Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uputstvo za izradu stampanih plocica

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 564581 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.08.2004. u 01:37 - pre 238 meseci
kućište od (crknutog) skenera je zgodno mada sve stavljaš naopačke.
idu uv neonke, one providne "G" (germicidne) pošto imaju stvarno dobar UV.
one plave su uglavnom laža, tačnije imaju daleko manji UV. bele neonke nemaju potreban UV pa se i ne koriste.
 
Odgovor na temu

Djosule
Munze

Član broj: 21694
Poruke: 17
*.verat.net



Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.08.2004. u 21:50 - pre 238 meseci
U clanku o foto postupku:
http://www.geocities.com/sinelyu/index.html
nadjoh da covek kaze da mogu i obicne neonke uz duze osvetljavanje...

U svakom slucaju gde se kod nas mogu naci te prave UV providne neonke i koliko bi otprilike kostale? Ako nisu preskupe cini mi se da bi jednostavnije bilo ne eksperimentisati sa obicnim.

Sto je ovde lepo
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2004. u 07:31 - pre 238 meseci
Uzmi slobodno crne (blacklight blue) neonke, neces se pokajati. Germicidalne (providne) uopste nisu za tu namenu). Evo kako izgleda moj UV box:



i da ponovim sta sam vec jednom rekao

Citat:
Za foto postupak mozes koristiti blacklight blue fluo cevi - mozes ih kupiti na buvljaku (to su one koje se koriste po diskotekama itd...). Ja sam napravio kutiju sa 4 cevi (male od 8W) i radi besprekorno. Te cevi su slicne onima koje se koriste bas za potrebe razvijanja plocica s tom razlikom so su blacklight blue sa tamnoplavo-ljubicastim staklom koje blokira najveci deo vidljivod spektra ali propusta onaj bitan deo UV zracenja (UVA koliko se secam - najblizi vidljivom delu spektra). Ove "profi" su sa providnim staklom i belim fosforom tako da propustaju i vidljivi deo spektra pa se mogu koristiti i ka "light box-ovi" da poravnas gornji i donji layer, ako radis dvostranu stampu.
Imam shemu za elektronsku prigusnicu (posto nisam video da ovde ima prigusnica za tako male snage) ali sam na poslu pa kad dodjem kuci probacu da isceprkam.
Inace cevi su na nekih 5 cm ledna od druge, 7cm (koliko se secam udaljene od plocica) i za osvetljavanje fotooslojenih plocica (ima ih u Radio Klubu i ITC-u) treba nekih 6 minuta.
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2004. u 08:22 - pre 238 meseci
Jedan primer dobijenog rezultata



Znam, plocica je "malo" musava ali se nisam trudio svuda da skinem foto lak a i nije lako lemiti posle 10ak sati za kompjuterom
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2004. u 08:59 - pre 238 meseci
"Germicidalne (providne) uopste nisu za tu namenu)."

heh-heh... stavi ti u tu tvoju armaturu g-neonke i uradi test-patern. meri vreme i javi se ponovo. naravno uporedi sa ovim tvojim.
 
Odgovor na temu

Djosule
Munze

Član broj: 21694
Poruke: 17
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2004. u 17:18 - pre 238 meseci
za RENDISHA:
-Interesuje me sema prigusnice. (Da li ima na buvljaku i prigusnica?) Ako black light rade posao... koliko kostaju blacklight blue fluo cevi?

za GRUJA011:
-Gde se mogu kupiti germicidne neonke i koliko kostaju.



Jos nesto: Gde da kupim NaOH za razvijanje-skidanje osvetljenog foto laka sa plocice.

SALEC rece:
"Kad smo već kod toga, posle nagrizanja pločice ferihloridom ili sonom kiselinom trebali bi zbog kućnih instalacija, a i zakonski ste obavezni na to, da neutrališete rastvor. To bi moglo da se učini sodom bikarbonom, krečom ili natrijum-hidroksidom (NaOH, kaustičnom sodom), koji se prodaje kao tečnost za odgušenje odvoda na sudoperama ("Cevotok" u SCG)."

Da li bi taj "cevotok" radio posao kako valja? (koncentracija...)







Sto je ovde lepo
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2004. u 18:56 - pre 238 meseci
Ne znam da li si pod svojom opaskom mislio na kvalitet dobijenih vodova posto je on sasvim dobar (a valjda si mogao da zakljucis da je cela slika malo mutnija zbog JPG kompresije a i tek se upoznajem sa aparatom tako da mi makro bas i ne ide od ruke). Nisam napomenuo da sam koristio paus a ne foliju za nacrt vodova (pretpostavljam da paus vise apsorbuje UV od folije sto samim tim znaci i duzu ekspoziciju, a takodje mu i povrsina nije bas najravnija), takodje je bio koriscen neki stariji laser sa recikliranim tonerom i otisak je bio ne bas za pohvalu. Rezolucija ovog UV box-a je sasvim OK, ivice nagrizenih vodova su ostre, ali nisu apsolutno ravne i pravilne UPRAVO zbog kvaliteta otiska na pausu! Znaci, sve sitne nepravilnosti koje se mogu uociti okom ili pod lupom (na pausu) su prisutne i na zavrsenoj plocici. Takodje svaka i najsitnija rupica koja nije bila pokrivena tonerom, je bila osvetljena i nagrizena posle.

Rezolucija naravno zavisi od dosta faktora - talasne duzine svetla, kolimacije zraka, kvaliteta transparencije, da li je ona pravilno postavljena na plocicu itd... Moguce je da sa germicidalnim dobijes bolju rezoluciju upravo zbog talasnih duzina njenog spektra koje su krace. Ovo moje "sokocalo" je sklepano na brzinu, cak je i staklo dosta izgrebano :-)

Razlog koriscenja kineskih blacklight blue je naravno - cena! Philipsove blacklight blue su visestruko skuplje, a blacklight (bele UVA cevi) nisam siguran ni da sam igde video ovde. Gde si inace nasao germicidalne, kojih snaga / velicina ima i koje su cene? Ti si covek sa dosta iskustva i znas kako treba rukovati njima tako da kada preporucujes ljudima da koriste germicidalne, trebalo bi i da napomenes da su stetne po zdravlje, pogotovo sto nikad ne mozes znati ko sve ovo cita - mozda neki klinci koji nisu svesni rizika. Prvi link koji sam nasao na netu kada sam se zainteresovao za izradu plocica kod kuce je bio bas od lika koji je preporucivao samo germicidalne za osvetljavanje. Ali malo podrobniji search je pokazao da to bas i nije najbolje resenje i da su adekvatni izvori UVA a ne UVC zracenja.

Prilozicu par grafikona Philipsovih cevi gde se moze videti sadrzaj spektra svake od ovih tipova cevi. Nazalost, vrednosti su relativne i ne govore kolika je stvarna raspodela izracene snage po talasnim duzinama. Evo i par linkova proizvodjaca PCB materijala - Bungard i Injectorall gde se moze videti da je za razvijanje pogodnije UVA zracenje a ne UVC (koje je dominantno kod germicidalnih a i inace ce biti apsorbovano ako bude prolazilo kroz obicno a ne kvarcno staklo). Naravno, sigurno se proizvode fotolakovi koji su osetljiviji na UVB, UVC... ali izgleda da su ovi namenjeni sirokim narodnim masama ipak za UVA zracenje, koje blacklight / blacklight blue cevi po default-u proizvode :-)

http://www.injectorall.com/instructions197.htm
http://www.bungard.com/seiten/m_originalb.htm





Za Djosuleta:
Prigusnicu sam pravio zato sto mi se nije kupovao ceo sklop (cela lampa - prigusnica + nosac + cev) na buvljaku jer nije bio preterano jeftin, a meni je krajnji cilj bila sto niza cena izrade uz zadovoljavajuce rezultate. Bas trazim shemu ali mi nesto ne ide od ruke :-( Ako ne nadjem izvadicu ovo sto sam napravio pa cu da ti uradim shemu. Cena je neka smesna za kineske cevi, stvarno se ne secam koliko, ali sa njima nikad nisi siguran da li ce, kako i koliko da rade :-)
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2004. u 19:19 - pre 238 meseci
Evo i sheme

 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 09:01 - pre 238 meseci
znaš kako rendiša,
postoje 2 načina ili tačnije pristupa stvari:
-što jeftinije i
-što bolje
idealno bi bilo da imaš oba odjednom ali malo teže.
srećom pa fotolak reaguje na sve živo pa čak i na dnevno svetlo. stvar je samo potrebnog vremena expozicije i veličine pločice. ostalo se da improvizovati.
naigrao sam se svih mogućih izvora za jedno 25 godina i odustao od varijante sa neonkama jer mi često sama štampa ne dozvoljava takvu vrstu osvetljavanja.

podrazumeva se da jak izvor uv-a nije zdrav ni za gledanje ni za disanje :)))

trenutno koristim osramovu vitalux lampu pošto mi trebaju velike površine i velik spot.
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 11:44 - pre 238 meseci
Apsolutno se slazem s tobom.

Ja sam trazio nesto sto ce bolje odraditi posao od flomastera i cime cu moci ljudski da uradim IC padove sa standardnim rasterom 2.54 i izmedju njih provucem jedan vod - znaci sirina vodova oko 0.3mm toliko i praznog prostora oko, a ovo sto sam napravio to savrseno dobro radi. Naravno ako mi se ukaze potreba da radim nesto SMD sa gusto pakovanim pinovima, sigurno cu morati nesto ozbiljnije a i da zaboravim na paus :-)

Cini mi se da ovde ljudi ipak traze nesto za hobi namene, a i da ih ne kosta bas preterano. Vitalux jeste jedna od dosta koriscenih lampi za ovu namenu, ali joj je i cena "odgovarajuca". Ko moze da je priusti, samo napred.

Inace nisi mi odgovorio da li si ovde uzimao "genocidalne" a i Vitalux ili mora preko da se narucuje.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 14:55 - pre 238 meseci
he, igrarija sa g-neonkama je pocela kod eprom brisaca i zamene krepale neonkice
(bila je u sklopu koji je koristio grejanje samo sa 1 strane..posle obrtanja i opet crkavanja je sledilo experimentisanje). ogrebao sam se svojevremeno za nekoliko komada, projekat je srecno uvaljen na dalje koriscenje ali smo box od 4 koristili za testiranje i odatle moja iskljucivo experimentalna tvrdnja. naravno, narucene su "od preko", kao i osramovka. inace prva reflektorka tog tipa koju sam imao je neka filipsova HPR koju nazalost nisam uspeo vise da nadjem. a bila je zverina, nisam mogao ispod 1 metra da radim posto ima grozno jak spot. probao sam ja i kvarcne lampe iz kopirki i mogu ti reci da i to dobro radi ali greje ko ludo pa treba ventilacija.
inace osramovku NEMAJU u nasem predstavnistvu a i nece da naruce manje od 1 pakovanja sto je 6 komada. sramota. srecom ima je u birklinu ko sase i na komad tako da me to ne brine. uzgred, izuzetna je i za suncanje u kucnim uslovima :))))

ne pravi mnogo ozona a pravo da ti kazem zgodnije mi je da radim "odozgo", tojest da vidim predlozak na ploci.

uzgred, paus je i dan danas zakon. probao sam neke folije pre neki dan i mogu ti reci da ih laser ocajno oslojava. ako izuzmes folije na linotroniku ili kod nekog graficara (znaci pravi film) ovo je dobro i dalje. cak i za 8 milsa.
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.ppp-bg.sezampro.yu



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 16:35 - pre 238 meseci
Da li imas problema na laseru sa deformacijom otiska, odnosno da se on bas ne drzi dimenzija ko pijan plota :-) Radio sam nesto dvostrano i gornja i donja strana se nisu bas poklapale - greska mozda 0.2mm na nekim mestima, sto je dovoljno da te zezne.

A ni paus nije paus :-) Secam se dok sam bio na masincu, dosta smo ga koristili, onaj ala "Sumadija" (a i danas ga koristim), a onda je jedan ortak dobio citav ris nekog francuskog vece gramature... Eeeee to je bio paus :-) Deblji, ne vitoperi se od vlage prstiju, deluje masnije a u stvari bolje prihvata tus i ne razliva se. Da ga je sad koji komad...

Moracu da probam da nadjem folije za inkjet, ako ima negde na komad, pa da vidim vredi li to ista.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.85.*



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 16:47 - pre 238 meseci
a, pa vidi, laser je uvek tačniji u horizontalnom ispisu nego po pravcu kretanja papira (ili pausa ili folije). jednostavan test ti je kada na jednom istom pausu recimo ištampaš ova tvoja 2 panelmetra ali jedan zakrenut za 90° u odnosu na drugi. isečeš, preklopiš i zbuniš se. ja koristimpakardovu hiljadarku i taj odnos je stvarno mali. bolji od lasera je ploter on bar ima onaj "kamen" za transport papira al je glupo koristiti ga za male količine ili formate. muka je sa tuš perima ako odstoje.
linotronik je priča za sebe, folije su mrak. usluga košta al vredi.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.85.*



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 16:53 - pre 238 meseci
ukoliko radiš dvostranu a manjeg formata-probaj da isprintaš odjednom vertikalno jedan do drugog botom i top lejer, kolko laser zezne jednan toliko će i drugi otisak.


zemunac, imaš natrijuma kolko hoćeš kod mene. spremi neku dobru teglicu ili slično i javi se na pp. garant sam na manje od 15 minuta od tebe.
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.ppp-bg.sezampro.yu



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 17:39 - pre 238 meseci
Pa i pokusavao sam da stavim dva sloja na jedan list ali tu nastaje problem - Koristim Eagle a nacrt izvozim u PDF. Tako direktno mogu da dobijem ili gornji ili donji sloj (odnosno sta god hocu) ali samo jedan komad na jednom papiru. Problem je kako staviti dva na jedan papir - probao sam importom u Photoshop oba pa da ih rasporedim ali bi on uvek uradio neki anialiasing i pretvorio to u rastersku grafiku tako da bi na kraju ispala razmrljana svinjarija od par stotina megabajta :-(

Da li ima neko parce softvera pogodno za to ili nesto kod drajvera za stampac da isprinta dva dokumenta jedan do drugog, ali da ih ne smanjuje, naravno :-)
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.85.*



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 17:45 - pre 238 meseci
a korel? pa da ubacuješ , tačnije importuješ ps?
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.08.2004. u 19:56 - pre 238 meseci
To ce malo teze ici. Imao sam instaliran Corel pa sam hteo da mu produzim rok trajanja, sto mu se nije svidelo, tako da sada ne mogu ponovo da ga instaliram :-)

Probacu neko drugo resenje. Ali kada smo kod lino-opreme i PSa na pamet mi pade Quark mozda bi moglo i u njemu. Probacu i to.
 
Odgovor na temu

Djosule
Munze

Član broj: 21694
Poruke: 17
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Rendisha, par pitanja oko seme prigusnice25.08.2004. u 16:13 - pre 238 meseci
Napravio bih prigusnice sa seme, ali imam par pitanja (tek sam nedavno saznao za razliku izmedju ac i dc...):

1. Jedna prigusnica za jednu neonku pretpostavljam?

2. Da li samo onaj 47nF mora biti X2 cap?

Malo sam listao katalog radio kluba:

3. Ona 2 komada 22nF koji V_probojni da imaju? Jel mogu ici 100V keramicki.
Ako 100V nije dovoljno jel mogu metalizirani poliester film?

4. 2.2uF/250VAC sam nasao jedino kao metalizirani poliester/polipropilen film, 1.3evro. Jel mogu/moraju oni da idu ili ima jeftinije varijante.

5. Vrednost osiguraca? 0.3A? ili vise?






Sto je ovde lepo
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.bitsyu.net



+7 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2004. u 06:57 - pre 238 meseci
Djosule,

bio sam ovih dana na buvljaku i nigde nisam nasao onh malih kineskih blacklight blue, tako da mozda od prigusnice nece biti vajde. Nasao sam PDF sa stampom vodova za ovu moju prigusnicu ali ne mogu da nadjem fajlove za Eagle da ti izbacim i raspored komponenti. Ja sam koristio metalfilm od 400V za 22 i 47nF, posto su jeftini (reda 5-6 din) iz Mikro Princa. Osigurac na ulazu nisam stavljao. Nazalost ni ja nisam nasao jeftinije varijante za 2.2 uF. Inace nemoj se odmah lacati kataloga Radio Kluba, oni jesu najbolje snabdeveni ali su im cene uglavnom vise u odnosu na ITC i Mikro Princ.

Ako ti je ovo prvo sto radis, posto kazes da do skora nisi znao razliku izmedju AC i DC, mozda ne bi trebalo da radis ovo posto je sklop pod mreznim naponom. Bolje odaberi neki od kitova iz RK da vezbas malo za pocetak.

Probacu za par dana da ti uradim ovo.
 
Odgovor na temu

Djosule
Munze

Član broj: 21694
Poruke: 17
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2004. u 12:41 - pre 238 meseci
Ma ja vec kupio BLB neonke (juce) na buvljaku pa zato i navalio na prigusnicu.
Uvek sam mislio da je RK najjeftiniji, kad razmislim ne znam ni zasto.

Imam malo iskustva sa 220v, napravio sam napajanjce i malo se zezao. Ali omatorilo se pa se mozak zapusio, steta sto se nisam ranije sreo sa elektronikom.
Hocu malo da se zezam sa PICom, tu bar mogu da primenim nesto sto mi je poznato.

Sta da radim sa PDFom za prigusnicu kad nemam cime da osvetlim plocicu? Necu da crtam markerom, sastavicu je na perfbordu (ako se tako zove ona plocica sa rupicama). Kada 'masina' proradi osvetlicu 'profi' veriziju prigusnice i zameniti. Lici na ono kad je prvi C compajler napisan u asembleru, pa sledeca verzija uradjena prvom.


Quark ti je pravo resenje za razvlacenje slike, uvuci pdf i daj mu % koji zelis po bilo kojoj osi. Quark ne dira postscript (pdf) vec ce to da radi stampac (ako imas postscript stampac). Ako ne Photoshop moze da odradi posao:
1. ako ti je laser 600dpi otvori pdf u pshopu (grayscale, 800_dpi, antialias)
(800 dpi da bi zadrzali kvalitet posle transformacija i nakon smanjivanja na stampacevih 600dpi, moze i vise, 800dpi je 60Mb za A4 gray)
2. image/resize: daj % po nekoj osi, bicubic resampe, iskljuci 'constrain proportions'
3. image/resize: chekiraj 'constrain proportions', smanji resolution na 600_dpi
4. image/mode/bitmap: 50% treshold.
I dobio se 600dpi bw 4Mb sliku koju saljes na stampac.
Ako posle ovoga nisi odustao od photoshopa mozes sve ovo strpati u macro (action) i raditi u jednom potezu. Kbvalitet bi trebao ad bude 'ko pravi' ali nije najbrze na svetu + treba poslati 4Mb do stampaca.

Jos lepse bi bilo da Acrobat ima opciju za scale po osama posebno, za postscript to nije problem. Autotrax (protel) za dos sa kojim se sada zezam ima upravo tu opciju kada pravi postscript fajl!



Sto je ovde lepo
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 564581 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.