Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kondenzator kao prekidac

[es] :: Elektronika :: Kondenzator kao prekidac

[ Pregleda: 6269 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
*.public.telering.at.



+6 Profil

icon Kondenzator kao prekidac22.08.2010. u 12:07 - pre 165 meseci
Pozdrav,
ne znam kako da resim jedan prekidac (treba mi kao deo jednog kola) koji bi bio povezan na kondenzator neke kapacitivnosti i cim bi se taj kondenzator napunio potrebno je da se zatvori kolo koje ce iscrpti kondenzator i kad se kondenzator isprazni ponovo da otvori kolo dok se kondenzator ne napuni i tako u krug. Postoji li neko gotovo (komercijalno) resenje ovakvog (ne znam da li je ispravno da ga nazovem kapacitivnog prekidaca)?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac22.08.2010. u 13:15 - pre 165 meseci
Sta je tebi potrebno, trsterasti signal ili vremebsko kolo?
Konkretizuj da bi ti tacno odgovorili, okvirni odgovor je Ima.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac23.08.2010. u 08:11 - pre 165 meseci
mislim da sam nanjusio solarne panele :) ili neki mali izvor koji treba da puni kond pa kad se napuni da prosledi puno vecu kolicinu energije dovoljnu za pokretanje necega ali u kracem vremenskom intervalu ... dali gresim ili ti treba nesto slicno sto sam opisao ?

sta puni kond a sta ga prazni ? najjednostavnije je sa releom, kondenzatorom i tranzistorom , ali prvo da vidimo imamo li dovoljno energije na raspolaganju za rele ?

pozz
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
213.142.106.*



+6 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 08:02 - pre 165 meseci
Izvinjavam se na zakasnjenju, email notifikacija nije bila ukljucena. Shadow88 bio si jako blizu, naime, radi se o replikaciji jednog jako zanimljivog malo poznatog i neiskoriscenog teslinog patenta. Utilizacija radijalne energije. Ovde mozete naci i pregledati o cemu se radi (http://www.google.com/patents/about?id=YitoAAAAEBAJ&dq=685957) takodje je neophodno i upoznavanje sa teorijom radiajlne energije ili mozda bolje prevedeno radijantne. Naime sa tehnicke strane radi se o iskoriscavanju jednog fenomena i pretvarnja energije u elektricnu. Potrebna je jedna metalna ploca izolirana (to moze biti neki silokonski sprej npr.), zatim jedan kondenzator, i uzemljenje. Ovo je samo za "proof of concept" bez kontrolnog kola za koje sam postavio konkretno pitanje. Elem, kada se plus pol kondenzatora veze za metalnu plocu (koja bi po mogucstvu trebala da bude postavljena na sto vecoj visini) a minus pol kondenzatora veze za zemlju (najprakticnije je iskoristiti uzemljenje iz kucne uticnice za struju) sada ne znam tacno koji spektar zracenja (opisano je u patentu) elektrise pozitivno metalnu plocu (ovo zracenje moze i da odnosi naelektrisanje zavisno od materijala ploce, ali onda mora naravno druga izvedba no sada se koncentrisemo na slucaj kada ploca prima visak pozitivnog naelektrisanja). Potrebno je naglasiti da je ovaj proces jako spor, ali je kontinuiran i za razliku od solarnih celija odvija se i nocu. Ako se ne prekine punjenje kondenzatora puni ga sve do proboja (i ovo stoji navedeno u patentu). Licno sam probao sa jednim bakarnim limom formata A4 i jednim kondenzatorom 2200uF,63V plocu tek treba da izolujem (za sada sam je samo stavio na izolacioni materijal) ali pise da treba biti brizljivo izolovana na u patentu opisan nacin. Rezultati kod mene su potvrdjujuci. Kondenzator se puni. Za sada jako malo, videcu, kada izolujem plocu sta ce se promeniti. E sada kljucni deo: U patentu je takodje opisano i nekoliko izvedbi upravljackih kola. Obzirom da je patent iz 1901 godine, ne bih da rucno pravim resenja bas kao sto su tamo opisana vec bih koristio neke savremene elemente po mogucstvu iz starih uredjaja koji bi odradili isti posao. Konkretno za ovo sto sam pitao, kako izvesti periodicno praznjenje kondenzatora u zavisnosti od nivoa napunjenosti istog. Toliko za sada. Ako nekog interesuje takodje cu objaviti rezultate testa u zavisnosti od razlicitih parametera elektro-elemenata. Drugim recima videcemo da li postoji prakticni iskoristivi potencijal za kucne uredjaje ili ,za sada, za manje uredjaje.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 11:50 - pre 165 meseci
ok, verujuem da se kondenzator puni, ali mislim da je ovo bas, bas pre spor proces da bi bio iskoriscen u neke prakticne svrhe, mada kad bi napravio nesto dovoljno veliko, verovatno da bi moglo da se iskoristi za nesto,...

nego, imas li kakve nacrte za to ? mislim da bi ovo dobro bilo povezati preko zenerke da kad na kondenzatoru napon dostigne vrednost na kojoj zenerka propusta struju, da protece struja ka nekom potrosacu... jesi li probao da vezes mikroampermetar da vidis kolikom se strujom puni kond ? ili nanoampermetar ?

kolike su dimenzije ploce i od cega je ploca ? koji si kond koristio i koji kapacitet i koji napon ? za koliko se napunio ?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 12:47 - pre 165 meseci
Slicne pokuse sam imao kao klinac experimentisuci detektorskim prijemnikom.50ak m pocink zice 4mm pricvrscenu na drvenu ogradu (sluzilo je za susenje vesa, i meni za antenu) imako je napon 3-4V optereceno sa Unimer1 . Optereceno detektorom i dodatnim tranzistorom i slusalicama ~2Kom je padalo na ~ 1,5V.
Tada sam mislio da napon potice od ispravljenog indukovanog napona radio talasa.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
*.utaonline.at.



+6 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 13:00 - pre 165 meseci
U mom prethodnom postu sam ti vec odgovorio na vecinu pitanja. No ukratko jos jednom. Nacrte mozes da skines sa date adrese iz prethodnog posta. To ti je originalni Teslin patent iz 1901 godine koji zelim da repliciram. Sto se tice punjenja: Koristio sam kondenzator od 2200uF, 63V i rezultati su da za oko 18h neprekidnog punjenja (ploca nije izlozena direktnoj suncevoj svetlosti vec je u sobi na trecem spratu pored prozora, vec sam napomenuo da je visina ploce od zemljista takodje bitna) postigne napon od oko 6mV, medjutim moram da naglasim da nisam odradio plocu po uputstvu jer ista mora biti brizljivo izolirana dielktrikom. Za ovu svrhu moze se posluziti silikonskim sprejom koji moze da se nabavi ili pak nekim drugim resenjem. U mom slucaju koristio sam bakrnu plocu velicine lista papira A4 (kao sto rekoh bez dielektrika) rezultate sa dielktrikom cu takodje objaviti. Pre toga sam probao sa istim kondenzatorom, ali umesto ploce bakra otprilike isti list kuhinjske aluminijumske folije. Interesantno da je kod alu-folije iako je kondenzator ispravno polarisan da se stvara negativan napon. Brzina punjenja kondenzatora je priblizno ista i kod alu_folije i kod bakarne ploce koje su priblizno istih dimenzija.
Jako je bitno da se pogledaju originalni Teslini nacrti jer cemo se prema njima rukovoditi, no posto je sada 2010-ta godina postoje neka prakticnija resenja. Inace nisam u stanju da probam sa vecim dimenzijama te se zato koncentrisem na trenutne mogucnosti. Jos nesto, sto mi nije jasno, preko kontrolnog kola se praavi nazovimo neka pumpa za elektricnu struju i moguce je da kad se u igru ubace kalemi i visoke frekvencije i pulsirajuce struje da se povecava protok, no to treba da se napravi i dokaze, ako je to moguce onda je jasno da ima neslucene prakticne primene.
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
*.utaonline.at.



+6 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 13:25 - pre 165 meseci
@Horvat I
Teorija je takodje neophodna za ovu pojavu, u mom slucaju jos i vise jer ja moram da prodjem i neke osnove elktrotehnike i elektronike. Konkretno rad sa visokim naponima i pulsirajuce jednosmerne struje treba da se obrade. Takodje ako niste culi, potrazite na googlu Tesla switch jos jedna jako interesantna naprava koja iskoriscava malo poznati prirodni fenomen. Inace zove se tesla switch a da li je stvarno Tesla konstruisao isti ili je aparat nazvan u njegovu cast je diskutabilno.

Elem, vratimo se na temu. Na youtubu (u polju za pretragu ukucati: radiant energy) mogu se naci pokusaji i eksperimenti na ovu tematiku i za konkretni Teslin patent o kome je ovde rec. Kao i njihovi rezultati merenja. No u datim videima nisam pronasao neke tehnicke detalje (ili se ne vide), dok se kod pojedinih dosta odstupa tako da se u jednoj replikaciji ne koristi radiant energy vec staticki elektricitet i razlika potencijala pri nevremenu (sto mi nije cilj,ali se mogu iskoristiti neki tehnicki detalji)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 15:24 - pre 165 meseci
Da se razumemo, da bi mogao da razmisljas o primenjivanju Teslinih ideja moras da znas mnogo vise od osnova koje, kako sam kazes, tek treba da proucis.

Iz tvog opisa ja sma razumeo da ti u stvari samo imas prikupljac statickog elektriciteta kojim punis kondenzator, sa idejom da tu energiju upotrebis za nesto korsino. Teroatski to je moguce izvesti, samo je pitanje koliko je prakticno i ekonomicno. Kao sto neko rece, dovolno je da upotrebis zener diodu koaj ce sluciti kao ventil koji ce, kada se kondenzator napuni do nekog zeljenog nivoa, izvrsiti praznjenje preko nekog potrosaca.

Medjutim to sto je Tesla radio je nesto drugo. Ne radi se o statickom elektricitetu.
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
*.utaonline.at.



+6 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 16:44 - pre 165 meseci
Hvala na odgovorima, inace ja sam dobio potreban odgovor, no takodje bih voleo da cujem iskusnije od sebe na ovom polju na ovu tematiku. Zavisi od vaseg slobodnog vremena mozete pazljivo, mozda i vise puta procitati ovaj Teslin patent i eventualno se informisati i iz drugih izvora i zatim podeliti sa ostalim forumasima misljenja.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 16:51 - pre 165 meseci
Citat:
fprlja: postigne napon od oko 6mV

6mV !?

Ne bih da te obeshrabrim, ali ako uhvatis golim rukama sonde unimera dobices sigurno napon od 50-tak mV.
A i tih 6mV sto si izmjerio mogao si da ubacis u kondenzator na 300 nacina, a ne samo tom patentnom masinom. Samo ako si ga i popreko pogledao mogao si ga naelektrisati na znatno vise, a kamoli ako si dirao zice, foliju, skalameriju.

Zener diodu ne mozes iskoristiti kao "ventil" koji ce da prazni kondenzator kad se napuni zato sto ona ne posjeduje karakteristiku praznjenja nego ogranicavanja.

 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
*.utaonline.at.



+6 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac26.08.2010. u 17:01 - pre 165 meseci
@Odin D.
Upravo sam razmisljao o ovome sto si rekao za Zener diodu i samo si mi potvrdio pretpostavke. Nego, opet mislio sam da je vreme praznjenja kondenzatora jako malo tj. manje od vremena zatvaranja zener diode. Vidim da cu to morati drugacije da resim. Sto se tice jako malog napona, mora se uzeti u obzir da nisam propisno izolovao plocu kao sto je navedeno niti je izlozio direktnom zracenju. Kad to uradim takodje cu objaviti rezultate.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ipb.ac.rs.



+128 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac27.08.2010. u 07:40 - pre 165 meseci
u teslino vreme nije postojao "2200uF, 63V"
probaj da stavis blok kondenzator koji nema struju curenja
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac27.08.2010. u 09:04 - pre 165 meseci
Citat:
Odin D.: Zener diodu ne mozes iskoristiti kao "ventil" koji ce da prazni kondenzator kad se napuni zato sto ona ne posjeduje karakteristiku praznjenja nego ogranicavanja.


U karakteristikama zener dioda ne postoji ni funkcija pražnjenja ni funkcija ograničavanja. Mislim da nema potrebe objašnjavati kako radi zener dioda, a kako će neko da iskoristi njene osobine, je stvar potrebe i kreativnosti.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac27.08.2010. u 16:16 - pre 165 meseci
Ako je ista sigurno onda je to da nece raditi tako kako si ti napisao i zamislio.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac30.08.2010. u 09:29 - pre 165 meseci
pokusaj da ubacis diodu prema kondu, neku koja ima bas nizak napon provodjenja i da je ultra brza, jer ako se kond puni usled radijalne energije, isto tako moze da se prazni usled efekta detektorskog prijemnika jer se usled mnogobrojnih VF signala indukuje i naizmenicna struja u kolu, verovatno ces ubrzati proces punjenja konda na ovaj nacin...

preporucujem ti da ubacis germanijumsku diodu, bilo koju iz serije AAxxxx(x) kao sto se koriste u detektorskim prijemnicima
 
Odgovor na temu

luksor

Član broj: 158153
Poruke: 12
178.77.29.*



Profil

icon Re: Kondenzator kao prekidac05.07.2011. u 17:07 - pre 155 meseci
To što je tesla radio ili pokušavao raditi je nešto što bi dalo ogromnu energiju.
suština je da je htio iskoristiti jako veliko naelektrisanje sakupljeno u kondenzatoru formiranom od površine zemlje i jonosfere.
Znači jedna ploča kondenzatora je površina zemlje,a druga jonosfera.Naelektrisanje u jonosferi nastaje najviše od kosmičkog zračenja a i od ostalih naelektrisanja kao što nastaju munje i slično. No sada nebitno, bitno je da postoji i obnavlja se velika količina energije. Da bi se iskoristila ta energija iz takvoh kondenzatora potrebno je napraviti elektronsko kolo koje bi dovelo u oscilovanje taj veliki kondenzator i tek tada bi se moglo iskoristiti. Vjerujem da je osim pasivnih elemenata za to potrebno i više, kao što je neko pobudno kolo koje bi dalo signal -pobudilo i bilo uključeno u kolo sa velikim kondenzatorom.
Tada bi se desio sigurno nagli veliki protok energije kao što je munja pa ko zna šta bi se desilo sa uređajem i osobama okolo.
Uređaj koji je gore naveden normalno da ne može da funkcioniše osim ako se podesi na tačnu frekvenciju neke eventualne frekvencije oscilovanja kondenzatora zemlja -jonosfera.
Pošto mu je metalna ploča ustvari ploča kondenzatora prema jonosferi, ne smoje iznad nje biti ništa,a u navedenom slučaju u stanu je i armirano-betonska šploča, te bi bilo potreno tu ploču izmjestiti vani na primjer montirati na nosač van zgrade, kao satelitsku antenu, čiji bi se tanjir i mogao koristiti kao ploča za takve eksperimente.
Njegov do sada dobiveni napon je čista indukcija mnogobrojnih predajnika .
Da bi ipak moga eksperimentisati najbolje je da kondenzator obavezno ne bude elektrolitski već blok kondenzator za bar 100V i što većeg kapaciteta.između krajeva kondenzatora spojiti u seriju zener diodu i sekundar manjeg trafoa, pa na izlazu trafoa mjeriti ili koristiti napon za punjenje baterije mobitela i slično.
umjesto zener diode dovoljno je postaviti po dvije diode u seriju antiparalelno.Znači dva puta po dvije diode spojene u seriju pa onda one spojene paralelno ali suprotnim polaritetom.
Ko uspije napraviti oscilator za frekvenciju zemljinog kondenzatora uspjet će i dobiti neograničenu količinu energije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kondenzator kao prekidac

[ Pregleda: 6269 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.