Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PIC 16F84 emulator

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: PIC 16F84 emulator

[ Pregleda: 4631 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pera89
Petar Dobrota
Zajechar

Član broj: 51904
Poruke: 64
212.200.192.*



Profil

icon PIC 16F84 emulator13.09.2008. u 20:42 - pre 189 meseci
Napravio sam svoj emulator za ovaj pic, pa bih zeleo da ga podelim sa vama. Program jos nije zavrsen do kraja, jos uvek imam raznih ideja sta bi se moglo dodati. Program predstavlja razvojnu plocu za ovaj mikrokontroler i ima svrhu testiranja programa pre njegovog slanja na uC. Moze da ucitava standardne hex fajlove i ASM fajlove deassemblirane iskljucivo sa IC prog-om, u rar fajlu se nalaze par samplova u asm formatu. Emulator radi u real time-u i moze se podesavati frekvencija oscliatora, refresh displeja je na svakih 40mS. Hteo bih da cujem vasa misljenja i sugestije...

Link za download: http://rapidshare.com/files/145013758/pic16f84emu.rar
 
Odgovor na temu

ADRENALIN

Član broj: 17952
Poruke: 278
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: PIC 16F84 emulator14.09.2008. u 18:03 - pre 189 meseci
Prvo da ti kazem da je jako zanimljivo da si se upustio u ovu avanturu, svaka ti cast na tome. Ovo sto si ti napravio je simulator, a ne emulator. Emulator je uredjaj ciji se hardver ponasa kao kontroler koga emuliras. Majkrocipov emulator se prodaje pod nazivo RealICE i kosta boga oca, on se zapravo ponasa prema MPLAB-u kao da si se spojio na taj pik za koji pises kod. Na taj nacin mozes da razvijas aplikaciju na piku koga nemas ili jos uvek nije proizveden!!! To je trenutno slucaj sa PIC32. Dakle ovo je simulator, koji si vidim pisao u Borland Delfiju i izgleda jako jednostavno i siromasno, sto je i za ocekivati jer je ov jako tesko uraditi, i treba dosta truda i rada.
To sto si uradio sam pokusao da testiram ali nisam bas skapirao kako si zamislio celu stvar, vidim da se nesto menja i vrti ali ne kapiram da li ti je ovo funkcionalna verzija ili samo demo, koji treba da pokaze koncept. To kako ovo tvoje cudo sada izgleda nije toliko bitno, najbitnije u celoj prici je kako si sve osmislio. Ja sam ,svojevremeno, osmislio jedan jako komplikovan simulator, ali ga nikada nisam ni zapoceo ozbiljno jer nisam nikada imao vremena za to. Problem je sto je ovo kompleksan projekat i treba ti jako puno vremena da dodjes do nekog zadovoljavajuceg nivoa. Drugo sto je bitno je tvoj karakter, ja recimo imam problem kada treba da radim neke velike celine, lakse mi je da radim male celine kao nezavisne programe pa malo odmorim pa ponovo tako. Sve ovo pricam zato sto pretpostavljam da ti ovo radis iz hobija, ako radis za neku kintu onda je sasvim druga prica.

Pitanje za tebe je sledece: Zasto si ovo uradio, cisto iz zezanja ili ti zaista treba za nesto?
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.yu
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: PIC 16F84 emulator14.09.2008. u 19:37 - pre 189 meseci
Bilo bi bolje kada biste izbacili nepostojece labele iz primera. Ovako se dobija greska prilikom ucitavanja .asm koda.

Dobro bi bilo da napravite makar najosnovniji HELP, i da u njemu objasnite kakva je konfiguracija hardvera potrebna za koji primer. Ovako je pocetnicima tesko shvatiti sta radi npr. RB0 interrupt test program.

Inace nije bas da radi u real time (nisam to ni ocekivao, samo onako kazem). Za 1 minut (real time) obrne oko 40 sekundi. Nije lose.

Mislim da Vas program moze posluziti pocetnicima koji ne mogu bez sarenog grafickog okruzenja, ali da (bez uvrede) nije za neki ozbiljniji rad. U MPLAB-ovom ili OshonSoft-ovom simulatoru vec su ubacene skoro sve stavke koje Vi tek trebate. A postoje i profi alati (Proteus) koji takodje objedinjuju softver sa hardverom.
 
Odgovor na temu

pera89
Petar Dobrota
Zajechar

Član broj: 51904
Poruke: 64
77.46.249.*



Profil

icon Re: PIC 16F84 emulator14.09.2008. u 19:39 - pre 189 meseci
Ovo mi je bio maturski rad...
Pisao sam par programa za pik i shvatio sam da bi bolje tj. brze bilo da ih testiram na PC-ju dok ih skroz ne zavrsim umesto da reprogramiram uC svakih par minuta. Ovo sto sam napisao jeste funkcionalno(ali je daleko od zavrsenog), tj. emulirane(ili simulirane) su kompletno sve asemblerske instrukcije koje ima ovaj pik, znaci svaki hex fajl koji se ucita davace iste rezultate kao i da je tako isprogramiran pic. User interface mi nije bio primarni cilj tako da je verovatno malo nerazuman.
Evo da objasnim neki primer od onih test primera sto sam spakovao u rar. Izaberi "load pic program" i ucitaj npr. "7seg RA4 counter.asm" fajl, izaberi "conf. porta/portb", pa "output-7seg display", klikni na run->start sim. Program koji je ucitan treba da broji impulse na pinu RA4 i da ih ispisuje na displeju. RA4 se resetuje ili setuje pritiskom na taster "T" kao sto pise iznad prekidaca. Dok traje simulacija moguce je pratiti promene registara i memorije eeproma(ne koristi se u ovom primeru). Imam ideje za jos dosta opcija i ubacicu ih kada budem imao vremena. Ovo pisem iz hobija i takodje nemam obicaj da duze vremena radim na jednoj stvari, ali resio sam da probam da napravim nesto upotrebljivo.
P.S. sto se tice emulator vs simulator, za PC postoje emulatori za razne konzole i to su softveri a ne hardveri, Real ICE je hardverski emulator, a ovo softverski emulator, sto je isto sto i simulator. Mozda i gresim ali mislim da je tako...
 
Odgovor na temu

pera89
Petar Dobrota
Zajechar

Član broj: 51904
Poruke: 64
77.46.249.*



Profil

icon Re: PIC 16F84 emulator14.09.2008. u 20:05 - pre 189 meseci
@ Stojan
Svi primeri su hex fajlovi deasemblirani IC prog-om, tako da mozda ima nepotrebnih labela. Sto se tice osnovnog helpa, slazam se u potpunosti da bi trebalo da ga bude, ali ovaj projekat je ponavljam daleko od gotovog, pa sam zato hteo da ga pogledaju i oni iskusniji od mene u ovoj oblasti i da mi daju neke smernice a kada jednom budem zavrsio ovo do kraja napravicu help da bi svako mogao da ga koristi. A onaj test primer za brojanje sekundi je jedan od mojih prvih programa napisanih za pic i pisan je za kristal od 5MHz a ne od 4 i zbog toga sporije broji, i na pravom piku sa oscilatorom od 4MHz bi se dobio slican rezultat.
Sto se tice OshonSoft-ovog simulatora, on jeste jedan od najboljih ali sve opcije koje on ima nisu teske za implementaciju i planiram da ih sve ubacim. Takodje njegova brzina je daleko od real time-a. Kada zavrsim help i sve potrebne opcije mislim da ce moj program moci da se poredi s tim simulatorom, iako je jos dug put dotle.
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.yu
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: PIC 16F84 emulator18.09.2008. u 13:09 - pre 189 meseci
Buduci da je sa stanovista programera najprakticnije isprobati, po potrebi izmeniti i odmah nakon izmene simulirati program, preporucio bih Vam da kao default ulaz ne koristite .asm vec .hex format.

Zbog cega? Da bi bila moguca simulacija programa generisanih raznim programskim jezicima (C, Pic Basic). Ukoliko se takav program zeli ODMAH simulirati, mora se kompajlirati (da bi se dobio .hex fajl), a zatim se mora IC-PROG-om disasemblovati, i tek onda ucitati u Vas emulator. Kao sto vidim ni IC-PROG nije dovoljno kompatibilan (ubacuje nepostojece labele), a mnogi koriste druge programatore i uopste ga ni nemaju.

Veoma je preporucljivo da u program ugradite refresh dugme na pristupnom mestu. Tako bi se .hex fajl odmah po izmeni (kompajliranju) mogao isprobati. Ili jos bolje ugradite skeniranje izmene .hex fajla i ukoliko je izmenjen (od strane kompajlera) odmah ucitajte novu verziju. Ipak, to nemojte raditi ako bi postupak trosio previse vremena (uticao na real time simulaciju).
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: PIC 16F84 emulator

[ Pregleda: 4631 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.