Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

predmet racunari u elektrotehnickoj skoli

[es] :: Vodič za učenje :: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13592 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon predmet racunari u elektrotehnickoj skoli08.05.2005. u 11:12 - pre 230 meseci
Idem u treci razred elektrotehnicke skole smer tehnicar racunara i u ovoj godini imamo predmet racunari. To mi je najdosadniji predmet od svih. Ucimo uopsteno bez ikakve prakticne vrednosti od periferijskim uredjajima i sl. Daleko bi bilo bolje da se uci vise programiranja. Interesuje me misljenje drugara o tome !!!
 
Odgovor na temu

set
Kragujevac

Član broj: 14706
Poruke: 61
85.222.130.*



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli08.05.2005. u 12:46 - pre 230 meseci
pa za programiranje valjda imas poseban predmet, bar je kod mene u KG-u tako. Nije da iz toga nesto mozes da naucis, dok ne sednes kuci i polako sa knjigama ucis. U cetvrtoj ces najverovatnije da radis iz racunara Asembler. Sreca tvoja sto nisi ovde jer racunare u 3. predaje tip kome prilicno seva ona stvar za skolu pa smo bar pola casova gubili, a u 4. tip koji najradije prica o bilo cemu osim o predmetu koji treba da predaje. A usput nema nikakvu tehnicku skolu vec svoj servis racunara pa je samim tim trebao da bude kvalifikovan. Ali samo trebao
 
Odgovor na temu

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
85.222.131.*



+26 Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli08.05.2005. u 17:48 - pre 229 meseci
Trebalo bi da imas odvojen cas programiranja, ali ti racunari nece pomoci tj. meni nisu tj sve sto sam naucio o njima ili sam uzeo srafciger pa sam petljao ili zajedno sa nekim drugovima.
Programiranje je vec bilo mnogo bolje, na pocetku i ne shvatas sta ce ti paskal (verovatno) ali posle kad uhvatis logiku mozes u roku od 2 dana da provalis bilo koji programski jezik.
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.freeserbia.sezampro.yu.



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli08.05.2005. u 18:58 - pre 229 meseci
Govorim o knjizi koju je napisao nekakav Tosic i ona je stara otprilike koliko i predmet Racunari. Ona se skora nije menjala pa se jos kao glavni flopi uci onaj od 5.24 inca a i podaci za pojedine uredjaje na vise mesta su netacni. Mislim da bi bilo daleko bolje da se uredjaji uce sa elementima digitalne elektronike. Primera radi stalno se spominju step motori a nigde se ne uce itd.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
85.222.131.*



+3 Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli08.05.2005. u 20:16 - pre 229 meseci
Joj ... Ja sam zavrsio Elektroniku, ali smo i mi imali tako nesto. I bas je bilo dosadno.
Ali kod mene je to valjda bilo malo drugacije koncipirano. Ako se dobro secam, prvo polugodiste (III razred) smo ucili te prastare periferne uredjaje i sl, dok smo drugo "ucili" Pascal.

Ono sto je delovalo jos dosadnije je bilo u IV razredu. Mrzi me da trazim kopije diplome, ali cini mi se da se predmet zove/zvao Mikroprocesori sa elementima programiranja.

Ispostavilo se sada da je to mnogo korisno. Dakle naucis sta su registri, kako komp u srzi funkcionise, prekidi i ostale kljucne reci :) A jos te malo na vezbama poduce Asembler :) I dok se to tada stvarno cinilo glupo, dosta lakse skapiras kasniju pricu oko programiranja ...
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli09.05.2005. u 14:11 - pre 229 meseci
Ne znam tacno sta se uci u IV godini ali je u trecoj prava katastrofa. Umesto da se uci maticna ploca racunara kao osnova pa nadalje toga nema. I dalje se u velikom delu spominju veliki racunari i terminali sto niko ne moze da vidi. Nigde se ne spomije Windows. Uce se racunarske mreze globalno a da nigde nije opisana ona najprostija na Windows-u. Sve sto se uci totalno je uprosteno i globalno. Tako u opisu portova PC racunara nista nismo naucili tj. koji su to registri i sl. iako bi sa znajem Pasakal mogli da detaljno obradimo te portove. Nigde nismo ni spomenuli mikrokontrolere i PLC(mozda cemo to u IV godini) iako su oni danas siroku prisutni a mi smo Elektrotehnicari racunara. Ovaj predmet po mom misljenu mora da bude kombinacija programiranja i hardvera a ne nikako samo uposteni hardver. Moj brat koji je isao u istu skolu pre 7 godina sa 95% ima isti udzbenik od tog gospodina Tosica. Verovatno je taj tip bogom dan pisac i niko u Srbiji ne moze tako nesto da napise bolje od njega a mozda se i ne trazi. Mislim da se na ovaj nacin sistematski unistavaju generacije elektrotehnicara. Takve udzbenike ne mogu napisati danas ljudi stariji od 40 godine.
Takodje i udzbenik iz Digitalne elektronike je krajnje staromodan i nikako ne odgovara danasnjem vremenu. Primera radi flesh memorije koje su danas najvaznije nigde se i nespominju a de ne govorimo o njegovom staromodnom konceptu. Valjda neko vidi na Internetu sta je to moderna Digitalna elektronika u tim nasim zavodima koji izdaju udzbenike. Ona je tako jasno odredjena da nije tesko tako nesto napisati.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
85.222.130.*



+3 Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli10.05.2005. u 11:00 - pre 229 meseci
Da u pravu si skoro za sve. Nije problem samo u tim predmetima. Problem je u celom skolstvu u Srbiji koje je u najmanju ruku zastarelo. Mislim da je to mnogo veci problem od tinejdzera koji vode ljubav u WC-u ...

To o programiranju mikrokontrolera bi stvarno bilo strava da se uvede. Ali sto se tice digitalne elektronike (mozda je moja drugacija jer sam ja bas na smeru elektronika bio) oni te tu nauce osnove - koje su meni bas dobro dosle na VETS-u.
A same flash memorije ti spadaju pod neku vrstu EPROM-a ako se ne varam, a to smo spominjali.

Bas sam pre neki dan citao kako je Koncar uveo V stepen. Nabavili par Jugica i neke kompjutere (pare iz donacija) pa su poceli sa elektronskom auto dijagnostikom. Za svaku pohvalu ...
 
Odgovor na temu

Blue^demoN
BG

Član broj: 1468
Poruke: 116
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 244715567


Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli10.05.2005. u 12:13 - pre 229 meseci
Citat:
set: pa za programiranje valjda imas poseban predmet, bar je kod mene u KG-u tako. Nije da iz toga nesto mozes da naucis, dok ne sednes kuci i polako sa knjigama ucis. U cetvrtoj ces najverovatnije da radis iz racunara Asembler. Sreca tvoja sto nisi ovde jer racunare u 3. predaje tip kome prilicno seva ona stvar za skolu pa smo bar pola casova gubili, a u 4. tip koji najradije prica o bilo cemu osim o predmetu koji treba da predaje. A usput nema nikakvu tehnicku skolu vec svoj servis racunara pa je samim tim trebao da bude kvalifikovan. Ali samo trebao


Prva tehnichka kg, Gorbachov i Peshic, hehehe
You got one life, one chance, gotta do it right
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.freeserbia.sezampro.yu.



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli11.05.2005. u 13:01 - pre 229 meseci
I jos jedna stvar. Upravo ucimo racunarske mreze i u knjizi se spominju samo koaksijalni kablovi i BNC konektori za povezivanje a nigde se ne spominje UTP ???. Ne spomiju se mrezni habovi sl. Dat je primer povezivanje preko RS232 i to preko DB-25 konektora koga vise nema na PC racunarima, pa valjda je 1000 puta lakse preko UTP povezati racunare sto danas znaju i osnovci koji idu u igraonice. Zar nije trebalo obraditi UTP konektor i nacin njegovog formiranja ???U delu kada smo ucili monitore spominju se EGA, CGA i sl. koje niko od nasa nikad nije ni video a mozda i nepostoje.
I nasem profesoru to je smesno iako covek nista nije kriv jer mora da se drzi plana i programa!!!
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.freeserbia.sezampro.yu.



Profil

icon Digitalna elektronika11.05.2005. u 14:23 - pre 229 meseci
U Digitalnoj elektronici u registrima i brojacima su u vecini slucajeva data objasnjenja sa RST flip flopom sa tako reci nepostejicim kolom iako ne postoji takav prilaz pomerackim registrima i brojacima na osnovu onoga sto sam mogao da vidim na Internetu iz ove oblasti a da ne govorimo da nije dato ni jedno konkretno SN kolo objasnjenjima a niti kola sa tri stanja koja su danas vrlo cesto koriste. Da ne govorim o tehnickom resenju knjige iz Digitalne elektronike. Moj brat iz Hrvatske poslao mi je je njihovu knjigu(dve) od prof. Paunovica i to je nepojmljivo kada se ta dva udzbenika uporede.
 
Odgovor na temu

set
Kragujevac

Član broj: 14706
Poruke: 61
85.222.129.*



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli11.05.2005. u 17:22 - pre 229 meseci
Citat:
Citat:

set: pa za programiranje valjda imas poseban predmet, bar je kod mene u KG-u tako. Nije da iz toga nesto mozes da naucis, dok ne sednes kuci i polako sa knjigama ucis. U cetvrtoj ces najverovatnije da radis iz racunara Asembler. Sreca tvoja sto nisi ovde jer racunare u 3. predaje tip kome prilicno seva ona stvar za skolu pa smo bar pola casova gubili, a u 4. tip koji najradije prica o bilo cemu osim o predmetu koji treba da predaje. A usput nema nikakvu tehnicku skolu vec svoj servis racunara pa je samim tim trebao da bude kvalifikovan. Ali samo trebao



Prva tehnichka kg, Gorbachov i Peshic, hehehe


de si :), samo obrnutim redosledom u 3. Pesic a sad gorbi
 
Odgovor na temu

Grrr
Ivan Vulović
Studio-b
Beograd

Član broj: 58165
Poruke: 41
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 66634227
Sajt: www.myspace.com/grrramziv..


Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli13.05.2005. u 00:00 - pre 229 meseci
Ja sam zavrsio jednu takvu srednju skoli i toliko mi je krivo sto nisam bolje ucio taj predmet, jer tu imaju osnove za sve druge stvari vezane za racunare. To što ne mogu da te zainteresuju... to je i tvoj i njihov problem

Fon Nojmanova blok šema arhitekture računara je izmišljena pre više od 50 godina i ostala je ista do danas... hijerarhija memorije se ne menja, ASCII kod je i dalje najpoznatiji kod na svetu. Najpopularniji programski jezik c++ je napravljen pre vise od 20 godina...

U suštini ko ikada misli da se bavi programiranjem a da ne zna šta je STEK, taj nije normalan! Makar on objašnjen u crno beloj bajatoj knjizi...

Ta knjiga od Tošića je fantastična...
 
Odgovor na temu

Grrr
Ivan Vulović
Studio-b
Beograd

Član broj: 58165
Poruke: 41
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 66634227
Sajt: www.myspace.com/grrramziv..


Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli13.05.2005. u 00:10 - pre 229 meseci
i još jedna stvar....
po našem zakonu profesor mora da odradi 90% oblasti i oko propisanog 65% gradiva.

To znači da može lepo da se definišu novi pojmovi. Ja sam naprimer prošle godine završio ETŠ Zemun, i mi smo učili u predmetima Računari 1(III) i Računari 2(IV) od ENIAC-a do P4ploča, LCD-a, Palm-ova, PCI-e, DDR i ostalo...

to znači da vašeg profu boli paja za vas...
 
Odgovor na temu

set
Kragujevac

Član broj: 14706
Poruke: 61
213.244.197.*



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli13.05.2005. u 16:59 - pre 229 meseci
pa da kao sto sam ja i rekao. Predmet sam po sebi ne bi bio los kad bi profesor hteo da nas nauci, ovako nista od toga
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
195.252.80.*



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli13.05.2005. u 17:57 - pre 229 meseci
Pa valjda se vidi da je knjiga za treci razred katastrofa sto ja stalno tvrdim. Pre svega udzbenik mora biti dobar a sto se tice profesora njih ne mozemo da biramo. Ako je dobra knjiga onda je O.K. sto nikako nije slucaj za III razred i Racunare. Za 4 razred ne znam, mozda je dobra ali ne verujem da je i nju napisao taj g. Tosic.
Sta je sa digitalnom elektronikom, da li je tu sve dobro i objasnjeno !!!
 
Odgovor na temu

Grrr
Ivan Vulović
Studio-b
Beograd

Član broj: 58165
Poruke: 41
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 66634227
Sajt: www.myspace.com/grrramziv..


Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli13.05.2005. u 22:40 - pre 229 meseci
digitalna elektronika... nije loš to predmet... možda malo zamoran ali ti blok prikazi se nisu mnogo menjali !

ma tek ćeš ti da shvatiš koliko je ta knjiga dobra !

Slažem se ja da taj predmet treba modernizovati (npr. knjiga u boji, neki podaci...) ali srž je potpuno ista... ništa se tu nije značajno menjalo.
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli16.05.2005. u 14:32 - pre 229 meseci
Drago mi je da ima onih kojima je super knjiga Tosica za Racunare u trecem razredu. Ja i dalje tvrdim da je to krajnje prevazidjen udzbenik i neodgovara ni blizu sadasnjem vremenu. Pitanje koncepta je krajnje sumljiv. Sto se tice Digitalne elektronike ona samo po svom sadrzaju pokriva oblast ali je sustinski po pristupu u pisanju krajnje prevazidjena ali je svakako bolja od Racunara.

 
Odgovor na temu

`and

Član broj: 32490
Poruke: 776
*.verat.net.

Sajt: www.bitbyterz.org


Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli12.10.2005. u 23:58 - pre 224 meseci
gorbacov najpametniji covek na svetu i pesic ide preko grane ... lol ...
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli22.10.2005. u 16:07 - pre 224 meseci
Nazalost g. Tosic je napisao udzbenik i za IV razred iz Racunara i dao dalji doprinos da se sto vise uci teorije a nikako prakse i taj "plodni" pisac nastavlja sa unistavanjem generacija u ovoj zemlji. Covek koji vec 20 godina pise knjige svakako nije sposoban da napise nesto novo!! Ipak se tu nece nista promeniti na drzavnom nivou sve dok ne budu otvorene privatne srednje skole koje ce svako biti skupe ali i kvalitetne. Drzavne ce vremenom preci u "vecernje" a i sada su tako nesto jer se o programima u njima skoro niko i ne interesuje.


 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
212.200.74.*

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli22.10.2005. u 21:09 - pre 224 meseci
I ja sam III godina el. tehnicar racunara i imam predmet racunari. Sto se tice softvera toga nema jer je predmet usredsredjen na hardver. Udzbenik je dosta zaostao, kao i cela nasa zemlja. Najgore je sto sad trenutno ucimo kodove i ostale gluposti koje mi nikada nece trebati, jer racunar to sam obradi i prevede u normalan oblik. A takodje i iz Digitalne elektronike ucimo kodove, kodiranje i slicne gluposti koje mi uopste nisu jasne i ne vidim potrebu da to ucimo. Jos jedna velka mana naseg skolstva je to sto se praksa postepano izbacuje. Npr. kod mene u odeljenj vise od pola ucenika ne zna kako izgleda racunar iznutra i od cega je sastavljen, a mi umesto to da ucimo u predmetu racunari (i PRAKTICNO, a ne samo teorija), mi ucimo neke glupe kodove ...mis`im, stvarno, svaka ima cast tim koji smisljaju plan i program.
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: predmet racunari u elektrotehnickoj skoli

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13592 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.