Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?

[es] :: PHP :: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?

[ Pregleda: 3932 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.wh-stuttgart.de.



+4 Profil

icon PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?06.04.2005. u 23:19 - pre 231 meseci
Pozdrav,
vidio sam par MCP-a koji u ASP.NET veoma brzo i jako dobro napišu svoje sopstvene CMS-e za web, ali imam im zamjerku da grafika nije baš lahko prilagodljiva njima.
Da li je PHP konkurentan u tome i kako je kompatibilan sa grafičkim problemima?
 
Odgovor na temu

MileG

Član broj: 28981
Poruke: 997



+7 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?06.04.2005. u 23:54 - pre 231 meseci
Ne znam sta je tacno tvoje pitanje ali php+mysql ubijaju sto se tice CMS-a! Kako mislis ovo za grafiku? Php radi sa slikama... :o)
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Moderator
Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?07.04.2005. u 00:05 - pre 231 meseci
Ako nije problem definisi sta smatras pod "grafikom" - User Interface aplikacije CMS-a, Presentation interface CMS-a (ono sto vide korisnici) ili mislis na obradu slika (=grafike)?

Sto se tice brzih CMS-ova u ASP.Net-u, verovatno se radi o nekakvoj gotovoj komponenti koja se instancira i to je to. U PHP-u postoje raznorazna framework resenja koja ti dozvoljavaju tako nesto.

http://www.tom-carden.co.uk/we...n-rails-php-smarty-c-vbnet.php
http://www.sitepoint.com/forums/showthread.php?t=246479
I potrazi na Google-u nesto nalik na PHP Web Applications Framework + MVC pattern
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?07.04.2005. u 07:15 - pre 231 meseci
Ako hoćeš stvarno brz razvoj onda definitivno probaj RuR. Napominjem ti jednu stvar, iako sa scaffold jako brzo dobijaš rezultate oni su često neupotrebljivi za konkretan problem (sve je fino dok ne odmakneš od tutorijala) i zahtevaju dodatno podešavanje... Dosta dodatnog podešavanja. Ruby je elegantan i u njemu se jednostavno programira, ali je definitivno jezik koji nije po svačijem ukusu... Takođe, još da napomenem da ako hoćeš da koristiš Windows kao razvojnu platformu onda te čeka dosta posla dok konfigurišeš Apache (ili da koristiš lighttp) pošto na Winu ne radi mod_ruby već moraš da ga koristiš kao CGI (čitaj - jako sporo). Doduše, što se toga tiče uvek možeš koristiti WEBrick koji je za razvoj nezamenljiv...



PHP je provereno dobro rešenje za pisanje malih sistema. Ja do sada nisam video ni jedan elegantan framework... Sve se krene ka nekom teoretisanju, te MVC ovo, te MVC ono, MVC2 vamo, MVC2 tamo, ovaj pattern, onaj pattern, PHP ne može ovo, Java može ono... A kad podvučeš crtu za jednostavne sisteme uopšte nije potrebno toliko teorije već nešto što se lako podiže i radi pouzdano...

PS: Hvala za link ka ovoj SitePoint diskusiji. Izuzetno korisne informacije...

[Ovu poruku je menjao Ilija Studen dana 10.04.2005. u 18:56 GMT+1]
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?07.04.2005. u 10:15 - pre 231 meseci
Citat:
||NeX||: vidio sam par MCP-a koji u ASP.NET veoma brzo i jako dobro napišu svoje sopstvene CMS-e za web, ali imam im zamjerku da grafika nije baš lahko prilagodljiva njima.
Da li je PHP konkurentan u tome

Mislim da je postavka malo nakaradno postavljena. Da li pricamo u kontekstu RAD alata ili "ko ce brze da sklepa, a da usput i nesto radi".

Dot Net (da li asp.net ili c#, ili ado.net, sasvim svejedno) imaju potpuno drugaciju arhitekturu i samim tim se razvoj (ajde da kazemo CMS-ova) oslanja na koriscenje vec gotovih COM komponenti zbog cega ti se cini da je "brzo i lako". Ne bih detaljisao o prednostima/manama ovakvog pristupa, to je vise za Advocacy.

Sa druge strane - pored svega sto su Goran i Ilija vec spomenuli osnovna prednost PHP-a kao RAD alata je u reuse-ovanju kvalitetnih biblioteka (PEAR) i sablona (Smarty) koja uz neophodnu stabilnost i skalabilnost svojom otvorenom arhitekturom dozvoljavaju developeru maksimalnu slobodu i customizaciju resenja...

Ne mesajmo babe i zabe...



Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.wh-stuttgart.de.



+4 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?09.04.2005. u 00:30 - pre 231 meseci
Citat:
Ako nije problem definisi sta smatras pod "grafikom" - User Interface aplikacije CMS-a, Presentation interface CMS-a (ono sto vide korisnici) ili mislis na obradu slika (=grafike)?


Mislio sam na Presentation interface CMS-a. Gotova riješenja kao Nuke i Mambo su previše grubi, pogotovo Nuke. Na početku mi je bitno da ide brzo i da nema puno sigurnosnih rupa za krpiti. Gotova rijesenja ne volim, radije sve volim sam uraditi. Poćeo asm sa php-om pa trazim motivaciju da nastavim, dok ovamo gledam ovom MC-a kako za par sati custumizira čitav CMS.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Moderator
Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?09.04.2005. u 01:22 - pre 231 meseci
Koliko ja znam Presentation interface zavisi od HTML-a koji tvoj CMS generise, tj. izvlaci iz sablona. Dakle imas CMS kod koji ucitava template, popunjava ga podacima i dostavlja korisniku. Ti za cas mozes izmeniti template i eto - novi izgled Presentation interface-a.

Ne znam kako je to sa Asp.net moguce uraditi brze - opet mora da promeni HTML sablona, doduse ima fino WYSIWYG okruzenje u VisualStudio-u za to, ali to je isto kao i da uzmes bilo koji WYSIWYG editor i editujes sablon...
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.wh-stuttgart.de.



+4 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?09.04.2005. u 13:00 - pre 231 meseci
Jest, ali je problem, što kada ja nešto postavim kao dizajner negdje, on to programiranjem razvali. Na kraju krajeva ja moram sasvim nove slikice praviti da se prilagode na njegov taj fol, a da izađe na isto. To me zbunjiva. Slićan problem je bio sa starim FP-om, napraviš u programu jedno, a u browseru uopšte ne izgleda tako.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?09.04.2005. u 19:05 - pre 231 meseci
Citat:
boccio: Dot Net (da li asp.net ili c#, ili ado.net, sasvim svejedno) imaju potpuno drugaciju arhitekturu i samim tim se razvoj (ajde da kazemo CMS-ova) oslanja na koriscenje vec gotovih COM komponenti zbog cega ti se cini da je "brzo i lako".

Nevezano za pitanje koje, uzgred budi rečeno, nisam najbolje razumeo; samo hoću malo svetla da bacim na razliku PHP-a i ASP.NET-a:

Ne znam da li mislite na neku konkretnu CMS .NET aplikaciju, ali .NET načelno nije vezan za bilo kakve COM komponente. Bez nekog gotovog CMS endžina, startne pozicije za pisanje CMS-a su otprilike slične kao i sa PHP-om sa nekim template sistemom. Što se lakoće implementacije tiče, cenim da je do nekog nivoa otprilike ista, dok se usložnjavanjem sistema prednost pomera ka .NETu koji je, načelno, pogodniji za robusnije i kompleksnije sisteme.

Što se tiče izmene HTML interpretacije, stvar je takođe otprilike tu negde egal: i u jednom i u drugom slučaju, uz malo pažnje pri kodiranju, u dobroj meri se može odvojiti dizajn od logike.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: PHP kao moćan jezik za pisanje svojestvenog CMS-a?

[ Pregleda: 3932 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.