Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Lingvistika]: Gramatika i pravopis

[es] :: Nauka :: [Lingvistika]: Gramatika i pravopis

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 82582 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: gramatika,pravopis07.06.2002. u 06:01 - pre 266 meseci
Citat:
tOwk:
Međutim, čini mi se da se pre i posle em-crte ne stavlja razmak, a takođe se nadam da je dopustivo i koristiti tada tri umesto dve crte---inače izgleda suviše zbijeno (ako se koriste dve crte bez razmaka). Ovo nam omogućava i da razlikujemo navođenje perioda, ili nizova strana (strane 4--12, ili od 1945--1985.), kada koristimo en-crtu.

U svakom slučaju, upotreba bar dve crtice je poželjna, ali ne bih insistirao na tome, pošto bi najbolje rešenje bilo upotreba — SGML entiteta (& mdash, ovo mi je pravilo problem pri izmeni poruke—ovde su znači dozvoljeni SGML entiteti).


Što se tiče em-crte, čini mi se da je neko pravilo u domaćem pravopisu da se povlaka ipak razdvaja razmacima, dok u zapadnoj (mislim čak konkretno američkoj, ali nisam siguran) literaturi to često nije slučaj. U svakom slučaju, ako se neko odluči za ovakvu notaciju, može to da iskoristi i da napravi distinkciju između em i en-crte, kao što je tOwk pokazao. Meni lično se više sviđa notacija sa dve crte -- i razmacima oko njih.

Što se tiče & mdash entiteta, njega bismo mogli lako uvesti u upotrebu kada se jednog dana forum prebaci u UTF-8. Time bi još dobili i en-crtu, i ,,srpske'' navodnike, i grčka slova za matematiku i fiziku, i još neke lepe stvari. Zapravo postojanje tih tipografskih karaktera je glavni razlog zbog koga ja navijam za promenu seta karaktera na [es].

Što se tiče opaske da mnogi nisu u stanju da koriste naša slova, mislim da je mnogo veći broj onih koji jesu u stanju, ali ih iz lenjosti ne kucaju.

Poruka za one koji viču ,,šta to mene briga, važno da može da se pročita'': nemojte da opterećujete raspravu takvim izjavama -- znamo da većinu ljudi nije briga, ali ova priča je posvećena onima koje jeste briga i koji žele da nauče. Vas ostale niko ne tuče po ušima da pišete pravilno ako nećete -- dok god je sadržina razumljiva i u skladu sa pravilima foruma.wk), standardne administratorsk
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gramatika,pravopis07.06.2002. u 07:03 - pre 266 meseci
Što se tiče UTF-8 podrške, tu se potpuno slažem (uostalom, to sam predlagao još pre godinu dana). To bi omogućilo i upotrebu čak i ćirilice, kao i ostalih stvari koje pominješ, ali takav predlog je uredno zaobiđen, iako je tada sigurno bilo mnogo lakše prevesti sve poruke iz ISO-8859-2 u UTF-8 (zbog njihovog broja).

Za zainteresovane, moj nekadašnji predlog, datiran 4.7.2001. pomalo ,,patriotski'' obojen, sa slabijim argumentima od onih koje sada random iznosi (ja sam insistirao samo na mogućnosti upotrebe raznih pisama), nije naišao na željene odgovore. Čak, nije naišao na bilo kakve odgovore.

Nijedan argument ne stoji za ne-prelazak na UTF-8, ali o tom u nekoj drugoj prilici.

A što se em-crte tiče, zaista nisam kod nas uspeo da pronađem nijedan primer upotrebe bez razmaka, ali isto tako nisam nigde našao ni izričito pravilo da se koriste razmaci (pogledao sam ,,Pravopis srpskohrvatskog jezika'' iz 1988. godine---ali u njemu se zaista koristi manji razmak pre i posle em-crte, mada se to ne ističe).

Prema tome, random je u pravu, ali kako i dalje želim da razlikujem između en- i em-crte, a razmaci bi bili suviše glomazni uz tri crtice, zadržaću se na ovoj notaciji dok ne bude moguće uneti pravu em-crtu.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: gramatika,pravopis07.06.2002. u 11:53 - pre 266 meseci
Sla�em se sa randomom u svemu �to je naveo.

Stvarno, mnogo je lep�e i �itkije kada se pi�e sa kori��enjem �, �, �, �, umesto ch, cj, sh, dj.
Tako�e je lep�e kada se koristi veliko slovo na po�etku re�enice, kao i ta�ka na kraju (i ostali znaci interpunkcije).

Primer za odstupanje od ovoga su srkijeve poruke, koje uvek jedva pro�itam.

Nervozna: Nije mi jasno za�to se sada ljuti�, sama si rekla da napi�emo ovde naj�e��e gre�ke na forumu, a ja sam primetio da i ti gre�i� kad koristi� zarez.
Ni�ta li�no.


Citat:

2. Poruka mora biti �itko napisana. Bitna su velika slova, punktacija, pravilna gramatika, �to manje slenga, doma�a slova su po�eljna.

» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

nervozna
sicg

Član broj: 1868
Poruke: 317
*.crnagora.net.

ICQ: 153640035


Profil

icon Re: gramatika,pravopis07.06.2002. u 23:18 - pre 266 meseci
I pored razmirica sa randomom, ja ovde moram da pohvalim njegove odgovore, konstruktivne.
Ne bih ni pokrenula temu da me ne zanimaju prvenstveno moje greske, koje se ne uce u skoli, na casu srpskog jezika (ovaj razmak izmedju znakova interpunkcije i nove reci, recimo; ja to zaista nisam znala, barem ne kao neko pravilo). Prema tome, ne ljutim se kad me neko ispravi, ali mi se ne svidja kad neko postuje samo da bi mene ispravio, bez zelje da pomene jos neke greske koje zna.
Mene licno iritira kad vidim da neko koristi predlog SA u konstrukciji gde se javlja instrumental -- sredstvo (primer: idem s autobusom; pravilno: idem autobusom).
Ima jos takvih stvari, ali ih se ne mogu svih odjednom setiti.
Zamolila bih tOwka ili randoma da napisu da li je sadrzaj nihovih postova zaista pravilo (mislim na pomenute razmake i sl.), ili je to samo neki stilisticki normativ.
Sad cete mi se smejati,ali ja NE ZNAM da pisem nasa slova. Bar priznajem. Ako nekome nije tesko, neka mi objasni, ovde ili mailom.
Dalje, namerno koristim velika slova kad nesto zelim da naglasim umesto polucrnih slova, pa ako je to zaista nepravilno, kazite mi.
Da ne zaboravim, prilicno cesto ovde vidim da ljudi pisu -- nervozna: to i to -- kad se nekome obracaju. Navodjenje dve tacke posle neke reci znaci uglavnom nabrajanje. Kad se nekome obracamo, pisemo zarez i ispred i iza imenice(osim ako ne pocinjemo novu recenicu).

poz



[Ovu poruku je menjao nervozna dana 08.06.2002 u 01:03 AM GMT]
beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezi
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.177.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: gramatika,pravopis07.06.2002. u 23:35 - pre 266 meseci
Citat:
nervozna:
Sad cete mi se smejati,ali ja NE ZNAM da pisem nasa slova. Bar priznajem. Ako nekome nije tesko, neka mi objasni, ovde ili mailom.
Dalje, namerno koristim velika slova kad nesto zelim da naglasim umesto polucrnih slova, pa ako je to zaista nepravilno, kazite mi.
poz


Ma nije strasno ako par reci napises VELIKIM SLOVIMA, ali je necitko kad neko napise celu recenicu ili vise recenica koje hoce da istakne. Meni je stvarno tesko za citanje kad je deo teksta napisan velikim slovima umesto masnim .

Citkivije je sve pisati malim slovima nego velikim i zato ja nisam pocinjao recenicu velikim slovom jer sam mislio da je ovako ipak dovoljno citljivo a nekako brze kucam kad ne obracam paznju na to ali posto je neko napisao da mu je tesko da cita moje postove onda cu da se trudim da vodim racuna o tome.

Priznajem da kad je duzi post onda je teze citati ako nema velikih slova ali jednostavno nisam obracao paznju na to jer sam se uglavnom dokuckavao sa drugima preko ICQ-a, a su tu kratke poruke i onda sam zbog brze komunikacije sve kucao malim slovima pa mi je to tako ostalo.
 
Odgovor na temu

nervozna
sicg

Član broj: 1868
Poruke: 317
*.crnagora.net.

ICQ: 153640035


Profil

icon Re: gramatika,pravopis08.06.2002. u 00:50 - pre 266 meseci
Primetila sam da je neko napisao NIJEDAN.
Ovde vidim problem enklitika i proklitika (kratke, neakcentovane reci, koje se izgovaraju bez pauze sa recju uz koju se koriste, a pisu se odvojeno od njih;
primeri: NE znam; setam SE).
Ni dva (foruma) necemo napisati NIDVA.
poz
beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezi
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: gramatika,pravopis08.06.2002. u 02:56 - pre 266 meseci
Citat:
nervozna:
Zamolila bih tOwka ili randoma da napisu da li je sadrzaj nihovih postova zaista pravilo (mislim na pomenute razmake i sl.), ili je to samo neki stilisticki normativ.


Da, zaista je pravilo, sve osim konvencije oko pisanja em i en-crte o kojoj smo pričali, pošto u ovom setu karaktera nemamo odgovarajuće znake za njih, pa se dovijamo, svako na svoj način, dakle činimo neku aproksimaciju. Isto važi za pisanje navodnika, to je takođe aproksimacija pravila.

Citat:

Sad cete mi se smejati,ali ja NE ZNAM da pisem nasa slova. Bar priznajem. Ako nekome nije tesko, neka mi objasni, ovde ili mailom.


Windows 98, vidim. Ovako nekako -- Control Panel -> Add/Remove Programs -> Windows Components -> Languages -> dodaj Central European (a možeš i Cyrillic). Zatim Control Panel -> Keyboard, dodaj Croatian keyboard layout (u novijim verzijama Windowsa se može dodati Serbian Latin. Kad ovo uradiš, imaćeš u system tray-u malu aplikaciju za menjanje rasporeda tastature.

Citat:

Dalje, namerno koristim velika slova kad nesto zelim da naglasim umesto polucrnih slova, pa ako je to zaista nepravilno, kazite mi.


Zaista je nepravilno, pogledaj bilo koju knjigu i videćeš da se delovi teksta nikad ne naglašavaju velikim slovima.

Citat:

Da ne zaboravim, prilicno cesto ovde vidim da ljudi pisu -- nervozna: to i to -- kad se nekome obracaju. Navodjenje dve tacke posle neke reci znaci uglavnom nabrajanje. Kad se nekome obracamo, pisemo zarez i ispred i iza imenice(osim ako ne pocinjemo novu recenicu).


Ovo je sasvim tačno, mada je pisanje dvotačke običaj usvojen na IRC-u za obraćanje određenoj osobi, tako da je kompjuterašima ovakva notacija bliska. Pravilno je koristiti zarez.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

nervozna
sicg

Član broj: 1868
Poruke: 317
195.66.185.*

ICQ: 153640035


Profil

icon Re: gramatika,pravopis08.06.2002. u 17:01 - pre 266 meseci
U gornjem postu pomenula sam nijedan, kao povod za objasnjenje enklitika i proklitika.
Zaboravila sam da kazem da se bas nijedan moze pisati kako je napisano, s tim, da kad nesto posebno naglasavamo pisemo odvojeno ni jedan.

Primeri:
Nijednu utakmicu nisam gledao.
Nisam pojeo ni jedan jedini zalogaj.

poz
beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezi
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: gramatika,pravopis08.06.2002. u 20:43 - pre 266 meseci
Pisanje znaka interopunkcije se uci u birotehnickim skolama , ali i na daktilografkim kursevima. Osnovna greska je pisanje aaaaa_,_aaaa , ili aaaaa,aaaa i sl ...
Pravila nalazu da ide aaaaa,_aaaa. Slicno je i sa ostalim znacima ... Ovo navodim cisto kao primer.
Ovo je tehnicki forum i na njemu se mnogo reci koristi iz engleskog ili pak nemackog jezika, sta sa njima? Ako bismo pravlino i njih pisali, ne bi se, iskreno govoreci, ni razumeli. i-mejl, daunload, ili ne daj Boze nesto komplikovanije.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.141.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: gramatika,pravopis10.06.2002. u 20:03 - pre 266 meseci
Primetio sam da mnogi pogresno upotrebljavaju aorist glagola biti.
Npr. neki kazu mogli bi da uradimo... umesto mogli bismo da uradimo....

Aorist glagola biti se menja po licima:
Ja bih, ti bi, on bi, mi bismo, vi biste, oni bi.

Znaci nepravilo je reci vi bi hteli nesto nego treba reci vi biste hteli nesto.
 
Odgovor na temu

Violeta

Član broj: 7875
Poruke: 1
*.itm.co.yu



Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 12:09 - pre 258 meseci
Citat:
srki:
ili vecina pise: jel
to je skraceno od je li i pise se je l'


Srki, nisam sigurna da se "jeli" piše odvojeno. Molim te da to proveriš i da me obavestiš.

Nemam ništa protiv da me ispravljate. Zato sam se i priključila diskusiji, da naučim ono što ne znam. Između ostalog, da li se kaže "po mom mišljenju" ili "prema mom mišljenju". Znam sigurno da je pogrešno kako mnogi kažu "po meni".



[Ovu poruku je menjao Violeta dana 31.01.2003. u 16:01 GMT]
 
Odgovor na temu

LJubicica
Beograd

Član broj: 7880
Poruke: 2
195.252.98.*

ICQ: 177888211


Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 12:22 - pre 258 meseci
mislim da se pise prema misljenju,nisam sigurna za to,ali se jezim na pleonazme tipa oba dva,sto ljudi cesto koriste ,kao i na izraze tipa zadnji put ili celo vreme...Moramo mi Srbi jos da ucimo svoj jezik!
Sandra
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 12:53 - pre 258 meseci
E ljudi posle zareza ne ide razmak, to samo kompjuterasi misle da lepse izgleda pa ga zato razdvajaju. :)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 13:43 - pre 258 meseci
'Nogekako' ide :)

Joj sto volim kad ljudi uce "srpsko jeziko", sto manje onih koji znaju to bolje...

Inace, raspadne mi se mozak kad cujem da neko kaze "dobro auto".....

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 15.01.2005. u 03:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 16:11 - pre 258 meseci
nervozna: ( :))) ) Mnogo gusis ;-) Ako cemo tako, onda ni smajliji nisu u pravopisu ? Treba se prilagoditi, ko sto neko rece stvarno lepse izgleda ovako: jedan, dva. Nego: jedan,dva ...
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
194.247.209.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 22:28 - pre 258 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
E ljudi posle zareza ne ide razmak, to samo kompjuterasi misle da lepse izgleda pa ga zato razdvajaju. :)


Nadam se da se salis !!?

Inace, totalno si lupio. Posto nemamo nasu on-line enciklopediju pogledaj sanu.edu.yu, i njihovu sintaksu na prezentaciji.


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: gramatika,pravopis31.01.2003. u 22:33 - pre 258 meseci
Šta ima na tom sajtu, ima li engleska verzija, ja ne razumem ono tamo ništa ? :>
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
194.247.209.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: gramatika,pravopis01.02.2003. u 02:55 - pre 258 meseci
Ha, ha, ha!
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

rea
Zemun

Član broj: 5918
Poruke: 9
194.247.206.*

Jabber: athena@jabber.ru
ICQ: 55672911


+10 Profil

icon Re: gramatika,pravopis02.02.2003. u 03:06 - pre 258 meseci
Rečica li se uvek piše odvojeno, a ne prema nahođenju
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: gramatika,pravopis02.02.2003. u 12:32 - pre 258 meseci
Verovatno misliš na rečcu. ;)

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 15.01.2005. u 03:28 GMT+1]
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Lingvistika]: Gramatika i pravopis

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 82582 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.