Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux

[es] :: Linux :: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux

[ Pregleda: 2799 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.160.78.83.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux07.03.2005. u 11:35 - pre 233 meseci
Pozdrav svima,
Imam mrezu sa W2K kao Domain controler,DNS,DHCP, Fileserver i cetiri WinXP kao
clienti.Sada sam na jednu masinu instalirao Linux SuSe 8,0 sa KDE.Masina je integrisana u mrezu i preko nje i ADSL-a idem na Internet.Za pocetak bih volio
kad bih mogao da napravim Linux masinu kao client koji moze da radi sve sto
moze da radi Win.
Moj prvi problem je da ne mogu da pristupim ni CD ROM,Floppy-ju ni Fileserveru na W2K .
Pitanje: Da li su u strukturi File-sistema Drive-ovi i Mrezni resursi ukljuceni ispod " / " ili su nekako drugacije organizovani.

Prvi korak je bio bezbolan, svaki slijedeci ce biti vjerovatno malo tezi.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux07.03.2005. u 14:10 - pre 233 meseci
Da li ti je instalirana i podešena Samba?
Samba je implementacija SMB protokola na linuksu.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.192.77.83.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux07.03.2005. u 16:18 - pre 233 meseci
Nisam ja jos dosao do SAMBE.
Ne znam da li je prilikom instalacije eventualno SAMBA instalirana automatski.
Gdje da to vidim?
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux07.03.2005. u 16:44 - pre 233 meseci
U konzoli kucaj:
Code:
$ findsmb

Ovo bi trebalo da locira sve računare u mreži.
onda
Code:
$ smbclient -L <ime_racunara>

da izlistaš dijeljene resurse na određenom računaru.
Ukoliko ispiše "Command not find!" ili sl. znači da Samba nije instalirana.
Ako je Samba instalirana ond kucaj:
Code:
$ testparm

da vidiš gdje se nalazi smb.conf fajl.
Taj fajl treba izmijeniti. Evo primjer:
Code:
[global]
    workgroup = MY_WORKGROUP
    netbios name = <naziv_računara>
    server string = Samba %v
    security = SHARE
    log level = 2
    log file = /var/log/sambalog.%m
    max log size = 256
    domain master = no
[shared]
    comment = Shared Directory on %L
    path = <path_to_shared_dir>
    guest ok = yes

Provjeri sve ovo pa se javi. Inače, odlično uputstvo imaš u /usr/share/samba/swat/using_samba.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux07.03.2005. u 16:48 - pre 233 meseci
Zaboravio sam reći...
Ako u Konqueroru u Location polju upišeš "smb:/" dobićeš listu računara u mreži (kao Network Neighborhood kod Windowsa).
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.37.63.81.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux07.03.2005. u 17:34 - pre 233 meseci
Hvala za upute,
neke stvari su mi sada mnogo jasnije.
Sa findsmb je nasao server.
Sa testparm je nasao load smb config files from //etc/samba/smb.conf

Dalje ide Error tdb directory //var/run/runsamba does not exist
Sada moram na posao ,pa cu veceras kada se vratim, dalje nastaviti.
Hvala na pomoci
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.194.77.83.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 08:55 - pre 232 meseci
file smb.conf sam nasao i sa edit ga mogu citati, medjutim ne mogu nista
da promijenim.Gdje ima opisano editovanje texta? Sto se tice "smb:/" u konqueroru,kod mene dodje poruka sa internom greskom i poslije toga mi padne cijeli konqueror. Uputstvo nisam nasao u /usr/share/samba/swat/using _samba.
Direkrory "swat" ne postoji u dir. "Samba".
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 10:19 - pre 232 meseci
Citat:
hb9haw: file smb.conf sam nasao i sa edit ga mogu citati, medjutim ne mogu nista
da promijenim.Gdje ima opisano editovanje texta? Sto se tice "smb:/" u konqueroru,kod mene dodje poruka sa internom greskom i poslije toga mi padne cijeli konqueror. Uputstvo nisam nasao u /usr/share/samba/swat/using _samba.
Direkrory "swat" ne postoji u dir. "Samba".

Samo root korisnik može da mijenja smb.conf fajl. Znači:
Code:
su
<password>
vi /etc/samba/smb.conf

Pošalji tačno šta ti ispiše, kada upišeš smb:/ u Konqueror. Pošto kažeš da imaš SuSE 8.0 (koji sam ja upamtio kao krajnje nestabilnu distribuciju, bar što se tiče KDE) moguće je da postoji neka greška u njemu. Takođe, probaj da upišeš smb://<comp> gdje je <comp> naziv nekog računara u mreži tj. sa liste koju si dobio nakon findsmb.
Uputstvo probaj da nađeš sa
Code:
$ find / -type d -iname "using_samba"


Ako ti je sve ovo komplikovano (sad sam se sjetio) možeš u svom Web pretraživaču da upišeš http://localhost:901/ i uloguješ se kao root. Tu imaš mogućnost i da mijenjaš smb.conf, a postoji i obimna dokumentacija.
Ako dobiješ poruku da se ne možeš povezati onda vjerovatno smbd i nmbd servisi nisu pokrenuti.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.199.77.83.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 11:46 - pre 232 meseci
sa smb:/<racunar> sam uspio doci na svoj server i otvoriti fileove.
using_samba nije nigdje nasao, mozda se ovdje zove drugacije.
sa localhost nije mogao uspostaviti vezu javlja interni problem i pita hocu li
da posaljem raport bla bla (prevedeno sa njemackog).
Reci mi, "su" bi trebalo da znaci superuser,a sta znaci "vi"?
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 14:48 - pre 232 meseci
su je "substitute user", a kad pokreneš su bez parametra onda se podrazumijeva "su root".
vi je konzolni text editor.
Kada se pokrene vi i učita se smb.conf pritisni taster i i ući ćeš u INSERT režim rada. Izmijeni smb.conf prema svojim potrebama. Na kraju pritisni ESC da izađeš iz INSERT moda i kucaj :wq da snimiš izmjene i izađeš iz vi editora.

Da li ti radi
Code:
$ ping localhost

Ako radi, onda vjerovatno starije verzije nemaju SWAT (Samba Web Admin Tool).
BTW, jesi li razmišljao da nabaciš neku noviju distribuciju?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.95.202.62.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 16:25 - pre 232 meseci

opet nesto novo naucio,
Pingovanje localhosta ili 127.0.0.1 i drugih masina u mrezi ide ali zahtjevi za echo idu beskrajno tako da moram svaki put da zatvorim konzolu.gdje se moze definisati koliko echo requesta da se posalje?
To sa updateom nije lose ali ga sad nemam. pokusao sam da ga skinem sa neta ali su svi suse serveri ili u autu ili preoptereceni.
Vracam se jos jednom sa pitanjem s pocetka.Kako da pristupim cdromu ili floppyju.Nije valjda za to potrebna samba.Mozes li mi objasniti prinzip Filesystema na linuxu naravno u kratkim crtama.Mogu li uopste iz konzole da dodjem na svoj server w2k?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 16:39 - pre 232 meseci
Ne moraš da zatvoriš konzolu, dovoljno je da pritisneš Ctrl-C, što je ekvivalentno sa Cancel.
A ako hoćeš da pinguje odredjenim brojem paketa, npr. 4 onda kucaš
/# ping -c 4 127.0.0.1

Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.39.63.81.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux08.03.2005. u 17:24 - pre 232 meseci
Hvala za brzi odgovor
opet nesto novo naucio medjutim ja sam na pocetku (linuxa) i takvih banalnih pitanj ima bezbroj.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux09.03.2005. u 01:28 - pre 232 meseci
Ako ne znaš ništa o nekom programu (kao što je ping) onda probaš:
ping --help ili man ping ili info ping i čitaš...
Pretpostavljam da želiš da pristupiš flopi disku na svom računaru.
Nisam siguran kako je to riješeno u SuSE 8.0, ali ćeš sve saznati, ako pogledaš fajl /etc/fstab.
U njemu ćeš imati nešto kao:
Code:
/dev/fd0       /mnt/floppy    auto     noauto,rw,user         0     0
/dev/cdrom     /mnt/cdrw      iso9660  noauto,ro,user         0     0
/dev/hdb1      /mnt/win_c     vfat     noauto,noexec,rw,user,codepage=852,iocharset=utf8,shortname=win95  0     0

To znači, redom:
uređaj /dev/fd0 (to je floppy) se ugrađuje u folder /mnt/floppy
uređaj /dev/cdrom (to je cd) se ugrađuje u folder /mnt/cdrw
uređaj /dev/hdb1 (to je 1. particija na drugom disku) se ugrađuje u folder /mnt/win_c.
Kada želiš da koristiš CD ili Floppy možeš u konzoli da kucaš:
Code:
mount <uređaj_ili_folder_gdje_se_uređaj_ugrađuje>

Na primjer:
Code:
mount /mnt/floppy
mount /dev/cdrom

Kada završiš sa korištenjem uređaja, neophodno ga je otkačiti sa sistema:
Code:
umount /dev/fd0
umount /mnt/cdrw

Ukoliko CD ne otkačiš, nećeš ga moći izbaciti, a ukoliko floppy ne otkačiš neki podaci neće biti upisani na njega.

Kod linuksa svi fajlovi/folderi se imaju zajednički korijen - root direktorijum ili /. Iako ti folderi/fajlovi ne moraju da budu na (fizički) istom uređaju ili particiji diska, Linux ih vidi kao jedan sistem.
Zato je neophodno taj uređaj/particiju ugraditi (mountovati) na neki prazan postojeći folder. Nakon toga, svi fajlovi koji se nalaze na tom uređaju/particiji će se nalaziti u tom folderu, kao dio sistema.
Na ovaj način se mogu ugraditi razni uređaji (CD, Floppy, USB), dijeljeni folderi na nekom udaljenom računaru i sl.

Kada ti findsmb izlista sve računare koje je našao onda možeš koristiti smbclient -L <comp> da izlistaš dijeljene resurse na određenom računaru, pa i na W2K serveru. Nakon toga možeš pomoću smbclient //<comp>/<resurs> da pristupiš tom resursu, skidaš i šalješ fajlove i sl. Kucaj help da vidiš sve komande. Ovo je malo nezgodno za rad, pa možeš isto to da uradiš tako što ćeš u Konqueroru da kucaš smb://<comp>/ ili smb://<comp>/<resurs>.

Takođe, možeš dijeljeni resurs da ugradiš u sistem pomoću
Code:
mount -t smbfs //<comp>/<resurs> <folder>


Par napomena.
Kada želiš da se raspitaš o nekoj komandi kucaj man <komanda> ili info <komanda> ili <komanda> --help.
Ako ne znaš naziv komande, možeš da pretražiš opis komande pomoću apropos <pojam>, npr. apropos search i između ostalog ćeš dobiti:
Citat:
find (1) - search for files in a directory hierarchy


Na Net-u možeš naći gomilu uputstava za Linux, ako želiš da se malo detaljnije pozabaviš linuksom.
Dobar izvor je www.tldp.org i forumi www.linuxquestions.org .


-- naknadno dopisano --
Proceduru ugrađivanja uređaja možeš pojednostaviti (ukoliko je sve pravilno podešeno u /etc/fstab) tako što ćeš desnim dugmetom kliknuti na radnu površinu (Desktop) i izabrati Create New > Device > Floppy Device (ili nešto drugo). U dijalogu koji ti se pojavi upišeš naziv i sa liste uređaja izabereš uređaj na koji će se ikonica odnositi. Poslije toga će se pojaviti ikona na radnoj površini na koju kad klikneš automatski ugrađuješ uređaj i pokrećeš Konqueror. Uređaj otkačiš tako što desnim dugmetom klikneš na ikonu i izabereš umount.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

hb9haw

Član broj: 10609
Poruke: 43
*.169.78.83.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux09.03.2005. u 07:52 - pre 232 meseci
e vala si kod mene zaradio dnevnicu ili barem pice.
ovaj potpuni odgovor na moje pitanje ce vjerovatno pomoci mnogim
potencijalnim linuxovcima koji su windowsretardirani(ne znam da li je to prava rijec, na njemcakom bi se to reklo windowsgeschaedigte neka me neko koriguje ako ima bolju rijec).
Hvala za sve,za danas cu vjerovatno imati dosta materijala zu rad.
Pozdrav za sve 73's
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pokusaj prelaska sa Windowsa na Linux

[ Pregleda: 2799 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.