veselinovic Jovan Veselinovic Ist. Sarajevo
Moderator Član broj: 7761 Poruke: 3986 91.191.7.125
|
Uh, evo ovako sam ja objasnjavao djeci PID regulaciju
Zamisli da ides na more sa prijateljem i da vozite svako svoj automobil.
Ti zelis da drzis istu razdaljinu izmedju ta dva automobila recimo 10 m.
Ako prijatelj koji vozi ispred tebe pobjegne malo, tj razdaljina nije 10 m nego npr 15 m ti logicno treba da das gas, i to sto je veca razdaljina vise gasa. To je prosti P regulator, ali problem nastaje sto kad si blizi ciljanoj razdaljini ti smanjujes gas, tako recimo kad dodjes do 10.2 m daces vrlo vrlo malo gasa, i nikad neces dostici tih 10 m. To je osnovna mana P regulatora-nikad ne doidje na zeljenu vrijednost.
E sad razmisli o iducem problemu. Razdaljina je 15 metara a, li prijatelj naglo koci. Po logici P regulatora ti ces davati gas a kad dodjes na 10 m, i ispod ( jer on koci) i ti ces poceti kociti- vjerovatno da ces napraviti sudar. Dakle, ako ze;lis upravljati vise nije u igri samo jedan podatak, tj trenutna pozicija nego moras uzeti u obyir i istoriju ( tj, OK jeste 15 m, ali prije sekundu je bilo 17 znaciu ja treba da usporim, jer je realno da ce za sekundu biti 13 m). Tu vec uzimas i I djelovanje, tj istoriju promjena.
E sad zamisli sledecu situaciju, ti si na razdaljini od 9 metara, i trebao bi kociti, tj oduzeti gas ali neka je upravo ispred vas jaka uzbrdica. Logicno je da ces ti kao dobar vozac PREDVIDJETI da ne smijes kociti nego cak i dati malo gasa zbog buduceg dogadjaja ( uzbrdice) dakle moras predvidjeti BUDUCNOST a to lici na D djelovanje.
Eto, tako opisno, bez matematike.
Napominjem da stvari nisu 100% takve, ali primjer je uzet za lakse razumijevanje problematike.
|