Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PHP versus C# (sugestije)

[es] :: Advocacy :: PHP versus C# (sugestije)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15799 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 08:26 - pre 231 meseci
Pa, neka besplatna rešenja su npr. mmcache, i php accelerator: http://www.php-accelerator.co.uk/

Ovaj potonji je odabran da bude korišten od strane Yahoo! portala. Yahoo! će takođe koristiti Smarty template engine. Ne znam da li je Yahoo! dovoljno velika referenca, da li treba da tražim veću? :(
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 08:45 - pre 231 meseci
Citat:
dr ZiDoo: u čemu ti radiš ASP.NET aplikacije? VIM-u?

Hm, pa pitanje je koliko ti naplaćuješ svoj rad ako ti je osnovno sredstvo za rad bitna stavka. Kad si rekao cena, pre svega sam pomislio na komplikovanost razvoja (koja je po mom mišljenju tu negde za PHP i ASP.NET, dok se usložnjavanjem projekta smanjuje u korist .NET-a) i plate programera (koje su, po mom mišljenju tu negde, za kvalitetne programere).

Što se cene eksploatacije tiče, opet nije neka velika stavka jer se ne radi o desktop, već o web aplikacijama (klijent može da vozi šta hoće, samo za server moraš da kupiš OS).
Citat:
Templejti. Radio bi da mi prebaciš neki link na kojem ima više informacija o tome. Nešto slično smaritju ili bilo šta što olakšava posao nisam našao.

Pa vrlo slična stvar templejtima je sistem veb kontrola. Odvojen ti je kod od html-a, binduješ datasetove na kontrole itd itd. I sve to manje više WYSIWYG.

Koliko lakše može da bude?
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 15:45 - pre 231 meseci
Koliko god da naplaćujš pre ili kasnije moraš da nadoknadiš novac koji si dao za IDE i novac koji si dao za platformu.

Baš to što je web aplikacija i jeste frka. MS software za servere košta koliko se sjećam četverocifreno. A to je mnogo novaca. Ili ti Windows Server = 5X Windows Prof




tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
85.158.39.*



+13 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 21:33 - pre 231 meseci
Znaci bit svega je da PHP nudi za mnogo manje novca, vecinu stvari (ako ne sve) versus .NET za koju treba iskasljati poprilicnu sumu???



 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 21:43 - pre 231 meseci
Manje više je tako...

Ne treba ni to uzimati zdravo za gotovo. Ja sam recimo kupio Zend koji nije baš ni jeftin, ali mi se on već otplatio (radim daleko brže i efikasnije). Znači, PHP ne mora uvek da bude 0 USD investicija, može i u njega da se uloži dosta, posebno u kvalitetnu literaturu i razvojne alate (ili recimo Zend Platformu).

Za ASP nisam siguran kako stvari funkcionišu, kakvi su alati dostupni i za koje pare tako da tu neću mnogo govoriti. Čak šta više, ćutaću ko zaliven ;)

Ono što mene odbija od ASPa je što je Microsoftova tehnologija... Ja više volim OS ;)
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 22:29 - pre 231 meseci
Aam ASP se bey problema piše u editorima koji mogu biti besplatni a i ima gomila sharware. Tako da to nije problem.


Citat:
wex-alpha: Znaci bit svega je da PHP nudi za mnogo manje novca, vecinu stvari (ako ne sve) versus .NET za koju treba iskasljati poprilicnu sumu???


Tako nekako. Zapravo ne manje, nego se ASP.NET i PHP u nekim stvarima razilaze i to je to što kada gledaš sa strane ASP.NET developera može biti loše kod PHP-a i obrnuto.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 23:21 - pre 231 meseci
Ovo postaje smešno pošto Linux fanatici i dalje neće da vide da postoje besplatni a odlični alati za rad u ASP.NET-u. Sam .NET je naravno besplatan, sa svim potrebnim osnovnim stvarima (dokumentacija, kompajleri i još neki alati).

VS Express će imati cenu od $49. Ako je to skupo, onda nema šta da se priča. Ko namerava iole ozbiljnije da se bavi ASP.NET-om (što naravno ne isključuje ostale tehnologije, među kojima je i PHP) a ne može da izdvoji tu sumu, bolje da ni ne priča ništa ili neka koristi neki od besplatnih alata i ćuti i dalje :)

Uštede, ako se koriste MS tehnologije, su velike zbog velike integracije. Npr. firma je standardizovana na MS rešenjima. Windows XP (ili 2000 Pro) na radnim stanicama, Windows 2000 (ili 2003) Server na serverima.

Za izradu aplikacija nauči se jedan jezik (npr. C#) i pride SQL, što svakako dolazi za koji god DB sistem da se odlučiš --- i to je to. Rade se praktično sve vrste poslovnih aplikacija, bilo da su u pitanju fat-client ili web-based aplikacije, kao i web servisi. Dodatno, ako se odlučiš za SQL Server, u verziji 2005 ova baza podržava .NET pa i tu može da se iskoristi znanje .NET, tj. npr. C#. Kao i za programiranje Office paketa i slično. Uskoro će i za skriptovanje iz komandne linije moći da se koristi .NET, mada može već i sada (i to ne samo pomoću MSH beta), ima i drugih odličnih alata, besplatnih, a zahtevaju samo .NET runtime.

Kako stvari stoje sa PHP-om što se tiče takve, malo šire, slike?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 23:48 - pre 231 meseci
Linux zaoleti i fanatici samo ovako shvataju neke stvari:

.NET = 0$
Web Matrix - 0$
Windows 2000 ili XP = 300$

Ukupno: 300$



PHP = 0$
PHPeditor = 0$
Linux = 0$

Ukupno: 0$

E sada ovo je osnovna varijanta. Kada bi sada napisali i eventualnu cijenu servera to bi još malo došlo do izražaja ali je krajnje nepotrebno.
Razlika u cijeni je očita.

Kao što već rekoh, MS je kompanija sa odličnim marketingom.

tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 01:51 - pre 231 meseci
ova "razlika u ceni" apsolutno nije relevantna ako radis bilo sta ozbiljnije. zapravo, linux + "OS showcase" imaju jedinu prednost u pocetnoj investiciji, a mislim da tu razliku gubi veoma brzo zahvaljujuci katastrofalnom support-u. mozda jednog dana...
ti zaista mislis da ova racunica koju si napisao ima nekog smisla za bilo sta ozbiljnije? takodje imaj u vidu da su hw + sw obicno male stavke u racunici u poredjenju sa cenom samog development-a, odnosno radne snage.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 02:49 - pre 231 meseci
Ma ne zna jednostavno šta priča.

Usput Zidoo, znaš li nekog da je platio tolike pare za Windows XP/2000? To se ni ovde ne kupuje po tim cenama, daleko bilo.

Takođe, Windows 2003 Server Web Edition košta nekih $180. Da nećeš da mi kažeš da je to.. mnogo za bilo kakvu ozbiljnu primenu istog? Ma daj, ne pričaj svašta.

Citat:
Zidoo:
Linux zaoleti i fanatici samo ovako shvataju neke stvari:
...

Jasno mi je da "samo ovako" shvatate neke stvari. Zbog toga i jeste fanatici, baš zbog tog "samo ovako". Bolje nisi mogao reći.

Pa šta ti misliš, svi su blesavi pa plaćaju masno Visual Studio? Samo ste vi pametni? Ma daj, zajebi takvo razmišljanje, pa menadžment u kompanijama samo i zanimaju brojevi ($$$) na kraju. Misliš da su uz MS zato što ga vole? :)

Izračunaj ti meni kolika je ušteda u nekom IT odeljenju na duže staze kada se izvrši skoro 100% standardizacija na jednoj platformi, npr. .NET (koristeći C#), za razne tipove aplikacija i poslove, a kolika u slučajevima kada nema takve standardizacije. Otud i ono TCO koje MS gura, dobrim delom.

Citat:
caboom:
obicno male stavke u racunici u poredjenju sa cenom samog development-a, odnosno radne snage.

Pa tačno tako. Koliko mesečno firma mora da izdvoji samo za platu radnika + porezi državi?
A ako se firma standardizuje na npr. .NET-u, pa lepo umesto 20 programera, raznih stručnjaka za ovu i onu tehnologiju/oblast, sad može isti posao da radi i npr. 10 (svi dobro poznaju .NET :).. kolika je tu ušteda SAMO u platama, na npr. godišnjem nivou. Ma može i samo mesečno da se pogleda? Hmmm.. veseli kapitalizam :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 03:12 - pre 231 meseci
Citat:
degojs:Ma može i samo mesečno da se pogleda? Hmmm.. veseli kapitalizam :)


Da, pravo čudo da se taj kapitalizam još uvijek drži na nogama :)

A tih 300$ ako predstavlja delta u TCO jednog i drugog rješenja jest praktički ništa. A i ne znam odakle pretpostavka da autor ove teme već nema licencirane i win i razvojne alate; samo je pitao o razlici u razvojnim okruženjima :)

Ukoliko se radi baš isključivo o win, .NET je futurski prezent i prije ili kasnije će svi win developeri trebati ovladati C#-om (koji je relativno glup i lagan za naučit kao sam jezik) i .NET-om (koji je pregolem), tako da ako se odmah sad preobrati, radi investiciju u vlastitu produktivnost u budućnosti :)

Danas web, sutra neke poslovne aplikacije, preksutra web servisi i shell skripte. Katica za sve :)

A nitko nije spomenuo činjenicu da ASP.NET ima 5x manje bugova od PHP-a :) I ne, ne mislim na forume, već baš na platformu :)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 03:17 - pre 231 meseci
Citat:
Ilija Studen: Ono što mene odbija od ASPa je što je Microsoftova tehnologija... Ja više volim OS ;)


Dakle otvoreno priznaješ da je apsolutno svaka tvoja tvrdnja kontra ASP.NET-a pod utjecajem predrasuda jer se radi o MS-ov tehnologiji?

Lijepo. To tvoje "argumente" čini vrijedećima znaš koliko: {}

Da, to je prazan skup :)) "Ništa" u kolokvijalnom govoru :)
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 03:57 - pre 231 meseci
OK, a da li su oni koji preporučuju ASP napisali nešto veće i ozbiljnije u ASPu? Koliko sam primetio, oni koji preporučuju PHP govore to iz ličnog iskustva, pa me interesuje i druga strana. Ako su napisali, šta su napisali, i koliko je opterećenje?

Ako nisu napisali ništa, kako smeju preporučivati ručak koji nisu probali?

Pustite cenu za razvojne alate, te stavke su stvarno male i nisu ozbiljan argument. Doduše, cena servera i servisa može da igra ulogu kasnije.

A otkud baš cifra 5 u ovome:
Citat:
A nitko nije spomenuo činjenicu da ASP.NET ima 5x manje bugova od PHP-a :)

da mi je znati ...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 05:30 - pre 231 meseci
Ja sam radio na 3 ASP.NET aplikacije koje su pisane za in-house upotrebu (moj deo je uvek bio na izradi DAL-a). Niti jedna nije pod većim opterećenjem tako da zaista ne znam kako bi išlo da su stvari takve. Što se toga tiče (rada pod većim opterećenjima), mogu samo da komentarišem na osnovu onog što sam čitao: ASP.NET nema problema sa tim, a ne vidim ni zašto bi imao.

Citat:
Ako nisu napisali ništa, kako smeju preporučivati ručak koji nisu probali?

Koliko vidim, većina onih koji "preporučuju" ASP.NET u stvari ga brane od onih koji ga a) nisu ozbiljnije koristili, ali b) odbijaju da rade sa MS tehnologijama, a sve to ih ne sprečava da pričaju svašta na račun MS tehnologija, kao i uvek.

Stvar je da u dobrom delu diskusija na Advocacy imamo upravo takav stav: Linuxovci i jesu poznati po tome što im je glavni moto "Ua Microsoft!" (najčešće bez valjanih argumenata) umesto da nam pokažu zašto je to "Ura Linux". A Windowsovci u većini slučajeva samo opovrgavaju gluposti koje ovi pišu.

Citat:
Doduše, cena servera i servisa može da igra ulogu kasnije.

Na šta misliš?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 06:35 - pre 231 meseci
Čekaj, ko linux zove kupusara, a ko u potpisu ima unixux? To se zove opovrgavanje i nevino branjenje svoje poštovane teritorije? Jeste da je napad najbolja odbrana, ali onda ne treba pisati da se vi siroti samo branite golim činjenicama.

Pazi, sigurno se može napraviti kvalitetna aplikacija i u PHPu i u ASP.NETu, važno je koristiti SQl kao backend i sve će štimati. Univerzalnim aplikacijama za sve i svašta nisam nikada verovao, pošto se web servisi prilično razlikuju od offline aplikacija. A programski jezik se svakako lako nauči, a prelazak sa jednog SQla na drugi je manje/više bezbolan. Više mi se sviđa pristup kada se ide u dubinu, a ne u širinu. Jer onda od šume ne vidiš drvo.

A za cene servera i servisa: koliko košta windows server (neophodan za asp.net) i MS SQl koji preporučujete kao SQl backend? A koliko to košta ako imaš 10 servera? a 100?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 08:08 - pre 231 meseci
Citat:
zi::: OK, a da li su oni koji preporučuju ASP napisali nešto veće i ozbiljnije u ASPu?

Evo recimo ja sam pisao veće i u ASP.NET-u i u PHP-u, pa mislim da imam dobar uvid u prednosti i mane jednog i drugog...

Glupo je što se ova rasprava (opet) pretvorila u MS vs Linux flejm jer rasprava .NET vs PHP nema (mnogo) veze sa celom tom evergrin pričom.

Jednostavno, za neke primene je zgodniji PHP, za neke ASP.NET, neko će verovatno iskočiti i sa Javom kao rešenjem koje pokriva oblast za koju prva dva rešenja nisu zadovoljavajuća i sve te tri priče imaju zdravu osnovu. Pitanje je šta korisniku treba...
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 08:11 - pre 231 meseci
Potpuno se slažem sa tobom. Da li imaš primer gde ti je asp.net bio zgodniji nego php i obratno?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 08:39 - pre 231 meseci
Citat:
zi::: Potpuno se slažem sa tobom. Da li imaš primer gde ti je asp.net bio zgodniji nego php i obratno?

Pro ASP.NET:
Recimo, hoću da uradim aplikaciju kasvetno, znači multi-tier, DAL, BLL, prezentacija, da razvijem svoj API za bilo šta (u konkretnom projektu radi se o CMS platformi) pa da ga pozivam đa iz veb aplikacije, đa iz windows servisa, desktop aplikacije ili veb servisa. Mislim, bilo koja aplikacija koja se ne svodi samo na veb stranice koje tu i tamo treba da imaju sadržaj koji se generiše iz baze.

Pro PHP:
Klijent je drčni brđanin sa ovih prostora, ne razume se on tu mnogo, ali ima bizMis, ima kintu, hoće neku vrstu poslovnog adresara na vebu za svoje zemljake. Ni na kraj pameti mu nije da plaća nešto što ne mora (legalni Windows, razvojne alate, bazu). I hoće sve to prekosutra. Par PHP stranica, SQL upiti u koodu, brza ali kusa MySQL baza i to je to.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 09:16 - pre 231 meseci
Bas si nahvalio PHP ;)

Ne bih se slozio da je PHP samo za takve primene. I zasto bi klijent placao razvojne alate? To je kao kada bi kupac kola placao masinu za pravljenje kola.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)13.04.2005. u 09:31 - pre 231 meseci
Citat:
zi::: Bas si nahvalio PHP ;)

Žao mi je što je tako ispalo, nisam mislio da nipodaštavam bilo kakav posao...

Ali, generalno, nemam poverenja da bilo kakav ozbiljniji zadatak (a bilo kakav ozbiljniji veb projekat, složićeš se, ne zadržava se samo na vebu) poverim programskom jeziku čiji kood počinje sa "<?php", drugim rečima, php je nastao kao dinamički "produžetak" html-a, pa se onda primena širila... Kod C# i Jave, stvar je obrnuta.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: PHP versus C# (sugestije)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15799 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.