Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preporuka za emigraciju za arhitektu za 2014. godinu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Preporuka za emigraciju za arhitektu za 2014. godinu

[ Pregleda: 1508 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rukovodilac
Banja Luka, BiH

Član broj: 305616
Poruke: 12
62.68.119.*



+2 Profil

icon Preporuka za emigraciju za arhitektu za 2014. godinu09.12.2013. u 01:15 - pre 126 meseci
Zdravo svima,
Imam 32 godine (1981 godište) rođen, živim i radim u Banja Luci. Završio sam arhitekturu u BL 2008. godine (upisao 2000. godine, za vrijeme studija putovao dosta - nekoliko radionica u Evropi od po mjesec dana, na studentsku razmjenu u Kolumbiju, turistički u Australiju, išao na dvije apsolventske ekskurzije, radio kao student i tako) i od tada sam zaposlen sve vrijeme u više različitih preduzeća u struci a samim tim stekao sam različita iskustva u oblasti arhitekture, građevinarstva i trgovine. Nisam oženjen, nisam nikada bio i nemam djece.

U posljednje vrijeme situacija je jako loša, kako po pitanju količine i kvaliteta posla, tako i po pitanju naknade za posao i s obzirom na to pokušavam da napustim zemlju - emigriram. Počeo sam da čitam ovaj forum ali ovde može da se "izgubi" i 2-3 mjeseca vremena čitajući a mislim da mi je dragocjen svaki dan a kamoli mjesec. Potrebno vrijeme može da bude višestruko duže ukoliko je igri više destinacija-država za emigraciju kao što je moj slučaj. Sem toga, dosta tema je započeto i napisano prije nekoliko godina od kada se dosta nekih uslova vezanih za odlazak, dobijanje vize i slično promijenilo. Sa druge strane vjerujem da u novijim odgovorima imaju objašnjene sve promjene koje su se desile ali opet, nisam siguran odakle početi čitati da se ne bi preskočilo nešto iz prošlosti što je važno.

S obzirom na sve navedeno odlučio sam da otvorim novu temu, u kojoj osim što ću pitati za uslove dobijanja različitih vrsta viza, pitaću i za savjete usko vezane za struku kojom se bavim, kao i za preporuke država. Unaprijed bih se zahvalio svima koji su spremni da pomognu prijedlogom, sugestijom pa čak i kritikom. Takoeđe zamolio bih sve koji imaju odgovore tipa "imaš temu o tome" ili "koristi pretragu" i slično da, ukoliko im se ne sviđa tema, smatraju da preživam sve što je već dobro sažvakano i ne žele da mi pomognu ne moraju da komentarišu jer sam već u uvodu objasnio zbog čega otvaram novu temu.

Prije svega imam nedoumicu u kom smijeru da krenem, mislim da kada to riješim biće mi mnogo lakše da preduzmem prve korake.
Prije svega ću iznijeti moje afinitete kako u pogledu destinacija tako i u pogledu doškolovavanja. Prvi faktor koji uzimam u obzir jeste jezik. S obzirom da govorim engleski jezik i da smatram da je dominantan jezik u svijetu vodim se mišlju da bih radije usavršio taj jezik nego učio novi. Prema tome moja lista destinacija na koje bih pokušao da odem izgleda ovako:
1. USA
2. Kanada (blizina USA i Evrope)
3. Australija ili Velika Britanija - mrtva trka (uslovno Novi Zeland ili Južnoafrička republika)
4. Austrija
5. Norveška

Austrija i Norveška su na posljednjim mjestima jer mi se čine evropske zemlje u koje realno može da se uđe. (Bosna ima neki sporazum sa Austrijom vezano za period dok smo bili pod Austrougarskom i donedavno je bilo besplatno studiranje za studente iz Bosne). Nemam ništa ni protiv ostalih evropskih zemalja kao što su Švajcarska, Belgija, Luksemburg, Njemačka i slično ali čini mi se da su mnogo veće šanse da odem u jednu od ove dvije navedene. Kao što sam već rekao zbog jezika je ovakav redoslijed, ali ako ne postoji mogućnost da idem u neke od prvorangiranih destinacija onda bih uložio pola godine - godinu dana u učenje istog.

Drugi moj afinitet je doškolovavanje u vidu mastera. Jedan dio mojih prijatelja je upisao master ili doktorske studije ovde u BL ili BG ali ja nisam bio zainteresovan za to zbog kvaliteta ili, u slučaju Beograda, zbog jezika na kom se održavaju. Volio bih to uraditi na engleskom. Ono što mene interesuje nije razrada neke teme iz oblasti arhitekture (kuće u Banja Luci u periodu između dva svjetska rata i slične teme koje su mi više izgubile smisao) nego MBA program (ili eventualno projekt menadžment master).

Prema tome idealna kombinacija za mene bi bila jednogodišnji MBA u SAD. E sada tu dolazimo do sljedećih problema - novca i potrebnih ispita za upis mastera (TEOFL i GMAT). Imam nešto ušteđenog novca ali nisam siguran koliko bi me tako nešto koštalo i koliko bi to bila dobra investicija. Ukoliko bih završio MBA u SAD i ostao tamo da radim sa takvom diplomom imalo bi smisla uložiti novac. Međutim, ukoliko bih to završio i vratio se ovamo sa tom diplomom ne bih imao nikakve koristi na slobodnom tržištu nego bi jedini način bio "politička prodaja" diplome učlanjivanjem u neku partiju od kojih imam averziju. Drugi problem je polaganje TEOFL testa (koji mislim da mogu da položim ali treba i u to investirati 2-3 mjeseca pripremanja) i veći problem, polaganje GMAT-a, za koji ne znam u kom roku mogu da se spremim i koliko bodova mogu da dobijem. Onda sam došao na ideju kako bi mi sve to bilo mnogo lakše izvesti kada bih proveo nekih pola godine - godinu dana u Americi i onda polagao navedene ispite jer bih u tom periodu toliko usavršio jezik da bih počeo da sanjam na istom a istovremeno iz prve ruke, obilaskom fakulteta, skupio sve potrebne informacije. E sada kako da dobijem tu prvu godinu? Razmišljao sam da upišem neku školu jezika na 2-3 mjeseca ali su prilično skupe za razliku od Njemačke i Austrije za učenje njemačkog jezika. Ako bih se odlučio za školu jezika da li bih mogao da radim part-time job što bi mi mnogo značilo.

Na kraju treba da napomenem da sam igrao green card lutriju ove godine prvi put. Trenutna primanja su mi niska (300 eura) kao plata preko računa jer sam dao licence na korištenje firmi u kojoj ne radim a radim kao RE/MAX agent za prodaju nekretnina gdje proviziju dobijam gotovinski. Imam stan na svoje ime, roditelji imaju kuću i 2 stana. Imam prijatelja koji radi na H1 vizi, živi sa suprugom već nekoliko godina u Americi, kupio je kuću i zove me da budem gost. Koliko je realno da dobijem turističku vizu s obzirom na trenutna primanja i zaposlenje?

Ako sve to nema smisla, da odustanem i usmjerim se prema Austriji ili Norveškoj?

Hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Preporuka za emigraciju za arhitektu za 2014. godinu

[ Pregleda: 1508 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.