Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!

[es] :: Access :: Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!

[ Pregleda: 3371 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slavko13

Član broj: 49045
Poruke: 41
*.219.eunet.yu.



Profil

icon Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!05.03.2005. u 18:00 - pre 232 meseci
U temi sa rribaricem pre jedno mesec dana je receno:
[Saldo na dnu lista X] = (Suma svih ulaza na prethodnim listovima)
+ (Suma Ulaza na listu X)
-(Suma svih izlaza na prethodnim listovima)
-(Suma ilaza na listu X)
Medjutim ja vec dugo pokusavam da tu u konkretnom primeru uradim i neide nikako.
Bilo je nesto i u Top temi ali mi ni to ne pomaze.
Neznam kako da definisem stranu izvestaja(x).
MOLIM AKO NEKO IMA VREMENA DA NAPISE NEKI KONKRETAN PRIMER BIO BIH MNOGO ZAHVALAN.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!08.03.2005. u 15:24 - pre 232 meseci
Ajde da probamo, ali dobro pazi:

- Vodjenje knjige blagajne ima dve svrhe
1) da se upise svaka transakcija - ulaz ili izlaz novca iz blagajne
2) da se uvidom u knjigu brzo zakljuci trenutno stanje u blagajni

Matematicki gledano, trenutno stanje u blagajni jednako je
Stanje = Suma(Uplate)-Suma(Isplate), ili ti "saberi sve sto je u blagajnu uslo pa oduzmi sve sto je iz blagajne izaslo, od pocetka vodjenja knjige".
Kad se knjige vode rucno, nije moguce u svakom momentu sbarati sve sto je uslo i izaslo. I ako bi se to pokusalo, broj sabiraka raste sa svakom novom transakcijom.

Za prvi dan, neka je bilo 5 ulaza i 3 izlaza. Stanje blagajne na kraju PRVOG dana je
Stanje1 = (U1+U2+U3+U4+U5)-(I1+I2+I3)

neka je drugog dana, bilo 4 ulaza (U5,U6,U7 U,8) i 2 izlaza (I4,I5). Ako pokusamo da uradim "suma svih ulaza minus suma svih izlaza" morali bismo da odradimo ovo:

Stanje2 = (U1+U2+U3+U4+U5)-(I1+I2+I3) + (U5+U6+U7+U8) - (I4+I5)

Prve dve zagrade su u sttvari Stanje1 = stanje na kraju prvog dana. Ispada dakle da je
Stanje2= Stanje1 + (U5+U6+U7+U8) - (I4+I5), ili
Stanje2 = (Stanje od prethodnog dana) plus (svi danasnji ulazi) minus (svi danasnji izlazi)

Za treci dan bi bilo:
Stanje3 = (ulazi od prvog dana)-(izlazi od prvog dana)+
(ulazi od drugog dana)-(izlazi od drugog dana)+
(ulazi od treceg dana)-(izlazi od treceg dana)

Prva dva reda u jednacini za Stanje3 su u stvari Stanje2. Mozemo da zakljucimo da ce za bilo koji dan vaziti:

Stanje = (Stanje od prethodnog dana) plus (svi danasnji ulazi) minus (svi danasnji izlazi)

Znaci, izracunavanje stanja za svaki dan, pomaze da se lakse racuna stanje sledeceg dana i tako u nedogled, dokle ima listova u knizi.

E, kad imamo kompjuter, to ne moramo da radimo. medjutim svi ostali su navikli da vide na izvestajima sta se prenosi, pa mi moramo to da prikazemo. Zato mi kad programiramo, mi malo lazemo. Prikazemo brojeve na izvestaju koji predstavljaju sume i prenose, a u stvari ne rade nista.

Ako napravis izvestaj sa grupisanjem, po datumu (vidi primer u aplikaciji prihodiRashodi), lako je u Group Footeru sabrati vrednosti u poljima u detalju izvestaja - eto ti dnevni zbirovi ulaza i izlaza. Kako prikazati stanje od prethodnog dana? Seti se da je stanje od prethodnog dana jednako
Stanje od prethodnog dana = (suma ulaza) - (suma izlaza) za datume manje od posmatranog dana. Na reportu sam ja to uradio pomocu Dsum funkcije. Otvori report u design modu i pogledaj kontrole u footer sekciji za Datum. U Dsum funkciji imas WHERE condition koji kaze 'svi datumi koji dodju pre ovoga'. I to je to.

Nadam se da je nesto jasnije.

Ne mogu da ti pomognem vise od ovoga. Za vise moraces da konsultujes Oradorius ili Izonic ili RRibaric, oni znaju o ovome mnogo vise nego ja.

:-)

 
Odgovor na temu

slavko13

Član broj: 49045
Poruke: 41
*.38.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!08.03.2005. u 22:45 - pre 232 meseci
Molim Vas za jos samo malo objasnjenja, sve ste mi ovo lepo objasnili ali se ja slabije snalazim sa upotrebom funkcija.
Od tabele "Knjiga" napravio sam izvestaj gde sam grupisanje napravio po mesecima pa kad u Datum Footer u Text Box polje upisem:
=DSum("[Sum Of Prihod]","[Knjiga]","[Datum By Month] <" & [Report]![Datum By Month
ISPISE SAMO ERROR
STA JE GRESKA
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!09.03.2005. u 16:17 - pre 232 meseci
Moraces da naucis kako funkcije rade, pogotovu one koje ti trebaju.

DSUM ("polje","tabela ili kveri","uslov")

"tabela ili kveri" = tebela ili kveri u kojoj se vrsi sumiranje, u tvom slucaju verovatno "Knjiga"

"polje" = polje u 'tabeli ili kveriju' koje se sumira, u tvom slucaju verovatno "Ulaz" ili "Izlazl", = ono polje koje cuva podatke o Ulazu ili Izlazu u tvojoj tabeli

"uslov" = "Datum < " & sqldate(report!datum), pretpostavljam da se polje zove "Datum" i u tabeli i u reportu

Nadji literaturu i prouci funkcije Dsum, Dcount i slicno, ili nekoga da ti pokaze uzivo. Slaba je sansa da ti neko na forumu objasni tolikod detalja.

:-)
 
Odgovor na temu

slavko13

Član broj: 49045
Poruke: 41
*.216.eunet.yu.



Profil

icon Re: Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!09.03.2005. u 17:01 - pre 232 meseci
Ja sam strogi pocetnik i jos plus sto nisam u praksi nikada sretao programiranje,
imam knjigu access 2000 pa mi fale neka prakticna objasnjenja.
Veliko hvala, ipak ste mi mnogo pomogli.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Po kozna koji put Ulaz-Izlaz na izveštaju. MOLIM!

[ Pregleda: 3371 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.