Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294752 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.02.2020. u 22:12 - pre 50 meseci
"To nije neki problem, samo ce se promeniti distribucija gde se radi racunanje a gde se radi prezentacija rezultata."

Mislim da generalno, sva predvidjanja o iznajmljivanju masina otvaraju biznis prilike ali da se ipak sada ide
ka privatnim serverima nego na iznajmljenim. Sto se tice kucnog korisnika tu je stvar jasna, kao sto
ide propaganda brze jace bolje, iako nam to zapravo ne treba :P
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31a1:1700:e14b:393:eb60:b3ae



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.02.2020. u 22:24 - pre 50 meseci
U principu da li je server privatni ili iznajmljeni nije sustinski bitno - u pitanju je cista ekonomska racunica, ako cena dovoljno brzog linka (kapacitet+latencija) postane dovoljno niska, gusto pakovanje servera na jednom mestu je jednostavno efikasnije i jeftinije nego imanje indivudalnih masina.

Em sto koristis "econonomies of scale" - jedan Amazon ili Microsoft sigurno kupuju opremu drasticno jeftinije od tebe (7 firmi kupuje 50% svih proizvedenih Intel-ovih Xeona), vrlo verovatno placaju struju mnogo manje od tebe i imaju sisteme za odrzavanje koji moraju biti jeftiniji zato sto su skalirani i automatizovani do maksimuma. O mrezi da ne pricamo, njihovi data centri su bukvalno povezani sa glavnim ISP-ovima preko direktnih linkova minimizujci latenciju do bilo koje tacke na svetu.

Na sve to dodaj i mogucnosti koje oni imaju a ti nemas - Amazon ima ARM CPU firmu u svom vlasnistvu tako da bukvalno mogu da naruce specijalne procesore samo za sebe + toliko puno x86 procesora kupuju da Intel nema problem da doda FPGA koji mozes bukvalno da isprogramiras da ti bude transparentni crypto-engine za ceo backplane ili specijalizuje procesore za njih tako da imaju drasticno vecu frekvenciju ako je zauzeto samo nekoliko jezgara i sl.

Jedini problem koji je preostao je sam link. Prilicno sam sigurnan da za 10 godina pitanje linka koji ima nekoliko ms. latencije do ciljanog servera i koji moze da prenese real-time audio/video perceptualno transparentnog kvaliteta ili direktan Gbit/s+ networking do servera nece biti nikakav problem cak ni za bezzicne mreze, o zicanim/optickim da ne pricamo.

Compute se seli u cloud, i samo je pitanje da li ce to da se kompletira za 2, 5 ili 10 godina.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.101.128.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.02.2020. u 23:16 - pre 50 meseci
I dalje ostaje problem sigurnosti i privatnosti podataka. Ne sumnjam ja da AWS i MS imaju bolju ekipu koja brine o tome, ali znam da su veća meta od moje firme koja ima ~100 zaposlenih i nije joj problem plati 64c/128t Epyc i 1TB memorije i sama vodi računa o svojoj IT infrastrukturi. A ako nisam dovoljno veliki, o mojoj privatnosti sigurno neće brinuti kao što bih ja to želeo.

Kad god sam računao cenu cloud servisa i poredio sa cenom sopstvenog hardvera, druga varijanta ispadne jeftinija. Ako imam znanje da taj hardver koristim. Ja možda nemam, ali firma od 100-200 zaposlenih sigurno ima razloga da zaposli takvog čoveka.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31a1:1700:e14b:393:eb60:b3ae



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.02.2020. u 23:34 - pre 50 meseci
Naravno, cloud provajderi su tu da prave pare, logicno je da imaju profitnu marginu na cenu hardvera.

Takodje, poznato je da najvecu marginu imaju na izlaznom (egress) saobracaju, koji je cesto N puta skuplji nego sto bi mogao dobiti od server-housing provajdera.

Tako da svakako postoji neka cifra, iznad koje ti se vise isplati da imas svoje servere.

ALI!

Osim ako ne pricamo o malim firmama (dvocifren broj ljudi) ili nekim ogromnim internacionalnim korporacijama koje vec imaju datacentre svuda po svetu gde im treba, stvar uopste nije tako jednostavna.

Sa jedne strane, iznajmljen hardver je skuplji svakako (zato sto su Amazon/MSFT/Google tu da zarade pare) ali u tu cenu je ukljuceno projektovanje i odrzavanje infrastrulture, zamena pokvarenog hardvera, regularna unapredjivanja hardvera, struja, linkovi, lokacija, nadgledanje - sve ono sto bi ti morao da placas iz svog dzepa ako bi pravio svoj data centar.

Da ne pricamo o redudanciji - jedno je imati mali data centar za svoje potrebe, sasvim drugo je imati prisustvo u XYZ zemalja sa backup lokacijama zato sto, reicimo, pruzas servis drugim kupcima. Razmisli koliko bi kostalo da ti to sam pravis, odrzavas i unapredjujes.

Tad racunica postaje prilicno drugacija.

Da ne pricamo o tome da tvoji serveri sigurno nisu 100% optereceni ceo dan (najcesci slucaj, osim ako nije neki specifican posao u pitanju). Sa Cloud provajderima bukvalno mozes da preprodas svoje resurse koje ne koristis, ili da jednostavno kupujes on-demand koliko ti treba (ovo je skuplje, naravno).

Kad imas svoj bare-metal u nekom rack-u, on je tvoj 24/7 i prakticno placas masinu koju mozda koristis 1/3 vremena maksimalno. Za ostalo vreme stoji neiskoriscena (bacene pare) ili, jos gore, vucara struju koju ti placas.

Najbolji primer za cloud je Netflix.

Netflix koristi AWS bukvalno za sve osim za sam streaming, za sta vecinom slucajeva imaju svoje direktne (1-10 Gbit/s) linkove do ISP-ova i svoju "kutiju" (OpenConnect) u prostorijama operatora. Netflix ugovorno zahteva da operater rezervise bar 1.2 Gbit/s (ako saobracaj ide preko IXP-a a ne p2p do Netflixa direkt) tokom noci za upload nove kolekcije na OpenConnect uredjaje koji se nalazee unutar ISP-ove mreze i ISP ne kostaju nista.

Ako izuzmemo streaming, koji je ocigledno specijalan slucaj zbog enormnog egress bandwidth-a (za sta bi ih AWS & Co odrali), Netflixu se za sve ostalo ne isplati da odrzavaju svoje data centre (a to "ostalo" generise desetine TB-a logova na sat. Da - logova.). Zasto bi? Imaju AWS (koji je, btw, cak i polu-konkurent posto vlasnik AWS-a ima servis koji konkurise Netflixu) koji koriste za sve mikroservise i bukvalno za sve sto nema veze sa dostavom sadrzaja kupcu.

Pazi, ako jedan Netflix ne vidi racunicu da drze svoje datacentre, a to je firma koja svakako moze da plati i hardver i ljude da ga odrzavaju, mislim da to dosta govori o celoj slici.

Sto se sigurnosti tice, u principu niko ne brani bilo kome da apsolutno kritican deo infrastukture drze u svojem posedu.

Mada, i ovo pitanje je vec tehnicki skoro potpuno adresirano, samo kosta vise - u buducnosti ce procesori po default-u kriptovati memoriju za ciljani VM/kontejner (gde je kljuc izveden od "root-of-trust" kljuca koji ce kupac moci da provizionise u masinu, ako je zakupljena na duze to mogu biti one-time eFuse osiguraci tako da ni sam cloud provajder nece imati pojma o tome) i imati hardversku obostranu verifikaciju identiteta (provajdera i kupca) i kompletno kriptografski zakljucan bootloader/OS i on-the-fly enkripciju sadrzaja.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 02:23 - pre 50 meseci
Pa i MS ima svoje Cloud centre širom sveta (ne bih da ih zove Data centri, jer ne služe samo za skladištenje podataka, taj naziv je ostao nekako istorijski), a opet godinama za neke stvari koristi Akamai (jedno vreme su koristili Akamai za virtuelni DNS za Azure, dok nisu realizovali svoje rešenje), mada je u pitanju neki dil, pošto i Akamai za neke stvari koristi Azure platformu.

Tu više nema jasne granice šta je čije, jer je najmanje važno ko je kupio hardver i čija je hala, mnogo je važnija intelektualna svojina kojom se trguje.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 05:23 - pre 50 meseci
Malo cu postaviti glupo pitanje, Ivane, ali je l' mislis da ce se computing u buducnosti svesti na nesto poput chromebookova?

A inace, mikroservisi i "cloud" su do sada pokazano cost-efficient, ukoliko se implementira kako treba. Nazalost, bez dobrog planiranja ode racunica u drugu krajnost za mnoge.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 05:33 - pre 50 meseci
Ne znam za Ivana, ali mislim da svakako da mnogo jezgara ne vodi nicemu na desktopu, zato sto je svakom prosecnom korisniku dovoljno i 4.
Sta mozes da radis na prosecnom desktopu a da bude iskorisceno vise od 4 kora? Da surfujes ne, da geldas filmove i slusas muziku ne,
da igras igre, ne (to ce tesko koja iskoristiti 100%) pa da idemo dalje. Znaci samo "rendering" ripovanje dvd-ova i slicno sto ni ja ne radim
osim svake prestupne godine... znaci bas nice.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.101.128.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 05:57 - pre 50 meseci
Dok radim, otvorena su mi 2 CAD programa, 3-4 IM/VoIP, 2 browsera sa po nekoliko tabova, VM (u kojoj su opet neki browser, bitan program i sl.), 2 cloud klijenta, 2 fajl menadžera sa po nekoliko tabova, konzola, 2-3 office fajla, muzički plejer, email klijent (sa kalendarom, taskovima...), 1-2 password managera i možda još poneki program. I na sve to, kad u toku rada napravim pauzu, uključim igru i ne ugasim ništa od navedenog. Verovatno nijednom od programa ne treba više od 2 jezgra, ali mislim da je potreban bar 6c/12t procesor i brdo memorije da bi moglo ovako da se radi ;)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 06:42 - pre 50 meseci
Ne treba ti za to vise od 4 jezgra, samo vise RAM-a.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 07:14 - pre 50 meseci
Citat:
Space Beer:
Dok radim, otvorena su mi 2 CAD programa, 3-4 IM/VoIP, 2 browsera sa po nekoliko tabova, VM (u kojoj su opet neki browser, bitan program i sl.), 2 cloud klijenta, 2 fajl menadžera sa po nekoliko tabova, konzola, 2-3 office fajla, muzički plejer, email klijent (sa kalendarom, taskovima...), 1-2 password managera i možda još poneki program. I na sve to, kad u toku rada napravim pauzu, uključim igru i ne ugasim ništa od navedenog. Verovatno nijednom od programa ne treba više od 2 jezgra, ali mislim da je potreban bar 6c/12t procesor i brdo memorije da bi moglo ovako da se radi ;)


2 razlicita browsera u glavnom OSu, 1 browser u VMu, 2 password managera, 2 file manager programa, i tebi to deluje kao dobra praksa pri koriscenju racunara?

Ja sam umeo da preteram sa 8-core FX-om ali se uvek bez problema borio sa 8 fizickih jezgara i bez HTa. Kapiram da bi jaci 6-core i5 bez HTa (tipa 9600K i sl) bez problema to resavao. Opet, to sto radis ne smatram logicnim jer ne vidim nacin da neko bude produktivan sa svim tim otvorenim stvarima. Ne znam sta tacno radis ali kad je posao u pitanju imam browser otvoren za dokumentaciju, shell koristim iz PHPStorma, eventualno CI/CD toolove u browseru i putty ako radim deployment i slicno. Sve ostalo je skretanje paznje sa resavanja problema i produktivnog rada. Osim ako vecina tih stvari koje ti koristis nisu daemoni, poput tih dropboxova, ali to ne radi gotovo nista u pozadini, osim ako opet nisi mazohisticki podesio neki sync na svakih 0.5 sekundi :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 07:18 - pre 50 meseci
"Kapiram da bi jaci 6-core i5 bez HTa (tipa 9600K i sl) bez problema to resavao."

Ma jok ti programi su idle. i3 sa dva kora i 32GB rama to resava bez problema....
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 07:20 - pre 50 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ne znam za Ivana, ali mislim da svakako da mnogo jezgara ne vodi nicemu na desktopu, zato sto je svakom prosecnom korisniku dovoljno i 4.
Sta mozes da radis na prosecnom desktopu a da bude iskorisceno vise od 4 kora? Da surfujes ne, da geldas filmove i slusas muziku ne,
da igras igre, ne (to ce tesko koja iskoristiti 100%) pa da idemo dalje. Znaci samo "rendering" ripovanje dvd-ova i slicno sto ni ja ne radim
osim svake prestupne godine... znaci bas nice.


Mozda 4 ne jer volim da vidim light-load preko svih jezgara i threadova. Ali sa 6 bi sigurno svako bio zadovoljan, do pre 3-4 godine niko sa Intel CPU nije ni imao vise od 4 bez HEDTa. A o tim "renderovanjima" sam pisao vec, svi spominju to kao da 90% populacije renderuje 24/7. I uz to ne vidim sto bi iko renderovao sa CPU :)

Lepo je razbacati workload po threadovima i ne zagusiti ih, ali ne treba ni overkillovati sve. Tako ja guram 2 jezgra sa HT na 3.7/3.9GHz i ne prelazim 2-2.4GHz kad sam na bateriji na ovom lap topu, a nista mi ne radi sporo, sem otvaranja nekih vecih programa pisanih u javi, mada to znas i sam kakvo je zlo. Na desktopu iako je FX se secam da mi sve razbaca lepo po jezgrima i ne razmisljam sta sam sve pokrenuo, ali opet, ako cu da igram igricu, pogasicu sve sto mi ne treba. U eri SSDova ne vidim poentu drzanja nebitnih stvari upaljenim. Okej, mozda neko stvarno ima potrebu da zestoko multitaskuje, ali 6/12 je bukvalno maximum koji ce nekome trebati. I sam najbolje znas kako je sa 8/16.

edit: u medjuvremenu si napisao novi post dok sam pisao ovaj, ne treba ti ni 32GB RAMa za to, osim ako nisu neke heavy VM u pitanju. Bukvalno sa 16GB to resavas. Osim ako ne igras AAA igru, tipa RDR2 u isto vreme dok ti... pa ne znam sta od toga moze aktivno da radi dok igras igru. A ne znam ni sto ne bi pauzirao VM.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 07:30 - pre 50 meseci
"pa ne znam sta od toga moze aktivno da radi dok igras igru."

Igre uglavnom voze event loop koji se sinhronizuje sa renderovanjem tako da ces retko
kad videti da non stop zauzimaju i 4 kora. Ono sto sam do sada vidjao je 3 kora na 100%
i 4. zvrji sa po nekim spajkom, a imam preko 160 igara.

"I sam najbolje znas kako je sa 8/16. "

pa da pustim WCG da se vrti u pozadini ;)
Inace mnogo bi mi vise znacilo da imam 64GB rama nego 8 jezgara ali sta ces
2018. su cene bile prevelike.

 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 09:20 - pre 50 meseci
Ja presao na Ryzen 5 3600 i patim za mojim matorim i7 2600K.
Da je samo imao PCI 3.0 ne bih ga menjao jos dugo.

Ovo cudo se greje, pokazuje neke nenormalne temperature koje cudno osciliraju.
Imam za sada box cooler, koji vristi neujednaceno non stop.

Verovatno u nekoj teoriji je Ryzen 3600 puno bolji od matorog 2600K, ali su moje potrbe takve da to ne primecujem.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 09:23 - pre 50 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Osim ako ne pricamo o malim firmama (dvocifren broj ljudi) ili nekim ogromnim internacionalnim korporacijama koje vec imaju datacentre svuda po svetu gde im treba, stvar uopste nije tako jednostavna.

Sa jedne strane, iznajmljen hardver je skuplji svakako (zato sto su Amazon/MSFT/Google tu da zarade pare) ali u tu cenu je ukljuceno projektovanje i odrzavanje infrastrulture, zamena pokvarenog hardvera, regularna unapredjivanja hardvera, struja, linkovi, lokacija, nadgledanje - sve ono sto bi ti morao da placas iz svog dzepa ako bi pravio svoj data centar.

Da ne pricamo o redudanciji - jedno je imati mali data centar za svoje potrebe, sasvim drugo je imati prisustvo u XYZ zemalja sa backup lokacijama zato sto, reicimo, pruzas servis drugim kupcima. Razmisli koliko bi kostalo da ti to sam pravis, odrzavas i unapredjujes.

Tad racunica postaje prilicno drugacija.

Da ne pricamo o tome da tvoji serveri sigurno nisu 100% optereceni ceo dan (najcesci slucaj, osim ako nije neki specifican posao u pitanju). Sa Cloud provajderima bukvalno mozes da preprodas svoje resurse koje ne koristis, ili da jednostavno kupujes on-demand koliko ti treba (ovo je skuplje, naravno).

Kad imas svoj bare-metal u nekom rack-u, on je tvoj 24/7 i prakticno placas masinu koju mozda koristis 1/3 vremena maksimalno. Za ostalo vreme stoji neiskoriscena (bacene pare) ili, jos gore, vucara struju koju ti placas.

Ja sam pravio ovakve projekte, gde klijent zeli da ima sve bitno on-prem. Ako je pametan onda odabere stvarno sta mu je bitno, pa to izgleda, otprilike, ovako:

- Ima svoje servere u DC-u za database i poverljive podatke
- Ima tu isto servere za deo posla vezan za application layer
- Ima drugi DC gde ima drugu kopiju podataka i jos manje servera za application layer, za svaki slucaj
- Networking izmedju njih resen sa nekim failover mehanizmom (ima ih vise)
- Ima burst u cloud za application layer, softverski resen. Ako moze, koristi lokalnog provajdera i njegov cloud (dosta ih ima)
- Za content, koji najvise vuce saobracaja i koji je najosetljiviji na latenciju ide se na CDN.
- Na CDN Edge lokacijama se, opciono, doda isto compute za obradu onoga sto je time sensitive.

Malo je vise posla, ali to radi jako, jako lepo i pri tom se zadrzava kontrola nad svojim resursima. Ovo je nekim firmama bitno, jer usput resava i regulativu - ako hoces npr. da poslujes US + EU + Rusija + Kina, ovo ispadne prilicno efikasno.

Cena u odnosu na single cloud je nesto veca. Cena u odnosu na multi-cloud je vrlo konkurentna. Stavise, ako ti je Ops tim u npr. Srbiji a ne u US, moze da ispadne uporedivo i sa single cloud resenjem. Glavna fora je da za svaki multi-cloud moras da izbegavas cloud specific resenja, ne mozes da ides na njihove servise i orkestraciju, a to je uvek najskuplje. S'druge strane, single cloud em nije prisutan svaki svuda, em imas veliki problem sa vendor lock-in-om. Jednom kad napravis ceo pipeline da se oslanja na npr. AWS - onda si u ozbiljnom problemu ako ikad pozelis da promenis.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 11:53 - pre 50 meseci
Citat:
CoyoteKG:
Ja presao na Ryzen 5 3600 i patim za mojim matorim i7 2600K.
Da je samo imao PCI 3.0 ne bih ga menjao jos dugo.

Ovo cudo se greje, pokazuje neke nenormalne temperature koje cudno osciliraju.
Imam za sada box cooler, koji vristi neujednaceno non stop.

Verovatno u nekoj teoriji je Ryzen 3600 puno bolji od matorog 2600K, ali su moje potrbe takve da to ne primecujem.


Iskljuci PBO/CPB, stavi manual overclocking, undevoltuj ako treba postavi zeljeni klok i sve 5.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.static.haker-net.pl.



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 13:24 - pre 50 meseci
Ništa ne diraj i ne menjaj. Eventualno kupi normalan kuler. I izaberi odgovarajući power plan u Vindozi (Ryzen balanced)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 15:29 - pre 50 meseci
Ne valja da ne dira, PBO daje zisku od 1.4V i ume da greje ko lud. Nekoj se greje 2600X i ide na trotling, pisala ovde.
Ako nece da dira bar da spusti termalni limit na podnosljivih 75, tj tctl 85.

 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 23:23 - pre 50 meseci
Ja cu opet kao zubar sa pastama za zube da preporucim da uz svaki ryzen kupite i po jednu noktuu i resite se zvuka jet motora i dovedete temperature u normalu :D

Btw, ja sam i ovaj 8145U undervoltovao za 0.110V i 101% je stabilan po svim testovima. Sada pri full opterecenju uvek imam turbo od 3.7GHz na svim jezgrima, ranije je bilo 3.0 - 3.2GHz, da ne pricam o autonomiji baterije i tome da power limiti na bateriji sada shodno nizem naponu dizu i klok dosta vise. Undervolt na sistemu koji nije overklokovan moze da doprinese koliko i minorni overklok, samo sa dosta, dosta nizim temperaturama. Generalno fabricki napon je za 10% visi u proseku da bi se osigurala stabilnost na svim cipovima koje proizvedu. Negde moze malo da se undervoltuje, negde moze zestoko.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31a1:1700:b1d1:3d4..



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.03.2020. u 23:43 - pre 50 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Malo cu postaviti glupo pitanje, Ivane, ali je l' mislis da ce se computing u buducnosti svesti na nesto poput chromebookova?

A inace, mikroservisi i "cloud" su do sada pokazano cost-efficient, ukoliko se implementira kako treba. Nazalost, bez dobrog planiranja ode racunica u drugu krajnost za mnoge.


Mislim da hoce, kao neki krajnji stadijum transformacije kada trosak transporta i gubitak na latenciji i kvalitetu bude zanemarljiv.

Na primer, ako mozes da zagarantujes par ms latencije do servera i link sirine tako da imas, prakticno, npr. 4K 120 fps video koji nema gubitke na kvalitetu i latenciju takvu da je neprimetna u odnosu na lokal, vrlo verovatno ces imati i servis koji radi skoro sve racunanje na serveru (tj. serverima). Danas je takav nivo servisa nerentabilan zato sto, zapravo, transport najvise ucestvuje u ceni (plus, malo koja infrastruktura moze da dostavi 4K UHD transparentnog kvaliteta konstantno do krajnjeg korisnika, i to u roku od nekoliko ms - ali to su tehnicki problemi koji ce biti reseni, resenja nisu nikakva raketna nauka, samo se radi o ceni i kad se sta isplati)

Trenutno, zbog gore navedenih razloga, stvari jos nisu 100% isplative za krajnje korisnike (mada, recimo, NVIDIA sa game streaming servisom nudi 6h sesije na jakom PC-ju za $5 mesecno, sa neogranicenim brojem sesija. Jasno je da je to verovatno tzv. "intro" cena, ispod nivoa profita, mozda cak i ispod troskova - ali ako hardver i telekomunikacije uznapreduju do tog nivoa da je $5 isplativo, vecina ljudi ce jednostavno preci na taj model).

Verovatno ce najduze preziveti neki segment masina za razvoj softvera i materijala, mada ne vidim razlog zasto se i to na kraju ne bi preselilo. Bas kao sto danas niko ne proizvodi struju u kuci, tako u nekoj buducnosti nece "proizvoditi" compute u kuci, zato sto se jednostavno ne isplati.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294752 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.