Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12486 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmatnet
Nis

Član broj: 52014
Poruke: 84
195.252.87.*



Profil

icon Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 13:05 - pre 231 meseci
Da li je uopšte isplativo započeti neki veliki projekat?

ZA IGRU KOJA KORISTI DirectX (FPS, RTS,...)
Oni 3D endžajni koji su tzv. Stand Alone kao Blitz3D ili DarkBasicPro nisu dovoljno ozbiljni ili ako su ozbiljni kao 3D Game Studio onda su skupi (199$ ili 899$ zavisno od licence).
Oni koji koriste neki programski jezik još se manje isplate. Recimo TV3D, jedan od najboljih koristi C++, Visual Basic 6, .Net ili Delphi. Cene ovih paketa su od 250 za C++ preko 633 za Visual Studio do skoro 800 (nije provereno) za Delphi. Plus program koji košta 150$ ili 500$ u zavisnosti od licence.

ZA IGRU KOJA NE KORISTI FPS VEĆ SAMO API ili JE 2D
Potrebna je kupovina C++ ili Visual Basic-a (tj Studija pošto ga nigde nema u posebnoj varijanti) ili RealBasic-a koji košta 199$ ili Torque2D ili Blitz2D oko 100Eu.

Koliko treba prodati CDova da bi se to isplatilo ILI kome ponuditi gotov projekat u Srbiji i koliko (ako postoji) je firma spremna da plati?

DAJTE VAŠE MIŠLJENJE O OVOME. POSEDUJEM ZNANJE DA PROIZVEDEM BILO KOJU VRSTU IGRICE. VREME JE DISKUTABILNO ALI RECIMO DA I TO NE NEDOSTAJE. ALI PITANJE JE EKONOMSKE PRIRODE!
 
Odgovor na temu

ssas
Beograd

Član broj: 43460
Poruke: 105
*.micronet.co.yu.



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 13:09 - pre 231 meseci
Ponudi nekoj od nasih software-skih firmi da napravis igru pod njima i da dobijes odredjeni procenat po prodaji

ssas B61
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.tehnicom.net.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 15:49 - pre 231 meseci
Iz tvoje terminologije se namece zakljucak da ne posedujes znanje da napravis
bilo kakav tip igre. Isto tako, ozbiljni engine kosta i do pola miliona dolara
(mozda i vise, verovatno nisam u toku) tako da ti preostaje samo da razmisljas
o ekstra skromnoj varijanti kao sto su taj DarkBasic i slicno..
I procitaj malo bolje sta kazu njihove licence, ne mozes samo da platis
$100 i da pravis komercijalne projekte, obicno njima treba dati koju paru
(procenat).

Eh, da.. posto si pomenuo skoro sve jezike koji se koriste za igre, znas li neki?
 
Odgovor na temu

elmatnet
Nis

Član broj: 52014
Poruke: 84
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 18:02 - pre 231 meseci
Dete, beži sa ove teme i idi igraj se u pesku. Kakva terminologija? Šta sam trebao da kažem. Znam sve programske jezike a i sintaksa stand alone 3d enginea je slična kao većina poznatih tako da mogu reći da i njih znam.
Sistem i struktura programskih jezika se ne razlikuje toliko ponaosob. Ako znaš jedan znaš i ostale. Dovoljna su ti tri: C++, VB i Java. Bitna je logika, iskustvo (programiranje) i talenat(ukoliko se tu još i radi o dizanjiranju).

Pola miliona? Nemam sitniš. Idi na www.devmaster.com/engine i vidi cene. Poz
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 18:46 - pre 231 meseci
Citat:
elmatnet: Da li je uopšte isplativo započeti neki veliki projekat?

Da, ali posle par manjih. :)
Citat:
elmatnet: Koliko treba prodati CDova da bi se to isplatilo ILI kome ponuditi gotov projekat u Srbiji i koliko (ako postoji) je firma spremna da plati?

Zavisi koliki je bio budžet za proizvodnju igre. Ako provedeš dva sata praveći igru kada prevedeš to vreme u novac, verovatno nije potrebno prodati više od dva CD da bi ti se otplatio budžet. Sve preko ta inicijalna dva CD-a je čista zarada... ;) Ako ti je potrebno dve godine, sa 10 ljudi onda je taj broj CD-ova malo veći... :)

Pročitaj stare postove iz ovog foruma jer tamo ima odgovor na ova pitanja koja postavljaš.

Citat:
elmatnet: POSEDUJEM ZNANJE DA PROIZVEDEM BILO KOJU VRSTU IGRICE.

LOL!!! Prilično samouverena izjava...

Dokaz da poseduješ znanje si dokazao radom na sledećim igrama:

__________________________________________________________________
(Popuniti ovde. Imena igara na kojima si radio.)

;)

Branimir

 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 19:14 - pre 231 meseci
Citat:
Pola miliona? Nemam sitniš. Idi na www.devmaster.com/engine i vidi cene. Poz


Tosa je mislio na PROFI proizvode. Raspitaj se koliko koshta licenciranje "pravih" engine-a : Unreal, Quake3, Renderware, GameBryo itd itd
Ono resto sa liste je boranija u poredjenju sa ovim. Jedino ako ti ne mislish na engine iz ove klase...

Ja bih pre pisao svoj nego koristio neki od "jeftinih", jer su taman toliko dobri za komercijalnu igru (i za tvoje specifichne potrebe) koliko i koshtaju.
 
Odgovor na temu

elmatnet
Nis

Član broj: 52014
Poruke: 84
195.252.87.*



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?17.03.2005. u 21:12 - pre 231 meseci
JAO zemljo srbendijo medju šljivama i ovakvim ljudima.
Što ste toliko provokativno negativni kada se pomene domaća pamet.

Ne bih ni pitao da sam već napravio neki veliki projekat.

Doduše imao sam jednu igru u prodaji 1999. (pre legalizacije). Cena joj je bila oko 10-15 maraka i prodao sam je u oko 20ak komada. Ako se promuvate po forumu naćićete i screen shotove.
Sada imam nekoliko sitnih demoa, uglavnom FPS, radjenih u Blitzu i TV3Du.
Ali ne znam da li da se upustim u veći posao.
Verovatno je za FPS ili RTS kasno i teško je u ovakvoj zemlji (pogled na prvi red)naći tim ljudi koji može da se organizuje za glomazan posao. Teško je naći i nekog da uloži. Sve se svodi na to: radi sam i uloži koliko možeš i radi.
Zbog toga mislim da je možda moguće napraviti neki Manager ili 3D arkadnu dečiju igricu (ne mislim na neki puzzle već nešto kao Crock). Šta mislite?
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 01:00 - pre 231 meseci
Niko nije provokativan, dok ne uletish tako bahato, nema potrebe za tim, niti za nekim lichnim dokazivanjem.
Pogotovo nismo "provokativni" kad je "domaca pamet" u pitanju - pa i ostali ovde su valjda "domaci", nisam primetio strance. Znachi, iskuliraj malo ako zhelish ozbiljnu diskusiju (btw, kazhe se "endzhin", a ne "endzhajn")

Citat:
Verovatno je za FPS ili RTS kasno i teško je u ovakvoj zemlji (pogled na prvi red)naći tim ljudi koji može da se organizuje za glomazan posao. Teško je naći i nekog da uloži. Sve se svodi na to: radi sam i uloži koliko možeš i radi.
Zbog toga mislim da je možda moguće napraviti neki Manager ili 3D arkadnu dečiju igricu (ne mislim na neki puzzle već nešto kao Crock). Šta mislite?


Branimir ti je rekao shta da uradish - bilo je vec zaista dugih diskusija na temu "game programming u Srbiji". Zakljuchak se svodi na tvoju pretposlednju rechenicu - krenuti sa manjim projektima, koje SIGURNO mozhesh da zavrshish. Time cesh steci neophodno iskustvo, bez koga nemoj ni da pomishljash o vecim projektima! Pogotovo shto je za vece projekte (pored finansija i velikog time) potrebno detaljnije poznavanje "iznutrica" ozbiljnih engine-a (od rendera, preko fizike, do AI-a). Blitz i slichni su OK za male projekte, ali to se ne skalira dobro u neki veci projekat.

Mozhesh li da ostavish neki link do te igre koju si radio (ako je izvodljivo)?
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 01:19 - pre 231 meseci
Citat:
elmatnet: Što ste toliko provokativno negativni kada se pomene domaća pamet.

Hehe... Domaća "pamet", moto: "znam sve, ali nikada ništa nisam završio". ;)
Citat:
elmatnet: Ali ne znam da li da se upustim u veći posao.

Da imaš manje projekte završene, znao bi sam da oceniš da li možeš da se upuštaš u veći projekat...
Citat:
elmatnet: Zbog toga mislim da je možda moguće napraviti neki Manager ili 3D arkadnu dečiju igricu (ne mislim na neki puzzle već nešto kao Crock). Šta mislite?

Zvuči super! Pošalji link na demo kada završiš igru. ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.adsl.sezampro.yu.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 08:03 - pre 231 meseci
Molim te oprosti mi sto te pogresno ocenih :)
Evo, ovde kod mene u firmi svi jedva cekaju da zaigraju tvoju igru preko mreze...
 
Odgovor na temu

elmatnet
Nis

Član broj: 52014
Poruke: 84
195.252.87.*



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 08:49 - pre 231 meseci
e tošo i bk jajare jedne. , ima takvih na hiljade ovde na forumu. katastrofa.
rekao sam da imam igru. i nije bila manji projekat nego veći. preko 50,000 linija koda. cela igra na preko 100 mb. sponzorisana od jedne domaće Televizije.
izbacio sam je sa linkova jer je radjena u nelegalizovanom softveru.
Hvala Nasty na podršci.Manji projekat?
I ja sam tako mislio. Mada sam više mislio na drugačiji žanr igre nego na "manji" po obimu projekat.
Ali pitanje sledi. Veliki projekat poput FPS nikada neće dostići strani kvalitet. Ali, da li je niži kvalitet dovoljan za naše tržište ili je ono zahtevno. Ponavljam prodavao sam igru po 10 puta većoj ceni nego kod domaćih pirata (i to 1999 kada si imao mnogo mnogo mnogo kvalitetnije igre za 50din.) i ljudi su bili veoma zainteresovani za nju.
 
Odgovor na temu

cubicle
Beograd

Član broj: 39693
Poruke: 175
*.comtrade.co.yu.

Sajt: www.tvojstomatolog.com


Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 08:57 - pre 231 meseci
Citat:
elmatnet:Dete, beži sa ove teme i idi igraj se u pesku. Kakva terminologija?


Ovo je bio tvoj glavni problem, elmatnet. U prvom postu si nalupao tolike gluposti, a onda si krenuo da vredjas, nakon sto ti je covek lepo skrenuo paznju na to. Niko ne spori da si ti napravio dobru igru ako si je stvarno napravio, ali nema potrebe da sad vredjas ljude na forumu. Narocito ne tosu jer je covek deo tima koje je napravio Will of Steel (ma kakva ona na kraju ispala, ipak je savremena i lepo uradjena i sto je jos vaznije: ZAVRSENA I IZDATA).

A onda si jos i nastavio:

Citat:
elmatnet:e tošo i bk jajare jedne. , ima takvih na hiljade ovde na forumu. katastrofa.


Buduci da si mi iz zavicaja, ovde cu da zaustavim svoj komentar.
Najdetaljnije i najaktuelnije stomatološke informacije na:
http://www.tvojstomatolog.com
http://forum.tvojstomatolog.com
 
Odgovor na temu

cubicle
Beograd

Član broj: 39693
Poruke: 175
*.comtrade.co.yu.

Sajt: www.tvojstomatolog.com


Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 08:59 - pre 231 meseci
Uzgred, reci mi sta znaci ovo sto si napisao:

Citat:
elmatnet:ZA IGRU KOJA NE KORISTI FPS VEĆ SAMO API ili JE 2D

Najdetaljnije i najaktuelnije stomatološke informacije na:
http://www.tvojstomatolog.com
http://forum.tvojstomatolog.com
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
*.tehnicom.net.



+1 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 12:31 - pre 231 meseci
Citat:
elmatnet: e tošo i bk jajare jedne. , ima takvih na hiljade ovde na forumu. katastrofa.
rekao sam da imam igru. i nije bila manji projekat nego veći. preko 50,000 linija koda. cela igra na preko 100 mb. sponzorisana od jedne domaće Televizije.
izbacio sam je sa linkova jer je radjena u nelegalizovanom softveru.
Hvala Nasty na podršci.Manji projekat?


Hej, pa ti si pravi psihijatrijski slučaj :)
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.tehnicom.net.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 12:44 - pre 231 meseci
Ne bih trosio resurse poreskih obveznika na njegovo lecenje!
Mada, ko zna... mozda uz 50,000 linija sljiva moze i sam da se isfinansira,
mozda cak i da dostigne svetski kvalitet vocnih destilata :)

Elmatnet, vise lici na popularno ime Elmer (davez)...
Da ne duzimo, ovoj krajnje besmislenoj diskusiji je kraj!
 
Odgovor na temu

misa J.
Leskovac

Član broj: 32911
Poruke: 142
*.info-net.co.yu.



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 12:45 - pre 231 meseci
Nesto me interesuje. Napravim neki tetris, 3dpuzzle ili neki 2d svemirsku pucacinu kojih ima u tonama na internetu i koliko prodatih kopija mogu da ocekujem(nemojte da me shvatite da kazem da je to neisplativo i da odma trebamo da napravimo nesto kao Doom i zaradimo milione, vec me interesuje kolio zaradi takva igrica)
::Imagine something funny here::

 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.tehnicom.net.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 12:57 - pre 231 meseci
To zavisi od mnogo faktora, pre svega od same igre, zatim marketing-a i slicno...
Tesko je dati neke procene bez iskustva u prodaji shareware igara, mozda je
najbolje da pitas one momke koji su radili bilijar kako prolaze (www.paprikari.com)
ili one koji rade igre za palm (www.indus3.org).

 
Odgovor na temu

elmatnet
Nis

Član broj: 52014
Poruke: 84
195.252.87.*



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 14:35 - pre 231 meseci
Nikad čuo za tu pomenutu igru gore. Mora da nemate neki marketing tim. Ako želite mogu ja da vam nadjem.
I verovatno ste koristili endžajne! od 500,000$ pa je ispala dobro, pošto ste sami napisali da je sve drugo bacanje vremena i para.

LOGIKE MOJE :)))

Ili možda ne podnosite konkurenciju pa ste počeli da vređate i odmah zaključili da niko sem vas nije u stanju da napravi ništa jer se tu baca raznim padežima. :)

PRVO: nikoga nisam vređao. pitao sam da li se isplati da se radi igra i da posedujem znanje. Onda su stigli odgovori tipa: pa koju si igu napravio. PA NISAM (skoro da nisam) ALI BAŠ U TOME JE I POENTA. DA LI DA POČNEM!!!

Šta vam je to nejasno da pojasnim. API i 2D. Šta je tu nejasno. Pogledajte igru o vitezovima u najnovijem svetu kompjutera ili UbiSoftov World Football Manager itd itd. Radjene su u Visual Basicu bez korišćenja directx-a,...

 
Odgovor na temu

misa J.
Leskovac

Član broj: 32911
Poruke: 142
*.info-net.co.yu.



Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 15:50 - pre 231 meseci
Citat:
tosa:  mozda je
najbolje da pitas one momke koji su radili bilijar kako prolaze (www.paprikari.com)
ili one koji rade igre za palm (www.indus3.org).


Vec ih je neko pitao i nece da kazu :( (vec je bilo reci o tome, ne treba o tome ponovo )
Dobro, posto ti uvek pricas da treba prvo praviti manje projekte, verovatno si pravio neke male igre i kako je to proslo?
::Imagine something funny here::

 
Odgovor na temu

miskec
Beograd, Srbija

Član broj: 16553
Poruke: 155
*.beoland.sezampro.yu.

ICQ: 311547362
Sajt: www.autokupovina.com


Profil

icon Re: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?18.03.2005. u 15:57 - pre 231 meseci
Ja sam taj probelm sa kupovinom skupog 3d engina resio na sledeci nacin. Seo sam i napravio svoj 3d engine i u njemu programiram sve bez problema. Kad se javi neki zahtev za jacom grafikom u nekoj igri ja samo poboljsavam engine i tako sad je super izrastao u veliki 3d engine.

Nebi da budem neskorman ali skoro pa je ko TV3D
Arhitektonski biro kula-projekt.co.rs
Kalkulator kursa kursnalista.org
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Cena 3d Enginea ili p.paketa i da li je isplativo praviti igru u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12486 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.