Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 143848 | Odgovora: 559 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shut_down
Bg

Član broj: 115337
Poruke: 256
*.ptt.yu.



+37 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 11:13 - pre 190 meseci
Mogu da mi ugrade i web kameru u WC-u, da nadgledaju da ne posaljem neku opasnu posiljku u svet
 
0

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 11:20 - pre 190 meseci
Ma ja ću sam da im instaliram i da se sam ozvučim da sve bude transparentno, a možda zovnem i ovog lepog Jovu, budući da mi je blizu da mi pomogne oko instaliranja prisluškivača. Jbg. čovek verovatno ima praksu, da se ne mučim.

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 27.07.2008. u 12:43 GMT+1]
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
93.86.101.*



+629 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 12:12 - pre 190 meseci
Citat:
twiddle: @MyWay
Onda se lepo na dnu dokumenta stavi odredba o odloženom dejstvu: "Ovaj dokument stupa na snagu danom usvajanja akta nadležnog organa kojim se reguliše način manipulisanja podacima koji se prikupe u okviru ovlašćenog nadzora Internet saobraćaja."

Ovo je neophodno zato što je ovlašćeni nadzor izuzetak od fundamentalnog (ustavom garantovanog) prava na privatnost. Upravo zbog toga, RATEL prilikom donošenja regulative mora da ima u vidu celokupan kontekst u okviru koga njegova regulativa 'živi'.

Za to što ti tražiš Ratel jednostavno nije nadležan. Oni su se ogradili u tački 1:
Citat:
Tačka 1.
Za potrebe nadležnih državnih organa ovlašćenih za elektronski nadzor definišu se tehnički uslovi za podsisteme, uređaje, opremu i
instalacije za zakonom ovlašćeni nadzor određenih telekomunikacija koje su javni telekomunikacioni operatori (mrežni operatori, pružaoci
usluga i pružaoci pristupa) dužni, da kao deo sistema oforme o sopstvenom trošku.
Upravo to i mogu - da daju TU za (pod)sisteme kojim bi se nadležnim državnim organima omogućilo da vrše ZAKONOM definisani nadzor nad ODREĐENIM komunikacijama od strane OVLAŠĆENIH lica.

Ima par strana unazad post advokatskog pripravnika sa iskustvom u slučajevima sa telefonskim nadzorom. Tamo stoje dve stvari:
- da je tf nadzor DOZVOLJEN Zakonom o krivičnom postupku pod određenim uslovima
- da su u slučajevima u kojima ima iskustva službenici BIA imali sudski nalog za obavljanje nadzora nad komunikacijama (fixnim/mobilnim)

Znači u Srbiji je zakonom predviđeno/dozvoljeno prisluškivanje mobilnih/fiksnih prtpl pod određenim, zakonom definisanim, uslovima i to je dušebrižnicima/paranoicima/borcima za ljudska prava normalno, a digli su glas kad je u pitanju IP komunikacije (ubedljivo najmanje razvijeni i najmanje zastupljeni vid komunikacija u Srbiji)?!?!?!

Ovo ('zaštita privatnosti') je čisto bacanje prašine u oči od strane ISP, i ne vidim da će nešto moći da obori ovaj propis Ratela obzirom da je uvođenje reda i kontrole deo paketa zakona/propisa koji se moraju usvojiti u sklopu pridruživanja EU i borbi protiv terorizma (kao i biometrijski pasoši, elektronske lične karte i sl).

Ovako po ESTI-u izgleda arhitektura sistema za ugrožavanje privatnosti i omogućavanja zloupotreba od strane neodgovornih i korumpiranih:

ISP je dužan da obezbedi mediation deo kao i link ka odgovorajućoj tački pristupa BIA. To može po potrebi i da obezbedi preko nadprovajdera. Cifra koju je Ivaneža spominjao je višestruko naduvana kao i priča da će se to prebiti preko leđa korisnika.
Citat:
Pružalac Internet usluga dužan je da o svom trošku omogući nadležnom
državnom organu u realnom vremenu potpuno autonomni pasivni monitoring
Internet aktivnosti proizvoljnog pretplatnika i preusmeravanje
dolaznog i odlaznog saobraćaja ka akvizicionom centru nadležnog
državnog organa.
Dakle nit je namera pravljenje masovnog sistema prisluškivanja kao što se prikazuje, niti bi to zahtevena oprema/linkovi mogla i da podrži. :-)
Save time... see it my way.
Prikačeni fajlovi
 
0

Nikola_BGD
Beograd

Član broj: 25863
Poruke: 340
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 12:38 - pre 190 meseci
@MyWay

Bas bih voleo da vidim "osobu za kontakt" zaposlenu u nekom provajderu kojoj nece biti frka kad naidje neko iz BIA i zatrazi bilo sta.
I jos bih vise voleo da vidim da se takvom sluzbenom licu neko suprostavi ili pravi pametan trazeci neke tamo papire iz suda.

Gde bre ti zivis ???


A da ne pricam o tome da ista "organizacija" (ne znam kako bih precizno valjano nazvao vladajucu strukturu - zato stoji pod navodnicima) kontrolise i BIA i sudove.
 
0

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
41.204.224.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 13:06 - pre 190 meseci
IBTL... ili... In-Before-The-Lock... vec cujem kako zveckaju kljucevi :)
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 13:24 - pre 190 meseci
Citat:

Bas bih voleo da vidim "osobu za kontakt" zaposlenu u nekom provajderu kojoj nece biti frka kad naidje neko iz BIA i zatrazi bilo sta.
I jos bih vise voleo da vidim da se takvom sluzbenom licu neko suprostavi ili pravi pametan trazeci neke tamo papire iz suda.


Evo ja cu da odgovorim iako je namenjeno MyWay - kako se u Srbiji odnose prema BIA-i i slicnim je vec sasvim druga stvar, time se ne bavi zakon.

Ako zakon kaze da sluzbeno lice mora da se predstavi i pokaze nalog za nesto, a u praksi se sluzbeno lice pojavi i druga strana se u*ere od straha... to vec nije problem zakona, vec zloupotrebe polozaja.

Takve stvari se inace postizu razvojem sopstvene civilizacije, ali to nikako ne znaci da zakoni koji drzavi omogucavaju borbu protiv kriminala i tehnicke mogucnosti da to radi ne treba da postoje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 13:48 - pre 190 meseci
Btw,

Australijanci izgleda smatraju da prisluskivanje Skype-a nije neki problem, mada to misljenje nije deljeno od strane Nemaca. Mada se takodje jos jednom podvlaci da drzavne agencije daleko vise zanimaju logovi, tj. dokazi da je neko pricao sa nekim, nego sam sadrzaj komunikacije:

http://www.theregister.co.uk/2008/07/25/skype_backdoor_rumours/

Citat:

Off the cuff remarks by Austrian government officials suggest that Skype conversations might be intercepted.

Speaking at a recent meeting on lawful interception between ISPs and Austrian regulators, an unnamed "high-ranking" official at Austria's interior ministry said that listening into a conversation over Skype presented no particular problems, Heise security reports.

The opinion contrasts with the view of Joerg Ziercke, president of Germany's Federal Police Office (BKA). At a meeting last November Ziercke said that the inability to decipher the encryption used by Skype in order to intercept VoIP calls had become a problem in counter-terrorism investigations. Weeks after this, leaked documents outlining plans by German firm Digitask to develop software to intercept Skype VoIP communications and SSL transmissions, along with related costing and licensing proposals, surfaced through Wikileaks.

Skype runs using a proprietary protocol. Unlike Phil Zimmermann's Zfone project, for example, its source code has not been publicly released. So even though Skype has commissioned security experts to audit its technology (which incorporates trusted encryption techniques, such as Advanced Encryption Standard, to encrypt conversations and RSA for key negotiation) doubts have remained.

For example, security experts Philippe Biondi and Fabrice Desclaux have voiced concerns) that Skype has the keys to decrypt calls or sessions, a claim Skype denies.

Access to such keys would provide backdoor access to conversations but it's worth remembering, as is the case with warrants for regular phone conversations, that law enforcement agencies are more often interested in knowing who an investigative target is talking to than what they are saying. Skype offers confidentiality, but it makes no claims of offering anonymity.

For example two years ago, a fugitive chief exec was tracked to Sri Lanka after his location was given away by a conversation made using Skype. Papers on tracking anonymous peer-to-peer VoIP traffic provide clues on how this might have been accomplished. ®

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.dedicated.hosteurope.de.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 13:57 - pre 190 meseci
Ma svako ima pravo na svoje mišljenje, ne treba nam "zahutavanje" i "Lock".

Da su ovi novi-stari na vlasti preterali jesu, to je tako očigledno, da nemam reči. A tako su tesno "bez ičiije strane pomoći" "pobedili" na "demokratskim izborima" za Evropsku Srbiju, kao da nas tamo čekaju raširenih ruku. Setite se i izbora za "našeg" Predsednika Srbije, koje je dobijeno sa "ubedljivom" pobedom.

Nego neka rade oni šta hoće, ja se već odavno osiguravam gde god mogu, koristim Linux i to "teški" Gentoo. Windows-u sam davno okrenuo leđa. Koristite sve vrsta šifrovanja, menjanja IP adresa, Squid sa filterima, brisanje kolačića itd....

Pa se ne brinite mnogo. Ako se već neko namerači na vas, teško da će ama baš sve moći probiti.

Pozdrav nemysis
 
0

Nikola_BGD
Beograd

Član broj: 25863
Poruke: 340
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 14:51 - pre 190 meseci
@Ivan

Citat:
Evo ja cu da odgovorim iako je namenjeno MyWay - kako se u Srbiji odnose prema BIA-i i slicnim je vec sasvim druga stvar, time se ne bavi zakon.


Tacno, zakon ce samo da obezbedi sluzbi kraci put do dobijanja tvojih privatnih informacija. O nasem trosku naravno. A to sto sluzba u praksi ne mora da postuje zakon, na to ces da zazmuris, jel tako ? To sto sudovi nisu u stanju najprostije parnice da rese godinama, to takodje ne treba uzeti u obzir kad se raspravlja o ovom zakonu ? Cak ni to sto je takav sudski nalog moguce dobiti u smesnom roku te takodje ne brine. Ali zato zdusno pokusavas da objasnis da je ovo sto je RATEL doneo ok.

Takodje bih voleo da mi objasnis sledece (vise puta citirano na ovoj temi):

Citat:

nadležnim državnim organima omogući pristup ažurnoj bazi podataka o
pretplatnicima i periodično na zahtev dostavlja eksportovanu bazu
podataka u formatu dogovorenom sa nadležnim državnim organima. Baza
treba da sadrži pored ličnih podataka iz ugovora sa pretplatnikom i
vrstu usluga, informaciju o postojanju zaštite prenosa podataka,
način pristupa pretplatnika, maksimalnu brzinu prenosa podataka i
identifikacione adrese;


Dakle SVIM korisnicima. Verovatno ces sad reci da ovakvu dozvolu nikad nece dobiti od suda ? haha.
Ponavljam da je i malom detetu jasno da u ovoj zemlji ista struktura kontrolise i sudove i sluzbu.

Drzavu formalno mozes da "zajebes". Ali u praksi to nikom nije poslo za rukom.

dalje:

Citat:

Pružalac Internet usluga dužan je da, u okviru svog tehničkog sistema
obezbedi hardver i softver za pasivni monitoring u realnom vremenu,
servisa elektronske pošte i preusmeravanje sadržaja pošte ka
akvizicionom centru nadležnih državnih organa.


Dakle ne poste proizvoljnog korisnika nego monitoring SERVISA ELEKTRONSKE POSTE.


Nemoj da se ljutis, ali nisam navikao na takvu kratkovidost sa tvoje strane ovde na forumu.

Trebalo je prvo regulisati krsenje zakona od strane sluzbe (i sankcionisanje u praksi) pa tek onda istoj olaksati pristup informacijama, a ne obrnuto. Ubedi me da je bezbednosna situacija i pretnje terorizmom u ovoj zemlji na tolikom nivou da je sa ovim moralo hitno i odmah da se krene.

I voleo bih da vidim tvoje tumacenje zbog cega su ovo uvalili na mala vrata, da maltene niko nista ne sazna.

@ostali:

Orvelova "1984" bi trebalo da bude obavezna lektira. (http://www.george-orwell.org/1984/index.html). Velikim koracima idemo u pravcu takovg uredjenja, ma koliko to mozda (nazalost) nekom delovalo smesno. Mada i u tom romanu stoji da oni koji nisu hteli da se povinuju prosto "nestaju". Da li ovde na forumu vec vidimo prilagodjavanje od strane nekih ucesnika ?
 
0

colask8

Član broj: 167194
Poruke: 97
93.86.113.*



Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 15:04 - pre 190 meseci
Pitanje:
Da li proveravaju i GMAIL?
Ja ih stvarno ne razumem sta ce im ova odluka... A telefonskih presluskivanja ima odavno, jos iz doba Milosevica, i niko nije dao nalog za to... Ma ajde bre... Nasi "politicari, policija i ostali" su bez mozga, cisto sumnjam da u skupstini iko ima neku strucnu spremu posto znam jednog ko je u skupstini a ima istoriju umetnosti.. UZAS!!!Cemu sve to? Mislim da bi stvarno trebalo da se izadje na neki mirni protest ispred RATEL-a.. A meni sve to lici na neko AMERICKO maslo... Kao da su ucenjeni od strane AMERIKANACA ( ;\ ).
Skejt Or Daj

Running:Mac OS X 10.8.2 Vanilla 10.8
Intel i5 2320 3GHz
Gigabyte GA-Z77-DS3H
MSI nVidia Geforce GTS 450
4GB Kingston dual channel
SATAIII HDD WD Caviar 500GB & SATAII HDD WD Caviar 320GB
 
0

Nikola_BGD
Beograd

Član broj: 25863
Poruke: 340
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 15:10 - pre 190 meseci
Pa naravno da su odnekle ucenjeni :)

A za gmail ne brini, to nasi ne mogu da citaju, al moze NSA, CIA, verovatno i FBI... :D

poz
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
93.86.48.*



+629 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 18:06 - pre 190 meseci
Ovo je jače od mene, iako je offtopic, moram da citiram:
Citat:
colask8: ..cisto sumnjam da u skupstini iko ima neku strucnu spremu posto znam jednog ko je u skupstini a ima istoriju umetnosti.. UZAS!!
Obavezno bi trebalo uvesti u formulare u polju gde se upisuje stručna sprema i opciju 'ostalo', gde bi moglo da se upiše 'istoričar umetnosti' :-)))

Tema je prepuna (zabranjene?) politike - ne treba je zaključati jer je smislena (besmilseni su samo neki postovi), samo bi trebalo da neko sa 'čvarcima' uradi svoj posao..


Btw: vidim strah od čitanja mailova od strane državne službe i uzurpacije privatnosti, pa se nešto pitam:
- da li neki zakon pokriva neovlašćeno čitanje mailova od strane radnika ISP? I da li eksterna postoji kontrola rada i poštovanja prava korisnika?
- za šta li koristite IP komunikacije kad vas ne brinu sistemi praćenja u fixnoj/mobilnoj (koji su defakto legalizovani kao što reče onaj advokatski pripravnik), kao ni potencijalne zloupotrebe od strane radnika ISP? Pa nije valjde piraterija ta zbog koje se borite za privatnost i ljudska prava?
Save time... see it my way.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
93.86.48.*



+629 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 18:19 - pre 190 meseci
Čitajte malo:
Citat:
COMMON CALEA “URBAN LEGENDS”
Particularly among insular technical communities and CALEA critics, many legal and public policy misconceptions are asserted as fact. Some of the most common are listed here.

1. CALEA is a uniquely U.S. requirement.
In fact, CALEA-like provisions exist in almost every country and region in the world and are generally far more extensive, detailed, and vigorously enforced than in the U.S. Unlike the U.S. which has an “information services” exception, every other country requires full compliance for all publicly available
services. These CALEA equivalent capabilities are coordinated and treated by many different intergovernmental and industry forums. Global cooperation on technical standards principally occurs through the European Telecommunication Standards Institute Technical Committee on Lawful Interception.
2. The principal interested party is the FBI.
The majority of lawful interceptions in the U.S. are done by the more than 10,000 state and local law enforcement offices under local law. Under CALEA, the Attorney General is responsible for coordinating and representing all law enforcement and delegates certain responsibilities to the FBI. This model is similar to most “Ministries of Justice” in countries worldwide. Because CALEA concerns the production of evidence to prosecute crimes (especially those which occur on-line), as well as the protection of network infrastructure and the domestic pursuit of terrorism and espionage, it is the network service providers and the American public who are the ultimate interested parties.
3. CALEA makes the infrastructure wiretap ready.
CALEA, in fact, has a very limited and focused objective – enabling the hand over of basic real-time forensic data and content by a service provider when a court has determined a customer may be engaging in criminal conduct, and that data or content is reasonably available on the provider’s facilities. CALEA itself states this objective in very generic terms – quickly isolating and enabling the interception of call signalling and communications of a specific subscriber which is available to the provider by virtue of providing the equipment and service. It is worth noting that most providers today already implement forensic acquisition capabilities similar or even more extensive than those sought by law enforcement - to protect criminal behavior directed against their own network
infrastructure and services.
4. CALEA changes the “design process.” CALEA, in fact, expressly does not change the design process. The forensic capability requirements of law enforcement are stated in generic terms, and each provider is free to support those requirements in any reasonable manner. There are a substantial number of options available to providers – ranging from changes to specific equipment or systems to “overlay” solutions that are minimally intrusive. Numerous industry collaborative forums also exist to help sort through these options and develop common “safe harbor” solutions. Trusted Third Party service bureaus provide turnkey solutions tailored to a provider’s infrastructure design. Ultimately it is the service provider’s choice as to the means employed.
5. CALEA requires standards. Under CALEA in the U.S., no standards are specified to implement a compliance solution – only generic requirements. This approach was chosen by Congress and underscored in FCC decisions to allow providers the flexibility to pursue their own solutions. This policy approach is covered at some length in the FCC Second Order released on 12 May. In most other countries, specific lawful interception standards are mandated and enforced through both regulatory and regular administrative testing practices. This is not the case in the U.S. where the CALEA approach provides greater flexibility and minimizes effects on infrastructure design and evolution.
6. CALEA adversely affects innovation. Because the CALEA approach does not rely on any specific compliance standards, providers are actually required to “innovate” CALEA solutions as they develop new platforms and services. In the FCC Second Order, it was also make clear that no “pre-approval” requirement would be established under CALEA. No credible argument exists for an assertion that CALEA affects innovation.
7. CALEA will force service providers to move abroad. Perhaps the most preposterous CALEA urban legend is the “service providers will move abroad” assertion. Most significant nations have requirements that are at least as extensive as CALEA. While some very remote jurisdictions may indeed exist that do not have lawful interception requirements, it is unlikely that this will compel any serious business to move to avoid the obligations, and in any case, the domestic service providers interconnecting with such a foreign provider would still be subject to the requirements.
8. CALEA is expensive. The expense of meeting CALEA requirements for all but the very smallest providers lies largely in obtaining the necessary mediation equipment and maintaining a security office. Fortunately, these expenses are miniscule in a large provider organization, and for smaller companies can be shared in a Trusted Third Party arrangement. The costs are always going to be significantly reduced using such arrangements. In the FCC’s CALEA proceeding, a consultant calculated the TTP costs for significant size providers at less than a penny per subscriber per month – which have been confirmed in practice.
9. CALEA endangers privacy. The statutory requirements that have been implemented by the FCC require providers to established designated
contacts for implementing judicial orders, implementation policies, audit trails, and security practices designed to enhance subscriber privacy, not diminish it.
;-)
Save time... see it my way.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 18:25 - pre 190 meseci
@ MyWay Postujes citate nekog (mozda onog ko je i napravio taj sistem) ko je ocigledno dao sve od sebe da objasni kako je CALEA daleko gora tamo negde u svjetu nego kod nas (USA), i kako je sve to u stvari najnormalnije (mozda i jeste u nekoj uredjenoj drzavi u kojoj je sve to fino obrazlozeno dobrim zakonom koji se postuje)!!!

Negde ranije si pljuvao taj truli zapad iz sve snage! Sta pokusavas da dokazes sada? Jel' razumjes ti sta pises i koliko si nedosledan?
 
0

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.dedicated.hosteurope.de.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 18:28 - pre 190 meseci
Ja nemam uopšte straha od čitanja epošte od razno-raznih službi, jer su moja privatna pisma šifrovana sa 4096 dubinom. A ona koja nemaju privatnost samo potpisana.

Fiksnu telefoniju skoro da i ne koristim, samo VoIP i to hardwerski telefon za zaštitom i sa slušalicama Twinkle isto sa zaštitom (ZRTP/SRTP) sa onima koji nemaju taj hardwerski telefon. Retko koristim Video sa VoIP jer tu nema još uvek zaštite, mada Ekiga radi dobro. Imam plavu LED Diodu na Web kameri i zaslon pa kad je ne koristim navučem zaslon.

Piraterija me ne zanima sada jer sam sve uspeo što sam hteo i to zaštićen sa Proxy-em i dekripcijom. Vuze, µTorrent, Amule, Deluge, FrostWire... Tu mi ne može skoro niko ništa. Blockliste su ažurne. Je li piraterija želja za starim Jugoslovenskim filmovima i našim starim pesmama. Sad slušam Srpski Radio Suton sa starim pesmama.

Ko se štiti koliko se može, ne mora da se previše plaši. Treba biti oprezan a ne paničar.

Ako nekom treba neka pomoć, rado ću pomoći u zaštiti koliko znam.

Pozdrav svima od nemysis-a
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
93.86.48.*



+629 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 18:41 - pre 190 meseci
Citat:
Laki_Gen: @ MyWay Postujes citate nekog (mozda onog ko je i napravio taj sistem) ko je ocigledno dao sve od sebe da objasni kako je CALEA daleko gora tamo negde u svjetu nego kod nas (USA), i kako je sve to u stvari najnormalnije (mozda i jeste u nekoj uredjenoj drzavi u kojoj je sve to fino obrazlozeno dobrim zakonom koji se postuje)!!!

Negde ranije si pljuvao taj truli zapad iz sve snage! Sta pokusavas da dokazes sada? Jel' razumjes ti sta pises i koliko si nedosledan?

Nikad nisam 'pljuvao' nikog pa ni truli zapad. Jesam (i uvek ću) kritikovao nehumanost kapitalizma, licemerje skriveno pod zastavama demokratije i borbe za ljudska prava (gle čuda to poslednje i u ovoj temi radim!?). Moguće da je tebi strano to da niti volim niti mrzim nešto, već da se kritički odnosim prema tome.

A LI je apsolutno normalna stvar i potrebna u svakoj državi, to što vi tvrdite da nedostaju zakonski mehanizmi kontrole državnih službi ne može i ne sme da spreči Ratel da napravi tehničke uslove koje mora svaki ISp da ispuni u cilju omogućavanja LI od strane nadležnih državnih organa.
Save time... see it my way.
 
0

Nikola_BGD
Beograd

Član broj: 25863
Poruke: 340
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 18:47 - pre 190 meseci
@myway

Nemoj da skreces temu: Ako je prakticno legalno prisluskivati mobilne, nemoj mi reci da treba da dopustimo da pocnu i druge medije da prisluskuju, samo zato sto, "eto vec prisluskuju mobilne".
Tom logikom, mogu sutra da ti kazu, "od danas naplacujemo porez na vazduh" a ti ces da aplaudiras i da prihvatas, jer Boze moj, pa mi vec placamo porez na ovo i na ono. I kao sve ti je jedno, i onako vec negde placas. E pa prijatelju, nije svejedno i ne moze da bude svejedno.

Velike stvari se uvode na mala vrata a likovi koji svesno zmure pred time nikome ne donose dobro. Evo pogledaj britance, koji su malo po malo dosli dotle da im je krivicno delo ne-odavanje kljuceva kojim si nesto sifrovao. Da li stvarno mislis da se svi britanci nisu osetili kao ovce sto nisu ranije protestovali protiv zadiranja u privatnost ? Da li mislis da su samo slegli ramenima i rekli "life goes on" .. ?


I na kraju krajeva sta tebe briga ZASTO se neko brine za svoju privatnost ? Ja konkretno nemam ama bas nista da krijem, ali necu bre da mi iko viri u dvoriste i necu da me prave majmunom. Tacka.


I uopste, objasni koji su tvoji razlozi da branis sve ovo, to me bas zanima da cujem ?


Edit: Napisao si poruku dok sam ovo kucao, pa da dodam: Kuca se ne zida od krova. Valjda prvo treba urediti zakone i mehanizme koji ce da stite privatnost gradjana pa tek onda insistirati na LI.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 19:13 - pre 190 meseci
Ovo je izgleda vrhunac humanosti? Meni se cini da u ovom Pravilniku ima mnogo vise od "tehnickih mogucnosti za LI"? Mozda neki od vas to ne vide?
Nemojte samo reci kako je nespretno napisano, ako je tako, neka idu i cuvaju ovce ti "nespretni pisci". Mnogo toga smrdi u cjeloj ovoj prici, kada bi bilo samo to da provajderi moraju da obezbede (tacno definisanu) opremu, ja se ne bih bunio ni najmanje. Ako znamo sta nabavljaju i za sta ce se to koristiti (eksportovanje cjele baze podataka ne dolazi u obzir ni u kome slucaju),onda me se ne tice, to je vec problem provajdera.
Ovde mnoge odredbe jednostavno nisu prihvatljive.

P.S. Ovi na B92 sajtu napisase da se ovaj pravilnik odnosi samo na velike operatere koji imaju medjunarodno povezivanje? Dal' je to tacno? To bi u principu znacilo da samo tri operatera moraju da ispune tu obavezu?
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 22:01 - pre 190 meseci
Citat:

Ne brini uskoro ćemo uspostaviti monarhiju, pa će kraljeva služba hapsiti BIA, a od SPS i komunista neće ostati ništa.


Naravno, The Kralj sigurno nece hteti da ima svoju KIA (ne auto) i "tehnicke mogucnosti" - kao ni jedan monarh ili despot u istoriji The Serbs :)

Kakva luda tema :)

Citat:

Dotle zaštita gde god može. Linux što pre to bolje. Imaju oni Windows korisnike na nišanu.


Windows ima sasvim dobre kriptografski dokazane metode zastite, nisu nista gori od Linuxa.

PGP radi na Windowsu, TrueCrypt takodje. TOR radi na Windowsu isto tako, bas kao i PGPfone.

Windows podrzava i SSL, postoje i SSH klijenti, postoje i sve moguce i nemoguce VPN implementacije (L2TP, PPTP, Windows VPN), bas kao i SmartCard autorizacije, i sve sto postoji i na Linuxu radi privatnosti, pa i vise od toga.

Dakle, ne zavisi od OS-a koliko je ko "siguran", vec iskljucivo od zelje za privatnoscu i znanja da se do toga dodje.

Plain Vanilla Linux distribucije koje su popularne (Ubuntu, RedHat, Debian itd...) "out of the box" nisu nista po tom pitanju sigurnije od plain vanilla Windowsa - ne kriptuju podatke na disku i ne osiguravaju SSL za svaku komunikaciju ili VPN za umrezavanje, pa je prica da sa Linuxom korisnici dobijaju automatski nekakvu kriptografsku sigurnost obicna laz koja u stvari znaci prevaru, jer ce "po defaultu" njihove komunikacije i e-mailovi biti podjednako nesigurni kao i pod Windowsom, samo sto ce misliti da nisu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

miodrag75
Miodrag Zivkovic
Nis

Član broj: 82777
Poruke: 150
89.216.105.*

Sajt: www.linuxo.org


Profil

icon Re: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!27.07.2008. u 22:03 - pre 190 meseci
Treba postaviti pitanje kakvo cemo drustvo ostaviti nasim pokolenjima onima koji dolaze posle nas, Orvelovu 84. Bolje i da nestanemo nego da zive kao roboti, bez slobodnog misljenja bez slobodne reci,moderni robovi. Danas su kerovi dobili cipove a sutra vec mozda nasa deca.
 
0

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!!
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 143848 | Odgovora: 559 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.