Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Priključak u postojeći LAN

[es] :: Wireless :: Priključak u postojeći LAN

[ Pregleda: 3683 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dex3000

Član broj: 54163
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Priključak u postojeći LAN11.05.2005. u 18:35 - pre 230 meseci
Situacija je ovakva:4 prijatelja su se spojila preko LAN kartica i hub-a(žicom) pošto su im kuće blizu.
Kako bi ja mogo pristupiti toj mreži, ali wireless, jer sam malo dalje od njih (200m)
Kako bi išla instalacija i što bi mi trebalo od opreme.
Mislio sam staviti dvije antene jednu kod sebe a drugu kod najbližeg prijatelja ali tada bi samo nas 2 bilo povezano.
Znam da je ovo dosta puta već bilo na forumu,ali novi sam u ovome,pa vas molim pomoć
 
Odgovor na temu

Cyberghost
Aleksandar Jovanović
Programer
S U M A D I J A

Član broj: 14674
Poruke: 813
85.222.129.*



+1 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN11.05.2005. u 20:24 - pre 230 meseci
Prakticno ima vise resenja.

Ja bi ovako probao:

Kod postojece mreze postavis jedan AP i nakacis ga kablom na HUB a kod tebe drugi AP(ako ima opticku vidljivost) na LAN karticu kablom ili antena sa wireless karticom. Mislim da bi to sljakalo
Every program is either trivial or it contains at least one bug.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.176.eunet.yu.



+536 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN21.05.2005. u 21:57 - pre 230 meseci
Ja imam sličnu situaciju...

Umreženo je 11 računara (server i 10 korisnika).

Da li je izvodljivo sledeće:

Da se u server (koji je 24/7 upaljen) doda PCI wireless kartica i nakači omni antena a da novih desetak korisnika uperi usmerenu antenu i tako se povežu na postojeću mrežu.

Trenutno ima 4 mrežne karte u serveru i rutiranje radi besprekorno.

Konkretno pitanje:
Ako je gore pomenuti scenario izvodljiv, koje kartice (ne preterano skupe) i koje jačine omni antene i usmerenih antena treba da uzmem. Optička vidiljivost postoji ka svim korisnicima, razdaljina je 600-900m.
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.48.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN21.05.2005. u 22:28 - pre 230 meseci
Prvo nisi rekao sta koristis za rutiranje, koji software.Naravno prvo moras da budes siguran da je WLAN kartica koja ide unutra kompatibilna.Druga stvar je na kom mestu se nalazi server, tj. da li je fizicki moguce postaviti WLAN i odvuci kabl do mesta gde ce biti antena (sa HDF400 kablom ne bi smeo da predjes 10-ak metara. da bi imao razumne gubitke, sa losijim kablom ne vise od 5m).Znaci ako ispunjavas sve uslove (server je blizu krova, kartica kompatibilna) onda mozes da uradis tako nesto.Ima jos jedna stvar. kartica mora da bude sposobna da radi u AP modu.

Ja bih ti preporucio neku od kartica sa ATHEROS cipsetom, s obzirom da su te kartice skoro 100% sigurno kompatibilne.Drugo imaju dobre karakteristike, i pouzdane su u radu.Recimo NETGEAR WG-311 ili slicna.Antena ne bi smela da bude za tu razdaljinu (600-800m) jaca od 8dB, i kartica sa recimo 50-60mW izlazne snage.Vrlo je vazno da imate svi opticku vidljivost, tj. da tvoji drugovi vide tvoju omni antenu sa svojih kuca.


BOLJE, ali ne i jeftinije resenje je da ako ti je server daleko od krova, ubacis jos jednu ethernet karticu, kupis jedan AP i povezes ga sa serverom UTP kablom.Naravno, AP ces da montiras blizu antene, sa ne vise od 5m kabla.Ostalo kao i kod WLAN kartice.Snaga ne treba da je vise od 50-60mW i Omni antena ne treba da je vise od 8dB.


VRLO VAZNO je da antena bude kupovna.Nemoj da budzis nista, jer ako radis kao AP onda je jako bitno da sve bude tip-top.Improvizacije nisu dozvoljene.

Sto se tice klijenata, u zavisnosti gde im se nalaze kompjuteri vaze ista pravila manje-vise.Znaci od kompjutera do mesta gde ce biti antena ne sme da bude vise od 5-10m kabla, kartice sa ISTIM cipsetom koji koristis i ti (zbog kompatibilnosti).Razlika je u antenama, koje moraju biti usmerene, i to sto veceg pojacanja, sa nekim minimumom od 17dB pa navise.Naravno izlaznu snagu ce klijenti podesavati na minimalnu potrebnu za dobar i siguran rad, ali opet SIGURNO nije potrebno vise od 50-ak mW (mi ovde imamo klijenta koji radi sa WG-311 karticom, sat.tanjirom sa fiderom (24dB) i izlaznom snagom od 4 (!!) mW na udaljenosti od 600m i radi besprekorno).Pozdrav.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.176.eunet.yu.



+536 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN21.05.2005. u 22:48 - pre 230 meseci
Nisam ni rekao koju karticu bih stavio u server. To sam pitao koju da stavim. Naravno, 802.11G.

Za rutiranje koristim Windows2003 Server. Podignut je Jabber server, UT2004 server i file share pršti...

Omni antenu nameravam da kupim, naravno. jako je bitno koja jačina da dobaci oko 900m (samo jedan korisnik je na toj udaljenosti, ostali su 600-800). Takođe da li svim korsinicima da nabavljam istu antenu i koju?

Server se nalazi u potkrovlju, oko 4.5m kabla bi mu bilo potrebno do omni antene (koja bi bila postavljena na krovu).

Optička vidljivost je savršena, nema nikakvih prepreka.

Koja kartica može da radi u AP režimu?

Hoće da izbegnem kupovinu AP za početak zbog finansijske situacije.


na PP mi slobodno bacite i cene (pravila foruma) i gde ima da se kupi.
Bitno je da je provereno rešenje.


 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.49.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN21.05.2005. u 23:31 - pre 230 meseci
Proverenog resenja NEMA kod Wireless-a.Ako radi Win server onda pretpostavljam da moze da koristi drivere za XP.Kartica neka bude kao sto sam ti rekao, sa Atheros cipsetom.Posto kod vas idu druge kartice jedino sto mogu ja da ti preporucim jeste da pogledas ovde: http://www.linux-wlan.org/docs/wlan_adapters.html.gz .Pogledaj koje kartice sa Atheros cipsetom mozes da pronadjes u Srbiji.Iste kartice mogu bez problema da uzmu i klijenti.Sto se antena tice, oni iz blizine (do 100m) mogu da imaju i slabije, tipa Kantena ili sl..Za vece udaljenosti bar 17dB grid ili sl.Jedno samo treba da imas na umu, da oni koji ce imati problema sa konekcijom zbog lose antene ima da uticu na protok mreze, tako da nemojte da stedite sto se antena tice.U ponudi imate svega, ali poslusaj sta ti kazem: Prvo postavi AP, podesi sve i pusti ga u rad.Onda premeri sa svakog klijent mesta laptopom i spoljnom antenom kakve signale imas.Analogno tome odaberi antenu.Kao spoljnu antenu mozes da koristis recimo jednu kantenu.Kartica je naravno PCMCIA sa prikljuckom za eksternu antenu.Za sva ta merenja mozes i da vidis sa nekim ko vec ima laptop i WLAN kartu, da se ne trosis bezveze.Ali nemoj da se bacas u kupovinu klijent antena bez da izmeris signal
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.freeserbia.sezampro.yu.



+638 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN22.05.2005. u 02:04 - pre 230 meseci
hm sve u svemu ja ne bih tako radio, vi kazete coveku da stavi slabu antenu i karticu kod servera a klientima da "nabudzi" 17 db Grid alo gde je tu logika, meni stvarno nije jasno, zasto ne bi stavio neki jaci AP i antenu na serveru a na klientima kantene, i to ce raditi garantovano ako ima LOS, i jos jedno, nemoj stavljati OMNI antenu ako su ti kllienti samo sa jedne strane tj. kako drugacije da ti objasnim...ako su svi u jednom polukrugu, onda uzmi neku 180 stepeni antenu i to ce raditi jos bolje, uglavnom neki AP od 100mw i OMNI od 8 ili 10db ce biti OK, sto se tice klienata uzmi neku najjeftiniju karticu npr. WL-11PCIR + rucno pravljenu kantenu

AP - 60e
OMNI - 50-60e
5m CFG-400 kabla je 25e, mada moze i CFG-200 koji je 5m 13e
kartice WL-11PCIR 22-25e

p.s sve ovo naravno uz opticku vidljivost, bez nje nista :)
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.60.EUnet.yu.



+536 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN22.05.2005. u 08:41 - pre 230 meseci
Moja kuća je u sredini, a ostali su na sve strane raštrkani. Tako da mora omni antena.

WL-11PCIR je 802.11b?

Mi smo kao ono zainteresovani za G...
 
Odgovor na temu

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN22.05.2005. u 09:40 - pre 230 meseci
Citat:
guslac: hm sve u svemu ja ne bih tako radio, vi kazete coveku da stavi slabu antenu i karticu kod servera a klientima da "nabudzi" 17 db Grid alo gde je tu logika, meni stvarno nije jasno :)


Omnica kupi sum sa svih strana; Sto je jaca omnica, vise suma ce da pokupi sto ce degradirati performanse same pristupne tacke, a bogami, generisace i vise suma ostalima u njihovoj blizini, samim tim narusavajuci kvalitet kompletne instalacije.
Sa finansijske strane je tvoje rjesenje opravdanije, ali ljudi hoce G mod, a to trazi kvalitetne i dobro napravljene antene, i zato je PPZ-ovo rjesenje bolje.

Bolje je staviti slabiju omnicu i klijentima jace antene. Kasnije je lako zamijeniti jednu omnicu necim drugim nego da svi sad ponovo mijenjaju antene ako se situacija promijeni.

Slazem se da za te udaljenosti ne treba nista preko 8 dBi na omnici, klijenti mogu proci sa 17dBi gridovima (udaljeniji) i 12 dBi panel antenama blizi (moze i biqvad) i to ce da radi dobro i u G modu (ako eter nije prezagusen).

Od kartica probaj sa Ovislink WL-8000 PCI karticama, imaju u sebi Texas Instruments TNETW1130 chipset, imas ih kupiti u Albicomu. Za AP kod omnice stavis Ovislink WL-8000 AP (jeftino i za te potrebe relativno kvalitetno rjesenje).

Atheros kombinacija jeste najbolja ali je i najskuplja.
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.191.eunet.yu.



+536 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN22.05.2005. u 11:11 - pre 230 meseci
Glupo pitanje (ipak sa wirelessom se prvi put u teoriji srećem):

Recimo da kupim AP (taj Ovislink WL-8000 AP) i ubodem ga na mrežnu kartu. Rutiranje i ostalo radi bez problema? Tj. server ga tretira kao još jednu mrežu?

Čuo sam za Ovislink WL-8000 da su dobre. Recimo da na to pristanu komšije.

Ideja je da ja kupim prvi omni antenu (ali koju?) pa da onda merimo ostalima šta i kako.

O kakvim se smetnjama priča. ovde Pink nema signal. o mobilnoj telefoniji i da ne pričamo.

Par ljudi koji imaju wireless mreže su mi savetovali da kupim najslabiju omni antenu koju nađem i da će odraditi posao... Kao ispod 1km je smešno... :|

 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
195.252.80.*



+638 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN22.05.2005. u 13:49 - pre 230 meseci
jeste smesno zato ja i pricam to sto pricam :) jeste mi promaklo da zelis G (sto ti nebi preporucio) izvinjavam se, od omni mislim da 8dbi ima veci ugao pokrivanja od 10dbi ali tebi od 8dbi ne treba nista jace zbog daljine tako da ti ja preporucujem 8dbi omnicu, sa G modom stvarno nikad nisam radio, mislim da kantene nece zavrsiti posao ali biqvad oce (bar bi trebalo)

p.s reci mi zasto zelis G mod?
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.49.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN22.05.2005. u 22:25 - pre 230 meseci
Citat:
guslac: hm sve u svemu ja ne bih tako radio, vi kazete coveku da stavi slabu antenu i karticu kod servera a klientima da "nabudzi" 17 db Grid alo gde je tu logika, meni stvarno nije jasno, zasto ne bi stavio neki jaci AP i antenu na serveru a na klientima kantene, i to ce raditi garantovano ako ima LOS, i jos jedno, nemoj stavljati OMNI antenu ako su ti kllienti samo sa jedne strane tj. kako drugacije da ti objasnim...ako su svi u jednom polukrugu, onda uzmi neku 180 stepeni antenu i to ce raditi jos bolje, uglavnom neki AP od 100mw i OMNI od 8 ili 10db ce biti OK, sto se tice klienata uzmi neku najjeftiniju karticu npr. WL-11PCIR + rucno pravljenu kantenu

AP - 60e
OMNI - 50-60e
5m CFG-400 kabla je 25e, mada moze i CFG-200 koji je 5m 13e
kartice WL-11PCIR 22-25e

p.s sve ovo naravno uz opticku vidljivost, bez nje nista :)




Warlord ti je vec odgovorio, ali evo i ja da dopunim.Ne znam mozes li da razmisljas na taj nacin, ali videces da su stvari vrlo jednostavne.Cela stvar se zasniva na teoriji da AP ima jednu osetljivost od recimo minimum -85dB za brzinu od 11Mbps.Da bi te korespodent "cuo" sa signalom jednakim osetljivosti tvog AP-a nije ti potrebna velika izlazna snaga, stavise vrlo mala.Sad ja se tu malo razilazim u misljenju sa mojim kolegama sa mreze ovde u Atini, jer oni veruju da je 4mW vise nego dovoljno, dok ja verujem da je to individualno.Povecanjem IZLAZNE snage AP-a ne postizes bolju osetljivost svog AP-a jedino sto stvaras sum u etru, i dobijas efekat da se "cujes" mnogo dalje nego sto realno tvoj AP moze da dobaci.To znaci da ako ides sa 100mW, ti ces se "cuti" na recimo 10km udaljenosti, dok tvoj AP nece biti u mogucnosti da primi signal na vise od 2-3km.To znaci da ce klijenti koji su dalje od tebe "videti" tvoj AP, pa ce logicno i pokusavati da se spoje na njega, naravno bezuspesno.To ce da unese smetnje i klijentima koji se mogu spojiti na AP bez problema.Zato je resenje za AP (ako vec mora omni) manjeg pojacanja, i klijenti sa sto boljim antenama (sto usmerenijim).Time ces postici da tvoj AP ne kupi sumove od drugih uredjaja, i radice samo sa predvidjenim klijentima, a ne sa svima koji ga "vide" u etru....

8dB sam preporucio coveku bazirano na nasim iskustvima ovde, jer ja sam trenutno nakacen na coveka koji radi sa omnicom 5dB na udaljenosti 750m.Ja naravno imam sat.tanjir sa YAGI fiderom (24dB) i sve sljaka bez problema (802.11b).Znaci da bi za iste uslove i g standard 8dB omnica bila vise nego dovoljna.Plus dobre antene kod klijenata.Pozdrav.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

mindmaster
marko selakovic
none
U kuci

Član broj: 56606
Poruke: 145
195.252.80.*

Sajt: www.surcin.org


+1 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN23.05.2005. u 23:36 - pre 230 meseci
ja hocu da uzmem omni antenu od 15dbi, a da kod klijenta stavimo nst kantene (12dbi). razdaljina je oko 1.2 km do najdaljeg korisnika( on bi uzeo bolju usmerenu antenu, naprimer grid,biquad), pa me zanima da li sam dobro izabrao
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN23.05.2005. u 23:50 - pre 230 meseci
Pre nebavke opreme za tog udaljenog korsinika premeri signal. Grid 242 dB bi morao da radi posao bez ikakvih problema, a verovatno i Yagi 17db.
 
Odgovor na temu

mirolipo

Član broj: 67184
Poruke: 2
*.rev-addr.vox-mundi.net.



Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN09.09.2005. u 18:29 - pre 226 meseci
Molim Pomoć!!!!!

Da pređem na problem imam dva kompa spojena wirelessom i sve šljaka ok a sada bi
spojio još jedan komp ali on ima Lan .Već prije nego sam se spojio na wireless bio sam spojem lanom sa trećim kompom.
Jeli moguće da to sve radi(wirelessa 2 i lan ) Na sva tri kompa imam lanske kartice..
Molim objašnjenje detaljnije jer baš nisam od kompjuteraša.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Priključak u postojeći LAN10.09.2005. u 12:43 - pre 226 meseci
Naci ces objasnjenja u Home networking. Treba ti jedan switch i kablovi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Priključak u postojeći LAN

[ Pregleda: 3683 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.