Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

mt:s u punoj brzini!

[es] :: Mreže i novosti :: MTS - korisnički servis :: mt:s u punoj brzini!

[ Pregleda: 2506 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nidza_nis

Član broj: 164869
Poruke: 467
*.adsl.eunet.rs.



+31 Profil

icon mt:s u punoj brzini!28.06.2012. u 08:10 - pre 143 meseci
Intervju: Zvonko Milošević (mts), šef Službe za ekspolataciju i održavanje uređaja TK mreži u Nišu

Kompanija mt:s je u prethodnom periodu izvela radove na modernizaciji svoje mobilne mreže u Srbiji. Nakon predstavljanja u Novom Sadu i Subotici, i građani Niša mogu da isprobaju nove brzine interneta u unapređenoj mobilnoj mreži. Zvonko Milošević, šef Službe za eksploataciju i održavanje uređaja u telekomunikacionoj mreži u kompaniji Telekom nas je u intervjuu detaljno upoznao sa novim mogućnostima koje modernizovana mobilna mreža donosi korisnicima.

Da li ova modernizacija znači da je na svim baznim stanicama u gradu oprema zamenjena novom, modernijom? Da li još uvek ima stanica sa 2G signalom, odn. EDGE brzinama prenosa podataka?

Sve je potpuno zamenjeno što se tiče 3G mreže, ali smo zamenili i sve stare 2G module novim 2G modulima u baznim stanicama u Nišu što je bio preduslov za sledeći korak implementacije 4G mreže. Na svakoj lokaciji smo odradili zamenu sistemskih i transportnih modula koji sada mogu da podrže HSPA+. Ovaj servis ne može da radi punim kapacitetom u sistemu transporta kada je bazna stanica povezana sa RNC kontrolerom. Ako je konekcija do RNC-ja izvedena samo sa nekoliko E1 linija, bazna stanica daje HSPA+ signal ali ne pruža mogućnost pravog protoka koji bi korisniku omogućio neku veću brzinu. Zato smo morali da dovedemo optiku čime je naš sistem transporta postao mnogo ozbiljniji. Ta bazna stanica je sada optikom povezana sa ostatkom mreže. U Nišu su sada skoro sve bazne stanice na optici što je bio veoma krupan poduhvat. Zamena nije urađena samo u Nišu već na nivou cele zemlje, ali što se samog grada tiče skoro sve stanice su na optici. Telekom ima 2700 lokacija. Moralo je svaki put da se ode do lokacije, da se izmesti postojeća stanica i namontira nova.

Da li to znači da su dosadašnje dostupne brzine bile ograničene upotrebom radio relejnih veza ili bakarnih vodova između baznih stanica umesto optike?

I nove relejne veze mogu da daju protok od 60Mb/s do 170Mb/s, koliko je potrebno za LTE mrežu. Nije to više pitanje da li je relejna veza lošija od optike. I ona će završiti posao ali optika je definitivno mnogo bolja nego neka bakarna konekcija sa par E1 linija.

Možemo li ovu modernizovanu mrežu da nazovemo 4G LTE ready?

Potpuno je LTE ready. Jedino što nedostaje da postane LTE mreža je modul koji će raditi na onom frekventnom opsegu koji nam RATEL po zakonu dodeli u nekom vremenskom periodu . Znači ako u ovom trenutku budemo trebali da radimo implementiranje LTE mreže, to se svodi na to da prosto dodamo još jedan uređaj u već postojeći orman i da ga aktiviramo. Nista više od toga. Spremni smo. Imamo optiku do lokacija i imamo sistem koji je spreman. Sa ovim što smo odradili u softverskim varijantama na samom RNC-ju i hardverskim promenama na sistemu, baznim stanicama, pristupnoj i transportnoj mreži, mi smo zaokružili priču da smo korisnicima omogućili najkvalitetniji skoro 3,5G signal odn. HSPA+ dual carrier.

Da li su brzine protoka od oko 20Mb/s koje se pominju u HSPA+ mobilnoj mreži samo teorijske?

Ne, nisu teorijske, praktična brzina je malopre na prezentaciji bila 37Mb/s za download dok je upload bio oko 4.5Mb/s. To je realna situacija u praksi. Kapacictet ADSL-a je recimo tu do 25Mb/s. Kod ADSL tehnologije sama bakarna parica do korisnika ne može više da izdrži. Tu ćemo morati da pređemo na VDSL tehnologiju sa kraćom petljom do centrale kako bi taj korisnik imao neku veću brzinu preko postojećeg sistema koji ima u kući. To zavisi od kućne instalacije i još mnogo toga, zato se u Evropi svuda i prelazi na optiku koja povezuje krajnjeg korisnika sa centralom čime se izbacuje taj loš transportni deo.

Mislite li da sa ovim novim brzinama mreže tarifni paketi koji su trenutno u komercijalnoj ponudi postaju besmisleni pošto nemaju neograničeni internet?

Već postoje paketi u ponudi sa većom količinom internet saobraćaja, poput MEGA MIX paketa, i biće novih sigurno. Iskreno cilj nekog operatera je da se neki servis naplaćuje po tipu servisa prevashodno a ne po tipu prenosa tog servisa do korisnika, tako da će Telekom sigurno biti prvi u tom koraku jer mi već sada imamo te brzine. Videćemo kako će drugi odreagovati sa ponudom novih tarifnih paketa. To je ipak pitanje za komercijalni deo službe.

Kakva je mreža na području između većih gradova i kakav je signal trenutno na auto putu recimo?

Auto put je poprilično dobro pokriven što se tiče Telekoma. Oduvek je bilo tako. Auto put nam je bio prioritet kao i svaki drugi deo zemlje. U nekim deonicama ima “ispadanja” na EDGE. Ali moramo da napomenemo jednu stvar – nakon modernizacije 2G baznih stanica i sam EDGE je učetvorostručio brzinu. On je do juče imao nekih 70kB/s optimalno i maksimalno u idealnim uslovima. Sada je to već 300kB/s, tako da ni EDGE više nije ono što je do juče bio.

Kakva je trenutna teritorijalna pokrivenost Srbije vašim signalom, naročito HSPA+ mrežom?

Mi nismo stali sa dodavanjem novih lokacija i proširivanjem postojećih baznih stanica. To se radi i dalje paralelno. Zato sto smo došli do zaključka da ako želimo da damo korisniku signal preko 3G ili 4G mreže mobilne telefonije da je nama potrebna bazna stanica maltene na svakih 500 do 1000 metara u gradu. 2G nije imao potrebu za tom gustinom baznih stanica. U startu su mnoge 2G stanice postavljane po većim vrhovima da bi pokrile što veću teritoriju. Takav sistem postavljanja baznih stanica je kontradiktoran jer nama su bazne stanice potrebne u centru, tamo gde je korisniku potrebna brzina, i da on ne bude daleko od nje. Tako da mi definitivno nastavljamo da dodajemo nove bazne stanice. Sve one sada imaju sve što je potrebno. Imaju optiku i već su HSPA+ ready.
Mi nastavljamo sa instalacijom nove opreme po Srbiji koju smo instalirali na svim dosadašnjim lokacijama. Što se tiče 2G signala, mislim da je Telekom tu stvarno dominantan po geografskoj pokrivenosti cele zemlje. Sad smo iskoristili ovu priliku da na nekim lokacijama gde su bile samo 2G bazne stanice postavimo i 3G bazne stanice, jer je to bio samo jedan korak dalječime smo povećali pokrivenost 3G mreze.

S obzirom na to da od svih mobilnih operatera imate najveći broj korisnika, da li ste se u nekom trenutku sreli sa problemom da je ovo povećanje kapaciteta postojeće mreže bio nužan korak a ne prosto želja za modernizacijom i praćenjem aktuelnih trendova?

Mi nikad nismo stajali sa idejom dodavanja novih baznih stanica. Nikada nismo imali godinu gde nismo implementirali par stotina novih lokacija. Samo investiranje u mrežu je uslovljeno sa više faktora. Što se nas tiče i dalje je najveća penetracija korisnika 2G mobilnih telefona jer su oni najjeftiniji. Ljudi uglavnom od mobilnih servisa telefon koriste da bi pozvali nekog. Tako da i sama ta ideja da se i u Evropi u nekom doglednom vremenu ugasi 2G je malo prolongirana, upravo zbog toga što trziste i dalje insistira da je većini korisnika telefon potreban za običnu komunikaciju. Internet je nešto što se definitivno širi. Mi smo sada utrostručili voice kapacitete na postojećim baznim stanicama i udesetrostručili paketni saobracaj.

Da li će se i u novoj mreži dešavati problemi poput slabijeg kvaliteta voice saobraćaja ili pada internet brzine odnosno zagušenja protoka?

Kapacitet saobracaja je različit u različitim trenucima dana, u odnosu na to da li stanoviništvo ide na posao ili sve vraća kući, da li je vikend, da li su na moru ili je utakmica recimo… Takođe nije u istom trenutku špic govornog sobraćaja i špic paketnog saobraćaja. A to sve treba da se propusti kroz istu baznu stanicu. Ona ima svoje prioritete i u nekom trenutku sigurno je govor u “half rate” režimu ili brzina interneta padne zbog više korisnika u istom trenutku. Trenutni kapaciteti, što svako može na internetu proveriti za HSPA+ su da mi možemo imati 64 korisnika na jednoj stanici koji imaju punu brzinu protoka. Svaka stanica moze imati više sektora. Na svakom sektoru možemo imati po 64 HSDPA korisnika. To je opet brzina od oko 7 do 8Mb/s protoka. Mnogi modemi koji se trenutno koriste su do limitirani do 7.2 Mb/s za download, tako da je realno sada kapacitet sa jedne stanice povećan na poprilično veliki broj korisnika.

Modemi koje trenutno imate u komercijalnoj ponudi imaju limit od 3.6Mb/s protoka za download. Kako će korisnici onda moći da iskoriste benefite modernizovane mreže?

Već su stigli prvi modemi sa HSPA+ Ready karakteristikama i naručeni su novi modemi koji su protoka do 42Mb/s. Korisnik će naravno moći da bira uređaj, ali nema potrebe imati slabiji modem. Odluka možda može zavisiti od cene.

Da li ova modernizacija znači i veći voice kapacitet mreže?

Mi realno već dosta vremena taj voice signal u stvari ne prenosimo u starijem načinu prenošenja kao klasičan čist voice nego se uvek vrši konverzija preko AMR sistema u DATA koji kasnije tretiramo kao DATA saobraćaj i prevodimo dalje. AMR je dobar zato sto ima širi frekventni opseg tako da je i sam zvuk kvalitetniji. To je onaj zvuk sa tišinom u pozadini, bez šumova. Dakle, kvalitetniji sistem u kojem primljeni glas sa telefona prenosimo dalje. Tu je opet ogranicenje i sam telefon jer za neke stvari je potrebno imati određen tip modela telefona koji može da podrži neke sisteme prenosa naprednijih AMR tehnologija, ali realno gledano taj deo ne bi trebao da se oseća u realnoj komunikaciji da vi mozete da osetite da li ste “half rate” ili “full rate” režimu.

Da li ima ograničenja u brzinama mobilnog interneta u zavisnosti od toga da li ste prepaid, postpaid ili korisnik sa modemom i 3G karticom? Po iskustvu korisnika, neki limit za klasične postpaid pakete bio je oko 2Mb/s.

Od pre mesec dana sve SIM kartice više nisu zaključane. Za sve korisnike važe isti kapaciteti bez obzira kog su tipa. Sve kartice mogu da “traže” tih 42Mb/s i ako je sistemu ta brzina moguća korisnik će je dobiti. Dakle ne postoji limit kao do sada preko kojeg korisnik ne može da ide. Ovo smo rešili u paketu sa modernizacijom mreže. Naravno, morate voditi računa o potrošnji koju će te imati jer ce vam račun biti drastično veći zbog protoka koji je veći. Jedino što možemo implementirati je neki garantovani kvalitet servisa - korsnik ni u jednom trenutku neće imati brzinu ispod neke zagarantovane i da će imati prioritet u korišćenju usluge. Recimo striming vaše firme će biti 384kb/s i neće se spuštati ispod toga gde god da se šetate po mreži. Dakle, sa tehničke strane više nema limita što se tice brzine, nikakvog. Svaka SIM kartica može da “izađe” na 3G i da radi regularno ako imate modem u koji ćete da je ubacite da radi na tim brzinama, mada mi imamo veoma malo telefona koji to podržavaju. Najbolji model koji sad postoji u ponudi je Samsung Galaxy SIII. On može da postigne protok do 21Mb/s što je odlično za telefon, dok u realnim situacijama modem može da ide i do 40Mb/s.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.239.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!28.06.2012. u 12:28 - pre 143 meseci
Mogu da potvrdim da je u praksi stanje mnogo bolje nego sto je bilo ranije, ali moram i da kazem, da jos nisu sve 3G stanice ovde na jugu HSPA+, ima onih na kojima izvlacim oko 2.5/1Mbit a ima onih na kojima ide 6/3Mbit realno. Inace telefon mi je 7.2/5.76Mbit po specifikacijama.

Sto se 2G mreze tice EDGE je sada svuda dostupan izvlaci 160-200kbps realno, jedino sto je odziv oko 460-560ms.

I isto se da videti da vise nema limita na 2Mbps za voice pakete.

Samo da zavrse sve 3G stanice sa DC HSPA+ i bice ubedljivo najbolja mreza, jer ce imati iste brzine, a najbolju pokrivenost. Pokrivenost 3G signalom na putevima ne moze da se poredi izmedju mtsa i Telenora, a Vip ne vredi ni uzimati u razmatranje kad je 3G/HSPA+ van Gradova u pitanju.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!28.06.2012. u 15:41 - pre 143 meseci
Interesantno je da se Beograd nigde ne pominje :D
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
*.ptt.rs.



+25 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!28.06.2012. u 18:19 - pre 143 meseci
Heh, zato sto im za BG treba zilion 3G baznih stanica ako hoce da bude kako treba, svakih ~500m.
Dok sam se spustio jutros s Bezanije do Airport Citya ispao sam jedno 4 puta sa 3Ga :S
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

misaj
Milos Jankovic
Nis

Član broj: 53579
Poruke: 254
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 9946166


+44 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!28.06.2012. u 22:41 - pre 143 meseci
Na primer u samom Nišu na mnogim mestima u samom gradu uopste ne postoji pokrivenost 3G signalom. O kakvom mi to poboljšanju pričamo. Na kraju Bulevara Nemanjića oni nemaju 3G signal ?!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.239.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!29.06.2012. u 10:55 - pre 143 meseci
Generalno, m:ts ima problem sa 3G signalom baš tu na kraju Bulevara Nemanjića, i na dobrom delu Palilule, Bubnja... Dok recimo Telenor nije sjajan na Panteleju, to je kolko sam ja uspeo da vidim u raznim delovima Niša.

Slažem se da bi mt:s trebao da se potrudi mnogo više.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!30.06.2012. u 07:50 - pre 143 meseci
Evo, test petak uveče, pretpostavljam veće opterećenje mreže, i evo kako se ponaša mreža na dve lokacije:

Centar Pirota:


Periferija Pirota, kod mene kući (u trenutku merenja RSSI:-98dB):


Verovatno bi sa boljim HSPA+ telefonom išlo i brže
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: mt:s u punoj brzini!30.06.2012. u 14:07 - pre 142 meseci
Uz ne tako sjajan signal, odlični rezultati:


Pirot, periferija, USB tethering Nexus S.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: MTS - korisnički servis :: mt:s u punoj brzini!

[ Pregleda: 2506 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.