Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Histogram i koja korist od njega

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Histogram i koja korist od njega

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8499 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.77.eunet.yu.



+73 Profil

icon Histogram i koja korist od njega05.04.2005. u 16:07 - pre 232 meseci
Na nekim aparatim se pojavljuje histogram na displeju. Do sada nisam uspeo da nadjem pravo objasnjenje sta pokazuje i kako ga iskoristiti, ako neko zna neka mi kaze

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Histogram i koja korist od njega05.04.2005. u 18:36 - pre 231 meseci
Pokazuje koliko je dobra riba koju fotkas...

http://www.luminous-landscape....understanding-histograms.shtml
 
Odgovor na temu

DjordjeRd
Đorđe Radomirović
Kablovski pristupni uređaji, Telekom
Srbija
NP, 43.1370N, 20.5120E

Član broj: 1412
Poruke: 574
*.telekom.yu.

Sajt: picasaweb.google.com/djor..


+4 Profil

icon Re: Histogram i koja korist od njega06.04.2005. u 07:50 - pre 231 meseci
Dobar tutorijal. Mnogo dobar...
c000 lda #$33
c002 sta $0400
c005 lda #$37
c007 sta $0401
c00a lda #$21
c00c sta $0402
c00f rts

sys 49152
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 18:53 - pre 177 meseci
Citat:
StORM48: Prva fotka ima prilično korektan histogram


A kako znas kako treba da izgleda korektan histogram?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 19:00 - pre 177 meseci
Well... znam

Višegodišnji rad u grafičkom dizajnu me je tome naučio.

Histogram se ne može proglasiti korektnim/nekorektnim bez fotke, ali uz fotku itekako može.
Nešto o tome: Understanding Histograms

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 19:09 - pre 177 meseci
Kod histograma izmedju ostalog treba izbegavati probojne pikove RGB-a.
Nauci se empiriskom metodom.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 20:14 - pre 177 meseci
A sta cemo onda sa ovakvim histogramom?

http://www.luminous-landscape.com/images7/moon-histo.jpg

za ovakvu fotku:

http://www.luminous-landscape.com/images6/pq-moon-thumb.jpg


Histogram "nikakav", a fotka odlicna???
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 21:52 - pre 177 meseci
Citat:
zarsilic:

Histogram "nikakav", a fotka odlicna???


Fotografija je toliko dobra (ostavimo histogram po strani), da ja ni ne znam sta je na njoj.
Lici na mesec i neka brda.Verovatno jedna od najgorih koje sam skoro video, a da je neko hvali.
Ali s obzirom da mojih fotki nema na forumu, moja se izjava ne racuna.
Molim, bez citata.
Ja to sam sa sobom :)
A da dopunim oko histograma, doticni pokazuje izrazito tamni prikaz koji je sta vise podeksponiran.
A jos ga batica tako obradio u PS (zaplavio), pa je na kraju dobio duplo nista.
Kad kad se pitam,dali se danas ljudi takmice u grafickom dizajnu sa fotografijama , do nivoa neprepoznatljivosti originalnog prikaza, ili teze verodostojnoscu realnog prostora.
Zarsilic ti si primer dobre skole, pa me cudi ovakvo s***nje od foto(ilustro)grafije.




[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 21.09.2009. u 23:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 22:37 - pre 177 meseci
Dobro bi bilo da postavivis neku tvoju fotografiju na kojoj ce se videti reljef na Mesecu (nocu), a da se bilo sta vidi na Zemlji (u mraku) pa da na takan nacin potvrdis ovako izrecenu tvrdnju.


P.S. Po mom shvatanju, u dobre fotografije nikako ne spadaju fotke nekavih klinki koje se za 20 eura kerebece u studiju (uz pomoc ventilatora).


Ova fotka je skinuta sa linka koju je Storm postavio. Inace odlicnog linka gde je majstorski prezentovano ono o cemu se pisalo.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 22:55 - pre 177 meseci
Jeste... i zato si trebao posebnu pažnju da obratiš na deo koji govori o high-key i low-key fotografiji i kakva onda "pravila" (ne)važe u korelaciji sa histogramom.

Postoji idealan histogram kome treba težiti, ALI onda kada je to moguće.

Pošto smo se teme dotakli komentarišući konkretnu Zoranovu (odličnu) prvu fotku, urađenu u gotovo idealnim svetlosnim uslovima, na njoj je moguće (i potrebno) izvesti da histogram bude u granicama poželjnog, što dotična fotka i ilustruje na najbolji mogući način.

Potezati priču o ekstremima je izlišno, jer to ne spada u prosek, nego u statističku grešku.

Iz istog razloga - prave "noćne" fotografije zapravo i nisu noćne - idealno se snimanje izvodi u periodu koji braća Englezi nazivaju još i "blue hour", a predstavlja period dana kada je svetlost za outdoor fotografiju idealna: naposredno nakon zalaska sunca, do potpunog zamračenja. Jutarnji period počinje svitanjem, a završava se neposredno pre izlaska sunca. Zbog čega - jer se u totalnom mraku gube detalji i histogram odlazi u levi aut, što deluje - KRŠ.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu21.09.2009. u 22:56 - pre 177 meseci
Kapiram te ja, ali si uzeo extremni primer za histogram.
Inace moras priznati da je fotka i pored svega jako plasticna.Ocigledno da je radila obrada u PS do boga.Cak sta vise i ja se iznenadim koliko igra sa expozicijom u PS moze da prikaze nesto sto se u prvom momentu misli da je mrak.Ali je to na kraju samo demonstracija sile, svestan si i sam da sem eventualno kompozicije na fotki nemas nista kako valja(boje, ostrina, kontrast, osvetljaj, zivost) otislo sve u vodu.
U principu ovu fotku bi nazvao klasicnom novinarskom, bolje ikakav prikaz no nista.
No bez obzira poenta je u stvari bio histogram.On je krajne pokazuje dominaciju tamnoce sa extremnim probojem granice kvaliteta prikaza, koja na kraju rezultira gubitkom detalja.Ovoliki proboji bez jasnog pika na dijagramu nego u beskonacnosti, govore da je tamna-leva ili svetla-desna strana dijagrama mnogo povukla sto rezultira strasnim gubitkom detalja.

Eto samo toliko.

Moj komentar je bio upucen Zarsilicu, inace postavicu link koji je poznat ali po meni ima ultmativno-jezivo dobrih fotografija.Mozda se i zabode i poneka buranka ali to nebi uzimo u obzir.
Date fotografije su meni uzor kako i dokle treba sebe gurati u kvalitetu.A o kompoziciji i da ne govorim.

http://www.flickriver.com/groups/828256@N22/pool/interesting/
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu22.09.2009. u 00:35 - pre 177 meseci
Citat:
StORM48: Postoji idealan histogram kome treba težiti, ALI onda kada je to moguće.


Tacno, ali koji je to? Zato sam te i pitao? I kako taj histogram treba da izgleda? I kako znas da je u doticnoj situaciji bas taj, idealan histogram?

Slikanje na suncanom danu sa jako izrazenim kontrastima nikako nisu idealni uslovi pa ni histogram ne moze biti idealan.

P.S. Samo da ne ispadne kao ona Paramecijumova teorija o podesavanju boja na crno belom monitoru.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu22.09.2009. u 00:46 - pre 177 meseci
Žare, ne bih da se upuštam u još jedno duvanje u tikvu, pri čemu dokazujemo teorije koje su drugi odaaavno dokazali.

Ima literature o tome na tone... pa kreni da čitaš kako se i zašto koristi histogram. Nije džabe tu, nije uvek jednostavno pohvatati sve konce, ali jedno je sigurno - upotrebljiv je onoliko koliko se potrudiš da ga shvatiš.

Na stranu što za osnovne parametre histograma nema potrebe biti Hudini. ArtCool je u svom pretposlednjem postu i napisao nešto na tu temu - ako ne postoje pikovi u 0 i 255 području, histogram već zadovoljava osnovne (i NAJBITNIJE) preduslove dobrog balansa skale DR-a, što je i njegov cilj. Znači - cilj histograma je da omogući fotografu iskorišćavanje celog raspona od 8-10 blendi, tako da taj raspon bude što je više usrednjen (idealnih 18% sive u samoj sredini histogramske skale) koliko je na današnjim aparatima neki prosek i tu svrhu ispunjava dovoljno da se njegovim korišćenjem može sasvim korektno balansirati u okviru mogućnosti aparata.

Izuzeci koji prate već dotaknutu temu high i low-key fotografije su posebna priča i svakako ne zavređuju pažnju kada pričamo o idealnom histogramu. Ipak, kada je potrebno suzbiti glavne protivnike tehnički korektne fotografije, histogram nam u najgorem slučaju može pomoći da prevaziđemo pregorele i zapušene površine, od čega potiču i glavni problemi prilikom fotografisanja u nepovoljnim uslovima (jak kontrast, nedostatak ili previše svetla itd).

Znači, ostaje Ti da mi veruješ da je histogram dobar na pomenutoj fotki. A ako ne - literatura u šake i biće jasnije.

Hipotetički gledano, kada senzori jednog dana dostignu DR od nekih 30EV (ako se to ikad desi), postaće gotovo beznačajno pitanje histograma, jer će naknadna korekcija moći da popravi i fotografije najvećih foto-invalida. Zasad je to alatka zlata vredna kada je kadar neponovljiv, a želimo da iz njega izvučemo apsolutni maksimum tog trenutka.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu22.09.2009. u 06:27 - pre 177 meseci
To niko ne osporava. Nisam postavio pitanje o teoriji i upotrebi histohrama vec nesto sasvim drugo. Da ponovim:

Kako znas da bas treba tako i tako da izgleda histogram.

Odgovor je vidim jasan svima.

Znas na osnovu "iskustva". Drugim recima vidovitosti (cak i Hudinia spominjes ).

A zasto sam postavio pitanje?

Zato sto "problem" o kome ste poceli diskusiju a vezano za Zoranove fotke nema nikakve veze sa "upotrebom histograma" u digitalnoj fotografiji. Geneza problema vezanog za "pregorelost" gde je kao odgovor pronadjen "pregoreli" monitor ne nalazi se u histogramu vec

ima veze sa necim drugim. .



Citat:
ArtCool
Moj komentar je bio upucen Zarsilicu, inace postavicu link koji je poznat ali po meni ima ultmativno-jezivo dobrih fotografija.Mozda se i zabode i poneka buranka ali to nebi uzimo u obzir.
Date fotografije su meni uzor kako i dokle treba sebe gurati u kvalitetu.A o kompoziciji i da ne govorim.

http://www.flickriver.com/groups/828256@N22/pool/interesting/


Od tih ultimativno, mega, extra, giga dobrih fotografija na postavljenom linku samo je desetak posto fotografija. Ostatak ili veliki procenat pripada fotomontazi i artu. Bas onom artu ciju si kritiku neopravdano uputio na jednom od poslednjih postova. Cak i tih desetak posto je pretpelo enormnu PS torturu i pitanje je kako bi izgledale da se, kojim slucajem, mogu videte u nekoj vecoj rezoluviji od ove mobitelske.
Medjutim ni jedna, ama bas ni jedna, svojim Tehnickim kvalitetom, i pored upinjanja da se dokaze kako toboze nije aparat "krivac" za takvu fotku vec rasveta, ne moze da pridje fotografiji sove koju sam postavio u diskusiji o novom G11 (obicnom kompaktu).
(Umetnicku komponentu ne zelim komentirati).


P.S.

@Storm.
I prestani sa popovanjem sta neko treba da procita, ili koliko ko ima skole. Ili odgovori na pitanje, ili kazi posteno ne znam, ili nemoj nista odgovoriti. Mozda se javi neko ko zna. Preterujes sa omalovazavanjem citalastva. Nit imas uvid u to sta je ko i koliko procitao, nit posedujes verivikovano znanje koje ti takvo ponasanje dozvoljava, nit pravlnik ESa to dopusta.

Vec nekoliko puta sam spomenuo da na ESu postoji permanentni nedostatak smajlia koji se valja od smeha, a koji bi na necije izrecene gluposti savrseno legao.






[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 22.09.2009. u 08:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.37.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Histogram i koja korist od njega22.09.2009. u 09:24 - pre 177 meseci
videh na drugoj temi, pa reko da odvojimo u posebnu... kad ono već ima 2 komada :D

da li znate šta histogram pokazuje? koliko ga koristite u prilikom fotkanja, a koliko prilikom obrade? postoje li "modeli histograma" za određene scene?

sad sam baš procenjivao svoje znanje... ako bi mi neko zamenio glavni ekran na aparatu onime sa nokije 3310 (mono dot matrix) koji nakon škljoca pokazuje samo histogram, uz pomoć raw-a bih imao isti procenat uspešnih fotki kao sa ekranom :D inače, na histogram bacim pogled ponekad prilikom obrade pošto mi stoji konstantno prikazan, dok ga na aparatu vidim samo dok prelistavam podatke (inače mi stoji na highlights)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
93.86.206.*



+3 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu22.09.2009. u 10:25 - pre 177 meseci
Citat:
zarsilic: To niko ne osporava. Nisam postavio pitanje o teoriji i upotrebi histohrama vec nesto sasvim drugo. Da ponovim:

Kako znas da bas treba tako i tako da izgleda histogram.

Odgovor je vidim jasan svima.

Znas na osnovu "iskustva". Drugim recima vidovitosti (cak i Hudinia spominjes ).

A zasto sam postavio pitanje?

Zato sto "problem" o kome ste poceli diskusiju a vezano za Zoranove fotke nema nikakve veze sa "upotrebom histograma" u digitalnoj fotografiji. Geneza problema vezanog za "pregorelost" gde je kao odgovor pronadjen "pregoreli" monitor ne nalazi se u histogramu vec

ima veze sa necim drugim. .


Ako pogledate ovaj tekst tu lepo pise:

"In most real world situations there is no such thing as an ideal or “perfect” exposure. There is simply one that places the tonal values found in the scene most appropriately within the capability range of the camera’s imaging chip. And "most appropriately" means that the mid-tones found in the image fall roughly half way between the darkest and the brightest values."
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
93.86.206.*



+3 Profil

icon Re: Histogram i koja korist od njega22.09.2009. u 10:38 - pre 177 meseci
Citat:
Backy:
da li znate šta histogram pokazuje? koliko ga koristite u prilikom fotkanja, a koliko prilikom obrade? postoje li "modeli histograma" za određene scene?


Histogram prikazuje raspored tonova na fotografiji, od tamnih (shadows) partija levo, do svetlih (highlights) desno, dok su midtones u sredini. Visina odredjenih tonova (tacki) na histogramu odredjuje kolicinu tih tonova. Ja koristim histogram za dnevnu landscape fotografiju (uglavnom), i kao sto napisah u onoj drugoj temi pozeljan histogram za ovakvu vrstu fotografije, da vecina tonova pada nesto malo od desne i leve ivice histograma, sa najvecim brojem srednjih tonova. Ovakav histogram doprinosi tome da nemas previse preeksponiranih delova (cliping), niti shadows-a u kojima se naravno stvara sum, a pravilna rapodela i kolicina tih tonova doprinosi vecem DR-u. Naravno i peak-ove treba izbegavati, mada to nije obavezno. Ono sto je ovde vazno jeste, da se zbog konstrukcije cipova i zbog toga sto svaka blenda za duplo smanjuje kolicinu svetla , pola raspolozivih tonova nalazi (2048/4096) u desnoj strani histograma (highlights), dok se u shadows strani moze imati najvise 256 tonova. Tako da se u sustini treba teziti ka desnoj strani dijagrama, jer se tu moze izvuci najvise tonova, a fotografija koja ispade preeksponirana se kasnije moze lako srediti u Photoshop-u. Ako imas vise shadows-a, od toga mozes kasnije dobiti samo sum. Ima tu jos po nesto vezano za histogram ali nije toliko bitno kao ovo. Medjutim, kao sto @zarislic kaze to ne mora uvek biti pravilo (dosta toga moze da varira na fotografiji iz mnogo razloga i onoga sto se zeli postici), vec samo referenca koja se za ovakav tip fotografije moze cesto koristiti.

[Ovu poruku je menjao milas dana 22.09.2009. u 11:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu22.09.2009. u 10:49 - pre 177 meseci
@zarsilic
Čemu nervoza?

Citat:
zarsilic: Ili odgovori na pitanje, ili kazi posteno ne znam, ili nemoj nista odgovoriti. Mozda se javi neko ko zna.

Žare, rekao bih da si Ti poslednji koji treba da me opominje za bacanje koske i kasnije kuliranje pitanja koja iz toga proisteknu. Razne stvari si u prošlosti tvrdio i na insistiranja čitalaštva nikad nisi odgovorio (hint: Abu Simbel je poslednji slučaj, ako trebam da citiram). No nema veze, pošto Ti se to dopušta.

Ja se trudim da, uvek kada nešto znam, pojasnim sve što me neko pita, ali mi se čini da Ti od prvog trenutka pominjanja histograma na ovoj temi jednostavno provociraš, a kako vidim ljudi sasvim lepo kapiraju kako se i zašto koristi histogram i šta on konkretno pokazuje kod te JEDNE, KONKRETNE fotke.

I znaš kako - kad meni neko ostavi link, ja uzmem pa pročitam, a ne da to smatram "omalovažavanjem & popovanjem". Ne postoji niko ko se rodio naučen i ne vidim problem sa tim. S druge strane, potežeš pitanje iskustva. Naravno, na Tebi je da to osporiš, ali realno - ono nešto znači. Kao što Ti verovatno savršeno umeš da prepoznaš da li je kompjuter u automobilu dobro podešen na osnovu nekih parametara, jer si to znanje stekao iskustvom, tako se i po ovom pitanju neke stvari mogu oceniti na osnovu iskustva. To pogotovo dobija na značaju kada su u pitanju unikatne stvari, kakva je histogram.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Zemunac u niskom letu22.09.2009. u 11:17 - pre 177 meseci
Zarsilic, kad imas dovoljno iskustva da procenis da neko teoretise, znaci imas i ponesto znanja.Pa me iz starta cudi i pitanje.Storm je pojasnio ja cu da pridodam.
Koristi histogram da proveris dali imas velike proboje i koncentracije svetlosti (levo-desno), to bi ti moglo reci da li imas eventalno losu definiciju fotografije (gubitak detalja).
I los histogram daje dobre fotke, prosto je fotograf hteo takav efekat i kraj.
A to sto si trazio da ti neko da idealan recept za histogram na osnovu cega ces moci da pravis dobre fotke, mo'z se ubrises.Nema ga .Histogram je samo odokativna metoda.

I na kraju krajeva cemu pitanja za ovakve stavari koje su u stvari skolsko gradivo, ako ne verujes tudjem iskustvu, pa lepo covek rece onda citaj tutorijale i knjige.
A u pogledu tvojih ocena o fotografijama (koje jesu shopovane, mada sam se ja kod njih vise pozivao na kompoziciju), postujem tudje misljenje.
Naravno da se ne slazem.


 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Histogram i koja korist od njega17.06.2010. u 15:17 - pre 168 meseci
Jasno mi je šta znači kad histogram "udara" postrance, znači da je ili suviše tamno ili pregorelo. Ali šta znači kad "klipuje" odnosno "udara" u krov i to recimo po sredini?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Histogram i koja korist od njega

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8499 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.