Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

trisekcija ugla

[es] :: Matematika :: trisekcija ugla

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16421 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 14:03 - pre 238 meseci
Možda je lepša formulacija "konstruisati trećinu datog ugla", tad ne bi bilo zabune. Isto tako je moguće konstruisati 19-inu datog ugla od 19o i još neki specijalni slučajevi.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Sale 018
Sasa Stefanovic

Član broj: 32966
Poruke: 2
*.teleportgroup.net



Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 15:55 - pre 238 meseci
Obicno se svi predaju kada cuju da su i veliki matematicari odustali od toga i rekli da je nemoguce uraditi trisekciju ugla. Nemogu na netu da objavim ono sto sam uradio jer mi deluje mnogo nesigurno. Prvo sam dobio graficko resenje trisekcije bilo kog ugla, ali dugo vreme nisam mogao da to predstavim analiticki. Najzad sam to uradio i racunao tako da je tacnost bila velika ali sam zaokruzio na 7 decimala. I na kraju mogu da kazem da je moguce uraditi trisekciju bilo kog ugla a moze se i podeliti na 5, 7, 9 itd. neparnih delova. A da ces naci neku gresku u mom radu tvrdim da neces. Pokusali su i mnogi matematicari sa mnogih univerziteta i nisu uspeli uvek su ostajali bez teksta. Najgore u tome je sto su pokusali da me odrarade ali sam im uvek objasnjavao tako da nemogu da provale sustinu stvari. Mogu da kazem da postoji veliki broj lopova, ali nije sale JELEN.
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 16:08 - pre 238 meseci
Priblizno je moguce podeliti ugao na trecinu sa greskom jednakom ugaonoj debljini vrha olovke. Recept je jednostavan:
1/3= 1/2 -1/4 + 1/8 - 1/16 + ...
Ono sto se trazi u zadatku je tacna vrednost trecine ugla,a ne priblizna sa proizvoljnom tacnoscu.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net



+2789 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 17:53 - pre 238 meseci
Podeliti ugao na tri jednaka dela znači konstruisati dve poluprave koje ispunjjavaju određene uslove, i to na bilo koji način. Devetnaestinu ugla od 19 stepeni je moguće kontruisati ako je ugao od 19 stepeni dat. Dokazati da je trisekcija ugla od 60 stepeni lenjirom i šestarom moguća znači isto što i dokazati da je 0=1. Matematičari nisu od problema trisekcije ugla odustali, već su ga rešili dokazavši da je takva konstrukcija nemoguća isto toliko uverljivo koliko i da nijedan realan broj nije rešenje jednačine x=x+1. Ako nisi nekom matematičaru izložio dokaz ne možeš ni očekivati da ti nađe grešku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.etf.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 18:09 - pre 238 meseci
Ovo je k'o Zarko sto je izmislio tastaturu ,ali niko ne moze da je vidi
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 18:54 - pre 238 meseci
Ajde, Sale, kad si već tako pametan onda pošalji meni na mail ili privatnom porukom, ne smem da ti ukradem "rešenje" jer ovde na forumu lepo piše da si se ti prvi toga setio i ako ga ja ukradem možeš jednostavno priložiti ovu stranicu kao dokaz.

Dotle, prestani da pričaš bajke.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 20:16 - pre 238 meseci
Uzgred koliko se secam algebre 1, ne moze da se konstruise (na dati nacin, lenjirom i sestarom ...) ugao od 1 stepena :). (Taj detalj je posebno zanimljiv :)))), ali ga niko ne spominje :). )

Dakle gresnici samo koriste aproksimativne metode, koje dokazuju primerom na crtezu, ja predlazem da urade konstrukciju u nekom CAD-u, ili recimo DRGeo programu, pa da vidimo da li ce da stvarno bude tacno resenje :).

Naravno ima i onih koji koriste lenjir na nacin koji nije dozvoljen, ja znam jedno resenje gde se na lenjiru fiksira poluprecnik i onda se lenjir krece jednom tackom te nacrtane duzi po pravoj koja sadrzi precnik a drugom po kruznici, a da prolazi lenjir kroz jedno teme ugla ...

Trt mrt i eto trecine ugla :))) Ako neko hoce mogu da izlozim postupak, ali tu se koristi lenjir na nedozvoljeni nacin :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: trisekcija ugla29.08.2004. u 22:04 - pre 238 meseci
Tu konstrukciju koju ti predlažeš opisao je ranije Nedeljko u temi http://www.elitesecurity.org/tema/35193, mislim da se radi o istoj stvari.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: trisekcija ugla30.08.2004. u 00:25 - pre 238 meseci
Ma da, cak je ista diskusija , a lepo kazem sebi, odakle ovaj deja vu...

Ma da, cak je ista diskusija , a lepo kazem sebi, odakle ovaj deja vu...

Ma da, cak je ista diskusija , a lepo kazem sebi, odakle ovaj deja vu...

Ma da, cak je ista diskusija , a lepo kazem sebi, odakle ovaj deja vu...

Jel ima jos neko osecaj deja vu-a :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

wizarrd
Sarajevo

Član broj: 55549
Poruke: 1
*.rb-153.bih.net.ba.



Profil

icon Re: trisekcija ugla14.04.2005. u 15:30 - pre 230 meseci
surfajuci po netu nasao sam nesto sto mi se cinilo veoma zanimljivim
Trisekcija ugla kao stari problem bio je uvijek kamen spoticanja za mnoge matematicare zeljne dokazivanja... ali sam isto tako pronasao site da je jedan like to i uspio pa bih htio da to podjelim s vama... i da ocjenite i procjenite da li je to tacno i uspjesno rjeseno... mada sam bas na ovom fprumu ne jednom vec vise puta procitao da to nije moguce... evo linka pa ako vam nije problem da posjetite i date svoju ocjenu....
:
http://www.quranm.multicom.ba/science/geometrija.htm

Pozdrav i do citanja...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: trisekcija ugla

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16421 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.