Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je postojalo prije Visual Studia?

[es] :: Art of Programming :: Sta je postojalo prije Visual Studia?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8065 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.143.*



+19 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?05.03.2008. u 19:10 - pre 196 meseci
Citat:
bkaradzic: Pitanje je da li će tvoj projekat imati v2.0, v3.0, itd. ili ćeš ga posle v1.0 baciti i početi da pišeš iz početka. Najskuplje je da uvek razvijaš projekat iz početka, a to se dešava kada je cena održavanja visoka.


znači, preporuča se raditi ručno?
tj. pisati kod i sve ostalo.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?05.03.2008. u 19:28 - pre 196 meseci
Citat:

@bkaradzic
Neki dizajner alati drže formu u binarnom obliku pa nije moguće porediti verzije

Ali često postoji i opcija da se izabere između binarnog i skript načina čuvanja, zar ne? Tada DIFF završava posao bez ikakvih problema ;)

Citat:

@mmix
GUI kod za kompleksnu formu moze da naraste na par hiljada linija koda uz efektivan payload (konkretnu logiku) forme od par stotina linija.

Da, ali postoje i potpuno obrnuti primeri (i moj slučaj) - da nekih 10 ili 50 formi sa sve binding kodom, spakovano u neki modul, bude trivijalna dobit (mereno u bilo nečemu: vremenu, novcu i sl.) u poređenju sa kompletnom implementiranom logikom, algoritmima i tehnologijama koje su u pozadini projekta, a čine suštinu i njegovu vrednost.

Citat:

@MarkoBalkan
pa zar onda izrada projekta ne traje duže?
ako traje duže, onda je i skuplje?

Pa ne nužno. Ne može baš da se za sve tipove projekata napravi takva proporcija. RAD alati ti pružaju vrhunske performanse i uštedu kada je u pitanju projektovanje i održavanje interfejsa, prototipova, 'apstraktan' pogleda na taj deo sistema (ŠTA želim da uradim, a ne KAKO da nešto uradim), ali ti ne mogu puno pomoći kada je u pitanju implementacija konkretnih ne-vizuelnih podsistema.

Na primer, nekoliko meseci ili godina si radio na nakom super algoritmu za redukciju red-eye efekta kod fotografija, koji je bolji od svih prethodnih - to je ono što su ljudi spremni da ti plate. Sad sračunaj koliko je to vremena u odnosu na uštedu koju ćeš imati u projektovanju nekoliko jednostavnih interfejsa.

---

E sad, da ne ispadne da sam ja protiv RAD alata, naprotiv. Ja sam ljubitelj RAD alata i mislim da je to kvalitativni skok u dosadasnjem načinu razvoja. RAD ne obavezuje korisnika da koristi to što nudi, već je samo mogućnost i svako treba da pronađe svoj interes u tome.

RAD je korisan i početnicima jer i nudi i uči. Imati pred sobom budući izgled interfejsa, property-je i evente pojedinačnih objekata, sve povezano Class Explorerom i sa kontekstno osetljivim F1 pod prstom - zaista rasterećuje developra mnogih trenutnih dilema.

Možda način čuvanja zapisa RAD formi što pomenu bkaradzic (binarni, skript, ili nešto treće) nije najsrećniji (pogotovo jer nema kompatibilnosti sa ostalim RAD tvorevinama) ali to se da prevazići.

O konkretnoj upotrebnoj vredniosti RAD alata, evo mojih iskustava (s obzorom da radim u firmi od 5,000 ljudi).

90% programa u praksi nisu vrhunska ostvarenja nego su namenski, instant programi (kako ih ja zovem), odnosno podrška nekom većem sistemu. To su recimo programi koji se konektuju na neki postojeći 'data storage' i produkuju neke izveštaje ili funkcionalnosti koji nisu bili inicijalno predviđeni. I da ne bude zabune, ti programi su VAŽNI iako je tip programa složenosti 'telefonskog imenika'. Takav program se sa sve izveštajima u RAD okruženju pravi za par sati a neko će reći i za pola sata. To je vrhunska produktivnost i ja ne mogu da zamislim ništa bolje od toga. Naravno, sve to ne znači da je RAD razvoj fokusiran da samo bude podrška nečem 'većem', ali čisto pominjem jedanu konkretanu vrednost.

Ipak, ono u što sam definitivno siguran (i nije ovde tema) je da RAD alat zna da bude missused i 'odškoluje' loše programere.

Citat:

znači, preporuča se raditi ručno?
tj. pisati kod i sve ostalo.

Jok. Treba da naučiš da o problemu razmišljaš 'slojevito' i da prepoznaš šta je kao zicer nadležnost za RAD deo, a šta od koda je prirodno da odvojiš u neki zaseban modul, jer je logički druga celina. Ovo je korisno razumeti i zbog organizovanja timskog rada, da ne ispadne da baš svi developeri moraju da zabadaju nos u isti Unit kad nema potrebe.

Na primer /karikirano/, ako imaš:

OnClick( argumenti )
{
// ovde 1000 linija koda
}
...po svoj prilici ovo je loše.

Bolje je:
OnClick( argumenti )
{
NekiDrugiModul.Logika( argumenti ); // ... i baš me briga ima li 1000 linija u toj nekoj metodi tuđeg modula, jer je to sad Perin problem a ne moj i njega će šef da hvata za gušu...
}
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
217.169.209.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?05.03.2008. u 21:09 - pre 196 meseci
Citat:
MarkoBalkan: znači, preporuča se raditi ručno?
tj. pisati kod i sve ostalo.


bkaradzic radi na razvoju video igara - ne trebaju njemu komplikovani CDialog objekti :). Mada, jako lepo zvuci to sa widgetsima, i verovatno je tako.. Da mi se glava ne raspada, pogledao bih... Ovako - ostavljam za sutra.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?06.03.2008. u 00:28 - pre 196 meseci
Citat:
ne trebaju njemu komplikovani CDialog objekti :).

Trebaju za editor i ostale interne alate koje koristimo da bi napravili igru (osim world editora, imamo i lipsync editor, skript editor i debugger, translator+voice over editor, itd.). Ne mogu da ti kačim slike da vidiš kako izgledaju, ali ovde možeš da vidiš od prilike kako to izgleda:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:UnrealEd.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Valve-hammer-editor.jpg

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?06.03.2008. u 14:13 - pre 196 meseci
Citat:
bkaradzic: U mom slučaju je obrnuto, obično GUI forma je veoma jednostavna, dok je logika komplikovana. Ovo što ti kažeš mi zvuči više kao popunjavanje obrazaca u kojima se kod koristi samo da popuni redundantna polja. Mada ako već to radiš onda možeš da napraviš widget za data-driven obrazac koji bi to automatski uradio za tebe. Data-driven obrazac koji se najčešće koristi je property sheet.


Ja nisam ni mislio na celokupan kod aplikacije, samo na kod direktno asociran sa GUIem i pod payloadom podrazumevam kod koji sinhronizuje GUI sa nizim layerima i obavlja GUI level operacije kao sto je first-level validacija i slicno, ne biznis i data layer niti bilo kakav drugi specijalizvani kod, znaci cist servis GUIa. Taj isti kod bi morao da iskucas i da povezes widgete (iliti kontrole, po volji). Medjutim, ono sto vazi za formu, vazi i za widget, i njega neko mora da RAD-uje ili iskodira, samo sto ne samo da imas kod koji kreira GUI widget-a nego i u master formi imas kod koji inicijalizuje i adaptira widget za lokalnu upotrebu, GUI wise.

I nisam ni mislio na property sheet forme sa bazicnom funkcijom, takve forme ti ni ne trebaju, ako ce aplikacija da ti lici na access formu, onda koristi Access, jeftinije je. Bogate, interaktivne biznis forme koje imaju kako primarnu, tako i sekundarne primene sa centralne lokacije (nesto za sta bi npr morao da zatvoris formu i otvoris drugu da bi obavio pa se posle vratio nazad) su veliki selling point za klijente jer povecavaju njihovu produktivnost. Takve forme zaista umeju da narastu na par hiljada linija GUI koda sa sve upotrebom reusable kontrola, i jednostavno ne postoji valjani razlog zbog kojeg bih budzetirao 50 ili 100 sati za manualeno ukucavanje par hiljada linija nalik na textBox1.width=100; uz mogucnost pojavljivanja bagova kad ta ista forma moze da se RAD-uje za par sati sa sve direktnim vizuelnim feedbackom njenog izgleda (dok kod manuelnog generisanja forme ne vidis rezultat dok se forma ne inicijalizuje u runtime-u). Niti bi mi iko odobrio takav budzet, makar i budzet za kompletan projekat bio 10000 sati za celokupan kod cineci razliku izmedju vremena manuelne i rad forme marginalnim.

Citat:
X Files: Možda način čuvanja zapisa RAD formi što pomenu bkaradzic (binarni, skript, ili nešto treće) nije najsrećniji (pogotovo jer nema kompatibilnosti sa ostalim RAD tvorevinama) ali to se da prevazići.


Pa aktivno se radi na tome, problem sa binarnom i skripted strukturom je da su obe prakticno linearne dok je GUI struktura uvek hijerarhijska i RAD alat uvek radi "peglanje" te hijerarhije u linearni format, sto dodatno komplikuje generisani kod i instanciranje komponenti.
Jedan hijerarhijski format GUI-a je vec u dugogodisnjoj masovnoj upotrebi (HTML), gomila je nastala iz njega i iz konacno XML-a kao strukturnog storage-a. Sledeci koji polako stupa na scenu je XAML. To ce konacno omoguciti potpunu separaciju GUI "grafike" i njenog servisnog koda, pa ce dizajn forme konacno moci da se prabaci na teret dizajenerima (da se ne lazemo, programeri su mahom, polazeci od sebe, potpuno nekreativni kad se govori o vizuelnom dizajnu ).


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.141.*



+19 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 11:21 - pre 195 meseci
Citat:
mmix: Pa aktivno se radi na tome, problem sa binarnom i skripted strukturom je da su obe prakticno linearne dok je GUI struktura uvek hijerarhijska i RAD alat uvek radi "peglanje" te hijerarhije u linearni format, sto dodatno komplikuje generisani kod i instanciranje komponenti.
Jedan hijerarhijski format GUI-a je vec u dugogodisnjoj masovnoj upotrebi (HTML), gomila je nastala iz njega i iz konacno XML-a kao strukturnog storage-a. Sledeci koji polako stupa na scenu je XAML. To ce konacno omoguciti potpunu separaciju GUI "grafike" i njenog servisnog koda, pa ce dizajn forme konacno moci da se prabaci na teret dizajenerima (da se ne lazemo, programeri su mahom, polazeci od sebe, potpuno nekreativni kad se govori o vizuelnom dizajnu :D).


a zašto svi koji rade u javi ili pyhonu, večinom sve pišu ručno?
pogotovo u javi!
ako postoji VE za eclipse, netbeand, jdeveloper, jbuilder itd...


ja ni jedan projekt nisam vidio u javi, a da je korišten neki visualni dio.
recimo primjeri za javu su također rađeni samo pomoću koda.
samo kod i ništa drugo.
u dokumentaciji se forsira ručno, a postoje alati za izradu GUI-a.

ovo mi baš nije jasno!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 11:39 - pre 195 meseci
Verovatno zato sto mnogo dobro rade :)
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.141.*



+19 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 12:03 - pre 195 meseci
Citat:
Shadowed: Verovatno zato sto mnogo dobro rade :)


Citat:

mmix

Ja nisam ni mislio na celokupan kod aplikacije, samo na kod direktno asociran sa GUIem i pod payloadom podrazumevam kod koji sinhronizuje GUI sa nizim layerima i obavlja GUI level operacije kao sto je first-level validacija i slicno, ne biznis i data layer niti bilo kakav drugi specijalizvani kod, znaci cist servis GUIa. Taj isti kod bi morao da iskucas i da povezes widgete (iliti kontrole, po volji). Medjutim, ono sto vazi za formu, vazi i za widget, i njega neko mora da RAD-uje ili iskodira, samo sto ne samo da imas kod koji kreira GUI widget-a nego i u master formi imas kod koji inicijalizuje i adaptira widget za lokalnu upotrebu, GUI wise.

I nisam ni mislio na property sheet forme sa bazicnom funkcijom, takve forme ti ni ne trebaju, ako ce aplikacija da ti lici na access formu, onda koristi Access, jeftinije je. Bogate, interaktivne biznis forme koje imaju kako primarnu, tako i sekundarne primene sa centralne lokacije (nesto za sta bi npr morao da zatvoris formu i otvoris drugu da bi obavio pa se posle vratio nazad) su veliki selling point za klijente jer povecavaju njihovu produktivnost. Takve forme zaista umeju da narastu na par hiljada linija GUI koda sa sve upotrebom reusable kontrola, i jednostavno ne postoji valjani razlog zbog kojeg bih budzetirao 50 ili 100 sati za manualeno ukucavanje par hiljada linija nalik na textBox1.width=100; uz mogucnost pojavljivanja bagova kad ta ista forma moze da se RAD-uje za par sati sa sve direktnim vizuelnim feedbackom njenog izgleda (dok kod manuelnog generisanja forme ne vidis rezultat dok se forma ne inicijalizuje u runtime-u). Niti bi mi iko odobrio takav budzet, makar i budzet za kompletan projekat bio 10000 sati za celokupan kod cineci razliku izmedju vremena manuelne i rad forme marginalnim.




a @mmix kaže malo drukčije!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 12:12 - pre 195 meseci
Ne vidim da je on pominjao neki konkretan Visual editor. Moj odgovor se odnosio na Javu. Konkretnije na NetBeans sa kojim sam se nekom prilikom maltretirao, batalio i na kraju rucno napisao kod. OK, moj epoznavanje jave nije ne znam kakvo a i da je trebalo nesto stvarno slozeno ipak bih se potrudio vise oko visuelnog kreiranja, no, cinjenica da je bio mnogo manje intuitivan od Visual Studija stoji.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 19:21 - pre 195 meseci
Citat:
MarkoBalkan: a zašto svi koji rade u javi ili pyhonu, večinom sve pišu ručno?
pogotovo u javi! ako postoji VE za eclipse, netbeand, jdeveloper, jbuilder itd...

ja ni jedan projekt nisam vidio u javi, a da je korišten neki visualni dio.
recimo primjeri za javu su također rađeni samo pomoću koda. samo kod i ništa drugo. u dokumentaciji se forsira ručno, a postoje alati za izradu GUI-a.


Nije stvar u nemogucnosti, stvar je u produktivnosti i posmatranju programiranja sa stanovista biznisa. Davanje para nekome da kucka nesto sto masina moze da odradi je nepotrebno bacanje para. Sto ne znaci da se takve stvari ne desavaju, cak naprotiv. Problem je u tom sto je Java iznikla iz ne-vizuelne platforme u vizuelnu i sto su se VE alatke pojavile tek kasnije, sto je izrodilo generaciju Java programera kojima je manuelno kucanje GUIa uslo u krv. Ti ljudi su sad u menadzmentu, ili bar team lideri na Java projektima i naravno prenose ono u sta su sigurni da znaju, sto ne mora da znaci i da je najoptimalnije niti najprofitabilnije. Ako bi postavio dva tima u komparativnu situaciju a da imaju isto znanje Jave ali jedni koriste GUI dizajner a drugi ne, po simplifikovanom posmatranju oba ce proizvesti prozivod istog kvaliteta samo ce RAD tim to uraditi za manje pare.

Sa .NETom je situacija drugacija jer je prva verzija dosla sa vec napravljenim GUI editorom i kao sto ti nisi video Java programera koji koristi GUI dizajner, tako ja nisam video .NET programera koji ga ne koristi . Ja sad i kad radim u Javi koristim NetBeans jer nemam nesto vremena da se igram sa manuelnim tweakovanjem user interfejsa. A za Java designere vec imas gotovo dosta kontrola koje mogu da se koriste:

Infragists za JSF


Eclipse takodje nudi widgete za Java aplete
http://www.eclipse.org/swt/widgets/



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.135.*



+19 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 20:42 - pre 195 meseci
Citat:
mmix: Nije stvar u nemogucnosti, stvar je u produktivnosti i posmatranju programiranja sa stanovista biznisa. Davanje para nekome da kucka nesto sto masina moze da odradi je nepotrebno bacanje para. Sto ne znaci da se takve stvari ne desavaju, cak naprotiv. Problem je u tom sto je Java iznikla iz ne-vizuelne platforme u vizuelnu i sto su se VE alatke pojavile tek kasnije, sto je izrodilo generaciju Java programera kojima je manuelno kucanje GUIa uslo u krv. Ti ljudi su sad u menadzmentu, ili bar team lideri na Java projektima i naravno prenose ono u sta su sigurni da znaju, sto ne mora da znaci i da je najoptimalnije niti najprofitabilnije. Ako bi postavio dva tima u komparativnu situaciju a da imaju isto znanje Jave ali jedni koriste GUI dizajner a drugi ne, po simplifikovanom posmatranju oba ce proizvesti prozivod istog kvaliteta samo ce RAD tim to uraditi za manje pare.

Sa .NETom je situacija drugacija jer je prva verzija dosla sa vec napravljenim GUI editorom i kao sto ti nisi video Java programera koji koristi GUI dizajner, tako ja nisam video .NET programera koji ga ne koristi :). Ja sad i kad radim u Javi koristim NetBeans jer nemam nesto vremena da se igram sa manuelnim tweakovanjem user interfejsa. A za Java designere vec imas gotovo dosta kontrola koje mogu da se koriste:

Infragists za JSF


Eclipse takodje nudi widgete za Java aplete
http://www.eclipse.org/swt/widgets/


dobro kako onda učiti javu i na šta obratiti pažnju?
jer sam prošao dobar dio.
sa VE ili bez ili oboje?

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 20:45 - pre 195 meseci
Što se desktop aplikacija tiče, NetBeans se preporodio od verzije 5.0 kada su uveli "Matisse" vizuelni dizajner.. a to je bilo pre tek ~2.5 godine.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 20:58 - pre 195 meseci
Hm, sve mi se cini da ovdje jedni govore o SWT-u, a drugi o Swingu
Koliko se sjecam, a mozda i grijesim, NetBeans koristi Swing koji sam po sebi ne koristi sistemske API pa je mozda zato kompliciraniji od Eclipse koji preferira SWT koji koristi sistemske API.

I da, u Javi se zaista previse vremena provodi kuckajuci sto i jeste jedan od razloga zasto nasi ljudi vise vole .NET. Stovise, .NET programeri su uvijek deblji, a Java programeri grbaviji. Ovi prvi jednom rukom kuckaju kod, a drugom jedu cepave. Dok Java programeri obje ruke imaju na tastaturi, ali zato zgureni sjede piljeci u ekran.

A sada opet ontopic. Pa zar na nasem Balkanu Java programeri ne dobivaju lakse posao i bolje su placeni?! Zar ovo nije dobra motivacija za preferiranje kuckanja nad povlacenjem kontrola?!
...
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?03.04.2008. u 21:38 - pre 195 meseci
bolje ide .net, prelistaj oglase

MarkoBalkan, kako uciti Javu? Pa, kao i svaki jezik programski, kucajuci :D Koristi pomoc gde mzoes al' treba da znas kako sta radi sto se koda tice.

nego, kako zamisljate IDE buducnosti? recimo, kod Jave: otkucamo println(nesto); a on sam odmah doda cuveno System.out. kao prefix?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?04.04.2008. u 11:01 - pre 195 meseci
Citat:
virtualVoid: Hm, sve mi se cini da ovdje jedni govore o SWT-u, a drugi o Swingu :)
Koliko se sjecam, a mozda i grijesim, NetBeans koristi Swing koji sam po sebi ne koristi sistemske API pa je mozda zato kompliciraniji od Eclipse koji preferira SWT koji koristi sistemske API.

Pa specificne API okolnosti i nisu toliko vazne za portabilnost jedino sto vise nije pure java i moras da instaliras SWT za odredjenu platformu, ali mi je to nekako mala cena za platform-look-and-feel koji swift jednostavno nema, a i brate mnogo mi je ruzan :). Tu je po meni bar najveci problem Java platforme, u tom nedostatku standardizacije, kad se Java ljudi ne svadjaju sa .NETovcima ko je bolji, onda se svadjaju medju sobom da li je Eclipse bolji od NetBeansa i da li je Swift bolji od SWT-a. Za mene, sa stanovista arhitekte i odabira tehnologije to je veliki minus jer me ogranicava u biranju. Drugi veliki minus je nedostatak 3rd party kontrola kakve npr imam za .NET (Infragistics, DevExpress, itd)

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.141.*



+19 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?04.04.2008. u 15:58 - pre 195 meseci
Citat:
mmix: Pa specificne API okolnosti i nisu toliko vazne za portabilnost jedino sto vise nije pure java i moras da instaliras SWT za odredjenu platformu, ali mi je to nekako mala cena za platform-look-and-feel koji swift jednostavno nema, a i brate mnogo mi je ruzan :). Tu je po meni bar najveci problem Java platforme, u tom nedostatku standardizacije, kad se Java ljudi ne svadjaju sa .NETovcima ko je bolji, onda se svadjaju medju sobom da li je Eclipse bolji od NetBeansa i da li je Swift bolji od SWT-a. Za mene, sa stanovista arhitekte i odabira tehnologije to je veliki minus jer me ogranicava u biranju. Drugi veliki minus je nedostatak 3rd party kontrola kakve npr imam za .NET (Infragistics, DevExpress, itd)



a znaš što je minus kod 3rd party kontrola za .net?
cijena prava sitnica!

https://www.devexpress.com/Cli.../Order/default.aspx?group=.NET

i to je ok, ako radiš komercijalne aplikacije kod koje imaš na raspolaganju nekoliko desetina tisuća eura ili nekoliko stotina tisuća eura!
onda se računa da imaš licence za win, VS itd...
ako pare nisu problem ok, ali ako jesu onda nije ok!

za javu ima ireport, jchart i još mnogo toga za 0 para!
i cijela java je free.


radim u .net-u, javi i Pythonu!

netko je na nekom forumu spominjao da postoji jako puno library-a za javu!

javu treba još malo ispeglati i onda bude bolja od .net-a!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?04.04.2008. u 16:51 - pre 195 meseci
Pa cena i jesta prava sitnica, ja vec par godina imam Infragistics pretplatu za NetAdvatntage sa sors kodom i iako sam je inicijalno platio dosta, sad placam godisnju pretplatu od $390 i dobijam tri verzije godisnje uz premium support. Uzmi bilo koju od tih kontrola iz suit-a i vidi koliko bi platio programera da ti izradi makar rudimentarnu funkcionalnost koju ta kontrola nudi i videces da je cena zaista sitnica. To sto je za nase uslove inicijalna cena od skoro $1000 pravi trn u oku, nije razlog da se proizvod ne kupi ako ce ustedeti vise od toga. Sve zavisi zasto se bavis programiranjem, ako od toga pravis pare i hranis porodicu onda ima smisla ulagati u alate, ako samo prckas nesto onda ti se naravno ne isplati.

A to za javu, pa bas i nije tako. Sama java jeste besplatna, jasperreports ok, nije los, definitivno blizu CR klase, Jcharts je definitivno losiji od najlosije .NET charting komponente, itd, itd, dakle ne pljujem po Javi i bar sto se mene tice Java vs .NET nije advocacy pitanje, ako dodjem u situaciju da procenim da je za odredjeni projekat Java bolje resenje, izabracu Javu; cena platforme tu igra veoma malu ulogu naspram troskova samog projekta i to sto se infra placa a jasper ne ne igra neku vecu ulogu. Ali mi je cela ta klika oko Jave mnogo neozbiljna. Ta pretnja koju si ti izrekao "javu treba još malo ispeglati i onda bude bolja od .net-a" nije nikakva novina. Te pretnje slusam jos od kad je izasla prva beta frameworka pre skoro deset godina, pa se java jos nije ispeglala (mada da ne gresim dusu napredak je ucinjen). Dosta se obecava sa ovim predstojecim JDK7 pa cemo videti.
Ali dok god postoje dve ili vise vizuelnih alatki za razvoj u Javi (Eclipse, NetBeans, itd) i dok god svaka od njih fura "svoju pricu" (ako Eclipise onda SWT, ako NetBeans onda swing i nikako izmedju) i ima nesto sto druga nema i obrnuto, meni su licno nezanimljivi jer ja nemam izbora nego da ih posmatram kao dve potpuno razlicite platforme bez obzira sto su bazirane na Javi, a kad ih posmatras svaku za sebe onda su fundamentalno slabije od onoga sto .NET nudi (bar dok se portabilnost ne ukljuci u pricu). Znaci, da bi se Java ispeglala za moju poslovnu primenu i premasila .NET kao "weapon of choice" mora da se desi standardizacija na mnogo vecem nivou nego sto je sam Java VM. Potreban je JAK vizuelni alat za RAD sa standardizovanim API-em za prosirenje IDE-a i potrebna je naklonjenost Java developera tom standardu da bi se na trzistu pojavio neki Java Infragistics ili Java Devexpress koji bi ja mogao da pazarim kad mi zatreba. Ja mislim da su i sami Java gurui svesni toga i vidim da se ide u tom pravcu, ali je naprosto neverovatna kolicina zhuci u izboru Eclipse vs. NetBeans. Ako malo proguglate videcete da su pljuvanja daleko veca nego u diskusijama o Java vs. NET i da se svaki tabor cvrsto drzi svojih ubedjenja da su bas oni u pravu a drugi nisu. Jbg, sta ja da kazem tu, nek se deca pljuju, kad se uozbilje pricacemo ponovo.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.141.*



+19 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?04.04.2008. u 22:11 - pre 195 meseci
evo, malo o Java 7 verziji!
http://beautifulcode.oreillyne...9/will_java_7_be_beautiful.php

http://tech.puredanger.com/java7/

http://www.theserverside.com/blogs/thread.tss?thread_id=44660

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sta je postojalo prije Visual Studia?05.04.2008. u 09:55 - pre 195 meseci
Ti linkovi su OK, i redovno pratim promene na listi kod Alex-a, ali da ne idemo mnogo u off topic, ono sto je interesantno za ovu temu su zapravo JSR-294, JSR-295 i JSR-296 (beans validation, binding i novi Swing application framework). Jedino sto jos nisam imao sanse da se poigram dublje sa time kako to izgleda na we-Windows platformama. Jos uvek su u razvoju i verovatno ce jos dosta stvari biti ubaceno pre Jave7 (koja je trenutno planirana za pocetak 2009) a ocigledno iza tih JSR-ova stoji NetBeans ekipa, vec sada sam video 295 i 296 funkcionalnost u poslednjem NetBeans-u (6.0.1).
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Sta je postojalo prije Visual Studia?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8065 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.