Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otrov zvani Coca-Cola

[es] :: Nauka :: Otrov zvani Coca-Cola

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 70673 | Odgovora: 182 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 10:51 - pre 163 meseci
Citat:
DedaNS: Da, dobro si me razumeo.

Termičkom obradom mesa si upravo uništio enzime za razlaganje ugljenih hidrata i masnoća iz istog. Sve što možeš da uradiš jeste da uporedo sa tim mesom jedeš sveže, presno povrće i poboljšaš unos enzima.

Ono što si ti pomešao je razloga između dve vrste enzima, endogenih enzima (fermenta, nastaju u žlezdama čoveka, služe za čisto razlaganje hrane) i egzogenih enzima (takozvanih "pravih enzima") koje organizam ne stvara, i koji pored razlaganja hrane imaju ulogu u ishrani ćelija (ćelijski metabolizam).
I tako dok jedni samo razlažu hranu, drugi i razlažu i hrane ćeliju, a razložena hrana ako ne uđe proces ćelijskog metabolizma nema funkciju.

Jel se sada slažeš da su enzimi neophodni?


Znači u mesu se nalaze enzimi za razlaganje ugljenih hidrata i masti? Ajde mi navedi jedan, kako ti kažeš, "pravi enzim" i objasni mi na koji način on funkcioniše (na molekularnom i ćelijskom nivou). Na koji način to oni razlažu hranu, a na koji način učestvuju u ishrani ćelija? Ti tvrdiš da hranljivi sastojci koji dolaze u formi termički obrađenog mesa, mogu pod uticajem endogenih enzima da se razlože, ali se njihovi razgradni produkti u stvari ne unose u ćeliju jer nema tih "pravih enzima" da ih uvedu u ćelijski metabolizam? Molim te, ali ozbiljno, da mi ovo pojasniš i ilustruješ primerima (jer još nisam imao poznavanje prirode pa ne razumem).
 
Odgovor na temu

selector

Član broj: 92935
195.3.97.*



Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 11:00 - pre 163 meseci
moja dnevna kolicina je bila 2 litra i bez konzumiranja dobijao sam apstinencijalne krize. problem sa povisenom zeludacnom kiselinom je bio sve gori i gori, dok nisam dosao do ultra-ogranicenog menu-a.
CC sam prestao da pijem pre dve godine i ponovo mogu da jedem sta hocu, cak i super ljuto. pijem jednu kafu dnevno u kojoj stvarno uzivam!
moj prijatelj koji btw ne pije alkohol ali je CC konzumirao u vecim kolicinama, mora na hitnu transplantaciju jetre.
CC koristimo kada dobijemo stomacni grip-infekt da prodrmamo crevca i mislim da funkcionise fino.

ja nemam problema sa kofeinom, ali imam problema bez kofeina!


Sleep is a symptom of caffeine deprivation.
The powers of a man's mind are directly proportioned to the quantity of coffee he drinks.

Nancy Astor: "If I were your wife, I would put poison in your coffee."
Sir Winston Churchill: "And if I were your husband, I would drink it."

Coffee falls into the stomach ... ideas begin to move,
things remembered arrive at full gallop ... the shafts
of wit start up like sharp-shooters, similies arise,
the paper is covered with ink ... - Honore de Balzac
 
Odgovor na temu

DedaNS
Izvor znanja i mudrosti
Novi Sad

Član broj: 263734
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 11:11 - pre 163 meseci
Baš sam upao u jedan loop, razmišljam koliko životinja na svetu bi dobrovoljno pristalo da pije otrov... Osim čoveka, naravno :D
Čini dobro - dobru se nadaj

Svaka luda može da kritikuje, osuđuje i prigovara - i svaka to i čini.

Nije dovoljno za dobrog baštovana da voli cveće, on se mora boriti protiv korova.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 11:18 - pre 163 meseci
Mnoge. Mada ga cesce pojedu nego popiju, ali sustina je ista.
U suprotnom ne bi ljudi ubijali meseve trujuci ih.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 11:19 - pre 163 meseci
Sta, zivotinje ne jedu slatkise obojene vestackim bojama i ukusima?
Ne da ih jedu, nego uzivaju.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

DedaNS
Izvor znanja i mudrosti
Novi Sad

Član broj: 263734
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 11:38 - pre 163 meseci
Životinje prirodno ne piju i ne jedu otrove.
Zato se neće desiti (i ako se desi to je 1:1 000 000) da životinja pojede otrovnu prečurku ili koren neke otrovne biljke. To podrazumevam pod dobrovoljnim uzimanjem otrova, kada je životinja svesna opasnosti.

E sad kad daš mišu otrov koji miriše i liči na sir... To je sasvim druga priča.

Životinje u svom prirodnom staništu neće uzeti poznat otrov.

Ali čovek hoće! :D Jbm ti evoluciju :D
Čini dobro - dobru se nadaj

Svaka luda može da kritikuje, osuđuje i prigovara - i svaka to i čini.

Nije dovoljno za dobrog baštovana da voli cveće, on se mora boriti protiv korova.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 11:39 - pre 163 meseci
Kapiram otprilike, Deda, ali ... poenta je da se pojam čovekovog prirodnog staništa menja, nije više livada ili pećina.
Ko hoće penicilin, dobiće i E655 - da se tako figurativno izrazim
 
Odgovor na temu

DedaNS
Izvor znanja i mudrosti
Novi Sad

Član broj: 263734
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 12:38 - pre 163 meseci
Sve se menja, nikad ništa ne ostaje isto (ma šta neki mislili).

Nece ni era industralizacije dugo potrajati, možda još nekih 100 godina max, jer je ušla u zonu tkz. Unsustainable growth-a, nećemo ni mi večno živeti, ali neću da riknjavam od ciroze jetre majku mu, oću da umrem kao svaki pošten radnik - čvrsto u snu :D
Čini dobro - dobru se nadaj

Svaka luda može da kritikuje, osuđuje i prigovara - i svaka to i čini.

Nije dovoljno za dobrog baštovana da voli cveće, on se mora boriti protiv korova.
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 14:59 - pre 163 meseci
Citat:
Hattalasat:  Takodje ni sok sveze cedjen iz sokovnika nije dobar ako se pije litar/dva dnevno . Fruktoza/glukoza/secer/salo.


Ha ha ha,bas bi voleo da vidim tog coveka koji se ugojio od pijenja nezasladjenog sveze cedjenog vocnog soka.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

DedaNS
Izvor znanja i mudrosti
Novi Sad

Član broj: 263734
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 15:35 - pre 163 meseci
U ovom broju Man's Health-a izašao je dobar članak o šećeru kao stimulansu a i kao narkotiku, ne sa naučne strane nego iz ličnog iskustva autora. ko može nek pročita.

Usput u tekstu je stojala jedna zanimljiva činjenica, a to je da miš, kod koga se već vide tragovi kokainske zavisnosti, ako ima mogućnost izbora pre izabrati šećer nego kokain. To je da se stvarno zapitaš...
Čini dobro - dobru se nadaj

Svaka luda može da kritikuje, osuđuje i prigovara - i svaka to i čini.

Nije dovoljno za dobrog baštovana da voli cveće, on se mora boriti protiv korova.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 18:30 - pre 163 meseci
E svašta se dâ pročitati po forumima...

Men's health kao referenca i čuđenje zbog izbora šećera ispred narkotika?

Znaš li Ti uopšte čemu šećer služi?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 18:31 - pre 163 meseci
Davno je poznato da secer ne samo da stvara zavisnost vec i unistava kosti izvlacenjem kalcijuma iz njih i plus uzima vitamin b iz organizma.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 18:45 - pre 163 meseci
Citat:
dany12: Ha ha ha,bas bi voleo da vidim tog coveka koji se ugojio od pijenja nezasladjenog sveze cedjenog vocnog soka.


Što da gledaš druge, uzmi probaj sam. Za litar ceđene pomorandže ti treba otprilike 10-ak narandži. Uzmi pa pojedi dnevno 20 narandži i radi to nekoliko meseci pa da vidimo da li se nećeš ugojiti. Ili probaj sa grožđem (ne da ga cediš, već da jedeš), recimo 5-6kg, pa javi rezultat. Voćni šećer jeste bolje iskoristljiv u organizmu, ali je i dalje šećer, tj. fruktoza, a fruktoza se u organizmu konvertuje u međuprodukte metabolizma glukoze, baš kao i saharoza (kristalni beli šećer-disaharid glukoza+fruktoza). Sveže ceđeni sok ima 45kcal/100g što je otprilike isto kao i CC.

Nego, Deda, što me kuliraš sa objašnjenjem "pravih enzima"?
 
Odgovor na temu

_goThic_
Colt Willcox
Java
Coffee City

Član broj: 43667
Poruke: 237
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 19:16 - pre 163 meseci
5-6 kila grozdja? Dnevno!? Pa toliko vode ne popijes, a o hrani da ne pricamo...
 
Odgovor na temu

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 19:27 - pre 163 meseci
Dobro, lupio sam, dovoljno je i 3kg, to je otprilike 2-2,5l soka, kao jedna dvolitarka CC, samo još kaloričnije.
 
Odgovor na temu

cyofee
Filip Ađić
Novi Sad

Član broj: 207700
Poruke: 115

Sajt: filip.adjic.net


+52 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 19:59 - pre 163 meseci
Čudi me što niko nije spomenuo najopasniji otrov koji Coca-Cola sadrži: Dihidrogen monoksid. http://www.dhmo.org/facts.html

Citat:
Its basis is the highly reactive hydroxyl radical, a species shown to mutate DNA, denature proteins, disrupt cell membranes, and chemically alter critical neurotransmitters. The atomic components of DHMO are found in a number of caustic, explosive and poisonous compounds such as Sulfuric Acid, Nitroglycerine and Ethyl Alcohol.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 20:27 - pre 163 meseci
Citat:
dany12: Davno je poznato da secer ne samo da stvara zavisnost vec i unistava kosti izvlacenjem kalcijuma iz njih i plus uzima vitamin b iz organizma.

Šta je "davno poznato"?

Koliko ja vidim, ovde je jedino poznato da ljudi bez tri čiste pišu o nekim stvarima, kao da pričaju o fudbalu.
Šećer je apsolutno neophodan sastojak ljudske ishrane. Životno neophodan.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 20:42 - pre 163 meseci
@nvukelic

hint: zrenje mesa
 
Odgovor na temu

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola12.10.2010. u 21:53 - pre 163 meseci
Citat:
superbaka: @nvukelic

hint: zrenje mesa


Kakve veze ima zrenje mesa sa varenjem istog unutar digestivnog trakta? Okej, ubrzaće ga i olakšati donekle, ali to ne znači da će meso koje nije podvrgnuto zrenju, ostati nesvareno.
 
Odgovor na temu

20Recoba
Beograd

Član broj: 15714
Poruke: 81
188.120.100.*



+1 Profil

icon Re: Otrov zvani Coca-Cola13.10.2010. u 02:54 - pre 163 meseci
Sta sve necu ovde procitati...

Da diskusija dobije malo ozbiljniji ton...

Pa da pocnemo:

DHMO = H2O

Enzimi - proteini po strukturi (uz dodatak nekih heteroatoma poput jona metala Cu, Fe, Ni, Zn itd..., a takodje mogu imati i neke druge grupe)
Funkcija - kataliza (ubrzavanje) biohemijskih reakcija u organizmu.
Proteini - lanci aminokiselina vezanih peptidnom vezom ("izuvijani" - zauzimaju svoju nativnu konformaciju)
ATP - univerzalno gorivo celija

Sta se desava kad unesemo secer u organizam?
Enzimi seckaju polisaharide na oligo- i monosaharide. (Mi nemamo enzim koji moze da razgradjuje celulozu, pa samim tim nam celuloza sluzi samo za bolju probavu.) Manje vise sve ide do monosaharida glukoze, fruktoze, galaktoze i ostalih monosaharida. Monosaharidi na ovaj ili onaj nacin ulaze u proces glikolize. Proizvod glikolize je pirogrozdjana kiselina (piruvat) i ATP (nema veze sa tenisom ) a i malo ga nastaje. Piruvat ide dalje do Acetil-CoA, a on dalje u ciklus limunske kiseline. Od njega dobijamo malo vise ATP-a i 2 atoma CO2.
Sta se desava sa viskom secera?
Organizam popunjava zalihe glukoze u formi glikogena u misicima, jetri i nesto malo u bubrezima dok ne popuni kapacitete. Visak ide do piruvata, tj. do acetil-CoA. Kada su energetske potrebe organizma zadovoljene on dalje ide u proces sinteze masnih kiselina koje se dalje skladiste u masnom tkivu u formi triacilglicerola.

Sta se desava sa proteinima?
I njih enzimi seckaju do oligopeptida i amino-kiselina. Te AK organizam koristi za sintezu njemu potrebnih proteina. Visak AK se razgradjuje. Amino grupe mogu da se cuvaju za de novo biosintezu AK i nukleinskih kiselina, a visak amino grupa ide u ciklus uree gde se razgradjuje do uree koja se dalje eliminise iz organizma. Ostaci AK sa kojih je otfikarena amino-grupa se dalje transformisu da udju u glikoliticki put i dalje ili da se od njih dobije odma' ATP ili da se skladiste u formi masnih kiselina.

Sve je u ravnotezi.
Kad je organizmu potrebna energija, on je koristi iz secera dok ne istrosi zalihe (jer je najisplativiji proces). Onda prelazi na masti. U svakom slucaju, masti su stek za crne dane, poslednja opcija koju organizam koristi da bi obezbedio potrebnu energiju sebi. Organizam prakticno nista ne baca (baca, ali jako jako malo), sve sto je visak, trpa u stek, najvise u formi masti.

Eto toliko od mene...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Otrov zvani Coca-Cola

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 70673 | Odgovora: 182 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.