiče tasm/masm, možeš samo lea reg, labela i asembler će ti sam generirati mov reg, offset labela

Citat:

AT&T sintaksa mi omogucava da sjednem i pisem kod i ne razmisljam previse jel mi treba OFFSET


Uvjerili smo se ti ne treba.

Citat:
mi treba SEG,


SEG eventualno emitiraju kompajleri, teško da će ti _ikad_ ručno zatrebat (meni barem nije).

Citat:
ponekad mozda BYTE PTR ili WORD PTR (ono, usporedi incb (%eax) sa inc byte [eax]..)


INC je instrukcija, za razliku od kuracpalac INCB. Baš je to tipično narušavanje semantike o kojoj pričam. Kad u intelovom priručniku stoji lodsb/lodsw/lodsd, znaš da postfix služi kao indikator veličine tipa unutar same instrukcije, jer se asemblira kao jednobajtni opkod (dobro lodsw ima 66h prefix jer je 16-bitna), dok s druge strane sa AT&T nisi na čistu da li je to do same sintakse, ili se zaista radi o instrukciji koja inheretno barata sa takvim tipom podataka:

inc byte [x] ; FE 05 XXXXXXXX
inc dword [x] ; FF 05 XXXXXXXX

Nadalje intel sintaksa je u tom smislu puno generičkija:

Code:

pushw %ax
pushl %eax


vs.

Code:

push ax
push eax


Code:

mozvxz ebx, al


vs.

Code:

movzbl %al,%ebx


etc...

Nekad moraš postfiksirati kad u intelu ne trebaš (jer je informacija o tipu već sadržana u veličini operanda), a kad trebaš u intelu, trebaš i njoj, pa ti sad reci što je lakše... INCB možeš trivijalno implementirati kao makro, ako ništa drugo, a od ovog drugog ne možeš nikako pobjeći.

Citat:
ja uvijek znam sto hocu, znam kako to jednoznacno dobiti u AT&T sintaksi a asm i linker uvijek naprave pravu stvar.


Bilo kakva apstrakcija od onoga što piše u intel manualu, kroz "olakšavajuću" sintasku je totalni debilizam IMHO. Asembler je ultimativni low-level, nema tu mjesta estetskim kompromisima.

@Zevs85

zvrba veli da ja govorim sa subjektivnim argumentima, a primjeti da nijednu prednost intela koju sam naveo nije oborio, a da je usto naveo niz netočnosti u vezi intel-baziranih asemblera (gcc/as ne podržavaju .intel_syntax u potpunosti, nebuloze sa SEG i OFFSET...). AT&T je vrlo ružna i izumiruća sintaksa, a pošto gcc i as nativno podržavaju intel, to je čini i najzastupljenijom i nema jednostavno nikakvog razloga da sa AT&T gubiš vrijeme.

Što se tiče mojih estetskh perspektiva, pozivam čitatelje foruma da se izjasne što je lakše za pročitati i brže za iskodirati:

AT&T:
Code:

    incb    %al
    incw    %ax
    incl    %eax


intel:
Code:

    inc    al
    inc    ax
    inc    eax                     


AT&T:
Code:

    leal    (%ebx),%eax
    leal    4(%ebx),%eax
    leal    0x18(%ebx,%ecx,4),%eax



intel:
Code:

    lea eax, [ebx]
    lea eax, [ebx+4]
    lea eax, [ebx + ecx*4 + 18h]


AT&T:
Code:

    xorl    eax,    8(,%ebx,4)
    subl    ecx,    0x1000(%eax,%ebx,4)
    movl    fs:0,l    %eax



intel:
Code:

    xor    eax, [ebx*4 + 8]
    sub    ecx, [eax + ebx*4 + 1000h]
    mov    fs:0, eax



AT&T:
Code:

    .equiv ble, 10

;primjer fje

.equiv var1, 8
.equiv loc, -8
.global func1

func1:    enter $8, $0
    fldl loc(%ebp)
    leave
    ret
;    
    


intel:
Code:

    ble = 10

; primjer fje

    func pascal proc
    arg:dword
    local loc:double

    fld arg
    leave
    ret
;

    


etc...
 
Odgovor na temu

Zevs85
Zeljko Todorovic
Novi Sad, Sabac

Član broj: 24612
Poruke: 325
*.vdial.verat.net.



+21 Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...23.06.2005. u 17:49 - pre 229 meseci
Hvala i jednom i drugom, u svakom slucaju. Svako ce braniti ono sa cim je vec radio (licne predrasude uvek postoje). Ja sam radio sa AT&T sintaksom (vec sam to naveo u jednom od postova), ali necu (i ne mogu) reci da je bolja, lepsa ili razumljivija, isto to necu reci ni za intelovu sintaksu.

Iz tog razloga i zbog daljih prepirki mislim da bi moderatori trebali da odreaguju....
 
Odgovor na temu

deroko

Član broj: 48499
Poruke: 123
195.252.86.*



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...23.06.2005. u 20:44 - pre 229 meseci
Ne kapiram sta fali ovom offset? Bas je u duhu i logici Intel x86 procesora.
Jer da ne koristis offset, kako bi drugacije mogao kompajleru da objasnis da hoces adresu promenljive, a ne vrednost koju ta promenljiva cuva...

Svako koristi sta mu se svidja...
Radio sam u AT&T i to poprilicno, ali sad se ne bih vratio na nju ni za zivu glavu.
Jednom recju neprakticna, source kodovi u njoj su oskudni i cemu forsirati sebe da budes drukciji od ostalih?
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.ifi.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...24.06.2005. u 07:39 - pre 229 meseci
Citat:
deroko:Jednom recju neprakticna, source kodovi u njoj su oskudni i cemu forsirati sebe da budes drukciji od ostalih?


Tko je rekao da se forsiram? Meni je AT&T zaista intuitivnija i prakticnija od intelove.
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.ifi.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...24.06.2005. u 07:44 - pre 229 meseci
Citat:
Zevs85: Iz tog razloga i zbog daljih prepirki mislim da bi moderatori trebali da odreaguju....


Nah, ne trebaju. Po samoj duljini njegovih postova mozes vidjet kakav je zapravo zealot. Opet je naveo neke netocne stvari koje bih trebao demantirati, ali necu. Sundance nije vrijedan mog vremena.
 
Odgovor na temu

deroko

Član broj: 48499
Poruke: 123
*.beotel.net.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...24.06.2005. u 19:11 - pre 229 meseci
Citat:
zvrba: Tko je rekao da se forsiram? Meni je AT&T zaista intuitivnija i prakticnija od intelove.


Ma stvar izbora, ja kao korisnik i jedne i druge samo iznosim svoje misljenje =)
 
Odgovor na temu

Shatterhand

Član broj: 42109
Poruke: 478
212.62.59.*



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...01.07.2005. u 23:02 - pre 228 meseci
Citat:
zvrba:Opet je naveo neke netocne stvari koje bih trebao demantirati, ali necu. Sundance nije vrijedan mog vremena.

On je posvetio svoje vreme tebe da demantuje, ti ne mozes svoje vreme da posvetis jer NE MOZES da demantujes nista :>
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.uio.no.



Profil

icon Re: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...02.07.2005. u 09:28 - pre 228 meseci
Citat:
Shatterhand: On je posvetio svoje vreme tebe da demantuje, ti ne mozes svoje vreme da posvetis jer NE MOZES da demantujes nista :>


Mogu. Pocevsi od toga da ne podrzava multiple sections. To ne ovisi o koristenoj sintaksi assemblera nego o object file formatu koji se koristi. U ELF-u mozes imati proizvoljan broj bilo kako nazvanih sectiona. Evo pa gledaj:

Code:

[zax:tmp]$ cat z.s 
.section a
aa:     .byte 1
.section b
bb:     .byte 2

[zax:tmp]$ as z.s -o z.o
[zax:tmp]$ readelf -S z.o 
There are 9 section headers, starting at offset 0x64:

Section Headers:
  [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
  [ 0]                   NULL            00000000 000000 000000 00      0   0  0
  [ 1] .text             PROGBITS        00000000 000034 000000 00  AX  0   0  4
  [ 2] .data             PROGBITS        00000000 000034 000000 00  WA  0   0  4
  [ 3] .bss              NOBITS          00000000 000034 000000 00  WA  0   0  4
  [ 4] a                 PROGBITS        00000000 000034 000001 00      0   0  1
  [ 5] b                 PROGBITS        00000000 000035 000001 00      0   0  1
  [ 6] .shstrtab         STRTAB          00000000 000036 00002c 00      0   0  1
  [ 7] .symtab           SYMTAB          00000000 0001cc 000080 10      8   8  4
  [ 8] .strtab           STRTAB          00000000 00024c 000007 00      0   0  1


Dovoljno? Kao sto rekoh, necu trosit vise vrijeme na njega.

[Ovu poruku je menjao zvrba dana 02.07.2005. u 10:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Asembler :: AT&T sintaksa... =>Misljenja, komentari...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6580 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.