Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu

[es] :: Advocacy :: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 17327 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 11:36 - pre 234 meseci
Jos jedan clanak o usponu Linuxa na server trzistu. Sve je jaca i jaca konkurencija MS-u.

http://www.computerworld.com/s...re/story/0,10801,98681,00.html

Citat:
The annual growth rate of Linux server unit shipments has been increasing over the past three years from 15% in the second quarter of 2001 to 40% in the second quarter of 2004.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 13:27 - pre 234 meseci
A uz to je vrlo popularan u Kini :)

http://www.chinadaily.com.cn/e.../2005-01/07/content_406745.htm

Citat:
Technology research firm IDC expects the combined market for Linux desktops, servers, and packaged software to grow by an average 26 per cent a year, reaching US$35.7 billion by 2008. By then, the market for new and redeployed PCs running Linux is expected to grow to 17 million units worth US$10 billion.



 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 13:37 - pre 234 meseci
Citat:
Sve je jaca i jaca konkurencija MS-u.


Pa nije Linux na serveru konkurencija samo MS-u..

Videćemo kako će se stvari odvijati ako MS uspe da 2006. i 2007. izda Longhorn klijent i server. Stvari kao XAML bi mogle biti vrlo popularne.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 14:18 - pre 234 meseci
Iskreno mislim da je MS pogresio sto je napravio tako veliki jaz, ipak ceka nas jos 2-3 godine do pojave novog OS-a :) za to vreme linux ce da mu uzima trziste :) pitanje je samo da li ce uspeti da se napravi kriticna masa korisnika da veliki broj kompanija pocne da razmislja o linuxu i drugim unixolikim sistemima kao zrelo trziste na kojem moze da se dovoljno zaradi.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 14:38 - pre 234 meseci
Ma gde mu uzima tržište Deki?

Nemoj da se zavaravaš i Linux i Windows povećavaju udeo na serverima.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 14:54 - pre 234 meseci
O Netcraftu smo pričali već jedno hiljadu puta.

Stoga, ja tebi savetujem da koristiš pretragu ovog foruma, može i uz pomoć Google.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 15:02 - pre 234 meseci
Inače, kakve veze ima FreeBSD sa Linuxom?

To samo pokazuje vaš mentalitet: "samo da nije MS" :)))

Bolesno.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 15:26 - pre 234 meseci
@pajaja
Poenta je da netcraft broji i virtual hostove kao zasebne hostove, pa imajući u vidu skalabilnost unixoidnih servera (Linux, *BSD ...) koji trče na apache-u, jasno je da je realan broj servera znatno manji, jer mnogi od tih servera trče sa po nekoliko stotina virtual hostova.

Realno, u ovom trenutku Linux je idealan za LAMP shared hosting i mislim da je u ovom trenutku tu njegova najveća primena. Sa nejakim x86 based serverom možeš da opslužiš nekoliko desetina hostova (sa umerenim loadom naravno) bez većih problema. Popularnost MySQL-a i PHP-a dodatno doprinosi ovome. Loše je što je narastao broj tih CPanel like administratora, pa je samim tim i broj uhakovanih Linux mašina znatno veći nego što bi to realno trebalo da bude.

Linuxu još uvek fali dosta popularnog aplikativnog softwera koji prave firme Adobe, Macromedia i M$ što je pominjao degojs na drugoj temi da bi mogao tako lako da preuzme neki veći procenat desktop tržišta. A ni to samo po sebi nije dovoljno. Recimo sve to odavno već postoji na Mac-u ali procenat korišćenja nije prešao 5%. Dakle, matematički rečeno, potreban ali ne i dovoljan uslov :)
Sa druge strane za određenu grupu korisnika (recimo razvoj Web aplikacija) Linux je idalno okruženje jer već podržava gomilu Java based i sl. razvojnih alata.


 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
195.252.107.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 16:59 - pre 234 meseci
Jedino oko cega se slazem je da fali aplikativnog softvera za linux, sve ostalo ide u korist linuxa. Jedina stvar koja mi fali je Adobe Photoshop. Zato priznajem da imam M$ winNT4.0 u vmware virtuelnoj masini, cisto zbog gore pomenutog programa.
Za word procesing i prosecnog korisnika, koji slusa muziku, gleda filmove, bla bla bla, to moze da radi i na linux-u.

Sto se tice web development-a linux je 1000x bolji od windows okruzenja, a mislim da su razlozi jasni.

Sve ostalo sto radim na kompu sem tog photoshop-a mogu da uradim i na linux platformi.

Mislim da je najveci problem sto linux nije zagrabio veci deo trzista je zbog toga sto uz komp u 99,9999% slucajeva dobijes windows koji ima i komsinica preko puta, itd.

Mnogo me nervira kad me neko non stop zove, te ne radi mi ovo, te ne radi ono, i ja mu na kraju servis debelo naplatim, sto je bolje za mene, jer da vise ljudi ima Linux na svojim mahinama, bilo bi manje takvih likaova.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 17:03 - pre 234 meseci
Citat:
Za word procesing i prosecnog korisnika, koji slusa muziku, gleda filmove, bla bla bla, to moze da radi i na linux-u.


Da.. ali opet, problem je što svi koriste Windows-Office kombinaciju, POSEBNO u firmama.

Citat:
Sto se tice web development-a linux je 1000x bolji od windows okruzenja, a mislim da su razlozi jasni.


Kako i zašto? :)

Koliko se ja razumem u to, na Windowsu imaš praktično sve što i na Linuxu (Apache, PHP, MySQL, bla, bla) PLUS imaš ASP, ASP.NET, IIS.. Nadam se da nisi na to mislio?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 17:09 - pre 234 meseci
Citat:
Mnogo me nervira kad me neko non stop zove, te ne radi mi ovo, te ne radi ono, i ja mu na kraju servis debelo naplatim, sto je bolje za mene, jer da vise ljudi ima Linux na svojim mahinama, bilo bi manje takvih likaova.


Nisam siguran i nemoj da preteruješ.

Evo ti primer: primetio sam da sve distribucije koje sam probao u poslednjih ~godinu dana NE MOGU po difoltu da puštaju zvukove iz više aplikacija istovremeno. Npr. slušam nešto na XMMS (neki mp3), a onda hoću u isto vreme i nešto Real Player.. ne ide. Ili kada mi svaka treća aplikacija izbaci SVOJ spisak fontova koje mogu da koristim..

A na to sve sam naleteo nakon 15-tak minuta.

Citat:
Mislim da je najveci problem sto linux nije zagrabio veci deo trzista je zbog toga sto uz komp u 99,9999% slucajeva dobijes windows koji ima i komsinica preko puta, itd.


Čuj, šta da se radi. '90-ih Windows i nije imao konkurenciju i ne treba nikog kriviti što je prodavao PC sa Windowsom. Mislim, kome bi ti to prodao '90-ih PC + Linux? :))) Ajde.. nije bilo ni Firefox-a, ni OpenOffice, itd. Kompatibilnost sa postojećim aplikacijama u širokoj upotrebi.. posebna priča.

Čak i danas (ej bre 2005!) ljudi kad kupe PC sa linuxom, kada dođu kući stave piratski Windows u 99% slučajeva.

Ipak, kvalitetom se sve to prevazilazi (cena Linuxa je već povoljna :). isto kao što je MS Word oduvao WordPerfect i slično tome.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 17:20 - pre 234 meseci
Citat:
degojs: Koliko se ja razumem u to, na Windowsu imaš praktično sve što i na Linuxu (Apache, PHP, MySQL, bla, bla) ...

PHP implementacija na Windowsu ima izvesna ograničenja, što po funkcionalnosti što po perfomansama. Zend čak ima komercijalan proizvod Win Enabler koji bi trebao da ti omogući da koristiš php na Windowsu bez tih ograničenja. Pogledaj q-a listu na gornjem linku pa ćeš videti o čemu pričam. Uz sve to, ako je production environment Linux, prirodno je (pogotovo ako ne poseduješ i dev server samo za testiranje) koristiti Linux za razvoj.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 17:27 - pre 234 meseci
Slažem se dinke, ali --- kako je to "Linux bolje rešenje 1000x"?

Čak i kada se radi o Apache/PHP/MySQL rešenju, dakle, Windows može da posluži. Eto, bitno je da IMA i taj WinEnabler.

A šta kada je okruženje IIS/ASP/SQL Server?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 17:34 - pre 234 meseci
I dodatno pitanje za tebe pošto se baš baviš web programiranjem: šta kada treba da testiraš sajt po pitanju raznih browsera? Pošto je IE još uvek daleko najrašireniji, Windows je tu onda skoro neizostavan. Ili koristiš wine?
Sa druge strane, praktično svi browseri koji nešto znače bez bilo kakvih problema rade na Windowsu.

Već sam pre napisao, voleo bih da vidim Crossover Office kao deo svake distribucije i to besplatno i to onu jaču verziju :) Mislim da bi to dosta značilo za Linux.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 18:03 - pre 234 meseci
Proizvod na kome sam poslednje dve godine radio morao je biti razvijan na Linuxu jer uz frontend deo koji je namenjen krajnjim korisnicima, admin deo koristi gomilu modula što za bind, što za apache, proftpd i sl, pa ga je bilo praktično nemoguće razvojati u Windowsu. OT, aplikacija je internacionalizovana sa gettext-om, sve sličice auto generisane na razne jezike sa gimp serverom (nemam pojma kako bi to islo u Windows-u) i prevedena na Srpski, možda čak počnem i da je valjam ovde obzirom da imam eksluzivna prava :)

Kako smo radili testiranje ? Nažalost nisam sačuvao mail svog CTO-a ali kada se release date približi na jedno 3 nedelje bilo bi nešto tipa "enough testing with real browsers, start using IE from now" :)

Kako bi to išlo sa običnim sajtovima ? Osim za one koji koriste cutting edge tehnologije koje su problematične sa IE-om, većina stvari bi trebala da bez problema radi i sa IE-om. Nažalost zbog procenta tržišta na istom, nema smisla raditi bilo šta što ne radi na IE-u.

Što se tiče CrossOver Office-a, apslutno se slažem sa tobom. Verovatno bi "veliki plavi" trebao da odreši kesu i otkupi isti, a zatim ga izbaci kao OS, nešto slično što je već uradio sa Eclipse-om.


 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
195.252.107.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 19:04 - pre 234 meseci
Pa kao sto sam rekao u predhodnom postu, ja imam windows nt40 u vmware virtuelnoj masini, jer mi za dizajn sajtova treba Adobe Photoshop. Uzgred imam i IE 6.0.

Tako da to uradim jednom kad odradim template i to je to.


Za SVE ostalo linux posao zavrsava vise nego dobro i pouzdano.


Drugo je sto ja nemam para da kupujem najnovije konfiguracije, na kojima bi gurao windows XP ili ne daj boze neki windows server.

Najjaci komp koji imam je AMD Duron 700MHz na ABIT KT7-A ploci sa 512MB RAM-a. Sve ostalo su krsine od kompjutera na 450-533MHz sa 96-128MB ram-a i linux radi odlicno na svim masinama, i to ne neka stara distribucija nego konkretno Slackware 10.0! Aj cik nek neko podigne tako nov windows na datim masinama.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 20:16 - pre 234 meseci
Windows XP ce bez problema raditi na 700 MHz procesoru uz 512 MB RAMa. Server takođe.. šta ti pričaš?

Čuj ako je to problem, onda je problem mnogo veći, a proglašavati ovakvu konfiguraciju za "nešto" je smešno.

Citat:
Drugo je sto ja nemam para da kupujem najnovije konfiguracije, na kojima bi gurao windows XP ili ne daj boze neki windows server.


Šta ne daj bože???

Jesi ti pri sebi --- koje su to konfiguracije koje zahteva Windows server?
:)))

Pa Windows Server će bez problema da ti radi na tim konfiguracijama (450-500 MHz) ako ti treba za testiranje sajtova. Ono što možda treba jeste malo više RAMa (npr. 256 MB), a to ne vidim da je problem. Na kraju, IIS se vozi fino i na Professional izdanjima Windowsa 2000 i XP.

Hebote, al vi Ljinuxovci pričate gluposti na račun Windowsa, pa to više nije ni smešno, nego da čovek uzme da vam briše poruke koliko lupate.


Ostaje pitanje na koje nisi odgovorio --- kako je to Linux 1000x bolji od Windowsa za Web programiranje?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.01.2005. u 21:31 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu08.01.2005. u 20:33 - pre 234 meseci
Citat:
Pa kao sto sam rekao u predhodnom postu, ja imam windows nt40 u vmware virtuelnoj masini, jer mi za dizajn sajtova treba Adobe Photoshop. Uzgred imam i IE 6.0.


Windows na VMWare na Linuxu.. Poznata priča..

Dobar taj Linux :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu09.01.2005. u 00:29 - pre 234 meseci
Citat:
Što se tiče CrossOver Office-a, apslutno se slažem sa tobom. Verovatno bi "veliki plavi" trebao da odreši kesu i otkupi isti, a zatim ga izbaci kao OS, nešto slično što je već uradio sa Eclipse-om.


Takve emulacijske tehnologije tesko bi prosle pod paskom MS-a i veliki plavi bi najvjerojatnije bio prisiljen jos vise odrijesiti kesu za sudsku tuzbu.

MS moze dozvoliti neke poluproizvode poput lose konfiguriranog wine-a, ali potpuno rjesnje tipa cxoffice koje bi u dva klika misem omogucavalo instalaciju IE 6.0, MS Office 2003 i sl. tesko da bi proslo jer bi time MS izgubio veeeliku stratesku prednost windoza kao maticne platforme.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu09.01.2005. u 00:52 - pre 234 meseci
Pa, kako onda sada "dozvoljavaju" Crossover Office? Kad sam gledao kod njih na sajtu, čini mi se da to nije nešto komplikovano već upravo suprotno - jednostavno. Dakle, ne bih rekao da se radi o nekom loše "konfigurisanom wine", mada zaista ne znam da li je tako kako oni kažu na sajtu.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 17327 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.