Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prvi stohiometrijski detektor...

[es] :: Nauka :: Prvi stohiometrijski detektor...

[ Pregleda: 2277 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Prvi stohiometrijski detektor...30.06.2004. u 16:20 - pre 241 meseci
"Supersenzor" - namenjen otkrivanju auto-bombi, osmislio je nuklearni fizičar Bogdan Maglić, redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Sprava se naziva i stohiometar, jer se nauka odgonetanja hemijske formule nepoznatog zove stohiometrija. Dakle, to je prvi stohiometrijski detektor (otkrivač).

Uređaj za 15-20 sekundi saopšti hemijski sastav (skrivene) materije. Može da snima kroz dvadesetak santimetara debeo čelik ili na dubini od metar i 30 santimetra pod zemljom, sa rastojanja nešto većeg od metra (105 santimetara).

Na kojem se načelu on zasniva?

Eksploziv (biološka tvar, lek ili ma šta drugo), skriven iza nekakvog zida, gađa se takozvanim brzim neutronima (500.000 puta energetski nabijenijim od ostalih), koji struje sleva nadesno. U povratku, oni izazovu eksploziv da ispusti gama zrake koji stižu u spravu sdesna nalevo. Kad se podaci elektronski obrade, istovremeno se na ekanu očitava hemijski sastav (formula) i prikazuje trodimenzionalna slika.

Svi sadašnji postupci (iks-zraci, radar, infracrveno zračenje) su 'hemijski slepi' u otkrivanju eksplozivnih materija, oni jedino odrede obrise i gustinu predmeta, što može da navede na lažno otkrivanje materijala koji fizički podsećaju na eksploziv.

Sastavljen, u suštini, od dva ključna dela:
– odašiljača i
- prijemnika.

"Supersenzor" ubrzava atome vodonikovih izotopa do velikih brzina koji, posle sudara sa snimljenim predmetom, oslobađaju neutrone, a ovi gama zrake. Neutroni su veoma prodorni, tako da ostavljaju otisak svake materije koju pogode.

"Supersenzor" koristi neutrone sa energijom od 4 do 14 megaelektronvolti da bi razotkrio glavne sastojke većine eksploziva, a to su ugljenik, vodonik, azot i kiseonik. Čim se jednom izmeri energija gama zraka, nema više nikakve sumlje u sastav materije.

Ovim postupkom može se istovremeno ozračiti primera radi cela teretna kolica kojima se prevozi prtljag i da smesta dobijete `hemijski otisak` svakog kofera ponaosob, za sat vremena tako se pregleda hiljadu torbi ili kofera.

Naravno, tzv. veoma brzi neutroni su veoma korisni na pronalaženju opasnih tovara na aerodromima, na otkrivanju skrivenih pošiljki na granicama, na razotkrivanju biološkog oružja, na uklanjanju mina iz minskih polja i na onesposobljavanju bombi i eksplozivnih naprava. Na tim pogubnim poslovima su uposleni ljudi, a polovina ih se teško ozledi ili pogine u roku od pet godina!

U Sjedinjenim Državama postupka je ispitan u vojne svrhe i za potrebe carinske službe.

p.s.



Bogdan Maglić je 1956. otišao u Masačusetski institut za tehnologiju (SAD) kao stipendista UNESKO-a, na kojem je, posle sticanja magistrature na Univerzitetu u Liverpulu (Engleska), postao doktor fizike. Radeći na Kalifornijskom univerzitetu, otkrio je 1961. atomsku česticu omega mezon. U naučnoj karijeri sarađivao je s mnogim znamenitim istraživačima, pored ostalih s nobelovcima Luisom Alvaresom i Vladimirom Zvorikinom.

Stanko Stojiljković


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Prvi stohiometrijski detektor...01.07.2004. u 11:45 - pre 241 meseci
Maglic! Otkad nisam nista cuo o njemu... Sta je bilo sa njegovom mikma (migma?) komorom za nuklearnu fuziju?

BTW, zar nije rendgenska spektroskopija odavno (od sezdesetih) koriscena za otkrivanje hemijskog sastava materijala
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Prvi stohiometrijski detektor...01.07.2004. u 13:52 - pre 241 meseci
Bogdan Maglić je predsednik, izvršni i naučni direktor male kompanije „Hajenerdži” (s vlasničkim udelom od 35 odsto akacija), u kojoj je smislio dotični tehnologiju.

http://www.hienergyinc.com/

Inace sistem može da se poredi sa radarom kada šaljete mikrotalase koji se odbiju od aviona i vrate se, a iz vremena povratka možete da zaključite koliko je daleko avion. U ovom slučaju je to malo komplikovanije: šalje se zračenje ka ..., a onda neutroni - proizvode drugu vrstu zračenja - gama zrake - koji se vraćaju nazad.

Analizom tih gama zraka dobija se hemijska formula nečeg nepoznatog. Za razliku od rendgenska strukturna analize i/ili laserske emisijskea spektroskopije...ovo je PRAKTIČNO prvi put u istoriji hemije da se hemijska formula dobije kroz čelik, i to momentano, za 10 do 30 sekundi...da kazemo bez epruvete...

Maglić je bio u Keniji kao volonter u misiji Ujedinjenih nacija, rukovodilac istraživačkog tima u Evropskom centru za istraživanje elementarnih čestica (CERN) u Ženevi..i bavio se fizikom elementarnih čestica iliti "fizikom visoke energije", najezoteričnijom oblašću fizike.
 
Odgovor na temu

dejandj

Član broj: 92
Poruke: 3620
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Prvi stohiometrijski detektor...08.07.2004. u 04:32 - pre 240 meseci
Od "strukture" (hemijske) tu nema nis!

Samo poneki element...

 
Odgovor na temu

hekler
Dzo Husafet
YUGOSLAVIA

Član broj: 32158
Poruke: 14
*.netpro.co.yu



Profil

icon Re: Prvi stohiometrijski detektor...16.08.2004. u 05:26 - pre 239 meseci
Steta samo sto taj uredjaj koji sadrzi Akselerator 4MeV+ nije nimalo praktican ,
jer je sam akselerator 4MeV+(ciklotron ili sinhrotron) ogroman i nije nimalo mobilan da bi mogao da se tegli po carini,od auta. Jel postoji neki prakticniji i manji detektor exploziva?
SOFTWARE IS LIKE SEX
IT'S BETTER WHEN IT'S FREE
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Prvi stohiometrijski detektor...

[ Pregleda: 2277 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.