Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux - nezaustavljiv na trzistu

[es] :: Advocacy :: Linux - nezaustavljiv na trzistu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 8744 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Linux - nezaustavljiv na trzistu23.04.2005. u 20:26 - pre 231 meseci
http://www.linuxinsider.com/rsstory/42460.html
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu23.04.2005. u 20:36 - pre 231 meseci
Evo bas sam se vratio sa jednog tradeshow-a u USA (NAB)... sve vrvi od Linuxa :))))))))

MS i Mac rulaju, i poneki SGI i sl...

Linux? Da, ima ga na onim malim cubicle standovima na uglovima sale... :)

Doduse ima ga u embedded resenjima, gde mozes da ucaris na ceni OS-a i stavis neki linux da ti pokrece box.. sto da ne, al to mu jedino dodje kao cost-saver solution a ne neko bog zna kako vodece resenje.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu23.04.2005. u 20:39 - pre 231 meseci
super je sto takve vesti dolaze sa /^linux(.*)$/ sajtova....
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu23.04.2005. u 20:47 - pre 231 meseci
Evo vam jedan link sa ne linux sajta
http://www.itbusiness.ca/index...28&adBanner=DataManagement
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu23.04.2005. u 21:24 - pre 231 meseci
Citat:

In a session that discussed alternatives to Microsoft’s Exchange platform, several executives, including
IBM and Novell, said they have started to see an increase in the number of organizations opting for a Linux-based system for messaging and collaboration. Based on a number of questions from the audience, however, they admitted it can still be difficult to convince senior management to make the change.


come on flylord, mozes ti to bolje :) ovo bi bilo kao da m$ kaze da osvaja entePR4njZ trziste... hmmm cek, pa oni to i kazu. rekao bih da se to zove PR & commecials. :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 01:25 - pre 231 meseci
Ja sam svestan da je moje strucno znanje o temama na Advocacy prakticno nula, i mi takvi smo bili zamoljeni da se ne javljamo ovde. Ipak, moje ne-strucno znanje o temama je ipak vece od nule, pa pitam sledece (kao obican covek sa ulice, ne kao IT strucnjak, jer to nisam): Kojim argumentom pojedini strucni ljudi, koji ovde ucestvuju u diskusiji, proglasavaju svoje stavove za bolje od stavova recimo brazilske vlade, koja sada vodi neku kampanju za prelazak na Linux?

Ovo pitanje nije strogo vezano za ovu temu, ali se stalno provlaci ista stvar: "svi drugi su kreteni, samo sam ja pametan i znam sve najbolje" - pa, kako, pobogu? Znam ja da su mnogi od vas eksperti u programiranju i ostalim IT vestinama, i da "skolarci ne mogu da vas uce kako se radi i zaradjuje u SAD" recimo, sto degojs rece pre neki dan, ali da li vi zaista smatrate da ste pametniji od nekih ljudi u minhenskoj vladi, nekim drugim preduzecima, brazilskoj vladi i jos po negde? "Pametniji" ne znaci uvek "strucniji" - poglavar katolicke crkve sigurno zna manje matematike od nekog doktora matematike, pa ipak mu on odredjuje (papa matematicaru) kako da zivi!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 02:03 - pre 231 meseci
Tomislave,

Ja bih se ipak ogradio od odluka kojekakvih vlada da kupuju Linux / Windows / Solaris - sta god - obicno su odluke vlada takodje i politicke i imaju malo drugaciju listu prioriteta, dok su interesi privatnog sektora i, na kraju, gradjana uvek vodjeni odnosom cena/performanse.

Znas, ta ista minhenska vlada garant uzima BMW-ove za sebe, sve i da su neka Toyota ili Volvo 100x bolji ili efikasniji za neki konkretan slucaj (cist hipoteticki primer koji je izmisljen, ne zelim da ovo predje u auto-moto advocacy) - tako isto i kineska vlada gura svoj DVD standard, iako je djubre poredjenju sa, recimo, HD-DVD-om... Tomislave, gde se politika umesa tu vise nema price o realnim trzisnim pokazateljima a kamo li pravoj meri kvaliteta.

Nego, ajde mi lepo da analiziramo slobodno trziste softvera & hardvera - OEM i retail, ISV-ove i stanje trzista - pa lepo mapirajte segmente trzista gde je "Linux nezaustavljiv"

Ja iskreno ne znam ama bas ni jedan... mozda sam kratkovid ili neupucen, al zaista sa mojim iskustvom u IT-u, koje ne mora biti veliko, nisam nailazio na potvrdu ovoga sto se ovde prica.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 03:51 - pre 231 meseci
Citat:
tdjokic:
i mi takvi smo bili zamoljeni da se ne javljamo ovde.


Stvar je izrečena delimično u žaru diskusije i ne odnosi se na ljude koji umeju biti pristojni, nego na uobičajene "Windows je s***** jer.." komentare (za koje se u većini slučajeva pokaže da su netačni). Osim toga, moj takav komentar je, ipak, samo komentar, a ne neko pravilo. Ako je potrebno moje izvinjenje, ti ga i imaš, mada se to nije ni odnosilo na ljude kao ti.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 11:46 - pre 231 meseci
Citat:
tdjokic: "svi drugi su kreteni, samo sam ja pametan i znam sve najbolje" - pa, kako, pobogu?


Ipak je to sve u zharu "borbe" na advocacy-ju, moje lichno mishljenje je da niko ovde ne misli nishta zlo drugome. Gledaj to kao nashu skupshtinu: u njoj se siti izvredjaju, a posle maltene zagrljeni idu da piju u skupshtinsku kafanu . Mali offtopic, nadam se da ne smeta

Citat:
Ivan Dimkovic: Ja bih se ipak ogradio od odluka kojekakvih vlada da kupuju Linux / Windows / Solaris - sta god - obicno su odluke vlada takodje i politicke i imaju malo drugaciju listu prioriteta, dok su interesi privatnog sektora i, na kraju, gradjana uvek vodjeni odnosom cena/performanse.


Slazhem se, ali donekle. U svim (razvijenijim) zemljama postoji dugorochni plan razvoja, koji izmedju ostalog obuhvata i IT sektor. Detaljnim analizama i studijama se prouchava uticaj razvoja informacionih sistema, kao i mogucnost korishcenja alternativa, shto je izmedju ostalog radila i Kina. Da, jeste da je Kina ipak komunistichka zemlja, i zbog toga joj se mozhda mozhe pripisati par loshih odluka zbog jednostavne nemogucnosti sagledavanja trzhishnog stanja i ekonomskih pravila koje vazhe u kapitalistichkim zemljama. Ali Kina je jedna od prvih zemalja koja je sama organizovala i finansirala kreiranje i razvoj sopstvenog informacionog sistema, koji se koristi u svim drzhavnim institucijama. Za razliku od nas, oni bar imaju strategiju razvoja. Nasha strategija je vodjena parolom "mozhe i ovako, dok ne zashkripi. Shta posle, videcemo".

Citat:
Tako isto i kineska vlada gura svoj DVD standard, iako je djubre poredjenju sa, recimo, HD-DVD-om... Tomislave, gde se politika umesa tu vise nema price o realnim trzisnim pokazateljima a kamo li pravoj meri kvaliteta.


Djubre jeste, ali sigurno postoji razlog za nastanak njihovog DVD standarda. Ipak, Kineska regija nije malena, a Kinez ce pre da koristi ono shto mu predlozhi njegova vlada, nego shto mu predlozhi neko vani. Bash zbog toga shto ih ima par milijardi, i jer su jedinstveni u tom pogledu.

Citat:
Nego, ajde mi lepo da analiziramo slobodno trziste softvera & hardvera - OEM i retail, ISV-ove i stanje trzista - pa lepo mapirajte segmente trzista gde je "Linux nezaustavljiv"

Ja iskreno ne znam ama bas ni jedan... mozda sam kratkovid ili neupucen, al zaista sa mojim iskustvom u IT-u, koje ne mora biti veliko, nisam nailazio na potvrdu ovoga sto se ovde prica.


Pa sad... Ne mozhe se bash reci da postoje segmenti trzhishta gde je Linux nezaustavljiv, jer open source community ne forsira trzhishte, vec ga forsiraju kompanije koje zaradjuju na GPL developerima. Takvih developera ima VEOMA puno, spremni su da doniraju znanje/rad zarad sopstvenog napretka (shto iskustva, shto prestizha(?!)). I u takvom razvoju softvera postoji shira sloboda u inventivnosti, iako moram priznati da postoji ogroman broj softverskih reshenja pod GPL licencom koji ne zasluzhuje ni da se zove softverom.

Shto se tiche komercijalnih Linux (primarno RTOS) reshenja, kompanije koje ih razvijaju su izuzetno slabe da mi imale ikakav bitan uticaj na trzhishnu utakmicu. Jednostavno, zakasnili su. Microsoft je sasvim legitimno preuzeo ulogu lidera na tom polju, i ja ne vidim da ce se to promeniti u neko dogledno vreme. Jedina kompanija koja mozhe da ugrozi takvo stanje Microsofta - je sam Microsoft. A to je praktichno neizvodljivo. Mada, politika je chudna, i chesto ume da bude kobna po finansijski jake kompanije. Ali to nije tema.

Generalno, ne treba kriviti Microsoft zbog njihovog uspeha, jer se ta kompanija vodi komercijalnom stranom. Ali veliki broj propusta je napravljen samo zbog takve politike vodjenja kompanije. Stavljanje primata na zaradu chesto ume da bude pogubno po razvoj, shto nije u duhu open source filozofije. And bottom line (moje mishljenje), da open source ima mnogo vishe da ponudi (ideja, reshenja) jer nije ogranichen zaradom. Ali je zato ogranichen sa finansijske strane.

Just my 2 cents.

 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 11:50 - pre 231 meseci
Hmm... ovo će biti zanimljvo.

Što se tiše tog prelaska sa Windowsa na Linux.

To su u glavnom vlade i velike firme koje nemaju nikakve veze sa IT svijetom. Njihov prelazak uopšte ne oslikava nikakve njihove ideala (a ja mislim ni patriotizam) nego čiste finansije.
Brazilska vlada npr. ima 5000 računara koja služe samo za kuckanje u Wordu i pokoju tabelicu u exelu. Takođe puno računara vlada/firmi vrti neku aplikacijcu i to je to. E sada ako za tih 5000 računara moraš da platiš Window+MSOffice to je puno para. A ako za 0 para možeš svima da instaliraš Fedoru+OpenOffice to je bolje.

Ljudi rade razne proračune šta je isplatljivije? MS se uglavnom hvata za to da većina ljudi ne zna da koristi Linux, pa se njima kao mora da plaća dodatna edukacija blalbaabla... Mislim mora, ali koliko edukacija? Koliko para? Koliko treba čovjeku da nauči koristiti OpenOffice na Linuxu? OO je sličan MS ofisu. Browsanje po filesistemu je isto kao i kod windowsa. Znači, čista priča.

Linux nije dorasto po desktopu kao Windows. Ja to stvarno mogu da tvrdim, pošto radim na Windowsu dizajn i pripreme za štampu. To radi na poslu, a kući sam u Linuxu all the time, programiram. Takođe i administriram neke Linuxe (niđe veze sa desktopom). Ali takođe će Linux Desktop da izgura Windows Desktop sa mašina na kojima će se raditi stvari kao što sam naveo. Najbolji primjer vam je Hrvatski Konzum. Ljudi su na kase stavili Linux. I to je super odlulka. Pa zapitaj te se sam: Čemu operativni sistem od 200$ na kasi koja vrti jednu aplikaciju?
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 12:11 - pre 231 meseci
Citat:
dr ZiDoo: Brazilska vlada npr. ima 5000 računara koja služe samo za kuckanje u Wordu i pokoju tabelicu u exelu. Takođe puno računara vlada/firmi vrti neku aplikacijcu i to je to. E sada ako za tih 5000 računara moraš da platiš Window+MSOffice to je puno para. A ako za 0 para možeš svima da instaliraš Fedoru+OpenOffice to je bolje.


Ne bih se slozhio u potpunosti. Ministarstvo turizma teshko da koristi samo Windows+MSOffice. Ni ministarstvo poljoprivrede. Ni ministarstvo urbanizma. Faktichki, nijedno ministarstvo ne koristi ISKLJUCHIVO Windows+MSOffice. Veliki broj aplikacija je posebno softversko reshenje za zadati problem. Ono shto vlada treba da oceni je isplativost korishcenja vec gotovog reshenja, naspram uvodjenja sasvim novog informacionog sistema.

Citat:
Ljudi rade razne proračune šta je isplatljivije? MS se uglavnom hvata za to da većina ljudi ne zna da koristi Linux, pa se njima kao mora da plaća dodatna edukacija blalbaabla... Mislim mora, ali koliko edukacija? Koliko para? Koliko treba čovjeku da nauči koristiti OpenOffice na Linuxu? OO je sličan MS ofisu. Browsanje po filesistemu je isto kao i kod windowsa. Znači, čista priča.


Ima tu mnogo vishe od pukog sagledavanja situacije na crno/belo. To za shta se MS hvata je problem za sebe, a za shta se hvataju korisnici je opet drugo. Obichnoj sekretarici je svejedno (bar bi trebalo da joj bude svejedno) da li kuca u OO ili MS Office-u, jer je njen najtezhi zadatak upravo da kuca. A sistem analiticharu nije svejedno da li ce da koristi BPWin (ili ERWin) za UML modeliranje, ili ce da koristi Umbrello UML Modeler, jer jednostavno nikad nije radio na dotichnom. Ja sam radio i na BPwin-u i na ERwin-u, i moram ti priznati da mi je mnogo lakshe koristiti ga nego open source Umbrello.

Citat:
Linux nije dorasto po desktopu kao Windows. Ja to stvarno mogu da tvrdim, pošto radim na Windowsu dizajn i pripreme za štampu. To radi na poslu, a kući sam u Linuxu all the time, programiram. Takođe i administriram neke Linuxe (niđe veze sa desktopom). Ali takođe će Linux Desktop da izgura Windows Desktop sa mašina na kojima će se raditi stvari kao što sam naveo. Najbolji primjer vam je Hrvatski Konzum. Ljudi su na kase stavili Linux. I to je super odlulka. Pa zapitaj te se sam: Čemu operativni sistem od 200$ na kasi koja vrti jednu aplikaciju?


Sa ovim se apsolutno slazhem i nemam nishta da dodam.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 16:59 - pre 231 meseci
Citat:
mkdsl: Pa sad... Ne mozhe se bash reci da postoje segmenti trzhishta gde je Linux nezaustavljiv...


'nuff said.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu24.04.2005. u 19:17 - pre 231 meseci
Citat:
tdjokic: Ja sam svestan da je moje strucno znanje o temama na Advocacy prakticno nula, i mi takvi smo bili zamoljeni da se ne javljamo ovde. Ipak, moje ne-strucno znanje o temama je ipak vece od nule, pa pitam sledece (kao obican covek sa ulice, ne kao IT strucnjak, jer to nisam): Kojim argumentom pojedini strucni ljudi, koji ovde ucestvuju u diskusiji, proglasavaju svoje stavove za bolje od stavova recimo brazilske vlade, koja sada vodi neku kampanju za prelazak na Linux?


koliko sam shvatio, koncepcija advocacy foruma je prilicno jednostavna - postujes svoj stav i branis ga, neko to radi sa vise cinjenica, neko sa manje, ali generalno svodi se na to.

Citat:

Ovo pitanje nije strogo vezano za ovu temu, ali se stalno provlaci ista stvar: "svi drugi su kreteni, samo sam ja pametan i znam sve najbolje" - pa, kako, pobogu? Znam ja da su mnogi od vas eksperti u programiranju i ostalim IT vestinama, i da "skolarci ne mogu da vas uce kako se radi i zaradjuje u SAD" recimo, sto degojs rece pre neki dan, ali da li vi zaista smatrate da ste pametniji od nekih ljudi u minhenskoj vladi, nekim drugim preduzecima, brazilskoj vladi i jos po negde? "Pametniji" ne znaci uvek "strucniji" - poglavar katolicke crkve sigurno zna manje matematike od nekog doktora matematike, pa ipak mu on odredjuje (papa matematicaru) kako da zivi!


mislim da si ovde vec poceo lagano da gubis nit. sto se tice linux-a, minhena i kine (dodajmo tu i brazil), situacija je prilicno jednostavna. minhen je pilot program nemacke vlade i u pitanju je vise politicka nego prakticna odluka, slicno kao i u slucaju kine. cost reduction ima smisla jedino u slucaju brazilske vlade, ali i tu postoji jedna mala ekonomska caka - naime radna snaga u brazilu je veoma jeftina u odnosu na npr. radnu snagu u minhenu.
ono sto ja najvise zameram linux community-u je generalna povrsnost i konstantno "dranje" kako je linux nesto novo, sjajno i super. npr. pre 3-4 nedelje sam se sjajno zabavio citajuci robert love-ovu knjigu "linux kernel development" posto me uvek fascinira ignorisanje svega sto se desava izvan linux sveta. druga stvar koja me iritira je kult licnosti i OS "superheroja" (npr. evo jednog dobar primer kako jedan od vecih superheroja dobija lekcije iz unix programiranja i implementacije malloc-a: http://lists.freebsd.org/piper...formance/2003-June/000316.html). zaista je tesko smatati celu tu koncepciju narocito inteligentnom... karikiram, ali koncepcija '10 drugara se skupilo u podrumu i napisalo najbolji kernel i userland na planeti, a onda su im se pridruzili mnogi drugari (ibm?) i "malko im pomogli" da bude jos bolji od najboljeg' zvuci malo previse idealizovano - don't buy it.
btw. nisam bas siguran da sam shvatio ovu "pametniji" vs. "strucniji" pricicu, cini mi se da je otisla prilicno van konteksta.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu29.04.2005. u 21:20 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan DimkovicNego, ajde mi lepo da analiziramo slobodno trziste softvera & hardvera - OEM i retail, ISV-ove i stanje trzista - pa lepo mapirajte segmente trzista gde je "Linux nezaustavljiv"

Ja iskreno ne znam ama bas ni jedan... mozda sam kratkovid ili neupucen, al zaista sa mojim iskustvom u IT-u, koje ne mora biti veliko, nisam nailazio na potvrdu ovoga sto se ovde prica.


Vec si u ovoj istoj temi ti sam izvrsio identifikaciju trzista u kome je Linux nezaustavljiv: embedded development.

Ja u tom svijetu zivim i egzistiram, stvari su se u veoma, veoma kratkom roku toliko promijenile da je to za nevjerovati. Stoji i tvoja konstatacija da je Linux (jos uvijek) inferioran drugim tehnoloskim rijesenjima, ali se ne bih slozio da ga ljudi koriste zato sto je "dzaba".

Ono sto je postalo poprilicno vruce pitanje u tim domenima je "koliko je OSS stvarno dzaba", kad se uracuna odrzavanje (stabilizacija alata, popravke bagova u toolsetu), otvara se prostor kompanijama tipa MontaVista da prodaju usluge stabilizacije okruzenja, relativno minimalnog seta poboljsanja kernela i (nesto) boljih razvojnih alata. I to prodaju za lijepe pare, nijesu nimalo jeftini, cak i u poredjenju sa starim komercijalnim softverom.

I pored svega, prodor Linuxa u te vode je nevjerovatan. Ja sam davno rekao da nemam korisnika koji ili vec nije presao na Linux ili nema ozbiljan projekt istrazivanja sto to znaci (pilot produkt, studije, takve stvari). Ovo sto se zadnjih mjeseci desava je da maltene nema situacije kada se o softveru (za embedded svijet) prica a da Linux nije ili jedina stvar o kojoj se raspravlja, ili se bar o njemu ne prica kao o rijesenju na istoj nozi sa svim ostalim. Uostalom i veliki Windriver se transformisao i postao Linux kuca, a VxWorks nude kao "rijesenje kad bas treba hard RT za OS".

Rekoh da novac nije jedini razlog, mislim da se radi o veoma specificnom segmentu trzista koji je odavno predodredjen za lak proboj Linux-a:
- Prvo, ta ekipa je dugo bila jako uporiste Sun-a za razvojne stanice. Inzenjeri su naviknuti na UNIX i UNIX-olika stvorenja. PC-ji i Windows su u taj svijet usli kao "druga masina", najcesce zbog standardizacije office aplikacija, mail-a, cinjenice da je MS Word maltene bio de facto standard za razmjenu dokumenata prije par godina (mislim da vise nije, PDF je takodje univerzalno prihvatljiv).

- Drugo, preko ovog segmenta industrije je vec protutnjio voz uspjesnog OSS paketa, ja mislim najuspjesnijeg od svih dosada: gcc. Procenat trzista koji GCC drzi je nesto sto Linux, a i mnogi drugi OSS paketi jos uvijek moze da sanja. Ljudi u ovoj industriji su vec svarili logiku vezanu za OSS, da nije u pitanju da li je to tehnicki superiorno rijesenje, vec da li vrsi posao. Ako vrsi posao, na duge staze ce postati sve bolje i bolje i komercijalni produkt je sve teze i teze prodati u toj grani, dok se ne desi sto se danas desava na trzistu kompajlera: malo ko pokusava da od toga napravi paru. Ta vjera u moc Linux-a da reprizira GCC je poprilicno rasprostranjena.

- Trece, svojevrsna "standardizacija". Proizvodjaci hardvera sve vise i vise na sebe preuzimaju pisanje drajvera za svoj hardver (da poboljsaju prodaju, ne od mekih krusaka i sto su covjekoljubivi), ostavljajuci komercijalnim kucama da svoje (optimizovane) drajvere pisu citajuci kod iz Linux drajvera. Elegantan stos, napises jednom, poslije predas korisnicima i OSS druzini da ga odrzavaju za tebe. I jos si heroj pride ;).

Bitka koju je Linux community dugo bije je bitka za podrsku novog hardvera. Dan danasnji, kad se kupi zadnji krik PC tehnologije, Windows radi (jer proizvodjaci ne mogu da sanjaju da prodaju video karticu, naprimjer, a da nemaju MS Windows drajver) a podrska u Linux-u malo kasni. Prosao kroz to vec drugi put, mada je ovaj put, ruku na srce, NForce4 podrska postala stabilna mnogo brze nego SATA i vratolomije sa PIV ASUS plocom, prosli put.

Ovo sto se desava u embedded svijetu direktno ce uticati na kernel Linux-a. Ne sto ce sad zbog toga proizvodjaci PC hardvera poceti svi od reda da pisu Linux driver barabar sa MS Windows drajverom, vec sto ce druzini koja drzi kernel sad bit lakse jer ce gomila cipova koji se koriste na tom hardveru bit podrzana zbog desavanja u embedded svijetu.

Evo ogoljene tvrdnje cisto diskusije radi: da ce svi ostali zaboravit Linux (do 2015, kako neko ovdje rece), embedded development je dovoljno jak segment trzista i moze da na direktan (lova) i indirektan (ljudi koji se sa time bakcu) nacin osigura da Linux nikad niko vise ubiti ne moze. Meni se cini da je to poprilicno znacajno desavanje, mada ne znam da li ce se svi sloziti sa tom mojom ocjenom.

Sto se pak samog trzista tice, ocigledno je da Linux jos uvijek nije oteo lavovski dio tog kolaca. Doduse, cini mi se da je uticaj tog operativnog sistema (a i ostatka OSS koji se pocesto zaboravi) danas mnogo veci nego trenutno parce kolaca (trzista) koji se danas drzi. Velike kompanije tipa NVidia, ATI, eto i Ahead, vise ne mogu da ignorisu desavanja u tom svijetu i nude binarne pakete.

Sto se projekcija tice i odluka koje su zasnovane na ocekivanju sto ce da se desava na trzistu i hardvera i softvera u buducnosti, meni se cini da Linux-u bas dobro u zadnje vrijeme ide.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu29.04.2005. u 22:16 - pre 231 meseci
Citat:
Apatrid:
Evo ogoljene tvrdnje cisto diskusije radi: da ce svi ostali zaboravit Linux (do 2015, kako neko ovdje rece), embedded development je dovoljno jak segment trzista i moze da na direktan (lova) i indirektan (ljudi koji se sa time bakcu) nacin osigura da Linux nikad niko vise ubiti ne moze. Meni se cini da je to poprilicno znacajno desavanje, mada ne znam da li ce se svi sloziti sa tom mojom ocjenom.


I Amiga je bila sjajan racunar, i mnogo ljudi je to isto reklo za AmigaOS iliti Workbench... Grafika, zvuk, tada i mnogo naprednije od MS-a i ostalih...

Pa jel se seca mozda neko Amige, a kamoli da se koristi... A to je bilo pre manje od 10 godina...
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu29.04.2005. u 23:05 - pre 231 meseci
Citat:
ventura: I Amiga je bila sjajan racunar, i mnogo ljudi je to isto reklo za AmigaOS iliti Workbench... Grafika, zvuk, tada i mnogo naprednije od MS-a i ostalih...

Pa jel se seca mozda neko Amige, a kamoli da se koristi... A to je bilo pre manje od 10 godina...



Amiga je propala iskljucilo zbog veoma lose poslovne politike samog Commodore-a i nikakvog marketinga, kao i fokusa iskljucivo na igre bez uzimanja u obzir poslovnih korisnika.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu29.04.2005. u 23:11 - pre 231 meseci
Citat:
axez: Amiga je propala iskljucilo zbog veoma lose poslovne politike samog Commodore-a i nikakvog marketinga... bez uzimanja u obzir poslovnih korisnika.


Jao kako ovo zvuči poznato.... History repeating itself? ;)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu29.04.2005. u 23:27 - pre 231 meseci
Citat:
axez: Amiga je propala iskljucilo zbog veoma lose poslovne politike samog Commodore-a i nikakvog marketinga, kao i fokusa iskljucivo na igre bez uzimanja u obzir poslovnih korisnika.


Poenta mog posta nije bila zbog cega je Amiga propala (mada sto kaze sundance, istorija se ponavlja), to sam naveo jer se tada ogroman broj ljudi kleo u Amigu, i bilo im je nezamislivo da AmigaOS moze da propadne, a pogotovo niko nije verovao da ce za manje od 10 godina retko ko i da se seca tog racunara i tog OS-a...

 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu29.04.2005. u 23:34 - pre 231 meseci
Pa poenta je ta da je Amigu drzala jedna firma i ako ta firma propadne ode sve dodjavola.
Linux nije firma, Linux je stotine firmi i milioni pojedinaca pa i ako propadne neka firma koja proizvodi Linux, on nece propasti.
To je poenta svega.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu30.04.2005. u 00:27 - pre 231 meseci
Citat:
ventura:
a pogotovo niko nije verovao da ce za manje od 10 godina retko ko i da se seca tog racunara i tog OS-a...

Je l gleda neko TV slagalicu? :)

P.S. Amiga je prvenstveno propala jer je bila skupa i nije uvaljivala ljudima shkart poput IBM-a, nije prodavala kutije sa biperom i g..noles grafikom. A bila je za 3 klase bolja od PC-ja za bilo kakvu primenu. Iz istog razloga propada i Mac.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux - nezaustavljiv na trzistu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 8744 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.