Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

@SupaDucta - flatten transparency

[es] :: Grafički dizajn :: @SupaDucta - flatten transparency

[ Pregleda: 3784 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.ptt.yu

ICQ: 341761597


Profil

icon @SupaDucta - flatten transparency23.02.2004. u 17:04 - pre 245 meseci
E, kada si vec pomenuo flatten transparency u AI, moram priznati da bih voleo malo da mi pojasnis principe toga - i greske koje se desavaju (pucanje vektora i razbijanje na gomilu nezeljenih objekata). Hvala.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

SupaDucta
Boris Senker
Zagreb

Član broj: 20922
Poruke: 95
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: @SupaDucta - flatten transparency26.02.2004. u 22:58 - pre 245 meseci
Tek sam danas vidio tvoj post - pripremam malo opširniji odgovor - nema problema.
'When the going gets tough, the tough order in.'
 
Odgovor na temu

SupaDucta
Boris Senker
Zagreb

Član broj: 20922
Poruke: 95
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: @SupaDucta - flatten transparency29.02.2004. u 23:42 - pre 245 meseci
Evo mene malo sa zakašnjenjem - henrik, oprosti.

Kako i sam Adobe tvrdi, flattening uklanja informaciju o transparenciji iz dokumenta, pa pri ispisu (PS) ili exportu tj. Save As PDF (u verzijama 1.4 naniže) dijeli transparentne objekte (layer maske s gradient rubovima isto spadaju u transparenciju) koji se preklapaju u komadiće (znači to nisu neželjeni objekti već simulacija transparentnosti u formatima koji je ne podržavaju). Sad ovisno o samim objektima i njihovim međusobnim odnosima, neki od njih ostat će u vektorima a neki će biti rasterizirani.

Prvo i VRLO VAŽNO:

Kad radiš nešto što će se tiskati, nekako si usvoji u naviku da čim napraviš File... New u AIju odradiš i slijedeće:

Document Setup... pod Transparency mu otvori Custom i podesi slijedeće:

Raster/Vector Balance mu stavi na 100% Vectors. Time mu određuješ da što manje vektorskih objekata rasterizira. Ako slučajno ideš na kakav PostScript Level 1 ili stariji Level 2 osvjetljivač, ako file puca pri osvjetljavanju, probaj to vratiti na 75 ili 50%.

LineArt and Text Resolution mu stavi na rezoluciju osvjetljavanja (tipično 2540), minimalno na 1200 (kaže Adobe). Što je veća rezolucija (ali nemoj ići iznad rezolucije osvjetljavanja), dobit ćeš finije rasterizirane objekte što ti se u biti vidi tek na pločama i u odštampanim stvarima u punom sjaju. Ja po defaultu to puštam uvijek na rezoluciji osvjetljavanja (2540, 3600 itd.).

Gradient and Mesh Resoultion mu stavi na 300 dpi za tisak, minimalno po Adobeu 150 dpija. Veće vrijednosti od 300 se neće vidjeti razlika (jer je ionako većina RIPova podešena za downsampling na 300 dpija) a file će se duže ovsjetljavati i pri osvjetljavanju na stare RIP-ove s manje RAM-a možda i pući.

Convert all Strokes to Outlines mu uključi, pa će ti svim objektima skinuti outline i za toliko ih proširiti tako da imaju samo fill.

Clip Complex Regions - e tu mu uključuješ/isključuješ funkciju da ti kompleksne krivulje lomi na manje. Kad ideš na PS ili PDF output za tisak, to mu uključi jer smanjuje 'stitching' - to su one tanke, tanke bijele linije koje ponekad vidiš u Acrobatu pro pregledu PDF-a. Ako radiš dokument za izrezivanje iz MAcTac ili slične folije (npr. za izloge) to obavezno ISKLJUČI jer će to sve rezač razrezati ako AI pri ispisu podijeli krivulje

Nako toga, odi na Effect... Document Raster Effects Settings (to je za efekte koje ćeš u AIu koristiti da ne bi izašli na 72 dpi npr. Drop Shadow itd.) i Resolution, ako već nije, stavi na 300 dpi, background Transparent i uključi mu Anti-Alias da ne bi bilo iskrzanih rubova.

Ako si primijetio u PDFu, rasterizacija se ne izvodi u nepravilnim objektima već u pravokutnicima. OVO VAŽI POGOTOVO ZA INDESIGN: Ako ti je tekst pokraj slike koja ima clipping path ili nečega što bi se moglo rasterizirati, OBAVEZNO TEKST STAVI IZNAD ILI BOLJE LAYER IZNAD! Time izbjegavaš da ti flattening zahvati tekst pokraj, pa će ga pretvoriti u krivulje na krivi način i bit će iskrzan.

Općenito, da bi izbjegao iznenađenja takvog tipa, ja UVIJEK sav tekst držim na layeru TYPE koji je na vrhu, a sve imagese i objekte na layeru FLATTENER ispod. Brzo se navikneš, a spašava te gadnih grešaka i šteta. Ja recimo FLATTENERU dam crvenu boju, a TEXTU plavu boju layera, tako da kad selektiram ako je objektova selekcija plava ili crvena znam na kojem je layeru.

InDesign:

Vrlo sličan postupak - Edit... Transparency Flattener Presets... napravi si novi stil i nazovi ga recimo Max Quality. Raster/Vector balance digni na 100%, LineArt and Text Resolution 2540 (tj. rezolucija osvjetljavanja) ili minimalno 1200 dpi, Gradient and Mesh resolution 300 min. 150 ppi. Kad printaš u PS ili Eksportiraš u PDF, pazi da ti je tak Max Quality stil označen u Print Setupu.

Ako si ovo sve izveo tako, i držao tekst iznad ostatka, bit ćeš nagrađen pouzdanim outputom bez greške, iskrzanosti i štete.



I linkovi na Adobeovu dokumentaciju:

Adobe Illustrator Printing Guide

Illustrator CS Professional Printing

InDesign Transparency Guide
'When the going gets tough, the tough order in.'
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: @SupaDucta - flatten transparency

[ Pregleda: 3784 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.