Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Simulacija opterecenja(zavarenih konstrukcija) u SolidWorks-u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Simulacija opterecenja(zavarenih konstrukcija) u SolidWorks-u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18994 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MaliBatica

Član broj: 206788
Poruke: 184
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Simulacija opterecenja(zavarenih konstrukcija) u SolidWorks-u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!28.05.2010. u 06:54 - pre 169 meseci
citat

"Sto se tice oslonaca, vrlo je jednostavno, oba na mestu ležaja "On Cylindrical face" i to su pokretni oslonci dakle nista vratilo ne sprečava da klizi po uzdužnoj osi, ALI to je u praksi malo drugačije kad navučemo ležaj on se osloni na rame rukavca zar ne? i svaki ležaj pa onaj najobičniji kuglični prenosi i neke manje aksijalne sile da ne govorim o onim sa kosim i radijalnim dodirima. Dakle, fiksirati površinu ramena rukavaca kod jednog ležaja kao fiksnu i tada je statički odredjeno vratilo."

Sanibo ja sam to odmah skontao,i plasio sam se da ga na "prepozicioniram" da mu ne oduzmem previse stepeni slobode,i na rame jednog rukavca sam stavio Restraint->On Flat face,ali tu se javlja dilema kada se definisu pomeranja,pa sam ja zadao da nema pomeranja samo u radijalnom pravcu,nisam hteo da mu oduzimam rotaciju jer mi je to ne logicno.
U Cylindrical face sam mu ostavio pomeranje u aksijalnom pravcu i to pomeranje sam mu oduzeo sa Flat face ,solver mi je pravio problema,ali sam razunao bez velikih pomeranja(Large diseplacement) i Use soft spring to stabilize model sam stavio i to mi je nekeko izracunao (slika vratilo_5).
Onda sam stavio On Flat face i na rame drugog rukavca rezultat cega su smanjeni naponi(vratilo_6)


Cemo uradimo Sanibo ne moze mozda sve bas danas ali bice ovih dana.

[Ovu poruku je menjao MaliBatica dana 28.05.2010. u 08:13 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.broadband.blic.net.



+5 Profil

icon Re: Simulacija opterecenja(zavarenih konstrukcija) u SolidWorks-u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!28.05.2010. u 16:49 - pre 169 meseci
Citat:
SlavishaT:
Znači, što se tiče opterećenja vratila definitivno sam za Bearing Loads. Volio bih čuti i argumente protiv, jer planiram za diplomski pored konstrukcije uraditi i koju FEM analizu, pa je svaka informacija na ovu temu dobrodošla :)


Citat:
sanibo: E pa ja sam protiv :))
ne da bih zakerao nego nema mi logike.
Dakle od pocetka:
CW moze raditi nelinearnu analizu. Mala zbrka je zasto BearingLoads em je aktivna naredba i kod linearne analize em su naredbe svrstane po grupama:"oslonci", "opterecenja" itd...
BearingLoads je aktivna kao sto rekoh kod linearne analize a po meni ne bi trebala biti i ja bi voleo cuti obrnuto misljenje zasto je to tako. Gore se mozda nisam dobro izrazio kad sam rekao da zaboravi to opterecenje, tacnije nepotrebno je ako je linearna analiza, jer u ovom slucaju reakcije u osloncima i "Bearingloads" su identične sile sa suprotnim smerovima.


Da bolje argumentujem ovo što tvrdim.
Bearing Load je aktivna i u Catia za izvođenje statičke linearne analize, pa stoga ne vidim razlog zašto se ne bi trebala koristiti u linearnoj analizi. Nemoj ovo shvatiti da te demantujem, jer u CW nisam radio ništa osim par trivijalnih primjera, a razlike u CW i Catia definitivno postoje.

Bearing Loads definitivno ne treba na rukavcima, tu se slažemo, to sam već napisao u prvoj poruci ovdje.

A evo zašto mislim da je za zadavanje opterećenja - radijalne i tangencijalne sile na vratilo u Catia sa Bearing Load bolje rješenje:

Evo kako na cilindričnu stranu u Catia djeluje Distributed Force:


Sila će odozgo gurati čvorove mreže, a sa donje strane vratila će ih vući. Glavčina zupčanika tako ne djeluje na vratilo, ona radijalnom silom potiskuje vratilo odozgo, ali ne može vući prema dolje donju stranu vratila.
Rješenje je da sa Sew surface izdvojim dio cilindra na koji bi sila trebala da djeluje, ali to je dodatni posao na samom modelu, izvan modula za analizu.

Sa Bearing Load u Catia imam više opcija kako rasporediti opterećenje sa glavčine zupčanika na vratilo usljed radijalne i tangencijalne sile, pa stoga mislim da je Bearing Load bolja varijanta:


Pored glavnog pravca vektora sile mogu definisati i željeni obuhvatni ugao, tako da opterećenje neće djelovati na svih 360 stepeni cilindra kao u slučaju sa Distributed Force, a profil opterećenja se može definisati i po željenom zakonu.

Evo varijanta, koja bi možda odgovarala: paralelno opterećenje u svim čvorovima, na obuhvatnom uglu od 180 stepeni, uz paraboličan profil opterećenja.


Evo i slika iz Catia Help-a, gdje se vidi raspored opterećenja kada glavčina djeluje na cilindar (A pushes B):


Izvinite na velikoj digresiji jer je tema vezana za SolidWorks, ali mislim da neće naškoditi samoj temi.

Pozdrav.

Za par dana ću uraditi par analiza ove osovine sa različitim tipovima opterećenja, pa se javim sa rezultatima i poređenjima. ''Ručno'' odrađen proračun imam, pa će biti zanimljivo uporediti sve to.


 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Simulacija opterecenja(zavarenih konstrukcija) u SolidWorks-u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18994 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.