Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Arhimed vs. Newton, Leibniz, Euler, ...

[es] :: Matematika :: Arhimed vs. Newton, Leibniz, Euler, ...

[ Pregleda: 2472 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Traveller
PC

Član broj: 17603
Poruke: 3
*.teol.net



Profil

icon Arhimed vs. Newton, Leibniz, Euler, ...20.03.2004. u 08:40 - pre 243 meseci
Ovih dana bio je na TV-u (HRT) BBC - ev dokumentarac iz 2002. o Arhimedu, njegovom zivotu, otkricima itd. Za one koji nisu gledali evo ukratko sadrzaja:
Arhimed je jos u 2. vijeku BC napisao svoje najpoznatije djelo "Metoda", koje govori o njegovim izumima, nacinima kako je dosao do njih i sl. Naravno, najveci dio toga je matematicki. Sve "teoreme" koje je naveo, Arhimed je dokazao na nacin na koji se to i danas cini (bio je i jedini koji to radio u to vrijeme). U svojim dokazima ravnopravno je koristio i dijagrame kao i analiticke izraze, prvi je odredio broj pi (sto je danas opsteprihvaceno) itd. Da ne davim puno, evo onog najvaznijeg:
toj njegovoj "knjizi" gubi se trag u 12. vijeku, kada je jedan crkvenjak iz Male Azije, nemajuci vise cistog papira, uzeo Metodu, "sastrugao" Arhimeda i napisao Bibliju ili nesto slicno. Od tada pa sve do 1906. "javnost" nije nista znala o Metodi koja sada mijenja ime u Palimsest (ako sam dobro zapamtio). Knjigu nalazi neki "grkolog" u Carigradu, u biblioteci, i odmah shvaca da se radi o Arhimedu. Kako mu nije bilo dozvoljeno da je iznosi, on dovodi fotografa, slika je i kasnije, samo sa lupom, analizira. Najveci dio Palimsesta ostao mu je nepoznat. Zatim dolazi WWI i Palimsestu se opet gubi trag.
Tek prije par godina, 90 i neke, jedna porodica iz Pariza donosi Palimsest u Luvr, da ga proda. Znaci jedan je Francuz 1920 i neke otisao u Carigrad, mazno' knjigu, i znajuci da moze dobro da zaradi, poceo je precrtavati neke crkvene slike i to ponovo preko Arhimedovog teksta. Iako u jadnom stanju, knjiga ipak dolazi u prave ruke i na jednoj licitaciji prodaje se za 2*10^6 $. Na kraju je zavrsila na nekom institutu u Baltimoru gdje je jos uvijek proucavaju. Pri tome se koriste najsvremenijim metodama za prepoznavanje teksta. Ipak je to staro > 2k godina! Ono sto su otkrili je:
- Arhimed je vec tada koristio "integrale" za racunanje povrsine i zapremine, tj. dijelio iste na beskonacan broj manjih dijelova
- (ono sto ide uz ovo prethodno je i to da je) koristio limese i pojam beskonacnosti

Sad se postavlja pitanje: da li je zaista Arhimedova "Metoda" sve vrijeme bila izgubljena i/ili su postojale jos neke prepiske te knjige kojih se domogao neko?
Da li je neki matematicar (Newton, Riemann,...) dosao somehow do knjige i ...?
Zakljucak dokumentarca je da nije, jer u suprotnom mi bi danas bili 100 god. ispred (bili na Marsu,...).

Zanima me sta vi o tome mislite/znate.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Arhimed vs. Newton, Leibniz, Euler, ...20.03.2004. u 10:16 - pre 243 meseci
Pa, nemoj da si romantican. Arhimed je koristio nesto sto je LICILO na integraljenje. On je, naime, popunjavao povrsine (lopta npr.) da bi dosao do povrsine te lopte, ali je on popunjavanje umesto pravougaonicima male sirine (f(x)*dx) koristio trouglove?!?! I to su i Njutn i Lajbnic znali, ali im za njihove proracune to nije odgovaralo. Arhimed je zato mogao da racuna povrsine samo oblih tela (tj. izracunao je parabole, kruga, a zapremine kupe,lopte). MOZDA, ali samo mozda je Njutn koristio ovo kao pocetnu ideju, mada kako je on dosao do integrala, deluje mi da nije imao svetla, vec da je mnogo pipkao po mraku
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Arhimed vs. Newton, Leibniz, Euler, ...

[ Pregleda: 2472 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.