Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Internet Explorer 7.0

[es] :: Web dizajn i CSS :: Internet Explorer 7.0

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10002 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Krstic

Član broj: 479
Poruke: 2558



+1 Profil

icon Internet Explorer 7.025.06.2002. u 10:47 - pre 265 meseci
Dakle, ovde ce da bude zucna rasprava na temu novog IE7 o kojem za sada niko nista ne zna.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.025.06.2002. u 13:16 - pre 265 meseci
Evo ja ću da počnem prvi sa tračevima.

Šuška se da će IE7 doneti velika poboljšanja u podršci za CSS. Ovo je prilično bitno za web developere, pošto IE ipak još uvek drži najveći deo tržišta, a obzirom da je Microsoft lepo vaspitao svoje korisnike da apgrejduju (čitaj: dao im je sistem koji se sam ažurira), uskoro ćemo možda moći da koristimo blagodeti CSS-a bez nerviranja i muke.

A koliko IE6 loše podržava CSS, evo primera: neki dan smo Gojko i ja kontali kako da napravimo menjanje tema (boja, fontova i slika/bannera) za [es] "u letu", tj. jedinim klikom, tako što se JavaScriptom menja stylesheet korišćen za prikaz stranice (kao ovde recimo), i ideja je bila baš dobra, naravno Mozilla je sve prikazala kako treba, ali IE se -- naravno -- zaglupeo (napomena: sav kod je bio po zvaničnoj CSS1 specifikaciji, koja se može naći w3c.org).

Drugi trač koji sam čuo jeste da će IE7 imati podršku za PNG transparenciju na alpha kanalu. I tome je već odavno krajnje vreme -- probajte ovu stranicu da učitate u IE6.i�kraju ostanu tvorci te ide
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Flasica
Homer Simpson
Yugoslavija, CG, HN

Član broj: 3658
Poruke: 32
*.cg.yu



Profil

icon Re: Internet Explorer 7.025.06.2002. u 13:23 - pre 265 meseci
Microsoft, microsoft, nevideno je koliko ti tipovi seru...
Dajem glavu da nece biti bitnih poboljsanja i da ce IE 7.0 biti u stilu "isto s*****, drugo pakovanje".

Ima li ko za partiju monopola? :)

Pozdrav

Flasica
Of all the things I've lost,
I miss my mind the most.
 
Odgovor na temu

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.025.06.2002. u 14:40 - pre 265 meseci
Citat:
random:
Evo ja ću da počnem prvi sa tračevima.


Drugi trač koji sam čuo jeste da će IE7 imati podršku za PNG transparenciju na alpha kanalu. I tome je već odavno krajnje vreme -- probajte ovu stranicu da učitate u IE6.



Ja sam ucitao u IE6 ovu stranu, kao i u NetCaptor i ne znam sta je trebalo da ocekujem. Jedina razlika koju sam uocio je u zoom-u, u IE slika je "manja", nego u NetCaptor-u, i to kada magnolijino drvo otvorim u novom prozoru (MagnoliaAlpha.png)?

Anyway, dzaba IE7 ako ga ne "ukrote" na NetCaptor ili Mozilla nacin. Otvaranje strana unutar tabova, i ugradjeni pop-up killeri su stvari zbog kojih nikada necu koristiti ijedan drugi browser osim ova dva navedena.

Pozdrav,

P.S. Jel' rasprava mora da bude zucna, ili moze i smireno da se diskutuje?
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.ppp-bg.sezampro.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.025.06.2002. u 16:51 - pre 265 meseci
Ako znaš šta znači pojam alpha-transparencije, onda bi trebalo da znaš šta da očekuješ da vidiš. Ako ti nije jasno o čemu pričam, probaj da pogledaš sliku iz Mozille, najverovatnije će ti se samo kazati...

Zar nije NetCaptor baziran na Internet Explorer engine-u? Ako jeste, kojom logikom si ti očekivao da uočiš neku razliku u prikazu slike između ta dva browsera?
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.025.06.2002. u 20:33 - pre 265 meseci
Citat:
random:
Ako znaš šta znači pojam alpha-transparencije, onda bi trebalo da znaš šta da očekuješ da vidiš. Ako ti nije jasno o čemu pričam, probaj da pogledaš sliku iz Mozille, najverovatnije će ti se samo kazati...


Zaista ne znam sta je alfa-transkripcija. Evo pogledao sam iz Mozille i sada mi je sasvim jasno. Ali i dalje ne znam sta je alfa-transkripcija...


Citat:

Zar nije NetCaptor baziran na Internet Explorer engine-u? Ako jeste, kojom logikom si ti očekivao da uočiš neku razliku u prikazu slike između ta dva browsera?


Ne da je baziran, nego on nema nikakav drugi engine do IE-ov. NetCaptor, kao sto rekoh, samo "kroti" IE sto ga cini boljim od ostalih browsera jer ne trosi dodatne resurse racunara.
Sto se logike ocekivanja tice, upravo zato sam i naveo sta se desava, jer ne bi trebalo da bude razlike, zar ne?
 
Odgovor na temu

marko85
Marko Radisa
Engleska

Član broj: 866
Poruke: 174
*.in-addr.btopenworld.com.

ICQ: 153901177
Sajt: www.markoradisa.tk


Profil

icon Re: Internet Explorer 7.025.06.2002. u 22:00 - pre 265 meseci
Random ajde baci par reci cisto onako da znam.
Pogledao sam iz Mozile i super izgleda slika kao slika dok kada pogledam sa IE 6.0 izgleda mislim uopste ne izgleda na nesto.
Mnogo losija.
A mogu i da kazem da mi se sa mozilom ocitala puno brze ipako bolje izgleda.
Random znaci cisto par reci da znam o cemu je razlika.(alpha-transparencije)
POzdrav
If u can do it i can do it as well
 
Odgovor na temu

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.026.06.2002. u 07:21 - pre 265 meseci
Uh!

Al' sam se isprovaljivao. Koliko ne znam sta je alpha transparencija govori i to sto sam je u prethodnom postu krstio kao "alfa transkripcija". A za to siguran sam ni random nije cuo, hahaha.
Izvinjavam se na lapsusu.

Pozdrav,
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Alpha-transparencija26.06.2002. u 14:51 - pre 265 meseci
Ovako. Prvo i pod jedan "transparencija" znači "providnost". Kada se u žargonu kaže "alpha-transparencija", misli se "providnost postignuta korišćenjem alpha kanala".

U teoriji (i praksi) digitalne obrade slika, kao što zna svaki iskusan korisnik Photoshopa, "kanali" su slike u nijansama sive (najčešće 8-bitne, dakle sa 256 nijansi sive), u kojima se čuvaju informacije. Najčešća primena je čuvanje informacija o boji. Recimo 24-bitna RGB slika se može razložiti na crveni, zeleni i plavi 8-bitni kanal, gde intenzitet piksela na kanalu predstavlja odnos te osnovne boje u boji piksela u kompozitnoj slici.

Alpha kanal je poseban kanal koji se koristi za čuvanje maske kojom se određeni deo slike čini providnim. Primera radi, za početak zamislite da su jedine dozvoljene vrednosti na alpha kanalu 0x00 i 0xFF (da kažemo, crna i bela). Tamo gde je piksel na alpha kanalu crn (vrednost bajta 0x00) slika će biti providna, odnosno taj piksel dobija boju onoga što je ispod slike (pozadine), a tamo gde je beo (0xFF), ostaju pikseli kakvi jesu. E sada, ako u priču uključimo i sve vrednosti od 0x00-0xFF, dobijamo 256 vrednosti koje određuju u kojoj meri će se boja tog piksela mešati sa bojom pozadine.

Vizuelni efekat ovakve maske jeste da se dobija utisak da se na nekim mestima pozadina providi kroz sliku. Na primer, ako je maska ravnomerna siva površina, dobijamo ravnomernu poluprovidnost cele slike.

PNG standard je prvi web standard za slike koji podržava alpha-transparenciju. Sad kad pogledate gorepomenutu sliku u IE, možete videti kako nijedan piksel nije poluprovidan, provide se oni koji su na alpha-kanalu potpuno providni, a oni koji bi trebalo da budu poluprovidni deluju zamrljano.

Eto toliko, nadam se da sam uspeo da vam dočaram koncept.

P.S. Mislim da ću ovu temu da prebacim u Web dizajn, pošto nema ama baš nikakve veze sa Windows-om, naročito obzirom da IE postoji i u verziji za Mac.alo kojze da te zna i da im
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Jovan Marjanovic
HP GmbH
Stuttgart

Član broj: 942
Poruke: 456
*.net.external.hp.com

ICQ: 42
Sajt: www.hp.com


Profil

icon Re: Alpha-transparencija09.07.2002. u 15:58 - pre 265 meseci
Citat:
random:
P.S. Mislim da ću ovu temu da prebacim u Web dizajn, pošto nema ama baš nikakve veze sa Windows-om, naročito obzirom da IE postoji i u verziji za Mac.


A bogami i u verziji za solaris i za HP-UX (mada je malo matoro) :))
Za automatsko dobijanje Super Moderatorskog statusa na Elitesecurity forumima pritisnite Alt+F4
 
Odgovor na temu

_18

Član broj: 3012
Poruke: 9
195.66.188.*



Profil

icon Re: Internet Explorer 7.018.07.2002. u 14:40 - pre 265 meseci
Hm... ne bih da kvarim diskusiju, ali mislim da su programi koje ste nabrojali - svoje dane odbrojali (kako sam ovo lepo izrimovao )... elem, nije da imam ista protiv mozille i netscape-a, linux jos uvek ne koristim, ali i mislim da statistika mojih aktivnijih sajtova (7-10 kom.) u kojoj je IE predstavljen sa 95% govori sama za sebe ... jednostavno - ne isplati mi se da razvijam za bilo koju drugu platformu....

mislite li da gresim?
 
Odgovor na temu

Jovan Marjanovic
HP GmbH
Stuttgart

Član broj: 942
Poruke: 456
*.net.external.hp.com

ICQ: 42
Sajt: www.hp.com


Profil

icon Re: Internet Explorer 7.018.07.2002. u 14:58 - pre 265 meseci
Naravno da gresis.
Mozda 95% amerikanaca koji su kupili windows koriste IE, ali za razliku od njih, mi koji znamo ponesto o racunarima znamo da postoje drugi browseri koji su bolji od IE. Ti isti browseri postoje i za windows, i za linux, i za ostale operativne sisteme.
A sto se tice UNIX-a, mogu da garantujem da su Netscape i u poslednje vreme Mozilla naj popularniji medju unix korisnicima.
Za automatsko dobijanje Super Moderatorskog statusa na Elitesecurity forumima pritisnite Alt+F4
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.018.07.2002. u 15:12 - pre 265 meseci
Dabome, a i cifre će se uskoro promeniti.

Kada radiš web design, samo gledaj da se u Mozilli lepo prikaže. Ako ga Mozilla izrenda kako treba i, IE će, u to budi uveren. Obrnuto ne mora da važi, jer IE ne poštuje web standarde na mnogim mestima.

Mozilla je bukvalno browser koji je napravljen za web developere, tako da poštuje standarde, i da se prekine praksa isprobavanja sajta u šest različitih čitača. Nekada je ključni web-standards proof-of-concept browser bila Amaya, sada je to Mozilla. Ako radiš web dizajn (a očigledno radiš) to je jedini browser koji ti treba na računaru (ah, da, tačno, moraš da imaš još jedan koji ne možeš da skineš čak i da hoćeš ;o)).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

_18

Član broj: 3012
Poruke: 9
195.66.188.*



Profil

icon Re: Internet Explorer 7.018.07.2002. u 17:28 - pre 265 meseci
Da - 95% amerikanaca, 99.5 posto srba itd... izvini, ali posto se ozbiljno bavim web-om nemam vremena da razmisljam o stvarima koje se mogu racunati kao statisticka greska, kapiras?

Ako svi voze yuga (cisto radi poredjenja) a ti prodajes delove i drzis farbaru za mercedesa- neces mnogo love obrnuti... jeste mercedes super auto, ali treba da ga uvezes (download-ujes), registrujes (instaliras), prodjes tehnicki pregled (podesis i "aktiviras") ... za to vreme tvoj komsija vec vozi (surfa...).

Analogija je do j**a, ali mislim da sam bio jasan. Niko ne brani ljudima koji znaju sta je net, i netscape, mozilla - i da ih koriste najbolje sto umeju, ali prijatelju - "the golden rule is that who has the gold makes the rules"! U ovom slucaju to je Micro$hit ...

Prema tome ja cu biti srecan ako se u IE7 isprave bagovi iz 6-ice, i nastavicu sa poslom...
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.018.07.2002. u 23:22 - pre 265 meseci
Lepo si to sročio, ali ono što ja hoću da ti (vam) objasnim po sto pedeseti put je da u ovom slučaju delovi za Mercedesa pasuju i u Juga, a koštaju isto. Da li ti se onda više isplati da prodaješ delove koji pasuju samo Jugu, ili delove za Mercedesa koji rade i u Mercedesu i u Jugu?

Ja ne znam koliko još mogu plastičnije da objasnim. Probaj da pročitaš thread ponovo. Još bolje probaj da instaliraš Mozillu i provezeš paralelno nju i IE kroz test stranice koje dobijaš u bookmarks-ima po instalaciji. Isprobaj Mozillin DOM inspector. Isprobaj Venkman JavaScript debugger, koji takođe dobijaš u default instalaciji od samo 10 MB.

Ma uostalom. Ovakvu situaciju i imamo jer neuki web developeri (ozbiljan developer je za mene onaj koji na stolu drži HTML, JavaScript i CSS reference, a ne onaj koji samo klikće po Dreamweaveru ili ne-daj-bože FrontPage-u) targetuju isključivo bagoviti IE već par godina, i zbog toga imamo činjenicu da 90% sajtova na webu ne može da prođe kroz W3C HTML Validator. To je tužno, i zbog takvih pijačnih pristupa kvazi-web-dizajnera sam i prestao da radim web pre par godina.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.019.07.2002. u 14:52 - pre 265 meseci
Malo jeste offtopic, ali što: ne daj bože FRONT PAGE? Dobro podešen FP meni uvek daje bolje složen i kompaktniji kod, a sve što sam uradio u FP-u se lepo videlo u Mozilla-i, za razliku od nekih stvari koje sam radio u sporom DW-u koje u Mozilla-i nisu ličile ni na šta...
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

_18

Član broj: 3012
Poruke: 9
195.66.188.*



Profil

icon Re: Internet Explorer 7.019.07.2002. u 16:10 - pre 265 meseci
Citat:
random:
Lepo si to sročio, ali ono što ja hoću da ti (vam) objasnim po sto pedeseti put je da u ovom slučaju delovi za Mercedesa pasuju i u Juga, a koštaju isto. Da li ti se onda više isplati da prodaješ delove koji pasuju samo Jugu, ili delove za Mercedesa koji rade i u Mercedesu i u Jugu?.


Lepo rečeno, potpuno si u pravu... mada - čitaj dalje:

Citat:
Ma uostalom. Ovakvu situaciju i imamo jer neuki web developeri (ozbiljan developer je za mene onaj koji na stolu drži HTML, JavaScript i CSS reference, a ne onaj koji samo klikće po Dreamweaveru ili ne-daj-bože FrontPage-u) targetuju isključivo bagoviti IE već par godina


Pa naravno da targetuju IE, kad se sve ostalo svodi na (citiraću sebe/e) "... stvari koje se mogu računati kao statistička greška...". Ima ljudi kojima je posao da prave proizvod koji se prodaje širokim masama, a ima i onih koji se busaju u grudi i kažu "da, ali moj sajt je skroz w3c kompatibilan, i to je amen..." . Pa čija je greška sto svi koriste IE, i samim tim se sajtovi razvijaju za njega? W3C je imao posao da "utera" standarde... taj posao nije uradio kako treba - molim lepo, sad to microsoft radi za njih... "ako ne krešeš svoju ogradu/ženu, kresaće je komšija"!

Citat:
... i zbog toga imamo činjenicu da 90% sajtova na webu ne može da prođe kroz W3C HTML Validator. To je tužno, i zbog takvih pijačnih pristupa kvazi-web-dizajnera sam i prestao da radim web pre par godina.


Već sam rekao da W3C nije nikakav autoritet, prema tome bezveze je što si se povukao iz posla zbog njih... Evolucija je najlepša/najružnija stvar na svetu - onima koji opstanu/onima koji izumru ...
. �� timer za profile i jos n
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.020.07.2002. u 08:42 - pre 264 meseci
Pazi, svaki posao u kome se ocena kvaliteta rada bazira na ličnom estetskom afinitetu mušterije (uključujući muziku, web i grafički dizajn i sl.) je u startu krajnje nezahvalan, osim ako nisi jako talentovana osoba. Pored toga, jednostavno nisam hteo da se guzim među gomilom piljara (sa nekim časnim izuzecima, ali ipak izuzecima), a i zainteresovale su me neke druge stvari u to vreme.

Interesantno je da tvoju "statističku grešku" uglavnom predstavljaju programeri, hakeri, administratori i uopšte tzv. "intelektualna elita", ako se tako može nazvati, Interneta.

A sad, da li ćeš preview sajta raditi u IE ili Moz, do tebe je. U prvom slučaju zadovoljavaš 99% posetilaca. U drugom zadovoljavaš i tih 99%, i onih preostalih 1%.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.020.07.2002. u 11:14 - pre 264 meseci
Citat:
_18:
Već sam rekao da W3C nije nikakav autoritet,...


A po tebi bi trebalo da Microsoft bude autoritet u postavljanju html standarda?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Internet Explorer 7.020.07.2002. u 13:14 - pre 264 meseci
Autoritet treba da bude onaj ko ima najveci deo trzista...

A to je u ovom slucaju Microsoft.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Internet Explorer 7.0

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10002 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.